www.infoglobe.sk » Poľsko,Tešín: Zámocký vrch

Poľsko,Tešín: Zámocký vrch

Publikované: 19.3.2015
Pôvodne slovanské hradisko, potom obranný hrad, dnes pamätné miesto s parkom a výhľadom na Český Těšín, Sliezske a Moravskosliezske Beskydy.

Počiatkom 19. storočia bol na mieste zrúcaniny starého stredovekého hradu vybudovaný park v romantickom štýle s náučným chodníkom. Cesta na Zámocký vrch (Góra Zamkowa) vedie juhozápadným svahom cez prírodný krajinný komplex – vedie oblasťou brečtanov, parkovou alejou a lesným porastom s pamätnými stromami - k dochovaným historickým stavbám alebo ich zvyškom. Namiesto sprievodcu slúžia 3jazyčné informačné tabule.

park Zámocký vrch

Z Českého do poľského Tešína (po poľsky Cieszyn) sa dostanete Hlavnou triedou cez most, za ktorým sa dáte doľava okolo Poľovníckeho zámočku, ktorý vznikol na základoch tzv. Dolného hradu a ktorý v minulosti slúžil ako sídlo Habsburgovcov a dnes ako hudobná škola. Rieka Olše (poľsky Olza) určuje hranicu oboch štátov, presne podľa dohody československo -poľského pohraničného sporu o Těšínsko, ktorý sa mimochodom ťahal celé dlhé roky. Tešín bol český, poľský, rakúsky, ale nakoniec zostal rozdelený na dve polky, ktorých hranicu tvorí práve zmieňovaná rieka.

zvyšky vežeČeský Tešín

Cestou do miest bývalého Horného hradu narazíte na zvyšky brány, stredovekú dlažbu a vápencové do kruhu skladané základy veže, ktorá koncom 14. storočia chránila vstup. Mala priemer 10 metrov a murivo hrubé 3,3 metra. K systému opevnenia, ktorý tvoril hlinený val s drevenou palisádou, postupne pribúdali ďalšie drevené stavby. Prvou murovanou stavbou bola rotunda sv. Mikuláša a sv. Václava, ktorá je zároveň ďalšou zastávkou. Pre Poliakov o to významnejšou, že rotunda patrí k najstarším pamiatkam na území Poľska a jej silueta je dokonca vyobrazená na poľskej bankovke (20 zlotých). Stavba z 13. storočia slúžila ako hradná kaplnka, ale aj ľuďom z podhradí, a dodnes sa v nej konajú bohoslužby. V rovnakom čase prebiehala výstavba rozľahlého gotického hradu, ako reprezentatívneho sídla tešínskych kniežat z rodu Piastovcov.

rotunda sv. Mikuláša a sv. Václava

Aj veža poslednej obrany, v ktorej spodnej časti bývalo väzenie, pochádza z druhej polovice 13. storočia. Plnila strážnu a obytnú funkciu, neskôr bola začlenená k obrannému murivu. Jej pôvodný vzhľad bol obnovený pri archeologických prácach v roku 2001-2. Hneď vedľa nájdete pozostatky ďalšej murovanej stavby - zámockej kuchyne zo 16. storočia, avšak na prvý pohľad nie je zrejmé, o aký objekt vlastne išlo.

veža poslednej obranyveža poslednej obrany

Dominantou parku je Piastovská veža zo 14. storočia vysoká 29 metrov, ktorá dnes slúži ako rozhľadňa. Ako jediná zo 4 veží obklopujúcich Horný hrad sa dodchovala až do dnešných dní. Súčasnú podobu získala po opravách v 19. storočí, približne v čase, keď habsburské knieža Karel adaptoval zámok na svoje letné sídlo. Gotická veža a románska rotunda sú jediné dve stavby, ktoré po demolácii (1836) zostali.

Piastovská veža

Z pokojného miesta sa vám ani nebude chcieť odísť na rušné námestie Ciezsyna, ktoré je historicky staršie než námestie Českého Tešína a odkiaľ je to len malý kúsok k Studni Troch bratov, k miestu, ktoré je podľa legendy späté so založením mesta.

Poľovnícky zámočekStudňa Troch bratov

Text a foto: Monika Babická

Preklad: O. Maňáková

 Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Poľsko: Unikátna soľná baňa Velička (Wieliczka)
Publikované: 19.12.2010
Svetoznáma stará soľná baňa vo Veličke (Wieliczka) patrí k najnavštevovanejším turistickým atrakciám v Poľsku. Leží len pár kilometrov južne od mesta Krakov, ktoré je hlavným mestom Malopoľského vojvodstva.

Poľsko: Krakov – mesto kráľov a jedného draka
Publikované: 12.9.2011
Krakov – kedysi hlavné mesto Poľska, dnes jeden z najkrajších architektonických skvostov v Európe. Celé mesto dýcha stredovekom a tento dojem podčiarkuje aj nezvyčajné množstvo zelene, ktorá vo veľkých mestách zvykne chýbať. Krakov predstavuje dielo zručných remeselníkov, ktorí nenechávajú nikoho na pochybách, že boli majstrami vo svojom odbore.

Poľsko, Vroclav – bývalé sídlo kniežaťa Vratislava I.
Publikované: 18.2.2016
Veže kostolov nad hlavou, trpaslíci pri nohách, pokojný dych histórie i zrýchlený tep rušného európskeho mesta a k tomu veveričky všade navôkol. To je Vroclav (známa tiež ako Vratislav , alebo poľsky Wrocław).

Poľsko, Varšava – zabudnuté mesto
Publikované: 15.8.2016
Najväčšie a zároveň hlavné mesto Poľska – Varšavu – si asi len málokto predstaví ako zaujímavé miesto, do ktorého by si chcel urobiť výlet. Najskôr sme sa aj my skepticky rozhodovali, predsa len cesta vlakom trvá z Prahy približne 8 hodín (za pomerne značný príplatok sa dá kúpiť lôžko a cestovať v noci) a letenka zas stojí cca 3000 Kč. Nakoniec sme si zvolili najlacnejší variant – cestu vlakom cez deň (spiatočný lístok stál cca 1400 Kč).

Poľsko: Krakov, židovské mesto Kazimierz
Publikované: 15.12.2016
Krakov, to úžasné, charizmatické a historické mesto má pre návštevníkov toľko lákadiel, že vyraziť tam iba na víkend je jedným slovom škoda. Pokiaľ ste to ešte nepočuli – Krakov sa stáva hlavným mestom barovej zábavy. Reštaurácie, kluby, cukrárne, pijalnie wódky… jeden podnik vedľa druhého a všetky skvelé. A keď sa dostatočne občerstvíte, rozhliadnite sa po meste. Židovské mesto Kazimierz, stredoveké Stare Miasto, Rynek Główny, hrad Wawel a katedrála, najposvätnejšie poľské miesto. To všetko sa tu nachádza na pár kilometroch štvorcových, práve tak akurát poznateľných počas víkendu.

Poľsko: Poznaň – mesto na rieke Varte I.
Publikované: 24.10.2014
Ako napovedá už aj titulok, mesto Poznaň leží na rieke Varta, tretej najdlhšej poľskej rieke.

Poľsko, Osvienčim: miesto, kde tuhne v žilách krv
Publikované: 8.11.2010
Ide o najväčší koncentračný tábor v Európe, kde bolo konečné riešenie židovskej otázky dovedené k tragickej dokonalosti. Medzi rokmi 1940 až 1945 tam Nemci povraždili milión sto tisíc ľudí.

Poľsko: Jablonka – nákupný raj Slovákov
Publikované: 4.9.2013
Po dlhšom čase sa opäť vydáme do Poľska, konkrétne do dedinky Jablonka. Pre nás Slovákov je táto dedinka úzko spätá s výhodnými nákupmi, no v dnešnom článku si povieme aj čo-to o jej histórií a o turistických tipoch v jej okolí.


Súvisiaca fotogaléria

Poľsko: Velička (Wieliczka) – soľná baňa
Svetoznáma stará soľná baňa vo Veličke (Wieliczka) patrí k najnavštevovanejším turistickým atrakc...

Krakov - jedno z najkrajších miest Európy
Krakov (Kraków), hlavné mesto Malopoľského vojvodstva, je rozhodne mestom, ktoré stojí za návštev...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

19.7.2019
Všetci nadšenci turistiky sa aj tento rok môžu tešiť na v poradí už osemnásty Národný výstup na Sitno, ktorý sa uskutoční v nedeľu 21. júla 2019.
18.7.2019
V poradí už tretí ročník Dní ľudovej architektúry v Stredočeskom kraji, ktorých hlavným centrom sa stali Skalné domy Regionálneho múzea Mělník a centrum obce Lhotka, sa uskutoční od 20. do 28. júla. Slávnostné zahájenie v obci Lhotka pri Mělníku prebehne v sobotu 20. júla od 11. hodiny.
17.7.2019
Pozývame vás na nevšedný festival viachlasného chrámového a ľudového spevu z rôznych oblastí Slovenska a Východnej Európy, ktorý sa uskutoční cez víkend 20. a 21 júla 2019 v Telgárte.

Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - LAOS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 19. 7. 2019
sviatok:Dušana
dnes:
piatok 19.7.
28 °C
zajtra:
sobota 20.7.
31 °C