Poľsko,Tešín: Zámocký vrch

Počiatkom 19. storočia bol na mieste zrúcaniny starého stredovekého hradu vybudovaný park v romantickom štýle s náučným chodníkom. Cesta na Zámocký vrch (Góra Zamkowa) vedie juhozápadným svahom cez prírodný krajinný komplex – vedie oblasťou brečtanov, parkovou alejou a lesným porastom s pamätnými stromami - k dochovaným historickým stavbám alebo ich zvyškom. Namiesto sprievodcu slúžia 3jazyčné informačné tabule.
Z Českého do poľského Tešína (po poľsky Cieszyn) sa dostanete Hlavnou triedou cez most, za ktorým sa dáte doľava okolo Poľovníckeho zámočku, ktorý vznikol na základoch tzv. Dolného hradu a ktorý v minulosti slúžil ako sídlo Habsburgovcov a dnes ako hudobná škola. Rieka Olše (poľsky Olza) určuje hranicu oboch štátov, presne podľa dohody československo -poľského pohraničného sporu o Těšínsko, ktorý sa mimochodom ťahal celé dlhé roky. Tešín bol český, poľský, rakúsky, ale nakoniec zostal rozdelený na dve polky, ktorých hranicu tvorí práve zmieňovaná rieka.
Cestou do miest bývalého Horného hradu narazíte na zvyšky brány, stredovekú dlažbu a vápencové do kruhu skladané základy veže, ktorá koncom 14. storočia chránila vstup. Mala priemer 10 metrov a murivo hrubé 3,3 metra. K systému opevnenia, ktorý tvoril hlinený val s drevenou palisádou, postupne pribúdali ďalšie drevené stavby. Prvou murovanou stavbou bola rotunda sv. Mikuláša a sv. Václava, ktorá je zároveň ďalšou zastávkou. Pre Poliakov o to významnejšou, že rotunda patrí k najstarším pamiatkam na území Poľska a jej silueta je dokonca vyobrazená na poľskej bankovke (20 zlotých). Stavba z 13. storočia slúžila ako hradná kaplnka, ale aj ľuďom z podhradí, a dodnes sa v nej konajú bohoslužby. V rovnakom čase prebiehala výstavba rozľahlého gotického hradu, ako reprezentatívneho sídla tešínskych kniežat z rodu Piastovcov.
Aj veža poslednej obrany, v ktorej spodnej časti bývalo väzenie, pochádza z druhej polovice 13. storočia. Plnila strážnu a obytnú funkciu, neskôr bola začlenená k obrannému murivu. Jej pôvodný vzhľad bol obnovený pri archeologických prácach v roku 2001-2. Hneď vedľa nájdete pozostatky ďalšej murovanej stavby - zámockej kuchyne zo 16. storočia, avšak na prvý pohľad nie je zrejmé, o aký objekt vlastne išlo.
Dominantou parku je Piastovská veža zo 14. storočia vysoká 29 metrov, ktorá dnes slúži ako rozhľadňa. Ako jediná zo 4 veží obklopujúcich Horný hrad sa dodchovala až do dnešných dní. Súčasnú podobu získala po opravách v 19. storočí, približne v čase, keď habsburské knieža Karel adaptoval zámok na svoje letné sídlo. Gotická veža a románska rotunda sú jediné dve stavby, ktoré po demolácii (1836) zostali.
Z pokojného miesta sa vám ani nebude chcieť odísť na rušné námestie Ciezsyna, ktoré je historicky staršie než námestie Českého Tešína a odkiaľ je to len malý kúsok k Studni Troch bratov, k miestu, ktoré je podľa legendy späté so založením mesta.
Text a foto: Monika Babická
Preklad: O. Maňáková
Diskusia k článku (0) |
Súvisiace články

Poľsko: Unikátna soľná baňa Velička (Wieliczka)

Poľsko: Krakov – mesto kráľov a jedného draka

Poľsko, Vroclav – bývalé sídlo kniežaťa Vratislava I.

Poľsko, Varšava – zabudnuté mesto

Poľsko: Krakov, židovské mesto Kazimierz

Poľsko: Poznaň – mesto na rieke Varte I.

Poľsko, Osvienčim: miesto, kde tuhne v žilách krv

Poľsko: Jablonka – nákupný raj Slovákov
Súvisiaca fotogaléria

Poľsko: Velička (Wieliczka) – soľná baňa

Krakov - jedno z najkrajších miest Európy
Lokácia:

Slovenská republika
Partneri:
Sprievodca:
Fotosúťaž:
Pamiatky okolo nás
Aktuality:
Do osobitej pozornosti:
Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.
Krajina mesiaca - ANDORRA a VATIKÁN:
TIPY NA VÝLETY v ANDORRE a vo VATIKÁNE:
Andorra – malá krajina v srdci veľkých hôr
Taliansko, Rím – výlet mimo hlavnej sezóny II – Vatikán
Vatikán - katolícka enkláva I.
Vatikán - katolícka enkláva II.
Vatikán - katolícka enkláva III.
Rím alebo prechádzka „Večným mestom"
FOTOGALÉRIA
Všetko dôležité, čo by ste o Andorre mali vedieť, nájdete TU a o Vatikáne TU