www.infoglobe.sk » ČR, Příbram – pútnické miesto Svätá Hora

ČR, Příbram – pútnické miesto Svätá Hora

Publikované: 24.9.2020
Vrch nad Příbramom, kde pôvodne stávala drevená malá kaplnka pre pustovníkov, sa v priebehu storočí zmenil na najznámejšie pútnické miesto v Čechách. V 17. storočí tu bola vybudovaná rozsiahla stavba s ambitmi a niekoľkými kaplnkami. Procesie pútnikov sem mieria za soškou Panny Márie Svätohorskej neustále.

Svätá Hora, Příbram

Na Svätú Horu sa môžete vydať dvoma cestami. Buď z plateného parkoviska alejou okolo jedného z najstarších stromov v Čechách – dubu svätého Václava, ktorý je starší než samotná bazilika a jeho vek sa odhaduje na 400 rokov, alebo zakrytým schodiskom priamo z mesta. Schodisko dlhé 400 metrov pochádza z 18. storočia, predchádzali mu však schody drevené a nezakryté, po ktorých sa miestni vydávali aj za nepriaznivého počasia na Svätú Horu. K starému dubu a jeho predchodcovi, ktorý tu vyrastal od 13. storočia, sa viaže povesť, o ktorej sa dočítate z informačnej tabule.

Svätá Hora, dub sv. Václava Svätá Hora, cesta

Svätá Hora, Příbram

Na veľkom priestranstve pred bazilikou vás víta socha Panny Márie Svätohorskej na kamennom stĺpe. Z dobových fotografií je zrejmé, že ani tak rozľahlé priestranstvo nebolo pre pútnikov dostatočné. Za hlavný vstup do baziliky je považovaná Pražská brána. Pri priechode vidíte korunovačnú kaplnku a za ňou sa nachádza ústredná bazilika Nanebovzatia Panny Márie, ktorá je ale prístupná z bočných strán. Ústredná mariánska svätyňa bola v priebehu rokov upravovaná a zdobená. Tam tiež nájdete originál gotickej drevorezby sošky Panny Márie Svätohorskej, ktorá je na rôzne príležitosti obliekaná do drahokamami a zlatom zdobených šiat. Jej garderóba je vraj dosť početná.

Svätá Hora, kaplnka

Kaplnky, ktorých jadrom je stredoveký kostolík, sú na vyvýšenom mieste a celý priestor je obostavaný otvorenými chodbami (ambitmi). Klenuté stropy chodieb sú zdobené maľbami znázorňujúcimi zázraky a nešťastie, steny zdobia lunetové obrazy zachytávajúce dejiny a povesti Svätej Hory. Ambity budia dojem priestranných hradieb, ktoré majú ochraňovať vnútorné kaplnky. Sú obdĺžnikového pôdorysu a v každom z rohov sa nachádza ďalšia kaplnka. Len kaplnku Márie Magdalény nájdete priamo pod Plzenskou kaplnkou. Dostanete sa k nej zmieneným schodiskom, len nesmiete zostúpiť až dolu do mesta. Vo vnútri kaplnky je štuková výzdoba s umelými kvapľami.

Svätá Hora, Příbram Svätá Hora, bazilika

Svätá Hora, bazilika

Návštevnícke centrum nájdete vpravo od Pražskej brány. Vstup do svätostánku je voľný, so sprievodcom platený, kto sa rozhodne pre prehliadku len s tlačeným materiálom, zaplatí 2 eurá. Kaplnku s Mariánskou studničkou, bohužiaľ dnes už bez vody, nájdete rovnako ako vonkajšiu krížovú cestu v lesnom parku pri Svätej Hore. Krížová cesta s jednoduchými krížmi bez obrazov, dlhá asi 800 metrov, vedie lipovou alejou a dovedie vás k čiernemu krížu pátera Toufara. Bezbariérový vstup pre handicapovaných je Březnickou bránou od čierneho kríža. V celom areáli je zákaz fotografovania.

Svätá Hora, kaplnka so studničkou Svätá Hora, krížová cesta

Svätá Hora, čierny kríž

V skorších dobách slúžila kaplnka na Svätej Hore hlavne pre obyvateľov Příbramu, v roku 1905 bola pápežom povýšená na baziliku a roku 1995 prehlásená za národnú kultúrnu pamiatku. Obchody so spomienkovými predmetmi sa nachádzajú vľavo od hlavného vchodu.

Svätá Hora, bazilika

GPS: 49°41'03.7"N 14°01'06.8"E

Text a foto: Monika Babická

Preklad: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Vacíkov – za ložiskami zlata aj históriou
Publikované: 5.11.2020
Brdská obec Vacíkov vošla do povedomia hlavne kvôli aktivitám tunajšieho občianskeho združenia bojujúceho proti ťažbe zlata na Petráškovej hore. Dobrou správou je, že jeho snaha nie je márna a do lesov okolo Vacíkova plných húb, lesných plodov a tiež mnohých historických a prírodných zaujímavostí sa tak môžeme vydať i dnes.

ČR, Příbram – prechádzky po meste
Publikované: 31.8.2017
Příbram leží na okraji Brdskej vrchoviny a môže sa pýšiť napríklad bohatou baníckou minulosťou a jedným z najznámejších mariánskych pútnických miest v Čechách.

ČR: Příbram – Banícke Březové Hory
Publikované: 24.8.2017
Příbram asi najviac preslávilo baníctvo a mariánske pútnické miesto Svätá Hora. V dnešnom článku sa vydáme práve na havířské Březové Hory.

ČR: Vysoká u Příbramě – vyrážame za Antonínom Dvořákom
Publikované: 17.8.2017
Nebyť Antonína Dvořáka, ktorý vo Vysokej u Příbrami rád pobýval a tvoril, väčšina z nás by o nej pravdepodobne nikdy nepočula. Okrem spomienok na slávneho hudobného skladateľa sa sem ale vyplatí vyraziť aj za krásnymi okolitými lesmi alebo výhľadmi na šumavský masív, ktorý sa otvára z mnohých okolitých miest.

ČR, Lešetice – bývalý pracovný tábor, židovský cintorín a osada Slivice
Publikované: 9.5.2019
Okolie Lešetíc je späté s ťažbou uránovej rudy, možno vás ale prekvapí aj okolitá krajina, ktorá má tiež niečo do seba. Blízko obce sa nachádza pamätník venovaný politickým väzňom a dá sa odtiaľ vyraziť aj na ďalšie zaujímavé miesta.

ČR, Brdy: Lázská a Pilská vodná nádrž – oázy pokoja uprostred lesov
Publikované: 11.10.2018
Brdské priehrady na rieke Litavke boli pôvodne založené pre potreby příbramských baní. Dnes zásobujú pitnou vodou mesto Příbram a priľahlé obce.

ČR: Brdy – základné informácie a charakteristika oblasti
Publikované: 28.9.2017
Pretože sa v nasledujúcich týždňoch vydáme na niekoľko krásnych miest v Brdoch, najskôr si o nich niečo povieme. CHKO Brdy je jednou z najmladších českých chránených krajinných oblastí. Za CHKO ju vyhlásili len nedávno, v januári 2016 a turistom sa tak otvorili aj oblasti, ktoré boli predtým neprístupné.

ČR, Tok: najvyšší vrchol Brdskej vrchoviny
Publikované: 27.9.2018
Najvyšší vrchol Brd ležal ešte nedávno vo vojenskom obvode, ktorý nebol prístupný ani počas víkendov a štátnych sviatkov. S otvorení CHKO Brdy už ale môžete najvyšší bod tejto oblasti pokoriť.

ČR, Kamýk nad Vltavou: Nielen zrúcanina hradu Vrškamýk
Publikované: 1.11.2018
S Kamýkom nad Vltavou si väčšina z nás spája predovšetkým zrúcaninu kedysi významného hradu patriaceho českým kráľom, môžete tu však toho navštíviť omnoho viac.

ČR, Obecnice: Vodná nádrž a partizánske úkryty
Publikované: 11.4.2019
Vonku všetko kvitne, vtáky spievajú a všetko je akési veselšie. Po dlhej zime väčšina z nás túži len vyraziť do prírody a užívať si prvé jarné lúče. S nami sa môžete na jednu takúto prechádzku teraz vydať.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Stará Huť – náučný chodník Karla Čapka
Zvoľte si podľa dĺžky jednu z troch trás a vydajte sa na okružnú trasu Karla Čapka. Od parkoviska...


Súvisiace video

ČR: Tetín – pútnické miesto a hradisko nad Berounkou
Obec Tetín neďaleko Berouna ponúka krásnu prírodu, ale tiež českú históriu. Podľa povesti tu sídl...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
3. cena:
Knižný sprievodca z vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Krásny šperk od Zlatníctva MILI
2. cena redakcie:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčekový kancelársky balíček od portálu Infoglobe

Aktuality:

27.1.2021
Letecký tím fotografov a pilotov zo skupiny Slovensko z neba pripravuje doteraz najväčšie letecké snímkovanie Slovenska. Snímky plánujú bezplatne sprístupniť aj verejnosti.
25.1.2021
Momentálna situácia u nás doma, ale aj vo svete, stále neumožňuje voľne cestovať, zažívať dobrodružstvá či spoznávať rôzne kúty našej planéty. A preto je ideálnym riešením posadiť sa v pohodlí domova k počítaču a pozrieť si online cestovateľské besedy v podaní úžasných prednášateľov.
22.1.2021
Fotopublikácia Slovenské hrady a zámky Slovenska z autorského pera Milana Paprčku bola spracovaná ako audiokniha pre seniorov. Na konci minulého roka bola darovaná domovom dôchodcov vo forme DVD nosičov a v súčasnosti je už dostupná aj širokej verejnosti.  
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 27. 1. 2021
sviatok:Bohuš
dnes:
streda 27.1.
-1 °C
zajtra:
štvrtok 28.1.
1 °C