www.infoglobe.sk » Poľsko: Nowy Targ – miesto, kde zoženiete všetko

Poľsko: Nowy Targ – miesto, kde zoženiete všetko

Publikované: 15.5.2013
Kto by nepoznal azda najznámejšie trhovisko v Poľsku v meste Nowy Targ?! Dva krát do týždňa sem smerujú tisíce ľudí za reálnou vidinou lacnejšieho nákupu. No my by sme vám, našim čitateľom, chceli predstaviť toto mesto nielen ako trhovisko, ale aj ako historické a atraktívne cestovateľské miesto s rušným každodenným životom.

Nowy Targ, celým názvom Kráľovské slobodné mesto Nový Targ, má cez 33 000 obyvateľov, leží v Malopoľskom vojvodstve a od Krakova je vzdialené 84 kilometrov smerom na juh. Je hlavným mestom regiónu Podhalia. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1326. Od roku 1346 získalo mesto práva, ktoré jej pridelil kráľ Kazimír Veľký. Vďaka týmto mestským výsadám sa začalo veľmi rýchlo vyvíjať a budovať, avšak tento rast bol pozastavený vplyvom ničivého požiaru v roku 1601. Mesto poznačili aj tzv. švédske vojny. V priebehu rokov sa stal Nowy Targ rakúskou provinciou, neskôr opäť pripadol Poľsku a cez druhú svetovú vojnu bol okupovaný nemeckou armádou, neskôr oslobodený červenou armádou . V súčasnosti sa stal centrom prevažne nákupného cestovného ruchu domácich, ale aj zahraničných návštevníkov.    

Jarmok V Novom TarguJarmok V Novom Targu

Poľsko je známe ako poľnohospodárska krajina a Nowy Targ nie je výnimka. Polia a pasienky obklopujú celé mesto a dodávajú mu nevšednú malebnosť. Na okrajových častiach sú vybudované salaše, v ktorých je možné pochutnať si na tradičných oštiepkoch. Ďalším priemyselným odvetným, ktorým je Nowy Targ známy, je kožušníctvo. Vďaka obrovským spracovateľským kožiarskym závodom sa stal najvýznamnejším centrom kožiarskeho priemyslu v Poľsku.  A samozrejme nesmieme opomenúť najznámejší “priemysel“  - ľudovo nazývaný obchod. Už od 14. storočia tu celoročne každý štvrtok a sobotu prebiehajú jarmoky, na ktorých zoženiete od živých domácich zvierat, cez kvety, ovocie a zeleninu, mäso až po oblečenie, nábytok, všakovaké súčiastky a náradia naozaj všetko. Je to neopísateľný zážitok navštíviť trh s nekončiacimi uličkami a zákutiami, ktorý sa riadi cenami dohodou .

Jarmok V Novom Targu

Nowy Targ je taktiež ideálnym východiskovým bodom pre turistiku. V jeho okolí sa totiž nachádzajú štyri národné parky, a to Gorczańský národný park, Tatranský národný park, Národný park Babia hora a Pieninský národný park. Jedinečná je aj Chránená oblasť „Bór na Czerwonem” , kde sa nachádza unikátne rašelinisko v Oravsko-nowo-targskej doline s rozlohou 114 hektárov. Jedná sa o jednu z najstarších chránených oblastí v Poľsku. Zaujímavosťou je, že  názov oblasť získala podľa farby vody, ktorú do tmavo červena sfarbuje istý druh riasy (ulothrix), žijúci na jej území.

Jarmok V Novom TarguJarmok V Novom Targu

Pokiaľ sa na chvíľku z prírody vrátime späť do mesta, nedá nám nespomenúť architektonické skvosty. Nový Targ má veľké námestie s rozlohou 1,5 ha. Niekoľko storočí toto miesto plnilo funkciu obchodného centra. Dnes uprostred námestia stojí pekne obnovená radnica s hodinovou vežou. V radnici sa nachádza Podhalianské múzeum Czesława Pajerského so stálou expozíciou prezentujúcou remeslá Podhalia, dočasnými výstavami a unikátnym tlačiarenským strojom z 19. storočia. V polovici 19. storočia boli budovy na námestí zväčša murované. Z tohto obdobia sa zachovali meštiacke kamenné domy, ktoré sa nachádzajú na severnej strane námestia. Samozrejmosťou sú aj kostoly. V Novom Targu sa ich nachádza niekoľko. Jedným z najimpozantnejších je Kostol najsvätejšieho srdca Ježišovho, no nemenej zaujímavý je aj kostol sv. Kataríny zo 14. storočia (sv. Katarína je patrónkou mesta), či drevený kostolík sv. Anny z 15. storočia, atď... Mesto navštívil aj pápež Ján Pavol II., ktorého si miestni obyvatelia veľmi vážia a dávajú to znať na každom kroku. V meste sú mu venované pamätné tabule, dokonca aj Pápežská kaplnka pri príležitosti prvej pútnickej cesty do Poľska a najmä návštevy Nového Targu.

Kostol najsvätejšieho srdca JežišovhoMeštiansky kamenný dom

Okrem milovníkov prírody, architektúry či histórie mesto láka aj priaznivcov športu. K najznámejším podujatiam patrí Beh na lyžiach Jána Pavla II., slávny medzinárodný splav na kajakoch Tadeusza Pilarského, ktorý je jedným z najstarších podujatí tohto typu v Európe alebo vodné športy na Czorsztyńskom jazere. Keď už sme pri športe, v Novom Targu sídli hokejový klub Podhale Nowy Targ, ktorý hrá najvyššiu Poľsku extraligu a od roku 1966 sa stal 18-násobným majstrom Poľska, dvojnásobným víťazom poľského pohára a jedenkrát sa stal majster Interligy. Takže návšteva hokejového stretnutia je ozajstným zážitkom nielen pre oči, ale aj pre hlasivky. V rámci nešportových podujatí sa tu koná populárny Podhalianský jarmok, čo je obdoba Kežmarského EĽRA, čiže festivalu európskeho ľudového remesla. Bohaté kultúrne leto spojené s festivalmi, koncertmi a divadelnými predstaveniami je tradičnou súčasťou mesta už od nepamäti.

Nowy TargNowy Targ

V predošlých riadkoch ste sa mohli presvedčiť, že Nový Targ nie je len miestom obyčajného nakupovania, ale aj mestom plným života a histórie. Na úplný záver vám odporúčame, hlavne v týchto teplých dňoch, nezabudnúť ochutnať „Novotargskú“ zmrzlinu z prírodných polotovarov  a čerstvého ovocia. Naozaj stojí za to!

Text a foto: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Poľsko, Wadowice – rodné mesto pápeža
Publikované: 17.5.2020
Približne 50 kilometrov juhozápadne od Krakova sa rozprestiera bezmála 20-tisícové mesto Wadowice, ktoré sa preslávilo ako rodisko Karola Wojtylu, neskoršieho pápeža Svätého Jána Pavla II. Dnes sa sem vydáme nielen po stopách pápeža, ale nazrieme i do histórie, a tiež si pozrieme zopár pamiatok.

Poľsko, Żywiec – mesto s kráľovskou minulosťou
Publikované: 3.5.2020
Po absolvovaní návštevy známeho pivovaru sa dnes vydáme na potulky samotným mestom Żywiec. Toto niečo vyše 30-tisícové mesto je ideálnym východiskovým bodom pre turistiku do oblasti Západných Beskýd, taktiež ponúka jazernú rekreáciu pri malebnej Zywieckej priehradnej nádrži i atraktívne pamätihodnosti s pútavou históriou.

Poľsko, Výlety za krásami Malopoľského vojvodstva III.
Publikované: 6.11.2019
Očarení minulotýždňovým výletom na vrchy Gubałówka a Butorowy Wierch sa dnes vydáme spoznávať ďalšie úchvatné miesta Malopoľska. Tentoraz zamierime do dedinky Poronin, nachádzajúcej sa približne 7 kilometrov od Zakopaného.

Poľsko, Výlety za krásami Malopoľského vojvodstva II.
Publikované: 30.10.2019
Potom, ako sme minulý týždeň navštívili Kościeliskú a Chochołowskú dolinu, sa dnes vydáme na spoznávanie ďalších turistických atrakcií Malopoľska. Tentoraz neopustíme mesto Zakopané, nakoľko naším cieľom bude podlhovastý kopec nazývaný Gubałówka.

Poľsko, Výlety za krásami Malopoľského vojvodstva I.
Publikované: 23.10.2019
Nasledujúce týždne budeme spoznávať nádherné prírodné a kultúrne zaujímavosti Malopoľského vojvodstva. Naším východiskovým bodom bude mesto Zakopané, ktoré je zároveň spoločenským centrom celého regiónu.

Poľsko, Nedeca – obec so stredovekým hradom a malebným okolím
Publikované: 17.7.2019
Letné prázdniny sú ideálnym časom na rodinné výlety. Preto vás dnes na jeden taký pozývame. Naším cieľom bude poľská obec Nedeca (Niedzica), ktorá sa nachádza v regióne Spiša, neďaleko slovenských hraníc v Malopoľskom vojvodstve.

Poľsko, soľná baňa vo Wieliczke II. – prvá polovica cesty cez komory
Publikované: 27.2.2019
Zostúpte s nami do podzemných chodieb a komôr soľnej bane, kde môžete na vlastné oči vidieť priestory, v ktorých sa po stáročia ťažila soľ. Jedinečný priestor prekvapí najmä množstvom originálnych umeleckých diel. V nasledujúcich riadkoch sa vydáme obdivovať zaujímavosti pozdĺž prvej polovice prehliadkovej trasy.

Poľsko, soľná baňa vo Wieliczke I. – história a súčasnosť
Publikované: 20.2.2019
Svetový unikát na juhu Poľska láka nahliadnuť do útrob zeme ročne vyše milióna turistov. Soľný svet, ktorý tu za stáročia vznikal vďaka ťažbe soli, nenechal ľahostajných ani nás. Preto sa vydajme odkrývať históriu i súčasnosť tohto výnimočného miesta v nasledujúcich riadkoch.

Poľsko, Wieliczka – história nad zemou
Publikované: 13.2.2019
Keď sa povie Wieliczka, azda každého z nás napadne slávna soľná baňa na juhu Poľska. Toto rovnomenné mestečko ponúka turistom nielen krásu v svojom podzemí, ale oplatí sa preskúmať i to, čo ponúka nad zemou. Skôr ako nahliadneme do starodávnych hlbín, prejdeme sa pomedzi pamiatky v jej uliciach, ktoré pripomínajú bohatú históriu tohto baníckeho mesta.

Poľsko, Kolobrzeg: Na víkend k moru
Publikované: 15.10.2017
Radi by ste sa prešli pozdĺž mora, ale nechce sa vám ďaleko cestovať? Pokiaľ áno, máme tu dnes pre vás tip na miesto, ktoré je Čechmi (ale aj Slovákmi) dosť opomínané. Nemusíte ísť tisíce kilometrov, nemusíte prekonávať svoj strach z lietania. Stačí, keď sadnete do auta a môžete si urobiť krásny predĺžený víkend v Kolobrzegu.

Poľsko: Poznaň – mesto na rieke Varte I.
Publikované: 24.10.2014
Ako napovedá už aj titulok, mesto Poznaň leží na rieke Varta, tretej najdlhšej poľskej rieke.

Poľsko, Lodž: bývalá textilná veľmoc I.
Publikované: 10.10.2014
V dnešnom putovaní po svetových mestách sa vydáme relatívne neďaleko, len niekoľko stoviek kilometrov na severovýchod od Prahy, do poľského mesta Lodž.

Poľsko: Jablonka – nákupný raj Slovákov
Publikované: 4.9.2013
Po dlhšom čase sa opäť vydáme do Poľska, konkrétne do dedinky Jablonka. Pre nás Slovákov je táto dedinka úzko spätá s výhodnými nákupmi, no v dnešnom článku si povieme aj čo-to o jej histórií a o turistických tipoch v jej okolí.

Poľsko: Krakov – mesto kráľov a jedného draka
Publikované: 12.9.2011
Krakov – kedysi hlavné mesto Poľska, dnes jeden z najkrajších architektonických skvostov v Európe. Celé mesto dýcha stredovekom a tento dojem podčiarkuje aj nezvyčajné množstvo zelene, ktorá vo veľkých mestách zvykne chýbať. Krakov predstavuje dielo zručných remeselníkov, ktorí nenechávajú nikoho na pochybách, že boli majstrami vo svojom odbore.

Poľsko: Unikátna soľná baňa Velička (Wieliczka)
Publikované: 19.12.2010
Svetoznáma stará soľná baňa vo Veličke (Wieliczka) patrí k najnavštevovanejším turistickým atrakciám v Poľsku. Leží len pár kilometrov južne od mesta Krakov, ktoré je hlavným mestom Malopoľského vojvodstva.

Poľsko, Osvienčim II: riešenie židovskej otázky
Publikované: 22.11.2010
„Židia sú rasa, ktorá musí byť úplne vyhladená.“ To je citát Hansa Franka, generálneho guvernéra v Poľsku okupovanom nacistami, ktorý hovorí za všetko. Úplné vyhladenie, to bol hlavný cieľ koncentračných táborov. Iba v Osvienčime nacisti zavraždili milión Židov. Preto Židia patria k častým návštevníkom.

Poľsko, Osvienčim: miesto, kde tuhne v žilách krv
Publikované: 8.11.2010
Ide o najväčší koncentračný tábor v Európe, kde bolo konečné riešenie židovskej otázky dovedené k tragickej dokonalosti. Medzi rokmi 1940 až 1945 tam Nemci povraždili milión sto tisíc ľudí.


Súvisiaca fotogaléria

Poľsko: návšteva kráľovského mesta Żywiec a pápežských Wadowic
Dnes vás pozveme na malú prechádzku po dvoch poľských mestách, ktoré ponúkajú pútavé pamiatky i h...

Poľsko, Prírodné i kultúrne klenoty Malopoľského vojvodstva
Jedna z najnavštevovanejších oblastí Poľska – Malopoľsko ponúka dovedna až päť pamiatok zapísanýc...

Poľsko: Velička (Wieliczka) – soľná baňa
Svetoznáma stará soľná baňa vo Veličke (Wieliczka) patrí k najnavštevovanejším turistickým atrakc...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

12.7.2020
Pražský lesopark Kamýk prešiel zásadnou premenou. Obnovy sa dočkali nefunkčné staré objekty, hájovňa aj obľúbený zookútik. Tam majú teraz nové útočisko napríklad kozy kamerunské.
10.7.2020
Nové návštevnícke centrum sprostredkuje pohľad na výsledky archeologických prieskumov a nálezov v oblasti zaniknutej obce Mušov, ktorá ustúpila vodnej nádrži Nové Mlýny v Juhomoravskom kraji.
8.7.2020
Fond na podporu umenia rozhodol o víťazovi v poradí 3. ročníka projektu slovenského Mesta kultúry. Budúci rok sa popýši týmto titulom mesto Stará Ľubovňa, ktoré je kultúrnym uzlom v danom regióne.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAURÍCIUS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 12. 7. 2020
sviatok:Nina
dnes:
nedeľa 12.7.
22 °C
zajtra:
pondelok 13.7.
22 °C