www.infoglobe.sk » Poľsko, Nedeca – obec so stredovekým hradom a malebným okolím

Poľsko, Nedeca – obec so stredovekým hradom a malebným okolím

Publikované: 17.7.2019
Letné prázdniny sú ideálnym časom na rodinné výlety. Preto vás dnes na jeden taký pozývame. Naším cieľom bude poľská obec Nedeca (Niedzica), ktorá sa nachádza v regióne Spiša, neďaleko slovenských hraníc v Malopoľskom vojvodstve.

Nedeca je od štátnych hraníc vzdialená necelé 2 kilometre, resp. od najbližšieho slovenského mesta - Spišskej Starej Vsi bezmála 7 km. Pokiaľ by ste sem smerovali cez Poľsko, tak od Nowého Targu je vzdialená 21 km a z Krakova 75 km. Vďaka výstavbe priehrady a zaujímavým pamiatkam v jej okolí sa obec stala obľúbenou turistickou destináciou.

Nedeca (Niedzica) - hrad

Na začiatok si v krátkosti predstavíme jej históriu. Prvá písomná zmienka o obci pochádza síce z roku 1320, avšak osídlenie tejto oblasti bolo už dávno predtým. Pôvodne sa jednalo o slovenskú resp. uhorskú obec, osídlenú výlučne slovenským etnikom, avšak po roku 1945 bola definitívne pričlenená k Poľsku. Najväčšou turistickou atrakciou je bezpochýb Nedecký hrad ležiaci na brehu Czorsztynskeho jazera v nadmorskej výške 560 metrov.

Nedeca (Niedzica) - priehrada

Hrad Nedecký (Niedzica), v minulosti nazývaný tiež hrad Dunajec, bol dôležitým stredovekým strážcom pohraničia. Postavený bol v rokoch 1320 až 1326 na základoch pravekej hrádze a jeho úlohou bolo strážiť obchodnú cestu medzi vtedajším Uhorskom a Poľskom. Hrad alebo zámok je pomerne dobre zachovaný a návštevníkom ponúka prehliadku komnát s expozíciami dokumentujúcimi život šľachty a dejiny tohto sídla. Ďalej tu uvidíte hranolovú vežu, kaplnku, obytné časti či pekné nádvorie so studňou. Pri prehliadke sa možno dozviete aj legendu o odsúdení Jánošíka, o pozoruhodných obyvateľoch z peruánskeho indiánskeho rodu Inkov či o filmoch, ktoré sa tu natáčali. Pridanou hodnotou tohto výletu bude úchvatný výhľad na okolie. Po skončení prehliadky určite nevynechajte ani návštevu o kúsok ďalej ležiacej sýpky pochádzajúcej z 19. storočia.

Nedeca (Niedzica) - hrad

Pre úplnosť musíme uviesť, že hrad je od roku 2014 katastrálnou súčasťou samostatnej obce Niedzica-Zamek.

Nedeca (Niedzica) - hradNedeca (Niedzica) - hrad

Okrem hradu sa mestečko môže pochváliť i kostolom sv. Bartolomeja  z roku 1320 (1278), v ktorom sa nachádzajú vzácne sakrálne umelecké diela či Židovským cintorínom s náhrobkami písanými v hebrejčine (19. až 20. storočie). V blízkosti nájdete tiež turistickú osadu a kemping Glade Sosna, ktorá ponúka okrem ubytovania a reštauračných služieb aj menšie lyžiarske stredisko, park miniatúr, pláž na kúpanie, lanový areál či vodný prístav, odkiaľ je možnosť vyhliadkových plavieb po Sromowskieho priehrade resp. nadväzujúcej Czorsztyńskej nádrži.

Nedeca (Niedzica) - vyhliadkové plavbyZaujímavosťou je, že v rokoch 1942 až 1945 tu pôsobil ako učiteľ Rudolf Dočolomanský. Narodili sa mu tu deti, neskôr známy herci Michal Dočolomanský a Lucia Dočolomanská. Pripomienku tejto udalosti v podobe pamätnej tabule nájdete na ich dodnes stojacom rodnom dome.   

Nedeca (Niedzica) - vyhliadkové plavby

Počas celodenného výletu v Nedeci zažijete dotyk s históriou, dobrodružstvo na vode, relax na pláži i krásnu prírodnú scenériu všade navôkol. Neváhajte sa preto inšpirovať a vyrazte objavovať slovensko-poľské pomedzie.

 

GPS: 49°25'18.7"N 20°19'06.9"E

Text: Oskár Mažgút

Foto: Beata FiricováDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Poľsko, Výlety za krásami Malopoľského vojvodstva III.
Publikované: 6.11.2019
Očarení minulotýždňovým výletom na vrchy Gubałówka a Butorowy Wierch sa dnes vydáme spoznávať ďalšie úchvatné miesta Malopoľska. Tentoraz zamierime do dedinky Poronin, nachádzajúcej sa približne 7 kilometrov od Zakopaného.

Poľsko, Výlety za krásami Malopoľského vojvodstva II.
Publikované: 30.10.2019
Potom, ako sme minulý týždeň navštívili Kościeliskú a Chochołowskú dolinu, sa dnes vydáme na spoznávanie ďalších turistických atrakcií Malopoľska. Tentoraz neopustíme mesto Zakopané, nakoľko naším cieľom bude podlhovastý kopec nazývaný Gubałówka.

Poľsko, Lodž: bývalá textilná veľmoc I.
Publikované: 10.10.2014
V dnešnom putovaní po svetových mestách sa vydáme relatívne neďaleko, len niekoľko stoviek kilometrov na severovýchod od Prahy, do poľského mesta Lodž.

Poľsko, soľná baňa vo Wieliczke I. – história a súčasnosť
Publikované: 20.2.2019
Svetový unikát na juhu Poľska láka nahliadnuť do útrob zeme ročne vyše milióna turistov. Soľný svet, ktorý tu za stáročia vznikal vďaka ťažbe soli, nenechal ľahostajných ani nás. Preto sa vydajme odkrývať históriu i súčasnosť tohto výnimočného miesta v nasledujúcich riadkoch.

Poľsko, Svídnice a Jawor – kostoly Mieru
Publikované: 18.10.2018
V našich krajinách je pobielohorské obdobie stále často vnímané ako obdobie temna. Ale práve v tejto „temnej“ dobe uzrelo svetlo sveta mnoho našich najväčších umeleckých pokladov, ktoré vytvorili majstri ako Karel Škréta, Jan Blažej Santini Aichl či otec a syn Dientzenhoferovci. A nádhernými barokovými pokladmi, ktoré v podstate vznikli v dôsledku tridsaťročnej vojny, sa pýši aj susedné Poľsko. A dokonca kus dnešného Poľska bol vtedy súčasťou zemí Koruny českej.

Poľsko, Varšava – zabudnuté mesto
Publikované: 15.8.2016
Najväčšie a zároveň hlavné mesto Poľska – Varšavu – si asi len málokto predstaví ako zaujímavé miesto, do ktorého by si chcel urobiť výlet. Najskôr sme sa aj my skepticky rozhodovali, predsa len cesta vlakom trvá z Prahy približne 8 hodín (za pomerne značný príplatok sa dá kúpiť lôžko a cestovať v noci) a letenka zas stojí cca 3000 Kč. Nakoniec sme si zvolili najlacnejší variant – cestu vlakom cez deň (spiatočný lístok stál cca 1400 Kč).

Poľsko, Vroclav – bývalé sídlo kniežaťa Vratislava I.
Publikované: 18.2.2016
Veže kostolov nad hlavou, trpaslíci pri nohách, pokojný dych histórie i zrýchlený tep rušného európskeho mesta a k tomu veveričky všade navôkol. To je Vroclav (známa tiež ako Vratislav , alebo poľsky Wrocław).

Poľsko, Zakopané – hory, ktoré máme prakticky za rohom
Publikované: 10.1.2019
To, že poľské hory sú Čechmi dosť často opomínané, je smutný fakt. Avšak poľské hory sú zrovnateľné s Krkonošami alebo slovenskými Tatrami. Len pre niekoho možno dostupnejšie a lacnejšie. Takže rozhodne stoja za návštevu!

Poľsko: Jablonka – nákupný raj Slovákov
Publikované: 4.9.2013
Po dlhšom čase sa opäť vydáme do Poľska, konkrétne do dedinky Jablonka. Pre nás Slovákov je táto dedinka úzko spätá s výhodnými nákupmi, no v dnešnom článku si povieme aj čo-to o jej histórií a o turistických tipoch v jej okolí.

Poľsko: Krakov – mesto kráľov a jedného draka
Publikované: 12.9.2011
Krakov – kedysi hlavné mesto Poľska, dnes jeden z najkrajších architektonických skvostov v Európe. Celé mesto dýcha stredovekom a tento dojem podčiarkuje aj nezvyčajné množstvo zelene, ktorá vo veľkých mestách zvykne chýbať. Krakov predstavuje dielo zručných remeselníkov, ktorí nenechávajú nikoho na pochybách, že boli majstrami vo svojom odbore.

Poľsko: Nowy Targ – miesto, kde zoženiete všetko
Publikované: 15.5.2013
Kto by nepoznal azda najznámejšie trhovisko v Poľsku v meste Nowy Targ?! Dva krát do týždňa sem smerujú tisíce ľudí za reálnou vidinou lacnejšieho nákupu. No my by sme vám, našim čitateľom, chceli predstaviť toto mesto nielen ako trhovisko, ale aj ako historické a atraktívne cestovateľské miesto s rušným každodenným životom.

Poľsko: Poznaň – mesto na rieke Varte I.
Publikované: 24.10.2014
Ako napovedá už aj titulok, mesto Poznaň leží na rieke Varta, tretej najdlhšej poľskej rieke.


Súvisiaca fotogaléria

Poľsko, Prírodné i kultúrne klenoty Malopoľského vojvodstva
Jedna z najnavštevovanejších oblastí Poľska – Malopoľsko ponúka dovedna až päť pamiatok zapísanýc...

Poľsko, Krakov a Wieliczka očami fotografa
Dnes sa pozrieme do hlavného mesta Malopoľského vojvodstva, ktoré sa považuje za jedno z najkrajš...

Poľsko, Wieliczka – kráľovstvo soli
Na juhu Poľska sa rozprestiera malebné mestečko Wieliczka, ktoré ponúka turistom mnoho krásnych p...

Poľsko: Velička (Wieliczka) – soľná baňa
Svetoznáma stará soľná baňa vo Veličke (Wieliczka) patrí k najnavštevovanejším turistickým atrakc...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

21.1.2020
Národné poľnohospodárske múzeum v Prahe spojilo dve tradičné zimné akcie. V sobotu 25. januára sa uskutoční 13. ročník akcie Letenské prasa alebo zabíjačka v múzeu spolu so 7. ročníkom akcie Letenské fašiangy.
20.1.2020
Pokiaľ chcete zažiť dotyk s blízkymi i vzdialenými krajinami, jedinečnú atmosféru cestovateľského dobrodružstva či závan voľnosti, tak navštívte Medzinárodný veľtrh cestovného ruchu ITF SLOVAKIATOUR, ktorý sa uskutoční od 23. do 26. januára 2020 na výstavisku Incheba.
19.1.2020
Jeden z najznámejších cestovateľských bedekrov sveta zostavil odporúčací rebríček desiatich miest, ktoré by ste mali v roku 2020 určite navštíviť. Pozrite si ho v nasledujúcich riadkoch.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - RUSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 21. 1. 2020
sviatok:Vincent
dnes:
utorok 21.1.
-2 °C
zajtra:
streda 22.1.
4 °C