www.infoglobe.sk » Poľsko: Jablonka – nákupný raj Slovákov

Poľsko: Jablonka – nákupný raj Slovákov

Publikované: 4.9.2013
Po dlhšom čase sa opäť vydáme do Poľska, konkrétne do dedinky Jablonka. Pre nás Slovákov je táto dedinka úzko spätá s výhodnými nákupmi, no v dnešnom článku si povieme aj čo-to o jej histórií a o turistických tipoch v jej okolí.

V Poľsku sme už navštívili Nowy Targ – miesto, kde zoženiete všetko, známe hlavne trhmi, no Jablonka sa predsa len od neho v mnohom líši. Či už veľkosťou trhoviska alebo jej obyvateľstvom. Jablonka je neveľká dedinka s počtom obyvateľov do 5000, samozrejme veľkostné porovnanie je udávané z pohľadu Poľska. Preto aj trhy má menšie, no o to útulnejšie. Zdalo sa nám, že aj miestni predajcovia sú o čosi priateľskejší a ústretovejší ako tí v Targu. Každopádne deň, ktorý sme mali možnosť stráviť v Jablonke, bol plný zážitkov.

Trhy v Jablonke

Potulky dedinou

Ešte predtým ako sme sa vydali na trh, sme sa rozhodli prezrieť si aj samotnú, na naše pomery rozťahanú dedinku. Domy miestnych obyvateľov ako keby kopírovali hlavnú cestu a tiahli sa niekoľko kilometrov. Takáto zástavba je pre Poľsko typická. Z bedekra, ktorý sme mali zo sebou sme sa dozvedeli, že Jablonka do konca 1. svetovej vojny patrila Rakúsko-Uhorsku, neskôr do roku 1923 Česko-Slovensku a až následne pripadla Poľsku. Zaujímavosťou je, že počas 2. svetovej vojny obec pripadla Slovenskej republike. A ako z histórie vyplýva, niet sa čomu diviť, že aj dnes tu žije mnoho Slovenských rodín. Azda k najväčšími dominantám dediny patria kostoly. V Jablonke sú až tri. V kostole Premenenia Pána sa pravidelne konajú slovenské sväté omše. My sme navštívili kostol nazvaný Rektorát sv. Brata Alberta, ktorý môžete vidieť aj na fotografií. Na pohľad nás zaujali aj stavby požiarnej zbrojnice či Oravské centrum kultúry, kde sa usporadúvajú rôzne kultúrno-spoločenské podujatia. V Jablonke sa nachádza aj Oravské centrum zdravia, ktoré by sme mohli prirovnať k malej poliklinike. Samozrejme nechýba ani futbalový štadión, obchody, reštaurácie či kaviarne, ktoré sme však z časových dôvodov už nestihli navštíviť. 

Rektorát sv. Brata Alberta

JablonkaJablonka

Slovákmi milované trhy

Po malej exkurzii dedinou sme sa plní očakávania vydali na známe trhy. Množstvo ľudí, vytvárajúce sa kolóny áut a evidenčné značky v prevažnej miere zo Slovenska dotvárali nákupnú atmosféru, ktorá navôkol panovala. Neuveriteľne naplnené stánky šatstvom, drogériou, hračkami, domácimi potrebami a v neposlednom rade potravinami na nás číhali z každej uličky. Usmievaví predajcovia, vyjednávajúci so zákazníkmi ceny, chodiace „automaty“ na kávu, podmanivá vôňa jedla ala fast food, ako i miestni hudobníci umocňovali v nás pocit, že na tento výlet budeme ešte dlho pamätať. Nedá mi nespomenúť ceny. Tie sú tu viac než príjemné. Nedajte sa odradiť ľuďmi, ktorí tvrdia, že veci z trhov sú nekvalitné! Nie je tomu tak, práve naopak. Samozrejme nájdu sa aj výnimky, ale tých je naozaj málo. Po doslovne „nákupnom šialenstve“ nasledoval presun k autu, kde sme zahájili proces nakladania tovaru.

Trhy v JablonkeTrhy v Jablonke

Trhy v Jablonke

Po ukončení tohto miestami až zložitého procesu sme sa rozhliadli po okolí. Až v druhej polovici dňa sme si všimli prírodu Poľskej Oravy, ktorá nás obklopovala. Z jednej strany čnela majestátna Babia hora, na horizonte z druhej strany zas vytŕčali končiare Tatier. Neďaleko bola aj oravská priehrada či Múzeum – Etnografický oravský park v Zubrzycy Górnej s unikátnymi ukážkami ľudovej architektúry. Čo sa týka cyklistiky, tak z našej návštevy usudzujeme, že je len pre dobrodružnejšie typy, nakoľko na poľských cestách sú malé alebo skôr žiadne krajnice. No na návštevu týchto pozoruhodností či na športový výjazd krajinou sme nemali čas, a tak sme sa pobrali späť domov.

Príroda v okolí Jablonky (v pozadí Babia hora)

Príroda v okolí Jablonky (v pozadí Jablonka)Príroda v okolí Jablonky (v pozadí Tatry)

Náš rodinný výlet do poľskej Jablonky skončil viac než úspešne. Ja som si pozrel dedinku a nafotil som si pár fotografií, priateľka so setrou vykúpila trh s oblečením a strýko zas prešiel azda všetky stavebniny a kvetinárstva. Nakupovanie mnohí z vás nepovažujú za dobrý tip na výlet, no mi vám odporúčame navštíviť  napr. Jablonku a možno zmeníte svoj názor.

Text a foto: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Poľsko, Wadowice – rodné mesto pápeža
Publikované: 17.5.2020
Približne 50 kilometrov juhozápadne od Krakova sa rozprestiera bezmála 20-tisícové mesto Wadowice, ktoré sa preslávilo ako rodisko Karola Wojtylu, neskoršieho pápeža Svätého Jána Pavla II. Dnes sa sem vydáme nielen po stopách pápeža, ale nazrieme i do histórie, a tiež si pozrieme zopár pamiatok.

Poľsko, Osvienčim – spomienka na holokaust
Publikované: 10.5.2020
V týchto dňoch si pripomíname 75. výročie od ukončenia 2. svetovej vojny. Na jeden z najvýznamnejších medzníkov našich dejín si spomenieme prostredníctvom návštevy poľského mesta Osvienčim, ktoré sa rozprestiera pri ústí rieky Soly do Visly v Malopoľskom vojvodstve.

Poľsko, Żywiec - návšteva pivovaru z čias monarchie
Publikované: 26.4.2020
Tentoraz sa vydáme spoznávať južné Poľsko, presnejšie mesto Żywiec, ktoré leží na sútoku riek Koszarawa a Soła v Sliezskom vojvodstve. Našu púť mestom začneme v miestnom pivovare založenom v roku 1856, ktorý vyrába jedno z najznámejších pív v Poľsku.

Poľsko, Výlety za krásami Malopoľského vojvodstva II.
Publikované: 30.10.2019
Potom, ako sme minulý týždeň navštívili Kościeliskú a Chochołowskú dolinu, sa dnes vydáme na spoznávanie ďalších turistických atrakcií Malopoľska. Tentoraz neopustíme mesto Zakopané, nakoľko naším cieľom bude podlhovastý kopec nazývaný Gubałówka.

Poľsko, Výlety za krásami Malopoľského vojvodstva I.
Publikované: 23.10.2019
Nasledujúce týždne budeme spoznávať nádherné prírodné a kultúrne zaujímavosti Malopoľského vojvodstva. Naším východiskovým bodom bude mesto Zakopané, ktoré je zároveň spoločenským centrom celého regiónu.

Poľsko, Nedeca – obec so stredovekým hradom a malebným okolím
Publikované: 17.7.2019
Letné prázdniny sú ideálnym časom na rodinné výlety. Preto vás dnes na jeden taký pozývame. Naším cieľom bude poľská obec Nedeca (Niedzica), ktorá sa nachádza v regióne Spiša, neďaleko slovenských hraníc v Malopoľskom vojvodstve.

Poľsko, soľná baňa vo Wieliczke II. – prvá polovica cesty cez komory
Publikované: 27.2.2019
Zostúpte s nami do podzemných chodieb a komôr soľnej bane, kde môžete na vlastné oči vidieť priestory, v ktorých sa po stáročia ťažila soľ. Jedinečný priestor prekvapí najmä množstvom originálnych umeleckých diel. V nasledujúcich riadkoch sa vydáme obdivovať zaujímavosti pozdĺž prvej polovice prehliadkovej trasy.

Poľsko, soľná baňa vo Wieliczke I. – história a súčasnosť
Publikované: 20.2.2019
Svetový unikát na juhu Poľska láka nahliadnuť do útrob zeme ročne vyše milióna turistov. Soľný svet, ktorý tu za stáročia vznikal vďaka ťažbe soli, nenechal ľahostajných ani nás. Preto sa vydajme odkrývať históriu i súčasnosť tohto výnimočného miesta v nasledujúcich riadkoch.

Poľsko, Wieliczka – história nad zemou
Publikované: 13.2.2019
Keď sa povie Wieliczka, azda každého z nás napadne slávna soľná baňa na juhu Poľska. Toto rovnomenné mestečko ponúka turistom nielen krásu v svojom podzemí, ale oplatí sa preskúmať i to, čo ponúka nad zemou. Skôr ako nahliadneme do starodávnych hlbín, prejdeme sa pomedzi pamiatky v jej uliciach, ktoré pripomínajú bohatú históriu tohto baníckeho mesta.

Poľsko: Poznaň – mesto na rieke Varte I.
Publikované: 24.10.2014
Ako napovedá už aj titulok, mesto Poznaň leží na rieke Varta, tretej najdlhšej poľskej rieke.

Poľsko, Lodž: bývalá textilná veľmoc I.
Publikované: 10.10.2014
V dnešnom putovaní po svetových mestách sa vydáme relatívne neďaleko, len niekoľko stoviek kilometrov na severovýchod od Prahy, do poľského mesta Lodž.

Poľsko,Tešín: Zámocký vrch
Publikované: 19.3.2015
Pôvodne slovanské hradisko, potom obranný hrad, dnes pamätné miesto s parkom a výhľadom na Český Těšín, Sliezske a Moravskosliezske Beskydy.

Poľsko: Nowy Targ – miesto, kde zoženiete všetko
Publikované: 15.5.2013
Kto by nepoznal azda najznámejšie trhovisko v Poľsku v meste Nowy Targ?! Dva krát do týždňa sem smerujú tisíce ľudí za reálnou vidinou lacnejšieho nákupu. No my by sme vám, našim čitateľom, chceli predstaviť toto mesto nielen ako trhovisko, ale aj ako historické a atraktívne cestovateľské miesto s rušným každodenným životom.

Poľsko: Unikátna soľná baňa Velička (Wieliczka)
Publikované: 19.12.2010
Svetoznáma stará soľná baňa vo Veličke (Wieliczka) patrí k najnavštevovanejším turistickým atrakciám v Poľsku. Leží len pár kilometrov južne od mesta Krakov, ktoré je hlavným mestom Malopoľského vojvodstva.

Poľsko: Krakov – mesto kráľov a jedného draka
Publikované: 12.9.2011
Krakov – kedysi hlavné mesto Poľska, dnes jeden z najkrajších architektonických skvostov v Európe. Celé mesto dýcha stredovekom a tento dojem podčiarkuje aj nezvyčajné množstvo zelene, ktorá vo veľkých mestách zvykne chýbať. Krakov predstavuje dielo zručných remeselníkov, ktorí nenechávajú nikoho na pochybách, že boli majstrami vo svojom odbore.

Poľsko, Osvienčim: miesto, kde tuhne v žilách krv
Publikované: 8.11.2010
Ide o najväčší koncentračný tábor v Európe, kde bolo konečné riešenie židovskej otázky dovedené k tragickej dokonalosti. Medzi rokmi 1940 až 1945 tam Nemci povraždili milión sto tisíc ľudí.

Poľsko, Osvienčim II: riešenie židovskej otázky
Publikované: 22.11.2010
„Židia sú rasa, ktorá musí byť úplne vyhladená.“ To je citát Hansa Franka, generálneho guvernéra v Poľsku okupovanom nacistami, ktorý hovorí za všetko. Úplné vyhladenie, to bol hlavný cieľ koncentračných táborov. Iba v Osvienčime nacisti zavraždili milión Židov. Preto Židia patria k častým návštevníkom.


Súvisiaca fotogaléria

Poľsko: návšteva kráľovského mesta Żywiec a pápežských Wadowic
Dnes vás pozveme na malú prechádzku po dvoch poľských mestách, ktoré ponúkajú pútavé pamiatky i h...

Poľsko, Prírodné i kultúrne klenoty Malopoľského vojvodstva
Jedna z najnavštevovanejších oblastí Poľska – Malopoľsko ponúka dovedna až päť pamiatok zapísanýc...

Poľsko: Velička (Wieliczka) – soľná baňa
Svetoznáma stará soľná baňa vo Veličke (Wieliczka) patrí k najnavštevovanejším turistickým atrakc...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

12.7.2020
Pražský lesopark Kamýk prešiel zásadnou premenou. Obnovy sa dočkali nefunkčné staré objekty, hájovňa aj obľúbený zookútik. Tam majú teraz nové útočisko napríklad kozy kamerunské.
10.7.2020
Nové návštevnícke centrum sprostredkuje pohľad na výsledky archeologických prieskumov a nálezov v oblasti zaniknutej obce Mušov, ktorá ustúpila vodnej nádrži Nové Mlýny v Juhomoravskom kraji.
8.7.2020
Fond na podporu umenia rozhodol o víťazovi v poradí 3. ročníka projektu slovenského Mesta kultúry. Budúci rok sa popýši týmto titulom mesto Stará Ľubovňa, ktoré je kultúrnym uzlom v danom regióne.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAURÍCIUS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 12. 7. 2020
sviatok:Nina
dnes:
nedeľa 12.7.
22 °C
zajtra:
pondelok 13.7.
22 °C