www.infoglobe.sk » ČR: Příbram – Banícke Březové Hory

ČR: Příbram – Banícke Březové Hory

Publikované: 24.8.2017
Příbram asi najviac preslávilo baníctvo a mariánske pútnické miesto Svätá Hora. V dnešnom článku sa vydáme práve na havířské Březové Hory.

Niečo málo z histórie

budova Ševčinského bane s ťažnou vežou

Březové Hory boli až do roku 1953 samostatné a svoj typický banícky ráz si uchovali dodnes. Prvá písomná zmienka o nich pochádza síce až z počiatku 14. storočia, ale vrch porastený brezami a plný striebra videla v jednom svojom proroctve vraj už kňažná Libuša. Dnes sídli v areáli bývalých banských objektov najväčšie banícke múzeum v Českej republike.

Jednou z najcennejších stavieb je historická ťažná veža Ševčinského bane, navrhnutá aj do zoznam UNESCO. Dnes môžete vyjsť na jej ochodzu a rozhliadnuť sa po krajine. Medzi ďalšie prístupné areály patrí baňa Anna, baňa Prokop a baňa Vojtěch. Vojtěchova baňa je držiteľom jedného svetového prvenstva. Práve tu sa pod vedením inžiniera J. A. Alisa, rodáka z neďalekej Vysokej Pece (dnes je po ňom pomenované březohorské námestie), podarilo v roku 1875 po prvý raz dosiahnuť zvislú hĺbky šachty v dĺžke 1 kilometer. Tunajší revír je však spojený aj s omnoho smutnejšou udalosťou. A tou je jedna z najväčších banských katastrof v dejinách. Došlo k nej v roku 1892, kedy došlo v bani Marie k výbuchu metánu a pri požiari zahynulo na otravu oxidom uhličitým až 319 baníkov.

pohľad na ťažnú vežu Ševčínského bane

Banícke múzeum

Múzeum je skutočne veľmi rozsiahle a jeho podrobná prehliadka vám pokojne zaberie aj celý deň. Jednou z najznámejších atrakcií je jazda úzkokoľajovým baníckym vláčikom. Jeden jazdí po povrchovej trati z areálu Ševčinského bane k ústiu Ševčinské dopravnej štôlne (do tej sa už v rámci prehliadky musíte vydať pešky), druhým vláčikom sa dostanete k jame Prokop. V spoločnom areáli bývalých baní Prokop a Anna začínajú aj trasy zahŕňajúce fáranie do vodného poschodia či Jánského bane. Tieto okruhy sú ale fyzicky trochu náročnejšie – budete prechádzať komorami vodných kôl, prechádzať úzkou štôlňou, a dokonca liezť po rebríku, takže s malými deťmi sa na ne radšej nevydávajte.

dráha baníckeho vláčiku pri Ševčínského bani   areál baní Anna a Prokop

Do vodnej štôlne Anna, ktorá spája Annenskú a Vojtěšskú baňu, sa s deťmi ale bez obáv vydať môžete. Prehliadka začína v areáli bane Vojtěch, kde majú návštevníci možnosť vyjsť na vežu šachtovej budovy a prehliadnuť si aj unikátnu strojovňu s parným strojom od firmy Breitfeld & Daněk. Predstavu o živote baníckej rodiny si môžete urobiť v baníckej chalupe. Počas Veľkej noci a Vianoc tu prebiehajú tematické ukážky remesiel, ako je napríklad výroba perníčkov alebo liatie olova. K chalupe sa dostanete od Ševčinského bane cez Jarolímkove sady, ktoré bývali baníckou ubytovňou a kúpeľmi. V budovách múzea sa nachádzajú aj expozície venované mineralógii, technológii ťažby či miestnym remeslám.

banícky domček

námestie J. A. Alisa s kostolom sv. Vojtěcha

Málo sa vie o štôlni Drkolnov s unikátnou baníckou šmykľavkou a vodným kolesom. Nachádza sa asi jeden a pol kilometra od Březových Hor a jej vchod sa stráca medzi budovami garáží za panelákovým sídliskom.

Brezový háj a kostoly

Význačné úcte baníkov sa tešil aj brezový lesík Koráb. Za spílenie brezy sa vymeriavali tučné pokuty. Na vrchole kopca stojí banícky kostolík zasvätený svätému Prokopovi, počas Prokopskej púte pripadajúcej na začiatok júla sa pred ním slúži poľná banícka omša. Ku kostolíku sa najľahšie dostanete z námestia J. A. Alisa. Na ňom sa nachádza pseudorenesančný kostol zasvätený svätému Vojtěchovi, cestou k vrchu Koráb miniete aj kostol Majstra Jakoubka zo Stříbra. Jeho veža príležitostne slúži ako rozhľadňa.

kostol Majstra Jakoubka zo Stříbra  les Koráb s kostolom sv. Prokopa  pravoslávny banícky kostolík sv. Prokopa

GPS: 49°40'53.8"N 13°59'10.5"E

Text a foto: Eliška Gregorová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Lešetice – bývalý pracovný tábor, židovský cintorín a osada Slivice
Publikované: 9.5.2019
Okolie Lešetíc je späté s ťažbou uránovej rudy, možno vás ale prekvapí aj okolitá krajina, ktorá má tiež niečo do seba. Blízko obce sa nachádza pamätník venovaný politickým väzňom a dá sa odtiaľ vyraziť aj na ďalšie zaujímavé miesta.

ČR, Obecnice: Vodná nádrž a partizánske úkryty
Publikované: 11.4.2019
Vonku všetko kvitne, vtáky spievajú a všetko je akési veselšie. Po dlhej zime väčšina z nás túži len vyraziť do prírody a užívať si prvé jarné lúče. S nami sa môžete na jednu takúto prechádzku teraz vydať.

ČR, Kamýk nad Vltavou: Nielen zrúcanina hradu Vrškamýk
Publikované: 1.11.2018
S Kamýkom nad Vltavou si väčšina z nás spája predovšetkým zrúcaninu kedysi významného hradu patriaceho českým kráľom, môžete tu však toho navštíviť omnoho viac.

ČR: Z Kamenného přívozu do Pikovic - prechádzka Posázavskou cestičkou
Publikované: 25.10.2018
Pokiaľ sa chcete prejsť najkrajším a najromantickejším úsekom pozdĺž rieky Sázavy, potom je úsek z Kamenného Přívozu do Pikovic skvelá voľba. Nahliadneme do histórie trampingu, pozrieme sa na chaty a osady zasadené do skál, vyhliadky, vodopády, skalné útvary a mnohé ďalšie krásne miesta. Všetko umocní rieka, niekde dravá a niekde lenivo valiaca sa pozdĺž skál.

ČR, Brdy: Lázská a Pilská vodná nádrž – oázy pokoja uprostred lesov
Publikované: 11.10.2018
Brdské priehrady na rieke Litavke boli pôvodne založené pre potreby příbramských baní. Dnes zásobujú pitnou vodou mesto Příbram a priľahlé obce.

ČR, Tok: najvyšší vrchol Brdskej vrchoviny
Publikované: 27.9.2018
Najvyšší vrchol Brd ležal ešte nedávno vo vojenskom obvode, ktorý nebol prístupný ani počas víkendov a štátnych sviatkov. S otvorení CHKO Brdy už ale môžete najvyšší bod tejto oblasti pokoriť.

ČR, Rabštejn nad Střelou – prechádzka okolo „vodopádov“
Publikované: 30.8.2018
Pokiaľ sa použije spojenie slov severné Plzeňsko a voda, malo by byť všetkým milovníkom turistiky jasné, že sa bude jednať o miesto s pretekajúcou riekou Střelou. Svoje meno získala podľa rýchlosti a dravosti, akou si razí cestu k sútoku s Berounkou.

ČR, zámoček Tri Trubky – cesta do najhlbších brdských lesov
Publikované: 23.8.2018
Brdy sú v posledných rokoch obľúbeným cieľom turistov. Dnes sa spolu s nami pozriete do romanticky pôsobiacej horárne, ktorá je obklopená lesmi bohatými na lesné plody a zver a s ktorou sa spája zaujímavá história.

ČR: Tetín – pútnické miesto a hradisko nad Berounkou – VIDEO
Publikované: 22.5.2018
Chcete spojiť výlet do krásnej prírody s výletom do českej histórie? Vyrazte do obce Tetín neďaleko Berouna. Nielenže tu podľa povesti sídlila Krokova dcéra Teta, ale taktiež tu v tunajšom hradisku zavraždili kňažnú sv. Ľudmilu.

ČR: Maková hora – pútnické miesto uprostred nádhernej prírody
Publikované: 10.5.2018
Pútnický kostol na Makovej nad Smolotely je krajinnou dominantou, ktorá sa právom pýši prezývkou baroková perla stredného Povltavia, ale tiež oázou pokoja obklopenou prekrásnou prírodou.

ČR, Brdy: Kam na bežky?
Publikované: 1.2.2018
Nebojte sa do Bŕd vyraziť aj v zime, tunajšia krajina je totiž krásna v každom ročnom období.

ČR: Bohutín – Dedina s baníckou minulosťou
Publikované: 26.10.2017
Pokiaľ sa vydáte z mesta Příbram smerom na Plzeň, prejdete celý Bohutín od začiatku až do konca. Táto obec je spätá s baníctvom a vďaka svojej výhodnej polohe je aj ideálnym východiskovým miestom pre poznávanie Bŕd.

ČR: Brdy, Plešivec – cesta na brdský Olymp
Publikované: 12.10.2017
Plešivec, výrazný pretiahnutý kopec v blízkosti Jinec, sa nedá prehliadnuť. Toto miesto patrí k tým najtajomnejším, aké môžeme v Brdoch nájsť. Viaže sa k nemu mnoho povestí.

ČR, Příbram – prechádzky po meste
Publikované: 31.8.2017
Příbram leží na okraji Brdskej vrchoviny a môže sa pýšiť napríklad bohatou baníckou minulosťou a jedným z najznámejších mariánskych pútnických miest v Čechách.

ČR: Vysoká u Příbramě – vyrážame za Antonínom Dvořákom
Publikované: 17.8.2017
Nebyť Antonína Dvořáka, ktorý vo Vysokej u Příbrami rád pobýval a tvoril, väčšina z nás by o nej pravdepodobne nikdy nepočula. Okrem spomienok na slávneho hudobného skladateľa sa sem ale vyplatí vyraziť aj za krásnymi okolitými lesmi alebo výhľadmi na šumavský masív, ktorý sa otvára z mnohých okolitých miest.

ČR: Renesanční zámok Březnice
Publikované: 2.6.2016
Neďaleko historického banského mesta Příbram leží renesančný zámok Březnice, ktorý sa môže pochváliť naozaj bohatými dejinami. Návštevníkom ponúka niekoľko prehliadkových okruhov, ale tiež odpočinok v parku či parkánovej záhrade alebo príjemné posedenie v zámockej kaviarni.

ČR: Zámok Blatná – sídlo rodu Hildprandtovcov
Publikované: 5.5.2016
Južné Čechy sú známe množstvom vodných plôch a ani Blatensko nie je výnimkou. Dnes sa vydáme na zámok Blatná, ktorý patrí spolu s Červenou Lhotou medzi najkrajšie vodné panské sídla. A nielen zámok je cieľom turistov, k areálu totiž patrí aj anglický park.

ČR: Dobříš - miesto pod rakúskou nadvládou - VIDEO
Publikované: 13.9.2011
Tá Dobříš, nie ten Dobříš, ako sa mnohí mylne domnievajú, je mesto bez mála 50 kilometrov vzdialené od Prahy. V Dobříši sa ľudia zastavujú hlavne, aby videli miestny Chateau.


Súvisiace video

ČR: Tetín – pútnické miesto a hradisko nad Berounkou
Obec Tetín neďaleko Berouna ponúka krásnu prírodu, ale tiež českú históriu. Podľa povesti tu sídl...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

8.12.2019
V roku 2026 bude Slovensko spolu s Fínskom hostiť titul Európske hlavné mesto kultúry, ktorý má upriamiť pozornosť na bohatstvo a rozmanitosť danej krajiny v Európe. Zároveň má vyzdvihnúť spoločné črty oboch krajín.
7.12.2019
Vianočnú atmosféru na vsetínskom zámku odo dnes navodí výstava s názvom Sklenené Vianoce, ktorá predstaví súčasné aj historické sklenené vianočné ozdoby a dekoratívne aj umelecké sklo. Výstava potrvá do 19. januára 2020.
6.12.2019
SNM – Prírodovedné múzeum vás pozýva na výstavu TRITRI - Tatry očami geológov, ktorá prostredníctvom fotografií prináša pohľad na prácu geológov snažiacich sa rôznymi výskumnými metódami dešifrovať a pochopiť zložitú geologickú históriu vytvárajúcu unikátny prírodný klenot.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ANDORRA a VATIKÁN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 8. 12. 2019
sviatok:Marína
dnes:
nedeľa 8.12.
3 °C
zajtra:
pondelok 9.12.
3 °C