www.infoglobe.sk » Poľsko, Výlety za krásami Malopoľského vojvodstva III.

Poľsko, Výlety za krásami Malopoľského vojvodstva III.

Publikované: 6.11.2019
Očarení minulotýždňovým výletom na vrchy Gubałówka a Butorowy Wierch sa dnes vydáme spoznávať ďalšie úchvatné miesta Malopoľska. Tentoraz zamierime do dedinky Poronin, nachádzajúcej sa približne 7 kilometrov od Zakopaného.

kostel zasvěcený sv. Marii Magdaléně, (c) WikiPo pár minútach jazdy štátnou cestou číslo 47 spájajúcou mesto Zakopané s Krakovom sa ocitáme v dedinke Poronin, ktorá bola založená v roku 1624. Nachádza sa tu monumentálny kostol zasvätený sv. Márií Magdaléne, schátraný skokanský mostík (Galicowa Grapa), lyžiarsky vlek, viacero penziónov i pestrá radová zástavba domov. Poronín je turisticky vyhľadávanou dovolenkovou destináciou, keďže okolie tejto dedinky ponúka bohaté možnosti pre turistiku i lyžovanie. Avšak naším cieľom bol objekt bývalého Leninovho múzea.

Wańkówka (bývalé Leninovo muzeum)

Wańkówka (bývalé Leninovo muzeum)Wańkówka (bývalé Leninovo muzeum)Múzeum na pamiatku tejto neslávne slávnej osobnosti tu existovalo v rokoch 1947 až 1990. Jeho vzniku predchádzali Leninove stretnutia s revolucionármi z Ruska, ako aj ďalšie aktivity, ktoré tu vykonával. Medzi inými aj výlety do Tatier. Po druhej svetovej vojne bol vtedajší hostinec postavený v roku 1901 zmenený na múzeum a k stavbe pribudol aj pamätník tomuto veliteľovi októbrovej revolúcie. V 70-tych rokoch 20. storočia bol pokus o zničenie múzea, avšak neúspešný. K definitívnemu zrušeniu múzea došlo až v roku 1990.

Suche, lyžařské střediskoStavba dekorovaná drevenými sochami s charakterom regionálneho horského stavebníctva, majúca architektonickú, umeleckú i historickú hodnotu (okrem Leninovej prítomnosti bol objekt svedkom vytvorenia Piłsudských légií v Podhale atď.), bola zapísaná do Krajského registra pamiatok a stala sa sídlom obecného kultúrneho strediska. Počas roka sa tu konajú rôzne spoločenské podujatia. V tesnej blízkosti „Wańkówky“, ako pamiatkový objekt miestni obyvatelia nazývajú, nájdete aj verejnú knižnicu, sídlo Zväzu Podhalán či goralskej skupiny „Regle”. Dozaista vás poteší aj reštaurácia a bezplatné parkovisko.

Suche, lyžařské střediskoSuche, lyžařské střediskoOhúrení históriou pokračujeme ďalej juhozápadným smerom. Po necelých 2 kilometroch prechádzame obcou Suche, kde sa nachádza známe lyžiarske stredisko s množstvom zjazdoviek, požičovňou lyžiarskej výstroje i školou pre začiatočníkov. Pridanou hodnotou rekreačného areálu je dychberúci pohľad na tatranské končiare.  

dřevěný kostel sv. Jiří, (c) WikiPo krátkej zastávke smerujeme do dedinky Ząb, ktorá sa radí medzi najvyššie položené miesta v Poľsku. Nachádza sa tu nádherný drevený kostol sv. Juraja, ako aj obelisk na pamiatku pápeža Jána Pavla II, pred jeho beatifikáciou. Cez dedinu vedie aj pútnická trasa (Sursum Corda). Okolie tvorí poľnohospodárska krajina a pastviny. Zaujímavosťou obce je, že sa tu nachádza vyše 400 fariem.

obelisk na památku papeže Jana Pavla II

poutnická trasa (Sursum Corda)kaplička sv. Brata AlbertaPár desiatok metrov od už spomínaného obelisku sa nachádza pekná drevená kaplnka sv. Brata Alberta, ktorá je vyhľadávaným miestom fotografov, nakoľko poskytuje spojenie tradičnej architektúry s prekrásnym výhľadom na malebné Tatry. Sakrálna stavba stojí už na katastrálnom území mesta Zakopané.

kaplička sv. Brata AlbertaDnešný okružný výlet bol zároveň bodkou našej krátkej výpravy za krásami Malopoľského vojvodstva. Veríme, že sme vás inšpirovali a už teraz sa tešíme na prípadné jeho pokračovanie.

 

GPS: 49°20'14.3"N 20°00'15.0"E (Poronin)

GPS: 49°20'08.2"N 19°58'51.0"E (Suche)

GPS: 49°20'32.3"N 19°57'06.7"E (Ząb)

 

Text: Oskár Mažgút

Foto: HIK, o.z., Wikipedia.org – Jakub Gałka, Kolanin  Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Poľsko, Výlety za krásami Malopoľského vojvodstva I.
Publikované: 23.10.2019
Nasledujúce týždne budeme spoznávať nádherné prírodné a kultúrne zaujímavosti Malopoľského vojvodstva. Naším východiskovým bodom bude mesto Zakopané, ktoré je zároveň spoločenským centrom celého regiónu.

Poľsko, Výlety za krásami Malopoľského vojvodstva II.
Publikované: 30.10.2019
Potom, ako sme minulý týždeň navštívili Kościeliskú a Chochołowskú dolinu, sa dnes vydáme na spoznávanie ďalších turistických atrakcií Malopoľska. Tentoraz neopustíme mesto Zakopané, nakoľko naším cieľom bude podlhovastý kopec nazývaný Gubałówka.

Poľsko, Zakopané – hory, ktoré máme prakticky za rohom
Publikované: 10.1.2019
To, že poľské hory sú Čechmi dosť často opomínané, je smutný fakt. Avšak poľské hory sú zrovnateľné s Krkonošami alebo slovenskými Tatrami. Len pre niekoho možno dostupnejšie a lacnejšie. Takže rozhodne stoja za návštevu!

Poľsko – na bežkách v Jizerských horách
Publikované: 12.1.2017
Osada Jakuszyce sa nachádza na poľskej strane Jizerských hôr, necelých šesť kilometrov po ceste E65 z Harrachova smerom na Szklarsku Porebu. Milovníci historických pamiatok by tu síce boli sklamaní, spokojní však budú rekreační turisti aj aktívni športovci. Počas letnej sezóny využívajú širokú sieť ciest prevažne cyklisti a chodci, v zimnom období vďaka vyššej nadmorskej výške a dobrým klimatickým podmienkam predstavuje oblasť okolo Jakuszyc raj hlavne pre bežkárov, ktorí môžu využiť cca 100 km tratí rôznej obtiažnosti. Bežecké trasy sú samozrejme aj v zimnom období prepojené s traťami na českej strane.

Poľsko, Lodž: bývalá textilná veľmoc I.
Publikované: 10.10.2014
V dnešnom putovaní po svetových mestách sa vydáme relatívne neďaleko, len niekoľko stoviek kilometrov na severovýchod od Prahy, do poľského mesta Lodž.

Poľsko, Nedeca – obec so stredovekým hradom a malebným okolím
Publikované: 17.7.2019
Letné prázdniny sú ideálnym časom na rodinné výlety. Preto vás dnes na jeden taký pozývame. Naším cieľom bude poľská obec Nedeca (Niedzica), ktorá sa nachádza v regióne Spiša, neďaleko slovenských hraníc v Malopoľskom vojvodstve.

Poľsko, soľná baňa vo Wieliczke I. – história a súčasnosť
Publikované: 20.2.2019
Svetový unikát na juhu Poľska láka nahliadnuť do útrob zeme ročne vyše milióna turistov. Soľný svet, ktorý tu za stáročia vznikal vďaka ťažbe soli, nenechal ľahostajných ani nás. Preto sa vydajme odkrývať históriu i súčasnosť tohto výnimočného miesta v nasledujúcich riadkoch.

Poľsko, Vroclav – bývalé sídlo kniežaťa Vratislava I.
Publikované: 18.2.2016
Veže kostolov nad hlavou, trpaslíci pri nohách, pokojný dych histórie i zrýchlený tep rušného európskeho mesta a k tomu veveričky všade navôkol. To je Vroclav (známa tiež ako Vratislav , alebo poľsky Wrocław).

Poľsko, Wieliczka – história nad zemou
Publikované: 13.2.2019
Keď sa povie Wieliczka, azda každého z nás napadne slávna soľná baňa na juhu Poľska. Toto rovnomenné mestečko ponúka turistom nielen krásu v svojom podzemí, ale oplatí sa preskúmať i to, čo ponúka nad zemou. Skôr ako nahliadneme do starodávnych hlbín, prejdeme sa pomedzi pamiatky v jej uliciach, ktoré pripomínajú bohatú históriu tohto baníckeho mesta.

Poľsko: Krakov – mesto kráľov a jedného draka
Publikované: 12.9.2011
Krakov – kedysi hlavné mesto Poľska, dnes jeden z najkrajších architektonických skvostov v Európe. Celé mesto dýcha stredovekom a tento dojem podčiarkuje aj nezvyčajné množstvo zelene, ktorá vo veľkých mestách zvykne chýbať. Krakov predstavuje dielo zručných remeselníkov, ktorí nenechávajú nikoho na pochybách, že boli majstrami vo svojom odbore.

Poľsko: Nowy Targ – miesto, kde zoženiete všetko
Publikované: 15.5.2013
Kto by nepoznal azda najznámejšie trhovisko v Poľsku v meste Nowy Targ?! Dva krát do týždňa sem smerujú tisíce ľudí za reálnou vidinou lacnejšieho nákupu. No my by sme vám, našim čitateľom, chceli predstaviť toto mesto nielen ako trhovisko, ale aj ako historické a atraktívne cestovateľské miesto s rušným každodenným životom.


Súvisiaca fotogaléria

Poľsko, Prírodné i kultúrne klenoty Malopoľského vojvodstva
Jedna z najnavštevovanejších oblastí Poľska – Malopoľsko ponúka dovedna až päť pamiatok zapísanýc...

SR, Tatry – Tichá dolina a Dolina Pięciu Stawów Polskich
Leto je ideálnym obdobím pre turistiku. Vydajte sa prostredníctvom dnešnej fotogalérie na turisti...

Poľsko, Krakov a Wieliczka očami fotografa
Dnes sa pozrieme do hlavného mesta Malopoľského vojvodstva, ktoré sa považuje za jedno z najkrajš...

Poľsko, Wieliczka – kráľovstvo soli
Na juhu Poľska sa rozprestiera malebné mestečko Wieliczka, ktoré ponúka turistom mnoho krásnych p...

Poľsko: Velička (Wieliczka) – soľná baňa
Svetoznáma stará soľná baňa vo Veličke (Wieliczka) patrí k najnavštevovanejším turistickým atrakc...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

18.1.2020
V poradí už XXIV. ročník pretekov psích záprahov po hrebeňoch Orlických hôr sa koná v dňoch 21.–25. januára. Určený je nielen pre musherov a ich psov, ale tiež pre návštevníkov. Hneď v úvode si musíme pripomenúť, že tento pretek na dlhú trať je závislý od počasia.
17.1.2020
Nenechajte si ujsť Medzinárodné majstrovstvá v stavaní ľadových sôch - Tatry Ice Master, ktoré sa uskutočnia už 18. a 19. januára 2020 na Hrebienku vo Vysokých Tatrách.
16.1.2020
Kam sa vybrať pod stan v stredných Čechách vám poradí nová mapa kempingových miest, ktorú pre vyznávačov dovolenky v prírode pripravil tím Stredočeskej centrály cestovného ruchu.  Prehľadne spracované praktické a užitočné informácie tak nájdete pekne pohromade.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - RUSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 18. 1. 2020
sviatok:Bohdana
dnes:
sobota 18.1.
-1 °C
zajtra:
nedeľa 19.1.
1 °C