www.infoglobe.sk » SR, Piešťany – domov zdravia a krásy V.

SR, Piešťany – domov zdravia a krásy V.

Publikované: 25.6.2017
Minulý týždeň sme sa poprechádzali historickým centrom kúpeľného mesta Piešťany a našu púť sme ukončili pri funkcionalistickom skvoste – Kolonádovom moste, ktorý sa nazýva aj Sklený most.

Touto národnou kultúrnou pamiatkou začneme návštevu pýchy celého mesta, a to Kúpeľného ostrova. Kolonádový most nad riekou Váh je dielo architekta Emila Belluša a zaraďuje sa medzi najdlhšie kryté mosty na Slovensku. Železobetónová 148 metrov dlhá stavba bola vybudovaná v rokoch 1931 až 1933. Most je rozdelený na dve časti – pešiu promenádu a vozovku, avšak tá je v súčasnosti pešou zónou. Predelenie týchto častí je zabezpečené zasklenou stenou, ktorá je v približnom strede mosta obohatená o umelecké lepty do skla – „Piesne Detvy“ a „Na salaši“ podľa návrhu akademického maliara Martina Benku.

Piešťany - Kolonádový most

Piešťany - Kolonádový most (umelecké lepty do skla maliara Martina Benku)Piešťany - pohľad z Kolonádového mostu

Zaujímavosťou je, že ešte pred skazou v roku 1945, kedy nemecká armáda zničila veľkú časť mosta, boli lepty odobrané, a tak ich krásu a výnimočnosť možno obdivovať dodnes. Samozrejme kvôli ochrane pred vandalizmom sú v súčasnosti na moste nainštalované kópie. Keď už sme spomenuli zničenie mosta, tak jeho obnova na základe pôvodného projektu trvala celých 11 rokov. Súčasťou mosta sú aj kiosky na oboch stranách, kde si na svoje prídu turisti. Nachádzajú sa tu suveníry, predajňa umeleckých predmetov aj cestovná agentúra. Taktiež mostom vedie východisková žltou farbou označená turistická trasa.

Piešťany - Kolonádový most (v noci)

Piešťany - Kolonádový most Piešťany - Kolonádový most

Na priečeliach zo strany od mesta je umiestnený latinský nápis z básne Adama Trajana (1642) – „Najuzdravujúcejšie piešťanské kúpele“ a zo strany ostrova nadpis – „Vstaň a choď“, ktorý sa viaže k evanjeliu podľa Matúša. Uzdravujúcu silu kúpeľov dokladá aj azda najznámejší symbol Piešťan – bronzová socha barlolámača, ktorá tu je osadená od roku 1933.

Piešťany - Kolonádový most a socha barlolámača

Piešťany - Kolonádový most a socha barlolámačaPiešťany - Kolonádový most a socha barlolámača

S „povinnou“ selfie fotografiou sme postupne prešli toto estetické dielo, ktoré poskytovalo stret návštevníkov mesta s kúpeľnými hosťami a domácimi v nádhernom prírodnom prostredí.

Piešťany - parčík pred hotelom Thermia Palace

Po prejdení mosta sme sa ocitli v liečebných kúpeľoch svetového ohlasu poskytujúcich kúpeľnú starostlivosť za pomoci minerálnych prameňov s obsahom najmä sírovodíka a liečivého bahna patriaceho medzi najznámejšie peloidy sveta. Piešťany - hotel Thermia PalaceHneď po pravej strane nás vítal krásny 5-hviezdičkový secesný hotel Thermia Palace, ktorý otvorili v roku 1912. Obklopený bol čarokrásnou zeleňou doplnenou parkovou úpravou, sochárskymi dielami a fontánou. Vonkajšok ani zďaleka nevystihoval nádheru citlivo zrekonštruovaného a bohato zdobeného interiéru. Okrem vitrážového schodiska a veľkorysých priestorov ponúka aj úžasnú reštauráciu Grand, kde je umiestnená päťuholníková olejomaľba Alfonsa Muchu, ktorý ju venoval kúpeľom, ako prejav vďačnosti za poskytovanú liečbu. V roku 2000 bol obraz odcudzený, našťastie po štyroch rokoch bol nájdený, zreštaurovaný a opäť osadený na pôvodné miesto. Zaujímavosťou je, že až do samotnej krádeže bol obraz považovaný za nástennú maľbu.

Piešťany - hotel Thermia Palace

Piešťany - hotel Thermia Palace (olejomaľba od Alfonsa Muchu)Piešťany - hotel Thermia Palace (reštaurácia Grand)

Pokiaľ nie ste hosťami luxusného hotela, tak ako my a chceli by ste hotel s umeleckým dielom svetovo uznávaného maliara vidieť, stačí ísť na recepciu, kde vám ústretoví personál dozaista vyjde v ústrety.

Piešťany - kúpele Irma

Hotel Thermia Palace je prepojený s kúpeľmi Irma, ktoré sú jednou z najvyhľadávanejších procedúrnych miest Piešťan. Pokiaľ sa pýtate prečo, tak odpoveď vám prezradíme už o týždeň.

 

GPS: 48°35'17.2"N 17°50'23.9"E

Text a foto: Oskár Mažgút       

    Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Piešťany – uzdravujúce mesto
Publikované: 18.1.2017
Navštívte spolu s nami jedno z najvýznamnejších kúpeľných miest na Slovensku, ktoré je bohaté nielen na prírodné bohatstvo, ale aj kultúru či úchvatné pamiatky. Tým miestom sú Piešťany.

SR, Radošina: prírodná pamiatka Čertova pec – VIDEO
Publikované: 12.12.2017
Jesenné obdobie nám pomaly vrcholí, no kým ho nahradí zima, vyberieme sa do okresu Topoľčany, presnejšie do obce Radošina, ktorú preslávilo vyhlásené Radošinské naivné divadlo. Avšak naším cieľom nebude samotná obec, ale prírodná pamiatka Čertova pec.

SR, Piešťany – domov zdravia a krásy VII.
Publikované: 9.7.2017
Posledné týždne sme si predstavovali pamiatky, prírodné zákutia a pozoruhodné miesta kúpeľného mesta Piešťany. Dnes naše putovanie pomaly ukončíme, a to návštevou osobného prístavu na pravom brehu rieky Váh, odkiaľ vyrazíme na dobrodružnú plavbu.

SR, Piešťany – domov zdravia a krásy VI.
Publikované: 2.7.2017
Po prejdení Kolonádového mosta sme sa ocitli na Kúpeľnom ostrove. Táto oáza zdravia bola zahalená do nádhernej upravenej zelene, ktorú pretínali chodníčky a malé námestia. Tie boli obklopené krásnymi historickými stavbami, ktoré ukrývajú doslova poklady.

SR, Piešťany – domov zdravia a krásy I.
Publikované: 28.5.2017
Začiatkom tohto roku sme navštívili mesto Piešťany, ktoré nás okúzlilo natoľko, že sme sa sem museli vrátiť. Avšak tentoraz nielen na jeden deň. Postupne sme objavovali prírodné zákutia, pamiatky a históriu tohto kúpeľného mestečka, ktoré vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

SR, Piešťany – domov zdravia a krásy IV.
Publikované: 18.6.2017
Minulý týždeň sme začali spoznávať krásy a pamiatky piešťanskej pešej zóny. Dnes budeme v podobných potulkách pokračovať. Našou prvou zastávkou je most zaľúbených, ktorý sa nachádza pár krokov od nemocnice resp. informačného centra.

SR, Piešťany – domov zdravia a krásy II.
Publikované: 4.6.2017
Minulý týždeň sme začali so spoznávaním kúpeľného mesta Piešťany. Navštívili sme Kolonádu, mestský park aj Kursalon. Dnes budeme pokračovať. Prvou zastávkou bude Dom umenia.

SR, Piešťany – domov zdravia a krásy III.
Publikované: 11.6.2017
Od bývalého luxusného hotela Grand Hotel Royal sme sa vydali na ulicu Sad A. Kmeťa resp. Winterovu ulicu, ktorá nás prevedie historickým centrom mesta. Hneď po prvých krokoch sa ocitáme v zástavbe tzv. penziónov Berlín (Dr. Cmunt).


Súvisiaca fotogaléria

SR, Piešťany – prechádzka po Eko Parku
Kúsok od kúpeľného mesta Piešťany, pri priehradnom jazere Sĺňava vyrástla nová atrakcia pre rodin...

SR, Piešťany – mesto rodu Winterovcov
Ako už názov dnešnej fotogalérie napovedá, navštívime mesto Piešťany, ktoré je späté s rodinou Wi...

SR, hrad Beckov – dominanta Považia
Región Považia ponúka k zhliadnutiu množstvo hradov, ale len málo z nich je tak dominantných, že ...

SR, Trnava: Tradičný trnavský jarmok
Aj tento rok sa konal Tradičný trnavský jarmok, ktorý je zároveň najstarší jarmokom na Slovensku....

SR: Mesto Trnava
Trnava je jedným z historicky najzaujímavejších miest Slovenska. Rozkladá sa v centrálnej časti T...


Súvisiace video

SR: Jaskyňa Čertova pec
Neďaleko obce Radošina sa nachádza prírodná pamiatka Čertova pec. Jedná sa o krasovú jaskyňu, kto...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

3.7.2020
Nenechajte si ujsť úžasné výstavy a podujatia počas tohto leta v Slovenskom národnom múzeu. Azda najväčším lákadlom pre návštevníkov bude svetová výstava Poklad Inkov, ktorá sa koná v priestoroch Bratislavského hradu.

1.7.2020
Len nedávno bola spustená online platforma Behaj s rozumom, kde si môže ktokoľvek stiahnuť zaujímavú trať na Slovensku a ísť si ju zabehnúť, prípadne ju využiť ako príjemnú prechádzku v prírode.
29.6.2020
Európska komisia spustila novú webovú platformu týkajúcu sa voľného pohybu resp. cestovania po celej Európe, ktorá obsahuje nielen základné informácie o šírení koronavírusu, ale aj o aktuálnych opatreniach daného štátu.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAURÍCIUS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 4. 7. 2020
sviatok:Prokop
dnes:
sobota 4.7.
26 °C
zajtra:
nedeľa 5.7.
29 °C