www.infoglobe.sk » Poľsko, Wadowice – rodné mesto pápeža

Poľsko, Wadowice – rodné mesto pápeža

Publikované: 17.5.2020
Približne 50 kilometrov juhozápadne od Krakova sa rozprestiera bezmála 20-tisícové mesto Wadowice, ktoré sa preslávilo ako rodisko Karola Wojtylu, neskoršieho pápeža Svätého Jána Pavla II. Dnes sa sem vydáme nielen po stopách pápeža, ale nazrieme i do histórie, a tiež si pozrieme zopár pamiatok.

Mesto Wadowice sa nachádza v Malopoľskom vojvodstve pri rieke Skawa v oblasti Sliezskeho podhoria. Prvé osídlenie územia sa datuje do obdobia 10. resp. začiatku 11. storočia. Podľa legendy je názov mesta odvodený od slovanského mena Wlad (Ladislav). Každopádne prvá písomná zmienka sa objavuje v rokoch 1325 až 1327 vrátane kráľovskej korešpondencie medzi vojvodom z Osvienčimu (Ján I. Scholastyk) s grófom Luxemburským (Ján Slepý).

pamätník Karol Wojtyla, pápež svätý Ján Pavol II.

V roku 1430 vtedajšie mestečko postihuje ničivý požiar, ktorý však paradoxne prispieva k pomerne rýchlej obnove zástavby, k udeleniu mestských práv a k všeobecnému rozmachu remesiel a obchodu. Následné obdobie je v znamení majetkových vysporiadaní. Postupne Wadowice podliehajú správe českých a poľských kráľov, Krakovskému vojvodstvu, Haličskému kráľovstvu, Rakúsko-Uhorsku až sa napokon stávajú súčasťou novozrodeného Poľska. V priebehu časov sa tu vybudovala nemocnica, základná škola, cesta spájajúca Viedeň s ukrajinským Ľvovom, taktiež si tu našli sídlo viaceré kultúrne i vedecké inštitúcie.

farský kostol – minoritná bazilika Panny Márie

Významným rokom pre mesto bol 1920, kedy sa tu narodil Karol Wojtyla, ktorý sa stal krakovským biskupom, neskôr pápežom Jánom Pavlom II. a po smrti bol kanonizovaný. Podobne, ako iné poľské mestá, ani Wadowice sa nevyhli nemeckej okupácii s tisíckami obetí, dokonca v rokoch 1941 až 1943 bolo v meste založené geto. Po vojne si naďalej udržiavali regionálny význam v rámci dopravy a obchodu, ktorý však bol v roku 1975 potlačený, a to presunutím kompetencií na novovzniknuté vojvodstvo Bielsko-Biała.

Rodný dom Svätého otcaRodný dom Svätého otca

Po prelomovom roku 1989 krachuje väčšina miestneho priemyslu (zachovali sa len malé priemyselné odvetvia), avšak vďaka historickému i ekologickému dedičstvu a štatútu rodiska pápeža nastáva vo Wadowiciach rýchly rozvoj turizmu. Každoročne mesto navštívi vyše 200-tisíc ľudí. Tých do mesta lákajú pamiatky a podujatia.

Rodný dom Svätého otca

Medzi tie najvyhľadávanejšie patria Rodný dom Svätého otca, kde je zriadené aj múzeum, ďalej farský kostol – minoritná bazilika Panny Márie z 15. storočia prestavaná v 18. storočí, neoklasicistický kaštieľ „Mikołaj“ z 19. storočia či historická ulica Kościelna 4, kde sa nachádza pamiatkovo chránený dom z 18. storočia (v súčasnosti sídlo Mestského múzea a turistického informačného centra).

kláštorný komplex karmelitánov

Za videnie určite stojí aj Námestie pápeža Jána Pavla II. s meštianskymi domami z 19. storočia, pamätník na spisovateľa a spoluzakladateľa poľského expresionizmu Emila Zegadłowicza či múzeum poľského kňaza a teológa Krakovskej akadémie Marcina Wadowita. Vynechať nesmiete ani kláštorný komplex karmelitánov s kostolom sv. Jozefa, kde sú uložené pozostatky jeho zakladateľa svätorečeného Raphaela Kalinowski.

kláštorný komplex karmelitánovkláštorný komplex karmelitánov

Pokiaľ by ste si Wadowice chceli skutočne užiť naplno, tak si návštevu naplánujte na Dni mesta (máj – jún), kedy sa tu konajú pomerne veľkolepé slávnosti. Mesto je zároveň ideálnym východiskovým bodom pre výlety do prírody. V jeho blízkom okolí sa nachádzajú viaceré národné parky, ako napríklad Magurský, Ojcowski či Gorczańsky.

Dni mesta - ilustračné foto

Neposlednou zaujímavosťou tejto Malopoľskej metropoly je, že svoje ústredie tu má najväčší výrobca džúsov v Poľsku (Maspex), ako aj známy poľský výrobca obuvi (Badura). Wadowice ponúkajú vskutku mnoho krásnych miest a so svojou „svetskouatmosférou sú skvelou zastávkou pre každého cestovateľa, preto ich na svojich potulkách svetom určite nevynechajte.

 

GPS: 49°53'00.0"N 19°29'36.9"E

Text: Oskár Mažgút

Foto: Oskár Mažgút, Krzysztof Cabak - wikipedia.org (úvodná)Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Poľsko – sviatky, kuchyňa a tradície
Publikované: 17.1.2019
Chystáte sa do Krakova, Varšavy alebo na poľskú stranu Krkonôš? Pozrite sa najskôr, aké tradície sa tu dodržiavajú a čo dobrého musíte isto ochutnať. Naši susedia majú mnohé tradície a sviatky podobné ako my, aj kuchyňa je dosť podobná, ale určité rozdiely sa tam nájdu.

Poľsko, Lodž: bývalá textilná veľmoc I.
Publikované: 10.10.2014
V dnešnom putovaní po svetových mestách sa vydáme relatívne neďaleko, len niekoľko stoviek kilometrov na severovýchod od Prahy, do poľského mesta Lodž.

Poľsko, Osvienčim – spomienka na holokaust
Publikované: 10.5.2020
V týchto dňoch si pripomíname 75. výročie od ukončenia 2. svetovej vojny. Na jeden z najvýznamnejších medzníkov našich dejín si spomenieme prostredníctvom návštevy poľského mesta Osvienčim, ktoré sa rozprestiera pri ústí rieky Soly do Visly v Malopoľskom vojvodstve.

Poľsko, Nedeca – obec so stredovekým hradom a malebným okolím
Publikované: 17.7.2019
Letné prázdniny sú ideálnym časom na rodinné výlety. Preto vás dnes na jeden taký pozývame. Naším cieľom bude poľská obec Nedeca (Niedzica), ktorá sa nachádza v regióne Spiša, neďaleko slovenských hraníc v Malopoľskom vojvodstve.

Poľsko, soľná baňa vo Wieliczke I. – história a súčasnosť
Publikované: 20.2.2019
Svetový unikát na juhu Poľska láka nahliadnuť do útrob zeme ročne vyše milióna turistov. Soľný svet, ktorý tu za stáročia vznikal vďaka ťažbe soli, nenechal ľahostajných ani nás. Preto sa vydajme odkrývať históriu i súčasnosť tohto výnimočného miesta v nasledujúcich riadkoch.

Poľsko, Varšava – zabudnuté mesto
Publikované: 15.8.2016
Najväčšie a zároveň hlavné mesto Poľska – Varšavu – si asi len málokto predstaví ako zaujímavé miesto, do ktorého by si chcel urobiť výlet. Najskôr sme sa aj my skepticky rozhodovali, predsa len cesta vlakom trvá z Prahy približne 8 hodín (za pomerne značný príplatok sa dá kúpiť lôžko a cestovať v noci) a letenka zas stojí cca 3000 Kč. Nakoniec sme si zvolili najlacnejší variant – cestu vlakom cez deň (spiatočný lístok stál cca 1400 Kč).

Poľsko, Výlety za krásami Malopoľského vojvodstva I.
Publikované: 23.10.2019
Nasledujúce týždne budeme spoznávať nádherné prírodné a kultúrne zaujímavosti Malopoľského vojvodstva. Naším východiskovým bodom bude mesto Zakopané, ktoré je zároveň spoločenským centrom celého regiónu.

Poľsko, Výlety za krásami Malopoľského vojvodstva II.
Publikované: 30.10.2019
Potom, ako sme minulý týždeň navštívili Kościeliskú a Chochołowskú dolinu, sa dnes vydáme na spoznávanie ďalších turistických atrakcií Malopoľska. Tentoraz neopustíme mesto Zakopané, nakoľko naším cieľom bude podlhovastý kopec nazývaný Gubałówka.

Poľsko, Výlety za krásami Malopoľského vojvodstva III.
Publikované: 6.11.2019
Očarení minulotýždňovým výletom na vrchy Gubałówka a Butorowy Wierch sa dnes vydáme spoznávať ďalšie úchvatné miesta Malopoľska. Tentoraz zamierime do dedinky Poronin, nachádzajúcej sa približne 7 kilometrov od Zakopaného.

Poľsko, Zakopané – hory, ktoré máme prakticky za rohom
Publikované: 10.1.2019
To, že poľské hory sú Čechmi dosť často opomínané, je smutný fakt. Avšak poľské hory sú zrovnateľné s Krkonošami alebo slovenskými Tatrami. Len pre niekoho možno dostupnejšie a lacnejšie. Takže rozhodne stoja za návštevu!

Poľsko, Żywiec - návšteva pivovaru z čias monarchie
Publikované: 26.4.2020
Tentoraz sa vydáme spoznávať južné Poľsko, presnejšie mesto Żywiec, ktoré leží na sútoku riek Koszarawa a Soła v Sliezskom vojvodstve. Našu púť mestom začneme v miestnom pivovare založenom v roku 1856, ktorý vyrába jedno z najznámejších pív v Poľsku.

Poľsko, Żywiec – mesto s kráľovskou minulosťou
Publikované: 3.5.2020
Po absolvovaní návštevy známeho pivovaru sa dnes vydáme na potulky samotným mestom Żywiec. Toto niečo vyše 30-tisícové mesto je ideálnym východiskovým bodom pre turistiku do oblasti Západných Beskýd, taktiež ponúka jazernú rekreáciu pri malebnej Zywieckej priehradnej nádrži i atraktívne pamätihodnosti s pútavou históriou.

Poľsko: Jablonka – nákupný raj Slovákov
Publikované: 4.9.2013
Po dlhšom čase sa opäť vydáme do Poľska, konkrétne do dedinky Jablonka. Pre nás Slovákov je táto dedinka úzko spätá s výhodnými nákupmi, no v dnešnom článku si povieme aj čo-to o jej histórií a o turistických tipoch v jej okolí.

Poľsko: Krakov – mesto kráľov a jedného draka
Publikované: 12.9.2011
Krakov – kedysi hlavné mesto Poľska, dnes jeden z najkrajších architektonických skvostov v Európe. Celé mesto dýcha stredovekom a tento dojem podčiarkuje aj nezvyčajné množstvo zelene, ktorá vo veľkých mestách zvykne chýbať. Krakov predstavuje dielo zručných remeselníkov, ktorí nenechávajú nikoho na pochybách, že boli majstrami vo svojom odbore.

Poľsko: Nowy Targ – miesto, kde zoženiete všetko
Publikované: 15.5.2013
Kto by nepoznal azda najznámejšie trhovisko v Poľsku v meste Nowy Targ?! Dva krát do týždňa sem smerujú tisíce ľudí za reálnou vidinou lacnejšieho nákupu. No my by sme vám, našim čitateľom, chceli predstaviť toto mesto nielen ako trhovisko, ale aj ako historické a atraktívne cestovateľské miesto s rušným každodenným životom.

Poľsko: Unikátna soľná baňa Velička (Wieliczka)
Publikované: 19.12.2010
Svetoznáma stará soľná baňa vo Veličke (Wieliczka) patrí k najnavštevovanejším turistickým atrakciám v Poľsku. Leží len pár kilometrov južne od mesta Krakov, ktoré je hlavným mestom Malopoľského vojvodstva.


Súvisiaca fotogaléria

Poľsko, Prírodné i kultúrne klenoty Malopoľského vojvodstva
Jedna z najnavštevovanejších oblastí Poľska – Malopoľsko ponúka dovedna až päť pamiatok zapísanýc...

SR, Tatry – Tichá dolina a Dolina Pięciu Stawów Polskich
Leto je ideálnym obdobím pre turistiku. Vydajte sa prostredníctvom dnešnej fotogalérie na turisti...

Poľsko, Krakov a Wieliczka očami fotografa
Dnes sa pozrieme do hlavného mesta Malopoľského vojvodstva, ktoré sa považuje za jedno z najkrajš...

Poľsko, Wieliczka – kráľovstvo soli
Na juhu Poľska sa rozprestiera malebné mestečko Wieliczka, ktoré ponúka turistom mnoho krásnych p...

Poľsko: Velička (Wieliczka) – soľná baňa
Svetoznáma stará soľná baňa vo Veličke (Wieliczka) patrí k najnavštevovanejším turistickým atrakc...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

25.5.2020
Do 9. ročníka udeľovania cien o najobľúbenejší hotel roka Czech Hotel Awards 2020 sa zapojilo viac než 1200 hotelov. Poslaním organizátorov je vytvorenie zodpovednej platformy, ktorá prepojuje, oceňuje a podporuje všetkých hotelierov pristupujúcich k svojmu podnikaniu s otvorenou mysľou a láskyplným srdcom. Táto vízia nadobúda na význame najmä v súčasnom dianí.

22.5.2020
Všetci milovníci múzeí sa môžu tešiť na postupné otváranie týchto klenotníc histórie. Návštevníkov čakajú mnohé výstavy, tematické prehliadky, ako aj stále expozície.
20.5.2020
Praha je nádherná počas všetkých ročných období. Nateraz je navyše poloprázdna! Ponúka zážitky nielen pre milovníkov historických pamiatok a kultúry, ale aj pre tých, ktorí radi trávia čas v prírode. Preto vám prinášame niekoľko tipov na potulky po krásnych pražských parkoch.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - VENEZUELA a PARAGUAJ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 25. 5. 2020
sviatok:Urban
dnes:
pondelok 25.5.
15 °C
zajtra:
utorok 26.5.
17 °C