www.infoglobe.sk » Poľsko, Poznaň: mesto na rieke Varte II.

Poľsko, Poznaň: mesto na rieke Varte II.

Publikované: 31.10.2014
Bol by to hriech venovať takému mestu akým je Poznaň iba jeden článok. Dnes sa sem preto vraciame, bližšie spoznať toto hlavné mesto Veľkopoľského vojvodstva.

PoznaňAko sme si minule povedali, Poznaň patrí k najstarším a najväčším mestám Poľska. Také veľké mesto určite musí mať impozantné historické centrum a ako ste sa aj minule mohli dozvedieť, Poznaň toto spĺňa.

Tejto impozantnosti dominuje radnica, ktorá na prvý pohľad vypadá trochu netradične, avšak veľmi zaujímavo. Radnicu nájdete v Starom Meste. Svoju súčasnú podobu získala v druhej polovici 16. storočia, kedy prešla Poznaňprestavbou v duchu manierizmu pod vedením architekta poľsko-talianskeho pôvodu, Giovanniho Battisty di Quadra. Di Quadro mimochodom stál tiež za podobou hrobky biskupa Adama Konarskiho , ktorú môžete nájsť v poznanskej katedrále, a jeho ďalší rukopis v meštianskych domoch. Avšak radnica je jeho najväčším odkazom.

Dnes tak výrazná veža radnice, vrátane hodín, bola koncom 17. storočia zničená v búrke. V 90. rokoch toho istého storočia bola prestavaná a dosiahla výšku 90 metrov. Netrvalo dlho a ďalšia prírodná katastrofa poznamenala dominantu radnice. Tentokrát to bol hurikán (v 20. rokoch 18. storočia). Poznaň

Každopádne, keď sa budete pred radnicou nachádzať a obzerať si ju, všimnite si oblasť ľavého dolného rohu hodín. Sú pri ňom dve mechanické kozy, ktoré sa vždy na pravé poludnie rozhýbu.

Podľa legendy boli kozy inštalované preto, že kuchár, ktorý pripravoval jedlo na banket pre vojvodov, údajne spálil pečeného jeleňa. V zúfalstve nad pokazenou pochúťkou sa ju snažil nahradiť tým, že ukradol dve kozy na neďalekej lúke. Kozy mu však utiekli smerom nahor do veže a tam zaujali pozornosť okoloidúcich, keď sa začali drgať. Vďaka tomu, že zvieratá dokázali svoje okolie tak dobre pobaviť, vrchnosť kuchárovi jeho omyl odpustila. Na pamiatku boli Poznaňna vežu inštalované dve mechanické kozy.

Námestie „Stary Rynek“ však nie je iba radnica, aj keď tá je tu hlavnou atrakciou. Navyše v jej vnútri sa nachádza Múzeum novodobých dejín Poznane.

Priamo z radnice napríklad môžete vidieť dom, kde bola umiestnená váha – nazývaný „Waga miejska“, kde sa kvôli kontrole prevažoval tovar. Pôvodne bola budova postavená v prvej polovici 16. storočia avšak koncom Poznaň19. storočia bola označená za nebezpečnú a došlo k jej zbúraniu. To, ako ju môžete vidieť dnes, je výsledkom rekonštrukcie z 50. rokov minulého storočia, ktorá bola urobená na základe dochovaných plánov. V roku 2002 došlo ešte k jednej rekonštrukcii. Dnes je budova využívaná prevažne k ceremoniálnym účelom, ako sú napríklad svadby.

Pokračovanie nabudúce.

Text: Maxim Kucer

Preklad: Oskár Mažgút

Foto: Wikipedia.org

Shalom Alechem, A.Savin, Radomil,  Monika Mężyńska, KotasikDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Poľsko: Unikátna soľná baňa Velička (Wieliczka)
Publikované: 19.12.2010
Svetoznáma stará soľná baňa vo Veličke (Wieliczka) patrí k najnavštevovanejším turistickým atrakciám v Poľsku. Leží len pár kilometrov južne od mesta Krakov, ktoré je hlavným mestom Malopoľského vojvodstva.

Poľsko: Poznaň – mesto na rieke Varte I.
Publikované: 24.10.2014
Ako napovedá už aj titulok, mesto Poznaň leží na rieke Varta, tretej najdlhšej poľskej rieke.

Poľsko, Poznaň – mesto na rieke Varte III.
Publikované: 7.11.2014
Z Poznane sme už niekoľko pamiatok spoznali, ale tým nekončíme, pretože dnes sa sem pozrieme po tretíkrát a naposledy.

Poľsko, Vroclav – bývalé sídlo kniežaťa Vratislava I.
Publikované: 18.2.2016
Veže kostolov nad hlavou, trpaslíci pri nohách, pokojný dych histórie i zrýchlený tep rušného európskeho mesta a k tomu veveričky všade navôkol. To je Vroclav (známa tiež ako Vratislav , alebo poľsky Wrocław).

Poľsko, Varšava – zabudnuté mesto
Publikované: 15.8.2016
Najväčšie a zároveň hlavné mesto Poľska – Varšavu – si asi len málokto predstaví ako zaujímavé miesto, do ktorého by si chcel urobiť výlet. Najskôr sme sa aj my skepticky rozhodovali, predsa len cesta vlakom trvá z Prahy približne 8 hodín (za pomerne značný príplatok sa dá kúpiť lôžko a cestovať v noci) a letenka zas stojí cca 3000 Kč. Nakoniec sme si zvolili najlacnejší variant – cestu vlakom cez deň (spiatočný lístok stál cca 1400 Kč).

Poľsko, soľná baňa vo Wieliczke III. – druhá polovica turistickej trasy podzemím
Publikované: 6.3.2019
Prvá polovica cesty podzemím nás očarila svojimi priestormi či legendou vytesanou v skale, avšak to nie je ani zďaleka všetko, čo baňa svojim návštevníkom ponúka. Preto poďte s nami zostúpiť ešte hlbšie, do jej chodieb a komôr, na miesta kde sa ligocú krištáľové lustre a slané banské jazierka.

Poľsko, Lodž: bývalá textilná veľmoc I.
Publikované: 10.10.2014
V dnešnom putovaní po svetových mestách sa vydáme relatívne neďaleko, len niekoľko stoviek kilometrov na severovýchod od Prahy, do poľského mesta Lodž.

Poľsko: Krakov – mesto kráľov a jedného draka
Publikované: 12.9.2011
Krakov – kedysi hlavné mesto Poľska, dnes jeden z najkrajších architektonických skvostov v Európe. Celé mesto dýcha stredovekom a tento dojem podčiarkuje aj nezvyčajné množstvo zelene, ktorá vo veľkých mestách zvykne chýbať. Krakov predstavuje dielo zručných remeselníkov, ktorí nenechávajú nikoho na pochybách, že boli majstrami vo svojom odbore.

Poľsko, Osvienčim: miesto, kde tuhne v žilách krv
Publikované: 8.11.2010
Ide o najväčší koncentračný tábor v Európe, kde bolo konečné riešenie židovskej otázky dovedené k tragickej dokonalosti. Medzi rokmi 1940 až 1945 tam Nemci povraždili milión sto tisíc ľudí.


Súvisiaca fotogaléria

Poľsko: Velička (Wieliczka) – soľná baňa
Svetoznáma stará soľná baňa vo Veličke (Wieliczka) patrí k najnavštevovanejším turistickým atrakc...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

17.10.2019
Pri príležitosti Medzinárodného dňa archeológie vás Sázavský kláštor pozýva v sobotu 19. októbra na špeciálne tematické prehliadky s archeológmi, ktoré budú náhľadom nielen do výskumov kláštora a okolia, ale aj do prostredia českej počítačovej hry z obdobia neskorého stredoveku.
16.10.2019
Počas víkendu 26. a 27. októbra 2019 sa zámocký komplex Schloss Hof stane ideálnym miestom pre všetkých milovníkov tajomna, duchov a strašidiel.
15.10.2019
Šumavská príroda zaznamenala po viac ako sto rokoch výskyt pralesného bezstavovca – ploskáňa veľkého (Peltis grossa), 1,5 centimetra veľkého čierneho chrobáka, ktorý sa znovu objavil v národnom parku Šumava.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ÍRSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 17. 10. 2019
sviatok:Hedviga
dnes:
štvrtok 17.10.
16 °C
zajtra:
piatok 18.10.
13 °C