www.infoglobe.sk » Poľsko, Výlety za krásami Malopoľského vojvodstva I.

Poľsko, Výlety za krásami Malopoľského vojvodstva I.

Publikované: 23.10.2019
Nasledujúce týždne budeme spoznávať nádherné prírodné a kultúrne zaujímavosti Malopoľského vojvodstva. Naším východiskovým bodom bude mesto Zakopané, ktoré je zároveň spoločenským centrom celého regiónu.

Dolina Kościelisko

Dnes sa vydáme z mesta Zakopané juhozápadným smerom po ceste číslo 958 k obrovskej dedine Kościelisko, ktorej súčasťou je až 21 osád. Našou prvou zastávkou je časť zvaná Kiry, kde zaparkujeme auto a vydávame sa na turistickú vychádzku do doliny Kościeliskej. Dolina je dostupná aj autobusovou dopravou. Pohyb po doline je možný len na pešo, avšak počas leta môžete využiť jazdu na goralských kočoch a v zime zas na saniach. Pri vstupe do doliny máte možnosť občerstvenia i nákupu nejakých tých suvenírov.

Dolina Kościelisko

Dolina Kościelisko ponúka vyše 9 kilometrovú prechádzku od úpätia Tatier po hlavný hrebeň. Je druhým najväčším údolím poľských Tatier. Dolinou prechádza potok, spočiatku po bokoch vystupujú úchvatné vápencové skalné útvary – brány, neskôr sa dolina vetví a mení sa na vysokohorskú krajinu. Jej najvyšším bodom je pomerne zle vymedzený koniec severného hrebeňa Bystrá - Błyszcz. Dolina Kościelisko patrí medzi najnavštevovanejšie turistické miesta v krajine a okrem úžasných hôr tu nájdete aj viacero jaskýň, vrátane najhlbšej a najdlhšej jaskyne v Poľsku i v Tatrách  - Veľkej snežnej jaskyne. Pri túrach vás potešia aj pohľady na kaplnky, typickú tatranskú flóru a pokiaľ budete mať šťastie, tak zahliadnete aj nejakého toho zvieracieho obyvateľa. Keďže sa jedná o veľmi vyhľadávané miesto, návštevu odporúčame mimo sezóny.

Dolina Chochołowska

Dolina ChochołowskaDolina Chochołowska

My sme však neplánovali veľké vysokohorské výstupy, a tak sme sa po pár stovkách metrov otočili a prinavrátili sa k parkovisku. Pokračovali sme po nezmenenej ceste ďalej na západ, k najdlhšej (10 km) a najväčšej doline v poľských Tatrách – k Doline Chochołowska. Zaparkovali sme na vyhradenom parkovisku (Siwia Polana) a ďalej pokračovali pešo. Úvod doliny bol veľmi podobný s neďalekou dolinou Kościelisko. Obdivovali sme okolité kopce, početné salaše a majestátne Tatry v pozadí. Dolina sa postupne vetvila na tri hlavné ramená a následne na množstvo menších údolí. Aj tu sme mali možnosť pozorovať množstvo krasových prejavov a jaskýň, no žiaľ, turistom neprístupným.

Poľana Chochołowska - salašnícke dreveničky (Bacówka)
Nasledovali sme koryto Chochołowského potoka a po necelých dvoch hodinách sme dorazili na Poľanu Chochołowska. Nachádzali sa tu salašnícke dreveničky (Bacówka), o kúsok ďalej najväčšia turistická ubytovňa (hostel PTTK) v poľských Tatrách a sakrálny skvost v podobe horalskej kaplnky pomenovanej po Jánovi Krstiteľovi. Tunajšiu kaplnku preslávili mnohopočetné návštevy svätého Jána Pavla II. (informovala nás miestna pamätná tabuľa), ako aj jedna z filmových scén o Jánošíkovi (poľský seriál z roku 1973). Počas turistickej sezóny sa tu dokonca pravidelne konajú sväté omše.

Poľana Chochołowska - horalská kaplnka
Po vychutnaní si pohľadov na prírodné scenérie i salašnícku históriu tejto oblasti sa vraciame späť k parkovisku. Pokiaľ si chcete cestu skrátiť, môžete využiť sezónny turistický vláčik premávajúci zo Siwej Polany k Huciskej a späť, čím ušetríte viac ako hodinku. Tiež sa naskytá možnosť požičania si bicykla a následného zdolania trasy na dvoch kolesách.  

Poľana Chochołowska - horská kaplnka (interiér)
Túru ukončujeme nákupom pár suvenírov a ochutnaním miestnych špecialít. Postupne hlásime návrat do Zakopaného, aby sme načerpali nové sily a vydali sa v ústrety ďalšiemu dobrodružstvu.

Poľana Chochołowska - hostel PTTK
(pokračovanie nabudúce...)


GPS: 49°16'31.7"N 19°52'08.1"E (Dolina Kościelisko)
GPS: 49°16'58.5"N 19°50'33.2"E (Dolina Chochołowska)
Text: Oskár Mažgút
Foto: HIK, o.z.Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Poľsko, Wadowice – rodné mesto pápeža
Publikované: 17.5.2020
Približne 50 kilometrov juhozápadne od Krakova sa rozprestiera bezmála 20-tisícové mesto Wadowice, ktoré sa preslávilo ako rodisko Karola Wojtylu, neskoršieho pápeža Svätého Jána Pavla II. Dnes sa sem vydáme nielen po stopách pápeža, ale nazrieme i do histórie, a tiež si pozrieme zopár pamiatok.

Poľsko: Unikátna soľná baňa Velička (Wieliczka)
Publikované: 19.12.2010
Svetoznáma stará soľná baňa vo Veličke (Wieliczka) patrí k najnavštevovanejším turistickým atrakciám v Poľsku. Leží len pár kilometrov južne od mesta Krakov, ktoré je hlavným mestom Malopoľského vojvodstva.

Poľsko, Osvienčim – spomienka na holokaust
Publikované: 10.5.2020
V týchto dňoch si pripomíname 75. výročie od ukončenia 2. svetovej vojny. Na jeden z najvýznamnejších medzníkov našich dejín si spomenieme prostredníctvom návštevy poľského mesta Osvienčim, ktoré sa rozprestiera pri ústí rieky Soly do Visly v Malopoľskom vojvodstve.

Poľsko, Żywiec – mesto s kráľovskou minulosťou
Publikované: 3.5.2020
Po absolvovaní návštevy známeho pivovaru sa dnes vydáme na potulky samotným mestom Żywiec. Toto niečo vyše 30-tisícové mesto je ideálnym východiskovým bodom pre turistiku do oblasti Západných Beskýd, taktiež ponúka jazernú rekreáciu pri malebnej Zywieckej priehradnej nádrži i atraktívne pamätihodnosti s pútavou históriou.

Poľsko, Żywiec - návšteva pivovaru z čias monarchie
Publikované: 26.4.2020
Tentoraz sa vydáme spoznávať južné Poľsko, presnejšie mesto Żywiec, ktoré leží na sútoku riek Koszarawa a Soła v Sliezskom vojvodstve. Našu púť mestom začneme v miestnom pivovare založenom v roku 1856, ktorý vyrába jedno z najznámejších pív v Poľsku.

Poľsko, Výlety za krásami Malopoľského vojvodstva III.
Publikované: 6.11.2019
Očarení minulotýždňovým výletom na vrchy Gubałówka a Butorowy Wierch sa dnes vydáme spoznávať ďalšie úchvatné miesta Malopoľska. Tentoraz zamierime do dedinky Poronin, nachádzajúcej sa približne 7 kilometrov od Zakopaného.

Poľsko, Výlety za krásami Malopoľského vojvodstva II.
Publikované: 30.10.2019
Potom, ako sme minulý týždeň navštívili Kościeliskú a Chochołowskú dolinu, sa dnes vydáme na spoznávanie ďalších turistických atrakcií Malopoľska. Tentoraz neopustíme mesto Zakopané, nakoľko naším cieľom bude podlhovastý kopec nazývaný Gubałówka.

Poľsko, soľná baňa vo Wieliczke I. – história a súčasnosť
Publikované: 20.2.2019
Svetový unikát na juhu Poľska láka nahliadnuť do útrob zeme ročne vyše milióna turistov. Soľný svet, ktorý tu za stáročia vznikal vďaka ťažbe soli, nenechal ľahostajných ani nás. Preto sa vydajme odkrývať históriu i súčasnosť tohto výnimočného miesta v nasledujúcich riadkoch.

Poľsko, Lodž: bývalá textilná veľmoc I.
Publikované: 10.10.2014
V dnešnom putovaní po svetových mestách sa vydáme relatívne neďaleko, len niekoľko stoviek kilometrov na severovýchod od Prahy, do poľského mesta Lodž.

Poľsko, Osvienčim: miesto, kde tuhne v žilách krv
Publikované: 8.11.2010
Ide o najväčší koncentračný tábor v Európe, kde bolo konečné riešenie židovskej otázky dovedené k tragickej dokonalosti. Medzi rokmi 1940 až 1945 tam Nemci povraždili milión sto tisíc ľudí.

Poľsko, Varšava – zabudnuté mesto
Publikované: 15.8.2016
Najväčšie a zároveň hlavné mesto Poľska – Varšavu – si asi len málokto predstaví ako zaujímavé miesto, do ktorého by si chcel urobiť výlet. Najskôr sme sa aj my skepticky rozhodovali, predsa len cesta vlakom trvá z Prahy približne 8 hodín (za pomerne značný príplatok sa dá kúpiť lôžko a cestovať v noci) a letenka zas stojí cca 3000 Kč. Nakoniec sme si zvolili najlacnejší variant – cestu vlakom cez deň (spiatočný lístok stál cca 1400 Kč).

Poľsko, Vroclav – bývalé sídlo kniežaťa Vratislava I.
Publikované: 18.2.2016
Veže kostolov nad hlavou, trpaslíci pri nohách, pokojný dych histórie i zrýchlený tep rušného európskeho mesta a k tomu veveričky všade navôkol. To je Vroclav (známa tiež ako Vratislav , alebo poľsky Wrocław).

Poľsko: Jablonka – nákupný raj Slovákov
Publikované: 4.9.2013
Po dlhšom čase sa opäť vydáme do Poľska, konkrétne do dedinky Jablonka. Pre nás Slovákov je táto dedinka úzko spätá s výhodnými nákupmi, no v dnešnom článku si povieme aj čo-to o jej histórií a o turistických tipoch v jej okolí.

Poľsko: Krakov – mesto kráľov a jedného draka
Publikované: 12.9.2011
Krakov – kedysi hlavné mesto Poľska, dnes jeden z najkrajších architektonických skvostov v Európe. Celé mesto dýcha stredovekom a tento dojem podčiarkuje aj nezvyčajné množstvo zelene, ktorá vo veľkých mestách zvykne chýbať. Krakov predstavuje dielo zručných remeselníkov, ktorí nenechávajú nikoho na pochybách, že boli majstrami vo svojom odbore.

Poľsko: Nowy Targ – miesto, kde zoženiete všetko
Publikované: 15.5.2013
Kto by nepoznal azda najznámejšie trhovisko v Poľsku v meste Nowy Targ?! Dva krát do týždňa sem smerujú tisíce ľudí za reálnou vidinou lacnejšieho nákupu. No my by sme vám, našim čitateľom, chceli predstaviť toto mesto nielen ako trhovisko, ale aj ako historické a atraktívne cestovateľské miesto s rušným každodenným životom.

Poľsko: Poznaň – mesto na rieke Varte I.
Publikované: 24.10.2014
Ako napovedá už aj titulok, mesto Poznaň leží na rieke Varta, tretej najdlhšej poľskej rieke.

Poľsko, Zakopané – hory, ktoré máme prakticky za rohom
Publikované: 10.1.2019
To, že poľské hory sú Čechmi dosť často opomínané, je smutný fakt. Avšak poľské hory sú zrovnateľné s Krkonošami alebo slovenskými Tatrami. Len pre niekoho možno dostupnejšie a lacnejšie. Takže rozhodne stoja za návštevu!


Súvisiaca fotogaléria

Poľsko, Krakov a Wieliczka očami fotografa
Dnes sa pozrieme do hlavného mesta Malopoľského vojvodstva, ktoré sa považuje za jedno z najkrajš...

Poľsko, Wieliczka – kráľovstvo soli
Na juhu Poľska sa rozprestiera malebné mestečko Wieliczka, ktoré ponúka turistom mnoho krásnych p...

Poľsko: Velička (Wieliczka) – soľná baňa
Svetoznáma stará soľná baňa vo Veličke (Wieliczka) patrí k najnavštevovanejším turistickým atrakc...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

27.5.2020
Najstarší kalendár síce vznikol v Egypte už v 4. tisícročí pred Kristom, no jeho dennodenné využívanie sa zachovalo dodnes. Okrem mien a rôznych sviatkov si prostredníctvom kalendára pripomíname všakovaké medzinárodné dni. A práve prehľad tých (podľa nás) najzaujímavejších vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
25.5.2020
Do 9. ročníka udeľovania cien o najobľúbenejší hotel roka Czech Hotel Awards 2020 sa zapojilo viac než 1200 hotelov. Poslaním organizátorov je vytvorenie zodpovednej platformy, ktorá prepojuje, oceňuje a podporuje všetkých hotelierov pristupujúcich k svojmu podnikaniu s otvorenou mysľou a láskyplným srdcom. Táto vízia nadobúda na význame najmä v súčasnom dianí.

22.5.2020
Všetci milovníci múzeí sa môžu tešiť na postupné otváranie týchto klenotníc histórie. Návštevníkov čakajú mnohé výstavy, tematické prehliadky, ako aj stále expozície.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - VENEZUELA a PARAGUAJ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 27. 5. 2020
sviatok:Iveta
dnes:
streda 27.5.
19 °C
zajtra:
štvrtok 28.5.
14 °C