www.infoglobe.sk » Poľsko, Svídnice a Jawor – kostoly Mieru

Poľsko, Svídnice a Jawor – kostoly Mieru

Publikované: 18.10.2018
V našich krajinách je pobielohorské obdobie stále často vnímané ako obdobie temna. Ale práve v tejto „temnej“ dobe uzrelo svetlo sveta mnoho našich najväčších umeleckých pokladov, ktoré vytvorili majstri ako Karel Škréta, Jan Blažej Santini Aichl či otec a syn Dientzenhoferovci. A nádhernými barokovými pokladmi, ktoré v podstate vznikli v dôsledku tridsaťročnej vojny, sa pýši aj susedné Poľsko. A dokonca kus dnešného Poľska bol vtedy súčasťou zemí Koruny českej.

Schválne si urobte výlet do dvoch mestečiek nie príliš vzdialených od českých hraníc, Jaworu a Svídnice. Isto sa vám teraz vybavila Anna Svídnická, tretia manželka Karla IV. Áno, pochádzala práve odtiaľ. Mesto Svídnice bolo kedysi metropolou Svídnického kniežatstva. Okrem jednej veľmi impozantnej pamiatky, nachádzajúcej sa dokonca aj na zozname UNESCO, tu žiadne veľké turistické ťaháky nečakajte, ale práve kvôli tejto pamiatke, kostolu Mieru, sa výlet sem vyplatí doslova kráľovsky.

kostol Mieru v Jawore

V období tridsaťročnej vojny patrilo Sliezsko ku Krajinám českej koruny a bolo silno zasiahnuté reformáciou. Jednou z podmienok vestfálskeho mieru, ktorý túto vojnu ukončil, bolo, že cisár Ferdinand III. Habsburský evanjelikom v Sliezsku umožní vykonávať bohoslužby v kostoloch, ktoré si sami postavia. Na rozdiel od Čiech tu teda panovala istá náboženská tolerancia, no i tá mala samozrejme svoje „ale“.

kostol Mieru v Jawore – detail interiéru   kostol Mieru v Jawore

Vybudovať evanjelický kostol nebolo len tak. Boli tu pomerne prísne podmienky: kostol nesmel byť z trvanlivého materiálu (povolené bolo len drevo, hlina, piesok a slama); kostol nesmel mať veže, ani zvony, nesmel pripomínať katolícke kostoly, musel byť za mestskými hradbami a jeho stavba nesmela trvať viac než rok. Síce sa vraví, že „práca chvatná, málo platná“, ale niekedy práve smrtiace termíny vedú k najlepším výsledkom. A to je aj tunajší prípad.

kostol Mieru vo Svídnici

Zvonku síce vo svídnickej stavbe kostol možno nerozpoznáte, kostoly Mieru vyzerajú skôr ako obrovské stodoly, ale vo vnútri je už všetko v najlepšom barokovom poriadku. Aj keď je s protestantskými vyznaniami spojená striedmosť a opulentná výzdoba je skôr dominantou katolíckej cirkvi (voči ktorej sa protestanti vymedzovali), tu si sliezski evanjelici v interiéri vynahradili všetko, čo exteriéru schádza. Drevo tu pripomína mramor, nájdete tu prenádherné oltáre, monumentálny organ, zdobené lavice. Rozhodne sa tu nešetrilo.

kostol Mieru vo Svídnici – interiér   kostol Mieru vo Svídnici – interiér

Pôvodne boli kostoly Mieru tri, ale bohužiaľ jeden z nich vyhorel a nebol obnovený. Zvyšné dva v Jawore a Svídnici sa aj napriek netrvanlivosti materiálu našťastie dochovali do dnešných dní a ešte stále slúžia veriacim. Ten svídnický sa dokonca označuje ako najväčší hrázdený kostol v Európe či najväčší barokový kostol z dreva na svete. Rozlohu má impozantných 1090 m2 a vojde sa doň až 7500 ľudí.

GPS: 50°50'47.4"N 16°29'28.8"E

 

Text a foto: Kateřina Holečková

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Poľsko, Vroclav – bývalé sídlo kniežaťa Vratislava I.
Publikované: 18.2.2016
Veže kostolov nad hlavou, trpaslíci pri nohách, pokojný dych histórie i zrýchlený tep rušného európskeho mesta a k tomu veveričky všade navôkol. To je Vroclav (známa tiež ako Vratislav , alebo poľsky Wrocław).

Poľsko – sviatky, kuchyňa a tradície
Publikované: 17.1.2019
Chystáte sa do Krakova, Varšavy alebo na poľskú stranu Krkonôš? Pozrite sa najskôr, aké tradície sa tu dodržiavajú a čo dobrého musíte isto ochutnať. Naši susedia majú mnohé tradície a sviatky podobné ako my, aj kuchyňa je dosť podobná, ale určité rozdiely sa tam nájdu.

Poľsko, Nedeca – obec so stredovekým hradom a malebným okolím
Publikované: 17.7.2019
Letné prázdniny sú ideálnym časom na rodinné výlety. Preto vás dnes na jeden taký pozývame. Naším cieľom bude poľská obec Nedeca (Niedzica), ktorá sa nachádza v regióne Spiša, neďaleko slovenských hraníc v Malopoľskom vojvodstve.

Poľsko: Krakov – mesto kráľov a jedného draka
Publikované: 12.9.2011
Krakov – kedysi hlavné mesto Poľska, dnes jeden z najkrajších architektonických skvostov v Európe. Celé mesto dýcha stredovekom a tento dojem podčiarkuje aj nezvyčajné množstvo zelene, ktorá vo veľkých mestách zvykne chýbať. Krakov predstavuje dielo zručných remeselníkov, ktorí nenechávajú nikoho na pochybách, že boli majstrami vo svojom odbore.

Poľsko: Krakov, židovské mesto Kazimierz
Publikované: 15.12.2016
Krakov, to úžasné, charizmatické a historické mesto má pre návštevníkov toľko lákadiel, že vyraziť tam iba na víkend je jedným slovom škoda. Pokiaľ ste to ešte nepočuli – Krakov sa stáva hlavným mestom barovej zábavy. Reštaurácie, kluby, cukrárne, pijalnie wódky… jeden podnik vedľa druhého a všetky skvelé. A keď sa dostatočne občerstvíte, rozhliadnite sa po meste. Židovské mesto Kazimierz, stredoveké Stare Miasto, Rynek Główny, hrad Wawel a katedrála, najposvätnejšie poľské miesto. To všetko sa tu nachádza na pár kilometroch štvorcových, práve tak akurát poznateľných počas víkendu.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

19.7.2019
Všetci nadšenci turistiky sa aj tento rok môžu tešiť na v poradí už osemnásty Národný výstup na Sitno, ktorý sa uskutoční v nedeľu 21. júla 2019.
18.7.2019
V poradí už tretí ročník Dní ľudovej architektúry v Stredočeskom kraji, ktorých hlavným centrom sa stali Skalné domy Regionálneho múzea Mělník a centrum obce Lhotka, sa uskutoční od 20. do 28. júla. Slávnostné zahájenie v obci Lhotka pri Mělníku prebehne v sobotu 20. júla od 11. hodiny.
17.7.2019
Pozývame vás na nevšedný festival viachlasného chrámového a ľudového spevu z rôznych oblastí Slovenska a Východnej Európy, ktorý sa uskutoční cez víkend 20. a 21 júla 2019 v Telgárte.

Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - LAOS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 19. 7. 2019
sviatok:Dušana
dnes:
piatok 19.7.
28 °C
zajtra:
sobota 20.7.
31 °C