www.infoglobe.sk » Poľsko, Żywiec - návšteva pivovaru z čias monarchie

Poľsko, Żywiec - návšteva pivovaru z čias monarchie

Publikované: 26.4.2020
Tentoraz sa vydáme spoznávať južné Poľsko, presnejšie mesto Żywiec, ktoré leží na sútoku riek Koszarawa a Soła v Sliezskom vojvodstve. Našu púť mestom začneme v miestnom pivovare založenom v roku 1856, ktorý vyrába jedno z najznámejších pív v Poľsku.

Z histórie

pivovar ŻywiecPivovar Żywiec bol od počiatku vo vlastníctve rodu Habsburgovcov. Za otca zakladateľa sa považuje rakúsky arcivojvoda a Cieszynský princ Albrecht Frederick Rudolf Dominik Habsburg. Pivovar vznikol na mieste už stojaceho liehovaru. Postupnou prestavbou resp. výstavbou ľadovne, jačmenných a sladových sýpok, sušiarne, laboratórnej budovy, hlavnej budovy, haly strojovne, chladiarne, kotolne s charakteristickým komínom, komôr s mraziarňou, bednárňou a ďalšími administratívnymi a prístavnými budovami vznikol unikátny pivný komplex schopný vyrábať milióny hektolitrov piva ročne. Časom sa areál rozšíril o ďalšie pozemky, kde sa nachádzali aj pramene Leśnianky vyvierajúce spopod pohoria Skrzyczne.

pivovar Żywiec

pivovar Żywiecpivovar ŻywiecVďaka postupne doplňovaným zariadeniam, ako napríklad triedič jačmeňa (1877), zariadenia na filtrovanie piva počas plnenia do fliaš (1894), chladiacej jednotky Linde (1894), pivárne Ringhofer (1898) či modernej linky na spracovanie fliaš (1923) sa pivo Żywiec stalo najpredávanejším, najpopulárnejším a stále veľmi kvalitným mokom. Následník - synovec arcivojvoda Karol Štefan Habsburg započal zahraničný export, ktorý vo veľkej miere prispel k ďalšiemu rozvoju pivovaru. Počas druhej svetovej vojny bol pivovar prevzatý Treťou ríšou a síce zmenil názov, no receptúra zostala zachovaná. Pivo sa varilo výhradne len pre potreby nemeckej armády až do čias oslobodenia resp. znárodnenia vtedajšou komunistickou vládou.

pivovar ŻywiecPo prelomových rokoch sa začal súdny spor pôvodných majiteľov s Poľským štátom, ktorý skončil mimosúdnym vyrovnaním v roku 2005. V deväťdesiatych rokoch minulého storočia sa podobne ako hurbanovský pivovar stal súčasťou holandskej pivovarníckej spoločnosti Heineken. V súčasnosti sa skupina Żywiec skladá okrem pivovaru v rovnomennom meste aj z ďalších pivovarov, a to Elb (Elblag), Leżajsk (Leżajsk), Warka (Warka) a Brackie (Cieszyn).

pivovar Żywiec

pivovar Żywiecpivovar ŻywiecLahodný nápoj menom Pivo

Miestny pivovar vyrába niekoľko značiek i druhov piva. Najväčšiu mieru zastúpenia majú svetlé ležiaky, ktoré sa tu varia už vyše 160 rokov. Základom je horská pramenitá voda a tradičné prírodné metódy spracovania. V ponuke nechýbajú ani remeselné pivá, pivné špeciály, IPA, Americké pšeničné pivo, Porter, Saison, kvasné pivá, APA, Bock či dokonca pivné šampanské vyrábané z kvasiniek šampanského.

pivovar ŻywiecTradičným poznávacím znamením tohto obľúbeného piva je nielen názov, ale aj historické logo, na ktorom je vyobrazený muž a žena tancujúci „krakovský“ tanec. Oblečenie reprezentuje tunajšie ľudové umenie a korunka v strede páru znázorňuje Krakovský erb. Táto, v súčasnosti už tradičná etiketa vznikla v roku 1956, kedy sa začal Żywiec vyvážať do USA.

Pivný turizmus

pivovar ŻywiecPoľský pivovar Żywiec okrem kvalitného piva ponúka aj turisticky atraktívne prehliadky. Môžete absolvovať exkurziu po pivovare, pokochať sa zaujímavou históriou aj exponátmi v miestnom pivnom múzeu s množstvom interaktívnych prvkov a samozrejme na záver každej takejto prehliadky nechýba ochutnávka výborného pivka či návšteva predajne so suvenírmi od výmyslu sveta. Cena kompletnej prehliadky je pritom viac než sympatická.

pivovar Żywiecpivovar Żywiec

pivovar ŻywiecZároveň sa počas nevšednej pivnej púte dozviete aj veľa zaujímavostí, ako napríklad, že do 80. rokov 20. storočia sa pivo Żywiec skladovalo výhradne v drevených sudoch, tiež že pivovar si razil vlastnú mincu, ktorá slúžila na odmeňovanie zamestnancov (mince sa dali vymeniť za pivo v miestnych pohostinstvách), ako aj o veľkom dôraze na marketing a budovanie značky vo svetovom meradle.

pivovar ŻywiecAvšak pivovar nie je jediná atrakcia mesta Żywiec, preto sa už o týždeň vydáme na spoznávanie jeho pamätihodností.

pivovar Żywiecpivovar Żywiec

GPS: 49°39'48.0"N 19°10'26.8"E

Text a foto: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Poľsko, Wadowice – rodné mesto pápeža
Publikované: 17.5.2020
Približne 50 kilometrov juhozápadne od Krakova sa rozprestiera bezmála 20-tisícové mesto Wadowice, ktoré sa preslávilo ako rodisko Karola Wojtylu, neskoršieho pápeža Svätého Jána Pavla II. Dnes sa sem vydáme nielen po stopách pápeža, ale nazrieme i do histórie, a tiež si pozrieme zopár pamiatok.

Poľsko, Osvienčim – spomienka na holokaust
Publikované: 10.5.2020
V týchto dňoch si pripomíname 75. výročie od ukončenia 2. svetovej vojny. Na jeden z najvýznamnejších medzníkov našich dejín si spomenieme prostredníctvom návštevy poľského mesta Osvienčim, ktoré sa rozprestiera pri ústí rieky Soly do Visly v Malopoľskom vojvodstve.

Poľsko, Żywiec – mesto s kráľovskou minulosťou
Publikované: 3.5.2020
Po absolvovaní návštevy známeho pivovaru sa dnes vydáme na potulky samotným mestom Żywiec. Toto niečo vyše 30-tisícové mesto je ideálnym východiskovým bodom pre turistiku do oblasti Západných Beskýd, taktiež ponúka jazernú rekreáciu pri malebnej Zywieckej priehradnej nádrži i atraktívne pamätihodnosti s pútavou históriou.

Poľsko – sviatky, kuchyňa a tradície
Publikované: 17.1.2019
Chystáte sa do Krakova, Varšavy alebo na poľskú stranu Krkonôš? Pozrite sa najskôr, aké tradície sa tu dodržiavajú a čo dobrého musíte isto ochutnať. Naši susedia majú mnohé tradície a sviatky podobné ako my, aj kuchyňa je dosť podobná, ale určité rozdiely sa tam nájdu.

Poľsko, Lodž: bývalá textilná veľmoc I.
Publikované: 10.10.2014
V dnešnom putovaní po svetových mestách sa vydáme relatívne neďaleko, len niekoľko stoviek kilometrov na severovýchod od Prahy, do poľského mesta Lodž.

Poľsko, Osvienčim: miesto, kde tuhne v žilách krv
Publikované: 8.11.2010
Ide o najväčší koncentračný tábor v Európe, kde bolo konečné riešenie židovskej otázky dovedené k tragickej dokonalosti. Medzi rokmi 1940 až 1945 tam Nemci povraždili milión sto tisíc ľudí.

Poľsko, Poznaň: mesto na rieke Varte II.
Publikované: 31.10.2014
Bol by to hriech venovať takému mestu akým je Poznaň iba jeden článok. Dnes sa sem preto vraciame, bližšie spoznať toto hlavné mesto Veľkopoľského vojvodstva.

Poľsko, soľná baňa vo Wieliczke I. – história a súčasnosť
Publikované: 20.2.2019
Svetový unikát na juhu Poľska láka nahliadnuť do útrob zeme ročne vyše milióna turistov. Soľný svet, ktorý tu za stáročia vznikal vďaka ťažbe soli, nenechal ľahostajných ani nás. Preto sa vydajme odkrývať históriu i súčasnosť tohto výnimočného miesta v nasledujúcich riadkoch.

Poľsko, Svídnice a Jawor – kostoly Mieru
Publikované: 18.10.2018
V našich krajinách je pobielohorské obdobie stále často vnímané ako obdobie temna. Ale práve v tejto „temnej“ dobe uzrelo svetlo sveta mnoho našich najväčších umeleckých pokladov, ktoré vytvorili majstri ako Karel Škréta, Jan Blažej Santini Aichl či otec a syn Dientzenhoferovci. A nádhernými barokovými pokladmi, ktoré v podstate vznikli v dôsledku tridsaťročnej vojny, sa pýši aj susedné Poľsko. A dokonca kus dnešného Poľska bol vtedy súčasťou zemí Koruny českej.

Poľsko, Vroclav – bývalé sídlo kniežaťa Vratislava I.
Publikované: 18.2.2016
Veže kostolov nad hlavou, trpaslíci pri nohách, pokojný dych histórie i zrýchlený tep rušného európskeho mesta a k tomu veveričky všade navôkol. To je Vroclav (známa tiež ako Vratislav , alebo poľsky Wrocław).

Poľsko, Výlety za krásami Malopoľského vojvodstva I.
Publikované: 23.10.2019
Nasledujúce týždne budeme spoznávať nádherné prírodné a kultúrne zaujímavosti Malopoľského vojvodstva. Naším východiskovým bodom bude mesto Zakopané, ktoré je zároveň spoločenským centrom celého regiónu.

Poľsko, Výlety za krásami Malopoľského vojvodstva II.
Publikované: 30.10.2019
Potom, ako sme minulý týždeň navštívili Kościeliskú a Chochołowskú dolinu, sa dnes vydáme na spoznávanie ďalších turistických atrakcií Malopoľska. Tentoraz neopustíme mesto Zakopané, nakoľko naším cieľom bude podlhovastý kopec nazývaný Gubałówka.

Poľsko, Výlety za krásami Malopoľského vojvodstva III.
Publikované: 6.11.2019
Očarení minulotýždňovým výletom na vrchy Gubałówka a Butorowy Wierch sa dnes vydáme spoznávať ďalšie úchvatné miesta Malopoľska. Tentoraz zamierime do dedinky Poronin, nachádzajúcej sa približne 7 kilometrov od Zakopaného.

Poľsko, Wieliczka – história nad zemou
Publikované: 13.2.2019
Keď sa povie Wieliczka, azda každého z nás napadne slávna soľná baňa na juhu Poľska. Toto rovnomenné mestečko ponúka turistom nielen krásu v svojom podzemí, ale oplatí sa preskúmať i to, čo ponúka nad zemou. Skôr ako nahliadneme do starodávnych hlbín, prejdeme sa pomedzi pamiatky v jej uliciach, ktoré pripomínajú bohatú históriu tohto baníckeho mesta.

Poľsko, Zakopané – hory, ktoré máme prakticky za rohom
Publikované: 10.1.2019
To, že poľské hory sú Čechmi dosť často opomínané, je smutný fakt. Avšak poľské hory sú zrovnateľné s Krkonošami alebo slovenskými Tatrami. Len pre niekoho možno dostupnejšie a lacnejšie. Takže rozhodne stoja za návštevu!

Poľsko: Jablonka – nákupný raj Slovákov
Publikované: 4.9.2013
Po dlhšom čase sa opäť vydáme do Poľska, konkrétne do dedinky Jablonka. Pre nás Slovákov je táto dedinka úzko spätá s výhodnými nákupmi, no v dnešnom článku si povieme aj čo-to o jej histórií a o turistických tipoch v jej okolí.

Poľsko: Krakov – mesto kráľov a jedného draka
Publikované: 12.9.2011
Krakov – kedysi hlavné mesto Poľska, dnes jeden z najkrajších architektonických skvostov v Európe. Celé mesto dýcha stredovekom a tento dojem podčiarkuje aj nezvyčajné množstvo zelene, ktorá vo veľkých mestách zvykne chýbať. Krakov predstavuje dielo zručných remeselníkov, ktorí nenechávajú nikoho na pochybách, že boli majstrami vo svojom odbore.


Súvisiaca fotogaléria

Poľsko, Prírodné i kultúrne klenoty Malopoľského vojvodstva
Jedna z najnavštevovanejších oblastí Poľska – Malopoľsko ponúka dovedna až päť pamiatok zapísanýc...

SR, Tatry – Tichá dolina a Dolina Pięciu Stawów Polskich
Leto je ideálnym obdobím pre turistiku. Vydajte sa prostredníctvom dnešnej fotogalérie na turisti...

Poľsko, Krakov a Wieliczka očami fotografa
Dnes sa pozrieme do hlavného mesta Malopoľského vojvodstva, ktoré sa považuje za jedno z najkrajš...

Poľsko, Wieliczka – kráľovstvo soli
Na juhu Poľska sa rozprestiera malebné mestečko Wieliczka, ktoré ponúka turistom mnoho krásnych p...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

27.5.2020
Najstarší kalendár síce vznikol v Egypte už v 4. tisícročí pred Kristom, no jeho dennodenné využívanie sa zachovalo dodnes. Okrem mien a rôznych sviatkov si prostredníctvom kalendára pripomíname všakovaké medzinárodné dni. A práve prehľad tých (podľa nás) najzaujímavejších vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
25.5.2020
Do 9. ročníka udeľovania cien o najobľúbenejší hotel roka Czech Hotel Awards 2020 sa zapojilo viac než 1200 hotelov. Poslaním organizátorov je vytvorenie zodpovednej platformy, ktorá prepojuje, oceňuje a podporuje všetkých hotelierov pristupujúcich k svojmu podnikaniu s otvorenou mysľou a láskyplným srdcom. Táto vízia nadobúda na význame najmä v súčasnom dianí.

22.5.2020
Všetci milovníci múzeí sa môžu tešiť na postupné otváranie týchto klenotníc histórie. Návštevníkov čakajú mnohé výstavy, tematické prehliadky, ako aj stále expozície.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - VENEZUELA a PARAGUAJ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 28. 5. 2020
sviatok:Viliam
dnes:
štvrtok 28.5.
13 °C
zajtra:
piatok 29.5.
17 °C