www.infoglobe.sk » Poľsko – sviatky, kuchyňa a tradície

Poľsko – sviatky, kuchyňa a tradície

Publikované: 17.1.2019
Chystáte sa do Krakova, Varšavy alebo na poľskú stranu Krkonôš? Pozrite sa najskôr, aké tradície sa tu dodržiavajú a čo dobrého musíte isto ochutnať. Naši susedia majú mnohé tradície a sviatky podobné ako my, aj kuchyňa je dosť podobná, ale určité rozdiely sa tam nájdu.

Poľsko je katolícka krajina, v ktorej kedysi takmer 97 % obyvateľov chodilo pravidelne do kostola. Dnes je to už trošku inak a mladšie ročníky už nie sú tak veriace ako ich rodičia či prarodičia. Napriek tomu sa však v mestách stále koná mnoho kresťanských akcií, deti majú v školách voliteľnú výuku náboženstva, v niektorých školách dokonca chodia 2× ročne na omše.

Gdaňsk – kostol Panny Márie   kostol Wang na poľskej strane Krkonôš

Čo sa týka sviatkov, tak s vierou súvisí oslava Veľkej noci a Vianoc. Tieto dva sviatky sú v Poľsku veľkolepé. Veľkú noc začínajú 40denným pôstom, rovnako ako u nás. Pôst končí tak, že kresťania si v kostole nechajú posvätiť košík s jedlom (chlieb, soľ, korenie, klobásy atď.) a potom môžu ísť oslavovať. Oslavy sú dosť späté s jedlom, najviac sa jedia koláče a baránok. Aj tu sa zdobia vajcia. Vianoce v Poľsku pochopiteľne patria medzi najobľúbenejšie sviatky vôbec. K štedrovečernej večeri by malo byt spolu až 12 chodov – ryby, boršč, kisel, dezerty atď. Pod obrus sa dáva seno, čo je symbol narodenia Ježiša.

poľské špeciality   pirohy

Poľská kuchyňa je relatívne rozmanitá. Nájdeme tu stredoeurópske recepty, ale tiež škandinávsku kuchyňu. Medzi tradičné a typické pokrmy poľskej kuchyne bezpochyby patria pirohy. Pirohy sú podobné ako tie naše. Niekedy je náplň (mäso, hríby, špenát, syr a iné) vo vnútri, inokedy sú pirohy posypané. Medzi ďalšie typicky poľské pokrmy rozhodne patria klobásy rôzneho typu. Každý región, oblasť alebo mesto má prakticky svoje klobásy, ktoré chutia a vyzerajú inak.
Ďalej môžete v Poľsku ochutnať bigos či nakladačky na rôzne spôsoby. Obľúbenou prílohou bývajú zemiaky, lesné huby, kyslá kapusta, ryby či mliečne výrobky.

veľkonočné tradície sa tu dodržiavajú omnoho viac než u nás   oštiepok nájdete v Poľsku na každom rohu

Poľský folklór je omnoho živší než ten český. Deti a mládež sa s radosťou zapájajú do folklórnych akcií. Každý región má inú farbu a štýl krojov.

V Poľsku sú veľmi obľúbené aj polievky, ktoré sa obvykle jedia s chlebom:

  • barszcz (alebo boršč) – polievka z červenej repy, zložením dosť podobná ruskej alebo ukrajinskej 
  • czernina – polievky z kačacieho vývaru a krvi, názov polievky je odvodený od jej čiernej farby
  • krupnik – polievka so zemiakmi, krúpami a mäsom
  • chlodnik – polievka zo smotany a zeleniny, obvykle sa podáva studená
  • žurek – niečo ako naša polievka na kyslo, polievka z chlebového kvásku
  • flaki – držková polievka

Niektorú určite ochutnajte!

Poliaci si potrpia aj na sladkosti a dezerty rôzneho typu. Pokiaľ budete v Poľsku, určite zavítajte do nejakého väčšieho supermarketu a bežte sa mrknúť, aké sladkosti sa tu predávajú, možno budete milo prekvapení.

GPS: (varšavské letisko) 52°10'17.1"N 20°58'31.2"E

 

Text: Martina Koşar

Foto: Martina Koşar, Pixabay

Preklad: O. Maňáková



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Poľsko, Poznaň – prechádzky aj kultúra
Publikované: 21.12.2020
Poznaň je jedno z najstarších poľských miest a v minulosti bolo veľmi dôležitou spojnicou medzi Berlínom a Varšavou. Jedná sa o sídlo prvého biskupstva v Poľsku vôbec (neskôr arcibiskupstva).

Poľsko, Wadowice – rodné mesto pápeža
Publikované: 15.5.2022
Približne 50 kilometrov juhozápadne od Krakova sa rozprestiera bezmála 20-tisícové mesto Wadowice, ktoré sa preslávilo ako rodisko Karola Wojtylu, neskoršieho pápeža Svätého Jána Pavla II. Dnes sa sem vydáme nielen po stopách pápeža, ale nazrieme i do histórie, a tiež si pozrieme zopár pamiatok.

Poľsko, Osvienčim – spomienka na holokaust
Publikované: 8.5.2023
V týchto dňoch si pripomíname 78. výročie od ukončenia 2. svetovej vojny. Na jeden z najvýznamnejších medzníkov našich dejín si spomenieme prostredníctvom návštevy poľského mesta Osvienčim, ktoré sa rozprestiera pri ústí rieky Soly do Visly v Malopoľskom vojvodstve.

Poľsko, Żywiec – mesto s kráľovskou minulosťou
Publikované: 4.6.2021
Po absolvovaní návštevy známeho pivovaru sa dnes vydáme na potulky samotným mestom Żywiec. Toto niečo vyše 30-tisícové mesto je ideálnym východiskovým bodom pre turistiku do oblasti Západných Beskýd, taktiež ponúka jazernú rekreáciu pri malebnej Zywieckej priehradnej nádrži i atraktívne pamätihodnosti s pútavou históriou.

Poľsko, Żywiec - návšteva pivovaru z čias monarchie
Publikované: 28.5.2021
Tentoraz sa vydáme spoznávať južné Poľsko, presnejšie mesto Żywiec, ktoré leží na sútoku riek Koszarawa a Soła v Sliezskom vojvodstve. Našu púť mestom začneme v miestnom pivovare založenom v roku 1856, ktorý vyrába jedno z najznámejších pív v Poľsku.

Poľsko, soľná baňa vo Wieliczke III. – druhá polovica turistickej trasy podzemím
Publikované: 6.3.2019
Prvá polovica cesty podzemím nás očarila svojimi priestormi či legendou vytesanou v skale, avšak to nie je ani zďaleka všetko, čo baňa svojim návštevníkom ponúka. Preto poďte s nami zostúpiť ešte hlbšie, do jej chodieb a komôr, na miesta kde sa ligocú krištáľové lustre a slané banské jazierka.

Poľsko, Wieliczka – história nad zemou
Publikované: 13.2.2019
Keď sa povie Wieliczka, azda každého z nás napadne slávna soľná baňa na juhu Poľska. Toto rovnomenné mestečko ponúka turistom nielen krásu v svojom podzemí, ale oplatí sa preskúmať i to, čo ponúka nad zemou. Skôr ako nahliadneme do starodávnych hlbín, prejdeme sa pomedzi pamiatky v jej uliciach, ktoré pripomínajú bohatú históriu tohto baníckeho mesta.

Poľsko, Zakopané – hory, ktoré máme prakticky za rohom
Publikované: 13.2.2022
To, že poľské hory sú Čechmi (i Slovákmi) dosť často opomínané, je smutný fakt. Avšak poľské hory sú zrovnateľné s Krkonošami alebo slovenskými Tatrami. Len pre niekoho možno dostupnejšie a lacnejšie. Takže rozhodne stoja za návštevu!

Poľsko, Svídnice a Jawor – kostoly Mieru
Publikované: 19.1.2023
V našich krajinách je pobielohorské obdobie stále často vnímané ako obdobie temna. Ale práve v tejto „temnej“ dobe uzrelo svetlo sveta mnoho našich najväčších umeleckých pokladov, ktoré vytvorili majstri ako Karel Škréta, Jan Blažej Santini Aichl či otec a syn Dientzenhoferovci. A nádhernými barokovými pokladmi, ktoré v podstate vznikli v dôsledku tridsaťročnej vojny, sa pýši aj susedné Poľsko. A dokonca kus dnešného Poľska bol vtedy súčasťou Krajín českej koruny.

Poľsko – na bežkách v Jizerských horách
Publikované: 12.1.2023
Osada Jakuszyce sa nachádza na poľskej strane Jizerských hôr, necelých šesť kilometrov po ceste E65 z Harrachova smerom na Szklarsku Porebu. Milovníci historických pamiatok by tu síce boli sklamaní, spokojní však budú rekreační turisti aj aktívni športovci. Počas letnej sezóny využívajú širokú sieť ciest prevažne cyklisti a chodci, v zimnom období vďaka vyššej nadmorskej výške a dobrým klimatickým podmienkam predstavuje oblasť okolo Jakuszyc raj hlavne pre bežkárov, ktorí môžu využiť cca 100 km tratí rôznej obtiažnosti. Bežecké trasy sú samozrejme aj v zimnom období prepojené s traťami na českej strane.

Poľsko, Varšava – zabudnuté mesto
Publikované: 16.2.2023
Najväčšie a zároveň hlavné mesto Poľska – Varšavu, si asi len málokto predstaví ako zaujímavé miesto, do ktorého by si chcel urobiť výlet. Najskôr sme sa aj my skepticky rozhodovali, predsa len cesta vlakom trvá z Prahy približne 8 hodín (za pomerne značný príplatok sa dá kúpiť lôžko a cestovať v noci) a letenka zas tiež nestojí málo. Nakoniec sme si zvolili najlacnejší variant – cestu vlakom.

Poľsko, Vroclav – bývalé sídlo kniežaťa Vratislava I.
Publikované: 9.3.2023
Veže kostolov nad hlavou, trpaslíci pri nohách, pokojný dych histórie i zrýchlený tep rušného európskeho mesta a k tomu veveričky všade navôkol. To je Vroclav (známa tiež ako Vratislav alebo poľsky Wrocław).

Poľsko: Unikátna soľná baňa Velička (Wieliczka)
Publikované: 19.12.2010
Svetoznáma stará soľná baňa vo Veličke (Wieliczka) patrí k najnavštevovanejším turistickým atrakciám v Poľsku. Leží len pár kilometrov južne od mesta Krakov, ktoré je hlavným mestom Malopoľského vojvodstva.

Poľsko, Osvienčim: miesto, kde tuhne v žilách krv
Publikované: 8.11.2010
Ide o najväčší koncentračný tábor v Európe, kde bolo konečné riešenie židovskej otázky dovedené k tragickej dokonalosti. Medzi rokmi 1940 až 1945 tam Nemci povraždili milión sto tisíc ľudí.

Poľsko, Osvienčim II: riešenie židovskej otázky
Publikované: 22.11.2010
„Židia sú rasa, ktorá musí byť úplne vyhladená.“ To je citát Hansa Franka, generálneho guvernéra v Poľsku okupovanom nacistami, ktorý hovorí za všetko. Úplné vyhladenie, to bol hlavný cieľ koncentračných táborov. Iba v Osvienčime nacisti zavraždili milión Židov. Preto Židia patria k častým návštevníkom.

Poľsko: Krakov, židovské mesto Kazimierz
Publikované: 15.12.2016
Krakov, to úžasné, charizmatické a historické mesto má pre návštevníkov toľko lákadiel, že vyraziť tam iba na víkend je jedným slovom škoda. Pokiaľ ste to ešte nepočuli – Krakov sa stáva hlavným mestom barovej zábavy. Reštaurácie, kluby, cukrárne, pijalnie wódky… jeden podnik vedľa druhého a všetky skvelé. A keď sa dostatočne občerstvíte, rozhliadnite sa po meste. Židovské mesto Kazimierz, stredoveké Stare Miasto, Rynek Główny, hrad Wawel a katedrála, najposvätnejšie poľské miesto. To všetko sa tu nachádza na pár kilometroch štvorcových, práve tak akurát poznateľných počas víkendu.


Súvisiaca fotogaléria

Poľsko, Prírodné i kultúrne klenoty Malopoľského vojvodstva
Jedna z najnavštevovanejších oblastí Poľska – Malopoľsko ponúka dovedna až päť pamiatok zapísanýc...

Poľsko: Velička (Wieliczka) – soľná baňa
Svetoznáma stará soľná baňa vo Veličke (Wieliczka) patrí k najnavštevovanejším turistickým atrakc...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 24. 4. 2024
sviatok:Juraj
dnes:
streda 24.4.
7 °C
zajtra:
štvrtok 25.4.
5 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X