www.infoglobe.sk » Poľsko, Żywiec – mesto s kráľovskou minulosťou

Poľsko, Żywiec – mesto s kráľovskou minulosťou

Publikované: 3.5.2020
Po absolvovaní návštevy známeho pivovaru sa dnes vydáme na potulky samotným mestom Żywiec. Toto niečo vyše 30-tisícové mesto je ideálnym východiskovým bodom pre turistiku do oblasti Západných Beskýd, taktiež ponúka jazernú rekreáciu pri malebnej Zywieckej priehradnej nádrži i atraktívne pamätihodnosti s pútavou históriou.

Ešte kým sa vydáme na prechádzku mestom, povieme si čo-to z jeho dejín. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1308 a udelenie mestských práv sa datuje do roku 1327. Postupom času bolo územie mesta Żywiec majetkom Tešínskeho kniežatstva, vojvodstva Osvienčimu, Kráľovstva českého, Poľskej koruny, rakúskeho Haličského kráľovstva, a necelých 500 rokov tvorilo i samostatný Żywiecský štát.

Radnica, (c) wikipedia.org; LestatMesto si prešlo ničivými povodňami, vpádmi švédskych jednotiek (1656) a začiatkom 19. storočia zažilo aj nevídanú industrializáciu. Okrem pivovaru spomínaného v predošlom článku, tu boli založené továrne na výrobu spojovacieho materiálu, papierenských produktov či špecializovaných strojov, ktoré fungujú dodnes. Za významný medzník mesta sa dá považovať aj železničné spojenie s okolitými mestami z roku 1878.

priehrada na jazere Żywieckiepriehrada na jazere Żywieckie

priehrada na jazere ŻywieckieNovodobejšiu históriu poznačila 2. svetová vojna, ktorá si v meste vyžiadala mnoho obetí i zničených objektov. Výraznú zmenu pre Żywiec znamenal rok 1966, kedy sa vybudovala priehrada na jazere Żywieckie, ktorá definitívne chráni mesto od ničivých povodní, avšak pri jej výstavbe za obeť padli viaceré obce a dedinky. V súčasnosti je aj vyhľadávanou rekreačnou oblasťou. Čo sa týka administratívneho členenia, počas 20. storočia patrilo mesto pod krakovskú a neskôr pod Bielsku správu, no od roku 1999 je začlenené do Sliezskeho vojvodstva.

Hlavné námestie, wikipedia.org; SilarPo letmom zoznámení sa s dejinami mesta nám už nič nebráni v prehliadke jeho pamätihodností. Turisticky najatraktívnejšou časťou mesta je Hlavné námestie s dominantnou konkatedrálou Narodenia Panny Márie z 15. storočia (barokovo obnovenou po požiari v roku 1711) a zvonicou (1724) na jeho okraji. Štvorcové námestie je okrem rôzno typovej zástavby dekorované budovou radnice z roku 1868, ktorej architektúra sa vo veľkej miere vzťahuje na synagógový štýl 19. storočia. Stred námestia „vypĺňa“ pôvabná fontána (kašňa) so sochou sv. Floriána.

konkatedrála Narodenia Panny MárieO pár metrov ďalej pri chránenom krajinnom (Zámockom) parku v anglickom štýle, ktorý bol založený už v 17. storočí, sa nachádza neoklasicistický Palác Habsburgovcov, nazývaný tiež Nový zámok (hrad). Táto dvojpodlažná stavba ponúka zbierku európskych umeleckých diel vrátane tých poľských, spolu s vkusným interiérovým dizajnom. Vonkajšok zdobia okrem typových architektonických prvkov aj prepracované dobové lampy, slnečné hodiny, ako aj pamätná tabuľa pri príležitosti pobytu španielskej kráľovnej Márie Krystynovej v roku 1907. Na prízemí Nového zámku bol zriadený miniatúrny park s budovami bývalej šľachty od 15. storočia po 2. svetovú vojnu.  

Palác Habsburgovcov, (c) wikipedia.org; LestatHneď vedľa paláca stojí aj Starý zámok (hrad) postavený v polovici 14. storočia. Zámok je zaujímavý striedaním rôznych architektonických štýlov od gotiky cez baroko po renesanciu. Impozantný je hlavne jeho arkádový dvor s pôvodným usporiadaním. Od roku 2005 je sídlom Mestského múzea s národopisnými zbierkami.

Starý zámok, wikipedia.org; Silar Za obhliadku stojí aj barokový Kostol svätého Kríža (nazývaný tiež Kostol troch krížov) na ulici Stefana Batorego z 18. storočia, ktorý stojí na základoch staršieho kostola z 14. storočia. Vydajte sa aj k Čínskemu domu (18. storočie) v podobe altánku na parkovom ostrove alebo k novogotickému kostolu Mark so starým cintorínom (1591) či za neďalekým kaštieľovým komplexom v Moszczanici.

konkatedrála Narodenia Panny MáriezvonicaDo pozornosti vám dávame aj zopár zaujímavostí, a to v podobe špecifických tzv. mestských kostýmov, ktoré sú pozostatkom mestského štátu (vidieť ich môžete napr. v miestnom múzeu), ako aj každoročne konajúceho sa najväčšieho a najstaršieho poľského folklórneho festivalu - Týždeň beskydskej kultúry (koná sa tu hlavný program). Żywiec sa môže pochváliť aj sídlom Beskydskej univerzity umenia a vied či držania teplotného rekordu platného do roku 1940, kedy tu bola zaznamenaná najnižšia teplota v Poľsku, a to -40,6 ˚C.

Żywiec je mesto, ktoré sa dozaista oplatí navštíviť. Navyše necelých 15 kilometrov severozápadne sa rozprestiera slávna Sliezska metropola Bielsko-Biała, no o nej si povieme niekedy nabudúce.

Bielsko-BiałaPicture 259_1342x1050

GPS: 49°41'20.9"N 19°12'09.9"E

Text: Oskár Mažgút

Foto: redakcia, wikipedia.org; Lestat (2x), Silar (2x)Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Poľsko, Wadowice – rodné mesto pápeža
Publikované: 17.5.2020
Približne 50 kilometrov juhozápadne od Krakova sa rozprestiera bezmála 20-tisícové mesto Wadowice, ktoré sa preslávilo ako rodisko Karola Wojtylu, neskoršieho pápeža Svätého Jána Pavla II. Dnes sa sem vydáme nielen po stopách pápeža, ale nazrieme i do histórie, a tiež si pozrieme zopár pamiatok.

Poľsko, Osvienčim – spomienka na holokaust
Publikované: 10.5.2020
V týchto dňoch si pripomíname 75. výročie od ukončenia 2. svetovej vojny. Na jeden z najvýznamnejších medzníkov našich dejín si spomenieme prostredníctvom návštevy poľského mesta Osvienčim, ktoré sa rozprestiera pri ústí rieky Soly do Visly v Malopoľskom vojvodstve.

Poľsko – sviatky, kuchyňa a tradície
Publikované: 17.1.2019
Chystáte sa do Krakova, Varšavy alebo na poľskú stranu Krkonôš? Pozrite sa najskôr, aké tradície sa tu dodržiavajú a čo dobrého musíte isto ochutnať. Naši susedia majú mnohé tradície a sviatky podobné ako my, aj kuchyňa je dosť podobná, ale určité rozdiely sa tam nájdu.

Poľsko, Kolobrzeg: Na víkend k moru
Publikované: 15.10.2017
Radi by ste sa prešli pozdĺž mora, ale nechce sa vám ďaleko cestovať? Pokiaľ áno, máme tu dnes pre vás tip na miesto, ktoré je Čechmi (ale aj Slovákmi) dosť opomínané. Nemusíte ísť tisíce kilometrov, nemusíte prekonávať svoj strach z lietania. Stačí, keď sadnete do auta a môžete si urobiť krásny predĺžený víkend v Kolobrzegu.

Poľsko, Lodž: bývalá textilná veľmoc I.
Publikované: 10.10.2014
V dnešnom putovaní po svetových mestách sa vydáme relatívne neďaleko, len niekoľko stoviek kilometrov na severovýchod od Prahy, do poľského mesta Lodž.

Poľsko, Nedeca – obec so stredovekým hradom a malebným okolím
Publikované: 17.7.2019
Letné prázdniny sú ideálnym časom na rodinné výlety. Preto vás dnes na jeden taký pozývame. Naším cieľom bude poľská obec Nedeca (Niedzica), ktorá sa nachádza v regióne Spiša, neďaleko slovenských hraníc v Malopoľskom vojvodstve.

Poľsko, Osvienčim II: riešenie židovskej otázky
Publikované: 22.11.2010
„Židia sú rasa, ktorá musí byť úplne vyhladená.“ To je citát Hansa Franka, generálneho guvernéra v Poľsku okupovanom nacistami, ktorý hovorí za všetko. Úplné vyhladenie, to bol hlavný cieľ koncentračných táborov. Iba v Osvienčime nacisti zavraždili milión Židov. Preto Židia patria k častým návštevníkom.

Poľsko, Poznaň – mesto na rieke Varte III.
Publikované: 7.11.2014
Z Poznane sme už niekoľko pamiatok spoznali, ale tým nekončíme, pretože dnes sa sem pozrieme po tretíkrát a naposledy.

Poľsko, soľná baňa vo Wieliczke I. – história a súčasnosť
Publikované: 20.2.2019
Svetový unikát na juhu Poľska láka nahliadnuť do útrob zeme ročne vyše milióna turistov. Soľný svet, ktorý tu za stáročia vznikal vďaka ťažbe soli, nenechal ľahostajných ani nás. Preto sa vydajme odkrývať históriu i súčasnosť tohto výnimočného miesta v nasledujúcich riadkoch.

Poľsko, Výlety za krásami Malopoľského vojvodstva I.
Publikované: 23.10.2019
Nasledujúce týždne budeme spoznávať nádherné prírodné a kultúrne zaujímavosti Malopoľského vojvodstva. Naším východiskovým bodom bude mesto Zakopané, ktoré je zároveň spoločenským centrom celého regiónu.

Poľsko, Výlety za krásami Malopoľského vojvodstva II.
Publikované: 30.10.2019
Potom, ako sme minulý týždeň navštívili Kościeliskú a Chochołowskú dolinu, sa dnes vydáme na spoznávanie ďalších turistických atrakcií Malopoľska. Tentoraz neopustíme mesto Zakopané, nakoľko naším cieľom bude podlhovastý kopec nazývaný Gubałówka.

Poľsko, Výlety za krásami Malopoľského vojvodstva III.
Publikované: 6.11.2019
Očarení minulotýždňovým výletom na vrchy Gubałówka a Butorowy Wierch sa dnes vydáme spoznávať ďalšie úchvatné miesta Malopoľska. Tentoraz zamierime do dedinky Poronin, nachádzajúcej sa približne 7 kilometrov od Zakopaného.

Poľsko, Vroclav – bývalé sídlo kniežaťa Vratislava I.
Publikované: 18.2.2016
Veže kostolov nad hlavou, trpaslíci pri nohách, pokojný dych histórie i zrýchlený tep rušného európskeho mesta a k tomu veveričky všade navôkol. To je Vroclav (známa tiež ako Vratislav , alebo poľsky Wrocław).

Poľsko, Varšava – zabudnuté mesto
Publikované: 15.8.2016
Najväčšie a zároveň hlavné mesto Poľska – Varšavu – si asi len málokto predstaví ako zaujímavé miesto, do ktorého by si chcel urobiť výlet. Najskôr sme sa aj my skepticky rozhodovali, predsa len cesta vlakom trvá z Prahy približne 8 hodín (za pomerne značný príplatok sa dá kúpiť lôžko a cestovať v noci) a letenka zas stojí cca 3000 Kč. Nakoniec sme si zvolili najlacnejší variant – cestu vlakom cez deň (spiatočný lístok stál cca 1400 Kč).

Poľsko, Zakopané – hory, ktoré máme prakticky za rohom
Publikované: 10.1.2019
To, že poľské hory sú Čechmi dosť často opomínané, je smutný fakt. Avšak poľské hory sú zrovnateľné s Krkonošami alebo slovenskými Tatrami. Len pre niekoho možno dostupnejšie a lacnejšie. Takže rozhodne stoja za návštevu!

Poľsko, Żywiec - návšteva pivovaru z čias monarchie
Publikované: 26.4.2020
Tentoraz sa vydáme spoznávať južné Poľsko, presnejšie mesto Żywiec, ktoré leží na sútoku riek Koszarawa a Soła v Sliezskom vojvodstve. Našu púť mestom začneme v miestnom pivovare založenom v roku 1856, ktorý vyrába jedno z najznámejších pív v Poľsku.

Poľsko: Krakov – mesto kráľov a jedného draka
Publikované: 12.9.2011
Krakov – kedysi hlavné mesto Poľska, dnes jeden z najkrajších architektonických skvostov v Európe. Celé mesto dýcha stredovekom a tento dojem podčiarkuje aj nezvyčajné množstvo zelene, ktorá vo veľkých mestách zvykne chýbať. Krakov predstavuje dielo zručných remeselníkov, ktorí nenechávajú nikoho na pochybách, že boli majstrami vo svojom odbore.

Poľsko: Nowy Targ – miesto, kde zoženiete všetko
Publikované: 15.5.2013
Kto by nepoznal azda najznámejšie trhovisko v Poľsku v meste Nowy Targ?! Dva krát do týždňa sem smerujú tisíce ľudí za reálnou vidinou lacnejšieho nákupu. No my by sme vám, našim čitateľom, chceli predstaviť toto mesto nielen ako trhovisko, ale aj ako historické a atraktívne cestovateľské miesto s rušným každodenným životom.


Súvisiaca fotogaléria

Poľsko, Prírodné i kultúrne klenoty Malopoľského vojvodstva
Jedna z najnavštevovanejších oblastí Poľska – Malopoľsko ponúka dovedna až päť pamiatok zapísanýc...

SR, Tatry – Tichá dolina a Dolina Pięciu Stawów Polskich
Leto je ideálnym obdobím pre turistiku. Vydajte sa prostredníctvom dnešnej fotogalérie na turisti...

Poľsko, Krakov a Wieliczka očami fotografa
Dnes sa pozrieme do hlavného mesta Malopoľského vojvodstva, ktoré sa považuje za jedno z najkrajš...

Poľsko, Wieliczka – kráľovstvo soli
Na juhu Poľska sa rozprestiera malebné mestečko Wieliczka, ktoré ponúka turistom mnoho krásnych p...

Poľsko: Velička (Wieliczka) – soľná baňa
Svetoznáma stará soľná baňa vo Veličke (Wieliczka) patrí k najnavštevovanejším turistickým atrakc...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

27.5.2020
Najstarší kalendár síce vznikol v Egypte už v 4. tisícročí pred Kristom, no jeho dennodenné využívanie sa zachovalo dodnes. Okrem mien a rôznych sviatkov si prostredníctvom kalendára pripomíname všakovaké medzinárodné dni. A práve prehľad tých (podľa nás) najzaujímavejších vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
25.5.2020
Do 9. ročníka udeľovania cien o najobľúbenejší hotel roka Czech Hotel Awards 2020 sa zapojilo viac než 1200 hotelov. Poslaním organizátorov je vytvorenie zodpovednej platformy, ktorá prepojuje, oceňuje a podporuje všetkých hotelierov pristupujúcich k svojmu podnikaniu s otvorenou mysľou a láskyplným srdcom. Táto vízia nadobúda na význame najmä v súčasnom dianí.

22.5.2020
Všetci milovníci múzeí sa môžu tešiť na postupné otváranie týchto klenotníc histórie. Návštevníkov čakajú mnohé výstavy, tematické prehliadky, ako aj stále expozície.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - VENEZUELA a PARAGUAJ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 28. 5. 2020
sviatok:Viliam
dnes:
štvrtok 28.5.
13 °C
zajtra:
piatok 29.5.
17 °C