www.infoglobe.sk » Poľsko, soľná baňa vo Wieliczke I. – história a súčasnosť

Poľsko, soľná baňa vo Wieliczke I. – história a súčasnosť

Publikované: 20.2.2019
Svetový unikát na juhu Poľska láka nahliadnuť do útrob zeme ročne vyše milióna turistov. Soľný svet, ktorý tu za stáročia vznikal vďaka ťažbe soli, nenechal ľahostajných ani nás. Preto sa vydajme odkrývať históriu i súčasnosť tohto výnimočného miesta v nasledujúcich riadkoch.

Soľná baňa vo Wieliczke patrí dlhodobo medzi turisticky najznámejšie a najnavštevovanejšie lokality v Poľsku. V roku 1978 bola zapísaná ako jeden z prvých objektov do zoznamu kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Dnes tu dennodenne stretnete návštevníkov z celého sveta, ktorých kroky smerujú na trasy turistických prehliadok vedúcich podzemím, kde obdivujú výsledok stáročnej ťažby soli.

areál soľných baní (Wieliczka)

Baňa patrí medzi najstaršie na svete a ťažba v nej prebiehala od 13. storočia až do roku 1996. V súčasnosti tvorí turistická atrakcia komplex podzemných vyťažených šácht na deviatich poschodiach, a to v hĺbke 64 až 327 metrov. Pri počte približne 3000 komôr a 300 km chodieb by sa tu človek určite sám stratil, preto je zostup možný iba so sprievodcom, a len do určitých častí podzemných komôr. Tie sú osvetlené a prispôsobené pre plynulú prehliadku trasy návštevníkmi. Jednotlivé časti prehliadky približujú rozvoj a spôsob ťažby soli v rôznych obdobiach dejín.

model neolitickej kultúry (Wieliczka)

História vzniku tejto lokality je dlhá. Už v období Miocénu (pred 13,5 mil. rokmi) tu začala kryštalizácia solí rozpustených v morskej vode. Jej následným vyparením vznikali usadeniny solí a ďalších hornín. Ešte pred objavením ložiska kamennej soli, približne v roku 3500 pred Kristom, sa soľ získavala varením soľanky zo soľných prameňov, ktoré sa nachádzali na povrchu. Až po vyčerpaní povrchových zdrojov začali s jej hľadaním hlbšie pod zemou. Kopali sa hlbšie studne až narazili na bloky kamennej soli. S podzemnou ťažbou soli sa začalo v stredoveku.

moderná ťažobná technika (Wieliczka)

Určite poznáte známe príslovie či rozprávku Soľ nad zlato. A v histórii ľudstva to malo aj význam. V určitom období sa soľ považovala za biele zlato a dokonca sa používala ako platidlo. Čo si v Poľsku uvedomovali, a preto si túto oblasť veľmi cenili. V 14. storočí tvorili príjmy z Krakovských soľných baní tretinu bohatstva štátu. Do roku 1772 boli bane súčasťou podniku Krakovské soľné bane - Župy Krakowskie a patrili najprv kniežatám a neskôr kráľom. Následne do roku 1918 pod názvom Saliny podliehali správe rakúskej vlády. Po získaní poľskej nezávislosti sa stali majetkom štátu. Počas druhej svetovej vojny bola baňa využívaná Nemcami ako továreň a v roku 1996 ťažba dobývaním v bani skončila. V roku 2003 obnovili starý solivar, ktorý získava soľ z podzemných zasolených vôd.

sprievodca v chodbách soľnej bane (Wieliczka)

Čo sa týka turistického ruchu, ten sa tu začal rozvíjať taktiež pomerne veľmi skoro. Od 15. storočia tu bolo turistické centrum s prehliadkami a prelom 18. a 19. storočia priniesol jeho rozvoj a zvýšený záujem verejnosti. Prichádzali sem nielen bežní návštevníci, ale i štátnici, umelci a vedci. Baňa tak súčasne slúžila ako pracovný priestor baníkov i turistická atrakcia. Dnes táto turistická atrakcia ponúka viaceré sochy, galérie a kaplnky, ktoré sú dielom baníkov i umelcov. Keď sa vyberiete do komnát v podzemí, musíte si uvedomiť, že to čo vidíte, nie je ako v jaskyni výtvor prírody, ale dielo človeka. Bez tvrdej a usilovnej práce baníkov by sme tu dnes nemali okrem prázdnych priestorov čo obdivovať, lebo tie najkrajšie výtvory vznikli práve ľudským pričinením.

Danilowiczova šachta, vstup do soľnej bane (Wieliczka)

Trasa prehliadky začína v Danilowiczovej šachte, vyhĺbenej v rokoch 1635 – 1640. Pomenovaná je po vtedajšom správcovi bane Mikolajovi Danilowiczovi, no v období rakúskej správy bola premenovaná na šachtu Rudolf, po synovi cisára Františka Jozefa I. Spočiatku slúžila výhradne na dopravu soli na povrch, avšak od 19. storočia bola i dopravnou šachtou pre úradníkov bane a stále prichádzajúcich turistov. Kedysi tu stála drevená stavba s koňmi poháňaným ťažným zariadením, ktorú v roku 1874 nahradil parný stroj. Dnes už vstupujeme do murovanej budovy s elektrickým ťažným strojom.

prehliadka soľnej bane (Wieliczka)

Soľná baňa je prístupná len so sprievodcom a prehliadku si môžete vypočuť vo viacerých svetových jazykoch. Objednať sa môžete aj cez online formulár. Ak ste individuálni turisti a rozhodnete sa pre poľský výklad, stačí vám kúpiť si lístky na mieste. Lístky s výkladom v poľštine sú i o niečo lacnejšie a prehliadka sa koná vždy, keď sa nazbiera 35 ľudí. Soľnú baňu môžete vďaka jej stabilnej klíme a teplote 14°C navštíviť v ktoromkoľvek ročnom období, čo je rozhodne jej výhoda. Baňa je zatvorená len počas niektorých sviatkov. Ak sa chcete vyhnúť dlhým radom a množstvu turistov, ideálnym obdobím na jej návštevu je práve jeseň a zima.

Pokiaľ sa do Wieliczky vyberiete, určite sa vydajte na cestu do hlbín zeme tvorených soľou. My sme sa rozhodli preskúmať tie najkrajšie sprístupnené komory poprepájané soľnými chodbami a stráviť tak minimálne najbližšie dve hodiny, ktoré trvá turistický okruh v krajine zo soli. Nabudúce  tam môžete zostúpiť spolu s nami a objavovať niekoľko unikátov, ktoré v sebe ukrýva.

 

GPS: 49°59'01.6"N 20°03'16.1"E

Text a foto: Mgr. Anna Nociarová

Textová úprava: redakciaDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Poľsko, Nedeca – obec so stredovekým hradom a malebným okolím
Publikované: 17.7.2019
Letné prázdniny sú ideálnym časom na rodinné výlety. Preto vás dnes na jeden taký pozývame. Naším cieľom bude poľská obec Nedeca (Niedzica), ktorá sa nachádza v regióne Spiša, neďaleko slovenských hraníc v Malopoľskom vojvodstve.

Poľsko, soľná baňa vo Wieliczke V. – baňa ako centrum kultúry, športu i zdravia  
Publikované: 20.3.2019
Soľné podzemie vo Wieliczke chce priťahovať turistov v každom období, preto ani tu nezabúdajú na trendy, ktoré so sebou prináša moderná doba. Po ukončení prehliadky sa nemusíte ponáhľať na povrch, ale napríklad si môžete vychutnať nejakú tú dobrotu z typickej poľskej kuchyne.

Poľsko, soľná baňa vo Wieliczke IV. – kaplnky pod zemou
Publikované: 13.3.2019
V predošlých článkoch sme nahliadli do chodieb a komôr soľnej bane vo Wieliczke, pripomínajúc si tak jej bohatú banskú históriu. No baňa ukrýva aj svoju dušu v podobe kaplniek, ktoré baníci pravidelne navštevovali k modlitbe. Preto sa v nasledujúcich riadkoch vydáme na tieto miesta a absolvujeme špeciálny pútnický okruh baňou.

Poľsko, soľná baňa vo Wieliczke III. – druhá polovica turistickej trasy podzemím
Publikované: 6.3.2019
Prvá polovica cesty podzemím nás očarila svojimi priestormi či legendou vytesanou v skale, avšak to nie je ani zďaleka všetko, čo baňa svojim návštevníkom ponúka. Preto poďte s nami zostúpiť ešte hlbšie, do jej chodieb a komôr, na miesta kde sa ligocú krištáľové lustre a slané banské jazierka.

Poľsko, soľná baňa vo Wieliczke II. – prvá polovica cesty cez komory
Publikované: 27.2.2019
Zostúpte s nami do podzemných chodieb a komôr soľnej bane, kde môžete na vlastné oči vidieť priestory, v ktorých sa po stáročia ťažila soľ. Jedinečný priestor prekvapí najmä množstvom originálnych umeleckých diel. V nasledujúcich riadkoch sa vydáme obdivovať zaujímavosti pozdĺž prvej polovice prehliadkovej trasy.

Poľsko, Wieliczka – história nad zemou
Publikované: 13.2.2019
Keď sa povie Wieliczka, azda každého z nás napadne slávna soľná baňa na juhu Poľska. Toto rovnomenné mestečko ponúka turistom nielen krásu v svojom podzemí, ale oplatí sa preskúmať i to, čo ponúka nad zemou. Skôr ako nahliadneme do starodávnych hlbín, prejdeme sa pomedzi pamiatky v jej uliciach, ktoré pripomínajú bohatú históriu tohto baníckeho mesta.

Poľsko: Unikátna soľná baňa Velička (Wieliczka)
Publikované: 19.12.2010
Svetoznáma stará soľná baňa vo Veličke (Wieliczka) patrí k najnavštevovanejším turistickým atrakciám v Poľsku. Leží len pár kilometrov južne od mesta Krakov, ktoré je hlavným mestom Malopoľského vojvodstva.

Poľsko: Krakov – mesto kráľov a jedného draka
Publikované: 12.9.2011
Krakov – kedysi hlavné mesto Poľska, dnes jeden z najkrajších architektonických skvostov v Európe. Celé mesto dýcha stredovekom a tento dojem podčiarkuje aj nezvyčajné množstvo zelene, ktorá vo veľkých mestách zvykne chýbať. Krakov predstavuje dielo zručných remeselníkov, ktorí nenechávajú nikoho na pochybách, že boli majstrami vo svojom odbore.

Poľsko: Krakov, židovské mesto Kazimierz
Publikované: 15.12.2016
Krakov, to úžasné, charizmatické a historické mesto má pre návštevníkov toľko lákadiel, že vyraziť tam iba na víkend je jedným slovom škoda. Pokiaľ ste to ešte nepočuli – Krakov sa stáva hlavným mestom barovej zábavy. Reštaurácie, kluby, cukrárne, pijalnie wódky… jeden podnik vedľa druhého a všetky skvelé. A keď sa dostatočne občerstvíte, rozhliadnite sa po meste. Židovské mesto Kazimierz, stredoveké Stare Miasto, Rynek Główny, hrad Wawel a katedrála, najposvätnejšie poľské miesto. To všetko sa tu nachádza na pár kilometroch štvorcových, práve tak akurát poznateľných počas víkendu.

Poľsko, Lodž: bývalá textilná veľmoc I.
Publikované: 10.10.2014
V dnešnom putovaní po svetových mestách sa vydáme relatívne neďaleko, len niekoľko stoviek kilometrov na severovýchod od Prahy, do poľského mesta Lodž.

Poľsko, Osvienčim: miesto, kde tuhne v žilách krv
Publikované: 8.11.2010
Ide o najväčší koncentračný tábor v Európe, kde bolo konečné riešenie židovskej otázky dovedené k tragickej dokonalosti. Medzi rokmi 1940 až 1945 tam Nemci povraždili milión sto tisíc ľudí.

Poľsko, Varšava – zabudnuté mesto
Publikované: 15.8.2016
Najväčšie a zároveň hlavné mesto Poľska – Varšavu – si asi len málokto predstaví ako zaujímavé miesto, do ktorého by si chcel urobiť výlet. Najskôr sme sa aj my skepticky rozhodovali, predsa len cesta vlakom trvá z Prahy približne 8 hodín (za pomerne značný príplatok sa dá kúpiť lôžko a cestovať v noci) a letenka zas stojí cca 3000 Kč. Nakoniec sme si zvolili najlacnejší variant – cestu vlakom cez deň (spiatočný lístok stál cca 1400 Kč).

Poľsko, Vroclav – bývalé sídlo kniežaťa Vratislava I.
Publikované: 18.2.2016
Veže kostolov nad hlavou, trpaslíci pri nohách, pokojný dych histórie i zrýchlený tep rušného európskeho mesta a k tomu veveričky všade navôkol. To je Vroclav (známa tiež ako Vratislav , alebo poľsky Wrocław).

Poľsko, Zakopané – hory, ktoré máme prakticky za rohom
Publikované: 10.1.2019
To, že poľské hory sú Čechmi dosť často opomínané, je smutný fakt. Avšak poľské hory sú zrovnateľné s Krkonošami alebo slovenskými Tatrami. Len pre niekoho možno dostupnejšie a lacnejšie. Takže rozhodne stoja za návštevu!

Poľsko: Jablonka – nákupný raj Slovákov
Publikované: 4.9.2013
Po dlhšom čase sa opäť vydáme do Poľska, konkrétne do dedinky Jablonka. Pre nás Slovákov je táto dedinka úzko spätá s výhodnými nákupmi, no v dnešnom článku si povieme aj čo-to o jej histórií a o turistických tipoch v jej okolí.

Poľsko: Nowy Targ – miesto, kde zoženiete všetko
Publikované: 15.5.2013
Kto by nepoznal azda najznámejšie trhovisko v Poľsku v meste Nowy Targ?! Dva krát do týždňa sem smerujú tisíce ľudí za reálnou vidinou lacnejšieho nákupu. No my by sme vám, našim čitateľom, chceli predstaviť toto mesto nielen ako trhovisko, ale aj ako historické a atraktívne cestovateľské miesto s rušným každodenným životom.

Poľsko: Poznaň – mesto na rieke Varte I.
Publikované: 24.10.2014
Ako napovedá už aj titulok, mesto Poznaň leží na rieke Varta, tretej najdlhšej poľskej rieke.


Súvisiaca fotogaléria

Poľsko, Krakov a Wieliczka očami fotografa
Dnes sa pozrieme do hlavného mesta Malopoľského vojvodstva, ktoré sa považuje za jedno z najkrajš...

Poľsko, Wieliczka – kráľovstvo soli
Na juhu Poľska sa rozprestiera malebné mestečko Wieliczka, ktoré ponúka turistom mnoho krásnych p...

Poľsko: Velička (Wieliczka) – soľná baňa
Svetoznáma stará soľná baňa vo Veličke (Wieliczka) patrí k najnavštevovanejším turistickým atrakc...

Krakov - jedno z najkrajších miest Európy
Krakov (Kraków), hlavné mesto Malopoľského vojvodstva, je rozhodne mestom, ktoré stojí za návštev...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

21.9.2019
V rámci Dňa architektúry máte jedinečnú možnosť navštíviť multifunkčnú športovú halu v Dolných Břežanoch neďaleko Prahy, ktorá pripomína mimozemskú vesmírnu loď. Prehliadku bude komentovať architekt Jakub Našinec, ktorý stavbu sám navrhol. Zraz je v piatok 4. 10. o 11. hodine pred halou, na adrese Na Vršku 290, Dolní Břežany.
20.9.2019
Obľúbený medzinárodný festival súčasného umenia – Biela noc sa uskutoční od 27. do 29. septembra v Bratislave a od 4. do 6. októbra v Košiciach. Tohtoročnou novinkou bude predĺženie trvania festivalu z jednej na tri noci.
19.9.2019
V dňoch 21. a 22. septembra sa na Letisku Leoša Janáčka v Ostrave odohráva hlavný program Dní NATO a Dní Vzdušných síl Armády Českej republiky. Devätnásty ročník leteckej a obrannej show predstaví leteckú aj pozemnú techniku členských štátov Severoatlantickej aliancie.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - KOSTARIKA, PANAMA, NIKARAGUA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 21. 9. 2019
sviatok:Matúš
dnes:
sobota 21.9.
17 °C
zajtra:
nedeľa 22.9.
19 °C