www.infoglobe.sk » ČR, Lešetice – bývalý pracovný tábor, židovský cintorín a osada Slivice

ČR, Lešetice – bývalý pracovný tábor, židovský cintorín a osada Slivice

Publikované: 9.5.2019
Okolie Lešetíc je späté s ťažbou uránovej rudy, možno vás ale prekvapí aj okolitá krajina, ktorá má tiež niečo do seba. Blízko obce sa nachádza pamätník venovaný politickým väzňom a dá sa odtiaľ vyraziť aj na ďalšie zaujímavé miesta.

Niečo málo z histórie

Areál bývalého pracovného tábora Vojna sa nachádza neďaleko obce Lešetice pod vrcholom kopca Vojna, po ktorom dostal svoje pomenovanie. Pracovný tábor vznikol v rokoch 1947–1949, kedy tu boli umiestnení nemeckí vojnoví zajatci. Od roku 1948 tu boli internovaní politickí väzni a vznikol tu najväčší tábor nútených prác súvisiaci s ťažbou uránových rúd vo vtedajšom Československu. Prevádzka areálu bola ukončená v roku 1961.

pamätník Vojna   pamätník Vojna

V areáli sa dochovalo šestnásť stavieb, napríklad budova veliteľstva, kultúrny dom, ošetrovňa či ubytovacie objekty. Nachádza sa tu aj galéria Orbis pictus: Europa prezentujúca moderné výtvarné umenie z najrôznejších častí Európy. Z příbramskej vlakovej stanice sem cez Svätú Horu vedie náučný chodník Po stopách politických väzňov.

halda smerom od Vojny

Prístup

K areálu sa asi najlepšie dostanete z neďalekých Lešetíc. Auto môžete nechať v obci a vydať sa okolo jednej z háld smerom k areálu. Trasa je označená žltou turistickou značkou. Pekná cestička k pamätníku vedie aj zo Žežic. Do obce sa dá dostať autom alebo příbramskou mestskou dopravou. Z rázcestia Beránky (ležiaceho približne v polovici obce) sa potom vydajte po modrej turistickej značke smerom na Vojnu. Osada sa nachádza asi dva kilometre od Žežic a človek tu ľahko získa pocit, že sa tu úplne zastavil čas. Odtiaľ pokračujte ďalej po modrej cez aleju s krížom až na rázcestie pod Vojnou. Tu zabočte doľava a po 1,5 km chôdze sa dostanete priamo k pamätníku.

Slivice

Z Lešetíc je to blízko aj do osady Slivice. Vydať sa sem môžete pešky, od pamätníku je to zhruba tri kilometre, ale samozrejme sa tam dostanete aj autom. Už z diaľky je vidieť kostolík sv. Petra a Pavla. Pokiaľ sa od neho vydáte po žltej turistickej značke smerom na Milín, po prejdení zhruba 500 metrov sa dostanete k pamätníku posledných bojov druhej svetovej vojny.

Slivice pamätník   Slivice – murované kaplnky pri kostole

Židovský cintorín pri Zavržiciach

Pekná prechádzka je aj k židovskému cintorínu pri obci Zavržice. Od pamätníku sa vydajte po žltej turistickej značke na už zmieňované rázcestie Pod Vojnou. Tu odbočte doľava (cesta je označená modrou turistickou značkou), o niečo ďalej je umiestnená jedna z tabúľ pútnickej cesty Via Nova. Čoskoro sa objaví ďalšie rázcestie, ľahko rozpoznateľné podľa božích muk, kde opäť treba odbočiť doľava. Táto poľná cesta vás privedie na okraj Kamennej. Židovský cintorín je umiestnený na okraji lesa. Aby ste ho našli, musíte z cesty zahnúť doprava a vydať sa po jeho okraji. Po niekoľkých desiatkach metrov sa už objaví múr. Cintorín je voľne prístupný. Nájdete tu prevažne hroby židovských osadníkov z neďalekého Milína a okolitých obcí. Najstaršie pochádzajú zo 17. storočia, tie najmladšie z 30. rokov 20. storočia.

židovský cintorín   židovský cintorín

GPS: 49°38'42.6"N 14°02'02.0"E

Text a foto: Eliška Gregorová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Příbram – prechádzky po meste
Publikované: 31.8.2017
Příbram leží na okraji Brdskej vrchoviny a môže sa pýšiť napríklad bohatou baníckou minulosťou a jedným z najznámejších mariánskych pútnických miest v Čechách.

ČR: Příbram – Banícke Březové Hory
Publikované: 24.8.2017
Příbram asi najviac preslávilo baníctvo a mariánske pútnické miesto Svätá Hora. V dnešnom článku sa vydáme práve na havířské Březové Hory.

ČR: Vysoká u Příbramě – vyrážame za Antonínom Dvořákom
Publikované: 17.8.2017
Nebyť Antonína Dvořáka, ktorý vo Vysokej u Příbrami rád pobýval a tvoril, väčšina z nás by o nej pravdepodobne nikdy nepočula. Okrem spomienok na slávneho hudobného skladateľa sa sem ale vyplatí vyraziť aj za krásnymi okolitými lesmi alebo výhľadmi na šumavský masív, ktorý sa otvára z mnohých okolitých miest.

ČR: Rokycany – neprávom opomínané mesto na západe Čiech - VIDEO
Publikované: 19.5.2015
Rokycany ležia asi 17 kilometrov od Plzne, priamo na hlavnej železničnej trati do Prahy a neďaleko diaľnice D5. Väčšina výletníkov tadiaľto ale bohužiaľ iba prechádza, aj keď Rokycany si určite pozornosť zaslúžia. Nielen vďaka malebnému historickému centru, ale aj prírode a pamiatkam v okolí.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

17.2.2020
Počas 22. a 23. februára sa na zámku Schloss Hof môžete tešiť na veselý fašiangový program plný zábavy, hier i napätia. Najmenších návštevníkov nepochybne očarí maľovanie na tvár, kreatívne dielničky či workshop pečenia.
16.2.2020
Slovenské národné múzeum si pripravilo pre návštevníkom niekoľko zaujímavých výstav či podujatí, ktorých prehľad vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
15.2.2020
Nadácia pre rozvoj architektúry a staviteľstva otvorila prihlášky 28. ročníka celorepublikovej súťažnej prehliadky toho najlepšieho, čo sa udialo v stavebníctve a architektúre. Prihlášky do STAVBY ROKU 2020 budú otvorené do 10. júna 2020.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - UKRAJINA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 17. 2. 2020
sviatok:Miloslava
dnes:
pondelok 17.2.
9 °C
zajtra:
utorok 18.2.
6 °C