www.infoglobe.sk » SR, Trenčianske Teplice – jedinečné kúpeľné mestečko I.

SR, Trenčianske Teplice – jedinečné kúpeľné mestečko I.

Publikované: 19.10.2016
Unavení z každodenných povinností bežného života sme sa rozhodli zobrať si dovolenku a vydať sa niekam za oddychom. Pri prezeraní mapy naše pohľady dopadli na kúpeľné mestečko Trenčianske Teplice nachádzajúce sa len pár kilometrov od Trenčianskej Teplej.

Keďže Trenčianska Teplá je oficiálnou zastávkou hlavného železničného ťahu Bratislava – Košice, za dopravný prostriedok sme tentoraz zvolili vlak. Po dorazení na miesto sme sa tešili, že sa odvezieme do Trenčianskych Teplíc tzv. električkou, ktorá je raritou medzi slovenskými železničnými traťami, keďže bola prvou verejne prevádzkovanou elektrifikovanou železničnou traťou na Slovensku. Žiaľ nestalo sa tak. Ako sme sa až na mieste dozvedeli, električka premáva len cez víkendy aj to len počas sezóny alebo pri výnimočných príležitostiach. Veľmi nás to zamrzelo, keďže je to veľká atrakcia pre turistov.

Trenčianske Teplice - ubytovacie komplexyTrenčianske Teplice - ubytovacie komplexy

Trošku sklamaní sme začali hľadať iný spôsob dopravy. Na výber sme mali autobusy (idú skoro každých 15 minút) alebo taxík. Zvolili sme si taxík. Cestou do kúpeľného mestečka sme mohli obdivovať nádherné úseky električkovej trate, prírodné scenérie Stredného Považia, ale aj koryto potoka Teplička. Po vstupe do mestečka sme si prešli typickým sídliskom, až sme dorazili k nášmu vopred zjednanému hotelu, kde sme sa ubytovali a vydali sa na prvú prechádzku historickým centrom.

Trenčianske Teplice - potok Teplička

Samozrejme neboli by sme to my, keby sme nenazreli aj do histórie tohto mestečka. K tej sa viaže povesť o chromom pastierovi, ktorý pri hľadaní zatúlanej ovečky našiel malé jazierko s horúcou vodou, kde sa viackrát okúpal a vyzdravel. Pokiaľ to zoberieme viac faktickejšie, tak z archeologických výskumov vyplýva, že terajšie Trenčianske Teplice už museli poznať germánske kmene či rímske légie zo začiatku nášho letopočtu. Avšak prvá písomná zmienka pochádza z roku 1247. Po dlhé stáročia patrilo územie mestečka majiteľom Trenčianskeho hradu. Azda o najväčší rozvoj sa postarala rodina Illésházyovcov, počas ktorých panovania sa miestne kúpele zaradili medzi tie najvýznamnejšie v celom Rakúsko – Uhorsku. V roku 1835 kúpele kúpil viedenský finančník Juraj Sina, ktorý uskutočnil ich modernizáciu. V nej pokračoval jeho syn i dcéra, ktorí vybudovali hotel, rozšírili kúpeľný park a postavili jednu z najvzácnejších historických pamiatok – turecký kúpeľ Hammam v orientálnom maurskom slohu, stojaci do súčasnosti.

Trenčianske Teplice - Hammam

Od 19. storočia mestečko Trenčianske Teplice ponúkalo už komplexné kúpeľné služby. Neskôr boli kúpele kúpené maďarskou spoločnosťou, následne po prvej svetovej vojne sa ich majiteľom stala československá spoločnosť, až napokon od roku 1995 ich spravuje spoločnosť Kúpele Trenčianske Teplice.   

Trenčianske Teplice Trenčianske Teplice - kostol sv. Štefana Kráľa (v pozadí)

Spočiatku sme mali pochybnosti o kráse tohto mestečka, ale to len do tej doby, kým sme nevstúpili do pešej zóny. Tá začínala pri rímskokatolíckom kostole sv. Štefana Kráľa z roku 1888. Zaujímavosťou je, že predchodca tohto kostola sa pôvodne nachádzal pred súčasným hotelom Krym a toto miesto je dodnes označené krížom. Interiér kostola tvoria čisté línie, farebné vitrážové okná, oltár so symbolikou vyvierajúceho prameňa, ako aj pekné nástenné maľby. Po krátkom rozjímaní sme pokračovali ďalej.

Trenčianske Teplice - kostol sv. Štefana Kráľa

Aké ďalšie pamiatky sme videli, a čo sme ešte zažili, si povieme už o týždeň v pokračovaní našej návštevy Trenčianskych Teplíc.

 

GPS: 48°54'33.6"N 18°10'13.4"E

Text a foto: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR: Trenčianske Teplice – hotel PANORAMA
Publikované: 13.11.2017
Pozývame vás na návštevu nášho novopostaveného hotelu PANORAMA **** v Trenčianskych Tepliciach. Nechajte sa rozmaznávať širokou ponukou našich služieb vrátane wellness centra, kde nájdete bazén, sauny, whirlpool, ľadové vedro, vodné kúpele a mnoho ďalšieho. Vybrať si môžete zo širokej ponuky masáží. V hoteli sa ďalej nachádza reštaurácia Tilia, lobby bar Salvia a záhradná terasa. Samozrejmosťou je kamerou sledované parkovisko a internetové Wi-Fi pripojenie.

SR: Trenčín – majestátny hrad nad Váhom – VIDEO
Publikované: 5.9.2017
Hrad, ktorý kedysi z vysokej skaly strážil údolie rieky Váh, si všimnete už z diaľky a rozhodne by bola škoda po ceste sa na ňom nezastaviť. Za návštevu ale stojí aj samotné mesto Trenčín, ktoré okolo neho postupne vzniklo – okrem iného patrí medzi 3 najstaršie mestá Slovenska. Poďme sa do neho teraz pozrieť.

Beckov: Tekvicový festival 2019
Publikované: 7.10.2019
Príďte 12. a 13. októbra na hrad Beckov a zažite dni plné detských hier, aktivít a vyrezávania tekvíc, pričom tie najkrajšie získajú špeciálnu cenu.

HoryZonty ponúknu silné príbehy už v októbri
Publikované: 2.10.2018
Už o necelý mesiac sa v Trenčíne bude konať festival dobrodružných filmov HoryZonty. Hlavný program sa síce začína vo štvrtok 8. novembra, ale prvú festivalovú chuťovku pripravili organizátori už v sobotu 20. októbra v podobe inšpiratívnej hostky Dagmar Svátekovej.

SR, Piešťany – domov zdravia a krásy II.
Publikované: 4.6.2017
Minulý týždeň sme začali so spoznávaním kúpeľného mesta Piešťany. Navštívili sme Kolonádu, mestský park aj Kursalon. Dnes budeme pokračovať. Prvou zastávkou bude Dom umenia.

SR: Kúpeľné mesto Trenčianske Teplice
Publikované: 2.5.2013
Trenčianske Teplice sú malé kúpeľné mesto učupené pod Strážovskými vrchmi, takže z každej strany ich obklopujú kopce plné zelene. Za liečivými účinkami sírnych prameňov sem prichádzajú ľudia z rôznych častí sveta.

SR, Vršatské bralá: bradloví mohykáni - VIDEO
Publikované: 25.10.2016
Po dlhšom čase sme opäť navštívili nie síce najvyššie, ale dozaista jedny z najkrajších vrchov na Slovensku – Vršatské bralá.

SR, Trenčianske Teplice – jedinečné kúpeľné mestečko II.
Publikované: 26.10.2016
Potom ako sme si v predošlej časti povedali o histórii Trenčianskych Teplíc, budeme dnes objavovať jednotlivé pamiatky a miesta, ktoré jednoducho musíte vidieť.

SR, Trenčianske Teplice – jedinečné kúpeľné mestečko III.
Publikované: 2.11.2016
Po ochutnaní kúpeľných oplátok a návšteve vybraných pamiatok sme sa rozhodli okúsiť silu miestnej liečivej vody. A kde inde by sme mohli absolvovať procedúru, ako v ikonickej stavbe mestečka menom Hammam.

SR, Trenčianske Teplice – jedinečné kúpeľné mestečko IV.
Publikované: 9.11.2016
Po navštívení azda najkrajšej pamiatky Trenčianskych Teplíc – Hammamu sme sa vydali do Kúpeľného parku, kde sme posledne obdivovali stavbu Kursalonu. Dnes budeme v prechádzke pokračovať, a zároveň objavovať mnoho ďalších stavieb a malebných zákutí.

SR, Piešťany – domov zdravia a krásy I.
Publikované: 28.5.2017
Začiatkom tohto roku sme navštívili mesto Piešťany, ktoré nás okúzlilo natoľko, že sme sa sem museli vrátiť. Avšak tentoraz nielen na jeden deň. Postupne sme objavovali prírodné zákutia, pamiatky a históriu tohto kúpeľného mestečka, ktoré vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

SR, Podolie – Park miniatúr
Publikované: 14.5.2017
Dnes vás, našich čitateľov, zavedieme do kráľovstva malých modelov dobových rekonštrukcií hradov, zámkov, rodných domov slovenských osobností, ako aj rozhľadní, kostolíkov a ďalších významných stavieb.

SR: Trenčín – Matúšovo kráľovstvo
Publikované: 17.4.2014
Na západnom Slovensku pri rieke Váh leží jedno z najstarších slovenských miest, ktoré bolo od pradávna centrom obchodu, hospodárstva i kultúry. Mesto kráľov, módy a tiež najznámejšieho festivalu na Slovensku. Prijmite naše pozvanie na malú prechádzku mestom Trenčín, klenotom stredného Považia.

Slovensko: Trenčín a jeho hradná skala
Publikované: 6.1.2011
Dve vari najväčšie pamätihodnosti západoslovenského krajského mesta Trenčín sú spojené s mohutným skalným bralom. Ide o majestátny Trenčiansky hrad a o unikátny nápis z rímskych čias na úpätí skaly.

SR, Brezová pod Bradlom: Mohyla generála M. R. Štefánika na Bradle I.
Publikované: 4.10.2012
Mohyla generála Milana Rastislava Štefánika na Bradle patrí k najvýznamnejším národným kultúrnym pamiatkam Slovenska.

SR, Brezová pod Bradlom: Mohyla generála M. R. Štefánika na Bradle II.
Publikované: 11.10.2012
Dnes spoločne navštívime jednu z najvýznamnejších národných kultúrnych pamiatok Slovenska - majestátnu Mohylu generála Milana Rastislava Štefánika na Bradle. Kto to bol Milan Rastislav Štefánik a prečo sa mu dostalo toľko uznania aj po smrti, ste si mohli prečítať v predchádzajúcej časti. Dnes sa spoločne vyberieme na malý výlet k jeho mohyle.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Brezová pod Bradlom – veľkolepá mohyla
Na úpätí Malých Karpát sa rozprestiera mestečko Brezová pod Bradlom, ktoré je historicky späté s ...

SR, Trenčianske Teplice – kúpele s orientálnym nádychom
Neďaleko kráľovského mesta Trenčín sa rozprestiera kúpeľné mestečko Trenčianske Teplice, ktoré je...

SR, Trenčiansky hrad – monument stredného Považia
Neprehliadnuteľná dominanta mesta Trenčín, ktorá oddávna strážila obchodné trasy spájajúce stredo...


Súvisiace video

SR: Trenčín – majestátny hrad nad Váhom
Už z diaľky uvidíte tento majestátny hrad, ktorý kedysi strážil údolie rieky Váh. Postupne okolo ...

SR, Vršatské bralá – mohykáni Považia
Jedny z najkrajších vrchov Stredného Považia – Vršatské bralá v sebe ukrývajú rozmanitosť či už z...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

18.10.2019
V sobotu 19. októbra prebieha v Národnom dome na Vinohradoch už VII.ročník veľtrhu a festivalu súčasnej fotografie – FOTOEXPO 2019, ktorý predstaví to najlepšie zo súčasnej fotografickej tvorby, fotografickej techniky a príslušenstva, ale hlavne množstvo inšpirácie a zábavy.
17.10.2019
Pri príležitosti Medzinárodného dňa archeológie vás Sázavský kláštor pozýva v sobotu 19. októbra na špeciálne tematické prehliadky s archeológmi, ktoré budú náhľadom nielen do výskumov kláštora a okolia, ale aj do prostredia českej počítačovej hry z obdobia neskorého stredoveku.
16.10.2019
Počas víkendu 26. a 27. októbra 2019 sa zámocký komplex Schloss Hof stane ideálnym miestom pre všetkých milovníkov tajomna, duchov a strašidiel.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ÍRSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 18. 10. 2019
sviatok:Lukáš
dnes:
piatok 18.10.
15 °C
zajtra:
sobota 19.10.
18 °C