www.infoglobe.sk » ČR, Příbram – prechádzky po meste

ČR, Příbram – prechádzky po meste

Publikované: 31.8.2017
Příbram leží na okraji Brdskej vrchoviny a môže sa pýšiť napríklad bohatou baníckou minulosťou a jedným z najznámejších mariánskych pútnických miest v Čechách.

Prvá písomná zmienka o meste pochádza z roku 1261. Bolo majetkom pražských arcibiskupov, ktorí tu o niečo neskôr začali otvárať prvé strieborné a olovené bane. Nálezisko kovov chránil arcibiskupský hrad. Dnes sa nachádza naproti budove hlavnej pošty v starej Příbrami a z jeho pôvodnej gotickej podoby toho už bohužiaľ veľa nezostalo. Budova bola v priebehu rokov niekoľkokrát prestavaná, dokonca slúžila aj ako banské učilište. Dnes sa nazýva Ernestinum na počesť arcibiskupa Arnošta z Pardubíc a okrem iného v nej sídli aj Galéria Františka Drtikola, pomenovaná po slávnom príbramskom rodákovi.

 Ernestinum s pôvodným gotickým arkierom

Na námestí T. G. Masaryka sa v bývalom sídle Českej poisťovne nachádza Dom Natura. Ponúka expozíciu, ktorá sa venuje predovšetkým CHKO Brdy, histórii bývalého vojenského obvodu a miestnej prírode. Čaká na vás napríklad unikátna zbierka lišajníkov alebo expozícia venovaná plazom a obojživelníkom.

 V Brance, v pozadí veža kostola sv. Jakuba

 vstup do Svatohorských schodov z Dlouhej ulice

Medzi ďalšie zaujímavé pamiatky patrí kostol sv. Jakuba, ktorý sa nachádza len kúsok od Domu Natura. V jadru je gotický, vo vnútri sa nachádza cenné barokové zariadenie. V prejazde knižnice Jana Drdu sa nachádza aj záhadný reliéf pochádzajúci z gotického obdobia. Jeho význam je dodnes nevysvetlený, špekuluje sa, že sa mohlo jednať o domové znamenie. Z námestia je to len kúsok do Pražskej ulice a odtiaľ sa ľahko jednou zo spojovacích uličiek (napríklad ulicou V Brance) dostaneme do Dlouhej ulice. Práve tu nájdete vchod do Svatohorských schodov, po ktorých sa dá vyjsť k pútnickému areálu nad mestom. Schodisko je dlhé 400 m a bolo vystavané podľa plánov K. I. Dienzenhofera.

Svatá Hora

Samotná Svatá Hora bývala v minulosti najväčším pútnickým miestom na území Rakúska-Uhorska. Dnes býva cenená skôr ako ukážkový príklad rano barokovej architektúry na našom území. Pútnická tradícia tu ale stále žije, Svatá Hora je cieľom európskej pútnickej cesty Via Nova.

Svatá Hora

V rozsiahlom areáli kostola stojí pútnický chrám, obklopujú ho ambity s dvoma vstupnými portálmi, štyrmi nárožnými kaplnkami a svatohorskou zvonkohrou. Pútnický chrám stojí na terase vysokej 3 metre, ktorú lemuje zábradlie so 62 sochami a vázami s reliéfmi českých madon. Celý projekt je dielom architekta Carla Luraga.

Svatá Hora  Svatohorské námestie

 vstup do Svatohorských schodov na Svatej Hore

 svatohorská studnička

Pokiaľ nebudete na Svatú Horu stúpať po Svatohorských schodoch, ale z parkoviska (leží pri ceste smerom na Háje), prídete najprv na Svatohorské námestie. V jeho strede stojí na stĺpe soška Panny Márie Svatohorskej, za chrbtom budete mať kalváriu a priamo pred sebou pútnické miesto, po ľavej strane sa nachádzajú pútnické obchodíky a aj cesta k ďalšiemu zázračnému miestu – svatohorskej studničke. Jej prameň je bohužiaľ poškodený banskou činnosťou, a tak sa už dnes o jej účinkoch nemôže presvedčiť.

Miesta posledných bojov II. svetovej vojny

Zo Svatej Hory sa za dobrého počasia otvára nádherný výhľad na okolitú krajinu. Smerom na Milín sa v krajine týčia haldy upozorňujúce na miesta bývalých uránových baní, taktiež sa dá zahliadnuť kostolík sv. Petra a Pavla na Slivici. Toto miesto je zaujímavé predovšetkým z toho dôvodu, že práve tu došlo k poslednej bitke II. svetovej vojny na území Českej republiky. Rekonštrukciu slivickej bitky tu raz za dva roky usporadúva skupina nadšencov.

 náučný chodník vedúci lesoparkom Padák

Odpočinok a relaxácia

V meste nájdeme aj miesta ideálne na prechádzku či odpočinok. Jedným z nich je napríklad vrch Padák so skiareálom a lesoparkom, ktorým prechádza aj náučný chodník. Priestor na rekreáciu a športové vyžitie poskytuje aj areál Nového rybníka.

GPS: 49°41'05.1"N 14°01'01.8"E

 

Text: Eliška Gregorová

Foto: Eliška Gregorová, Wikimedia Commons: Jirka Jiroušek, SchiDD

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Lešetice – bývalý pracovný tábor, židovský cintorín a osada Slivice
Publikované: 9.5.2019
Okolie Lešetíc je späté s ťažbou uránovej rudy, možno vás ale prekvapí aj okolitá krajina, ktorá má tiež niečo do seba. Blízko obce sa nachádza pamätník venovaný politickým väzňom a dá sa odtiaľ vyraziť aj na ďalšie zaujímavé miesta.

ČR, Obecnice: Vodná nádrž a partizánske úkryty
Publikované: 11.4.2019
Vonku všetko kvitne, vtáky spievajú a všetko je akési veselšie. Po dlhej zime väčšina z nás túži len vyraziť do prírody a užívať si prvé jarné lúče. S nami sa môžete na jednu takúto prechádzku teraz vydať.

ČR, Kamýk nad Vltavou: Nielen zrúcanina hradu Vrškamýk
Publikované: 1.11.2018
S Kamýkom nad Vltavou si väčšina z nás spája predovšetkým zrúcaninu kedysi významného hradu patriaceho českým kráľom, môžete tu však toho navštíviť omnoho viac.

ČR: Z Kamenného přívozu do Pikovic - prechádzka Posázavskou cestičkou
Publikované: 25.10.2018
Pokiaľ sa chcete prejsť najkrajším a najromantickejším úsekom pozdĺž rieky Sázavy, potom je úsek z Kamenného Přívozu do Pikovic skvelá voľba. Nahliadneme do histórie trampingu, pozrieme sa na chaty a osady zasadené do skál, vyhliadky, vodopády, skalné útvary a mnohé ďalšie krásne miesta. Všetko umocní rieka, niekde dravá a niekde lenivo valiaca sa pozdĺž skál.

ČR, Brdy: Lázská a Pilská vodná nádrž – oázy pokoja uprostred lesov
Publikované: 11.10.2018
Brdské priehrady na rieke Litavke boli pôvodne založené pre potreby příbramských baní. Dnes zásobujú pitnou vodou mesto Příbram a priľahlé obce.

ČR, Tok: najvyšší vrchol Brdskej vrchoviny
Publikované: 27.9.2018
Najvyšší vrchol Brd ležal ešte nedávno vo vojenskom obvode, ktorý nebol prístupný ani počas víkendov a štátnych sviatkov. S otvorení CHKO Brdy už ale môžete najvyšší bod tejto oblasti pokoriť.

ČR, Rabštejn nad Střelou – prechádzka okolo „vodopádov“
Publikované: 30.8.2018
Pokiaľ sa použije spojenie slov severné Plzeňsko a voda, malo by byť všetkým milovníkom turistiky jasné, že sa bude jednať o miesto s pretekajúcou riekou Střelou. Svoje meno získala podľa rýchlosti a dravosti, akou si razí cestu k sútoku s Berounkou.

ČR, zámoček Tri Trubky – cesta do najhlbších brdských lesov
Publikované: 23.8.2018
Brdy sú v posledných rokoch obľúbeným cieľom turistov. Dnes sa spolu s nami pozriete do romanticky pôsobiacej horárne, ktorá je obklopená lesmi bohatými na lesné plody a zver a s ktorou sa spája zaujímavá história.

ČR: Tetín – pútnické miesto a hradisko nad Berounkou – VIDEO
Publikované: 22.5.2018
Chcete spojiť výlet do krásnej prírody s výletom do českej histórie? Vyrazte do obce Tetín neďaleko Berouna. Nielenže tu podľa povesti sídlila Krokova dcéra Teta, ale taktiež tu v tunajšom hradisku zavraždili kňažnú sv. Ľudmilu.

ČR: Maková hora – pútnické miesto uprostred nádhernej prírody
Publikované: 10.5.2018
Pútnický kostol na Makovej nad Smolotely je krajinnou dominantou, ktorá sa právom pýši prezývkou baroková perla stredného Povltavia, ale tiež oázou pokoja obklopenou prekrásnou prírodou.

ČR, Brdy: Kam na bežky?
Publikované: 1.2.2018
Nebojte sa do Bŕd vyraziť aj v zime, tunajšia krajina je totiž krásna v každom ročnom období.

ČR: Bohutín – Dedina s baníckou minulosťou
Publikované: 26.10.2017
Pokiaľ sa vydáte z mesta Příbram smerom na Plzeň, prejdete celý Bohutín od začiatku až do konca. Táto obec je spätá s baníctvom a vďaka svojej výhodnej polohe je aj ideálnym východiskovým miestom pre poznávanie Bŕd.

ČR: Brdy, Plešivec – cesta na brdský Olymp
Publikované: 12.10.2017
Plešivec, výrazný pretiahnutý kopec v blízkosti Jinec, sa nedá prehliadnuť. Toto miesto patrí k tým najtajomnejším, aké môžeme v Brdoch nájsť. Viaže sa k nemu mnoho povestí.

ČR: Příbram – Banícke Březové Hory
Publikované: 24.8.2017
Příbram asi najviac preslávilo baníctvo a mariánske pútnické miesto Svätá Hora. V dnešnom článku sa vydáme práve na havířské Březové Hory.

ČR: Vysoká u Příbramě – vyrážame za Antonínom Dvořákom
Publikované: 17.8.2017
Nebyť Antonína Dvořáka, ktorý vo Vysokej u Příbrami rád pobýval a tvoril, väčšina z nás by o nej pravdepodobne nikdy nepočula. Okrem spomienok na slávneho hudobného skladateľa sa sem ale vyplatí vyraziť aj za krásnymi okolitými lesmi alebo výhľadmi na šumavský masív, ktorý sa otvára z mnohých okolitých miest.


Súvisiace video

ČR: Tetín – pútnické miesto a hradisko nad Berounkou
Obec Tetín neďaleko Berouna ponúka krásnu prírodu, ale tiež českú históriu. Podľa povesti tu sídl...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

15.11.2019
Celoslovenský informačný portál v rámci 11. ročníka súťaže o najkrajšie mesto a obec Slovenska zverejnil v týchto dňoch výsledky.
14.11.2019
Od roku 2013, kedy sa Česká republika zapojila do medzinárodného projektu European Theatre Night, je každoročne tretiu novembrovú sobotu verejnosti divadlo prezentované v netradičnej forme. Noci divadiel, ktorá prebehne v predvečer 30. výročia Nežnej revolúcie, teda 16. novembra, sa zúčastní stovka českých divadiel.
13.11.2019
Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) v Tatranskej Lomnici otvorilo novú výstavu Betlehemy, ktorá má za cieľ predstaviť návštevníkom históriu betlehemov prostredníctvom vybraných diel zo zbierkového fondu.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MALTA a MONAKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 15. 11. 2019
sviatok:Leopold
dnes:
piatok 15.11.
10 °C
zajtra:
sobota 16.11.
10 °C