www.infoglobe.sk » ČR, Brdy – Slonovec a Klouček

ČR, Brdy – Slonovec a Klouček

Publikované: 18.3.2021
Akonáhle bude možné sa voľne pohybovať po republike, odporúčame tento krásny výlet do prírody. Oba zmienené vrcholy patria k obľúbeným a často navštevovaným oblastiam Bŕd, ponúkajú výhľady na údolie Litavky, Příbramsko a okolie bohaté na prírodné pamiatky.

Slonovec

Vrchol Slonovca sa vypína do výšky 604 metrov nad morom. Jeho svahy sú pomerne prudké a skalnaté, celý úzky hrebeň vrchu obklopuje kamenné more a tiež niekoľko kryoplanačných terás vzniknutých v dobe ľadovej pôsobením netopiaceho snehu držiaceho sa na skalách aj cez leto. Na vrchole kopca sa nachádza upravené odpočívadlo s lavičkami. Zo susednej skalnej plošiny toho cez stromy moc neuvidíte, ale krásne výhľady na údolie Litavky, Hluboš a Příbram sa otvárajú o pár desiatok metrov ďalej. Na jednej zo skalných stien Slonovca potom nájdete symbolický trampský cintorín. Na skalnej stene tu sú dosky pripomínajúce trampov, ktorí sa vydali na svoju poslednú vandrovku.

kamenné more

vrchol kopca výhľad na údolie Litavky

trampský cintorín

Klouček

Druhý zmienený vrch leží asi o dva kilometre ďalej, výškou 681 m n. m. o niečo prevyšuje Slonovec. Zo Slonovca na neho vedie zelená turistická značka najskôr po vrstevnici, posledný kilometer cesty od rázcestia Hřebenovka už trochu stúpa. Z Hřebenovky sa dá tiež odbočiť k Fabiánovej studničke, je odtiaľ vzdialená asi kilometer. Lavičky a odpočívadlo na vrchole Kloučku dávajú tušiť, že tento vrch patrí medzi veľmi obľúbené výletné miesta. Oficiálne bol dokonca prístupný ešte pred vyhlásením CHKO Brdy.

vrchol Kloučku výhľad z Kloučku na Příbram

Nerastné aj prírodné bohatstvo

Z Kloučka sa buď môžete vrátiť späť do Bratkovíc, alebo pokračovať do neďalekého Drahlína či Obecnice. Oblasť je ostatne ako celé okolie Příbramu spojená s ťažbou. Okrem železnej rudy a riolitu sa tu ťažil aj kaolín, z ktorého sa v příbramskej tehelni vyrábali žiaruvzdorné tehly do pecí. Jedno z bývalých ložísk sa nachádza priamo v záreze hrebeňovej cesty.

Obecnice, kostol sv. Šimona a Júdu

V okolí Drahlína, dedine rozkladajúcej sa pod hrebeňom Sádka asi dva kilometre od Kloučka, sa nachádzajú dve prírodné pamiatky európskeho významu, a to Malý Drahlín a Louky u Drahlína. Jedná sa o sústavu lúk a remízok, táto lokalita je významná prevažne výskytom niekoľkých druhov modráčikov.

Ďalšie zaujímavosti v okolí a prístup

Zaujímavá je aj dedina Dominikální paseky. Patrí medzi najmladšie osady v oblasti příbramského okresu a ako napovedá jej názov, vznikla na mieste vyrúbaného dominikálneho, teda panského lesa. Ak budete prechádzať cez jej centrum, nemôžete minúť na žlto natretú výklenkovú kaplnku a pamätnú lipu. O niečo mladšia lipa z neďalekých Bratkovíc sa v roku 2018 dostala do záverečného kola hlasovania v súťaži Strom roka.

kaplnka v Dominikálních Pasekách

Oba vrcholy sú vlastne pokračovaním hrebeňa Brda, vypínajúceho sa nad údolím Litavky nad Jincami. Práve z obce Jince sa dá na hrebeň ľahko dostať. Na Slonovec odtiaľ vedie zelená turistická značka, celková dĺžka trasy je okolo päť kilometrov. Okolo troch kilometrov je Slonovec vzdialený z Čenkova. Do oboch týchto miest zachádza autobus, do obce Jince sa dá pohodlne dostať aj vlakom z Příbramu alebo z Berouna.

 

GPS: 49°47'08.8"N 13°59'24.3"E (JInce)

Text a foto: Eliška Gregorová

Preklad: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Brdy – cesta na vrchol Praha
Publikované: 28.3.2019
Praha je ľahko rozpoznateľný kopec týčiaci sa nad Nepomukom, za najvyššou horou Bŕd – Tokom – zaostáva len o tri metre. Na jej vrchu sa týči meteorologický radar a nájdeme tu tiež pozostatky nemeckej rádiolokačnej stanice.

ČR, Brdy – Houpák a dopadová plocha Jordán: zimný výlet na bežkách
Publikované: 14.2.2019
Brdy sa nenavštevujú len v lete, aj zasnežené majú svoje kúzlo. Houpák aj bývalá dopadová plocha Jordán boli sprístupnené len nedávno. Na svoje si tu prídu hlavne milovníci ďalekých výhľadov. Houpák sa totiž pýši takmer kruhovým výhľadom, ktorý patrí medzi najkrajšie v celých Brdoch.

ČR, Brdy – posledný nepoznaný raj I. - Valdek
Publikované: 10.12.2015
Na začiatku roka 2016 budú mať turisti zrejme poslednú možnosť, ako sa v Čechách prejsť po rozľahlom zalesnenom území, kde nikdy neboli a v ktorom nebudú spočiatku rušiť ani turistické značky. Otvorí sa totiž verejnosti doposiaľ neprístupný vojenský priestor Brdy. Zároveň tým vznikne fantastická možnosť putovať peši nejakých 90 km z južného okraja Prahy až niekam za Rožmitál lesom, a pritom nenarazíte na aglomeráciu alebo by ste museli prechádzať frekventované cesty!

ČR, Brdy – na bežkách okolo Pilského rybníka
Publikované: 21.2.2019
Zasnežené Brdy majú svoje kúzlo a v poslednom čase v zimnej sezóne priťahujú stále viac bežkárov. V zime je v celej oblasti mnoho upravených lesných ciest, a keď budete mať šťastie, narazíte aj na vyšliapané stopy. Vydať sa môžete napríklad na dominantu Příbramska Třemošnú alebo o čosi hlbšie do brdských lesov na Skelnú Huť.

ČR, Brdy: Lázská a Pilská vodná nádrž – oázy pokoja uprostred lesov
Publikované: 11.10.2018
Brdské priehrady na rieke Litavke boli pôvodne založené pre potreby příbramských baní. Dnes zásobujú pitnou vodou mesto Příbram a priľahlé obce.

ČR, Brdy: Nad Maráskem – najzápadnejšia brdská osemstovka
Publikované: 6.8.2020
Vrch Nad Maráskem leží neďaleko obce Míšov v južnej časti Bŕd a nepatrí úplne medzi tie najznámejšie. Čo je síce škoda, pretože ponúka skvelé výhľady aj prechádzku okolitými lesmi, ale v tejto dobe je to skôr vítaný fakt. Vyhnete sa totiž davom výletníkov. Výstup na tento kopec sa dá ľahko spojiť aj s návštevou neďalekého Třemšína.

ČR, Brdy: Padrťské rybníky – prechádzka zaniknutými osadami
Publikované: 15.11.2018
Najväčší rybník Plzenského kraja nájdete uprostred brdských lesov a neďaleko pozostatkov mnohých zaniknutých miest.

ČR, CHKO Brdy – okruh na bicykli zo Spáleného Poříčí
Publikované: 19.11.2020
Do oblasti Bŕd som sa chystala pozrieť už veľmi dlho. Čítala som veľa článkov o tejto tajuplnej oblasti a priala si ju preskúmať na vlastné oči a aj na vlastných nohách na bicykli.

ČR, Mníšek pod Brdy: 50 km na bicykli
Publikované: 15.10.2020
Vonku je už síce vcelku zima, ale vy by ste ešte radi vyrazili na bicykel? Tak máme pre vás ďalší cyklovýlet, ktorý sme absolvovali okolo malebnej krajiny plnej lesov pri Mníšku pod Brdy a rozhodne to bola dobrá voľba.

ČR: Brdy, Plešivec – cesta na brdský Olymp
Publikované: 12.10.2017
Plešivec, výrazný pretiahnutý kopec v blízkosti Jinec, sa nedá prehliadnuť. Toto miesto patrí k tým najtajomnejším, aké môžeme v Brdoch nájsť. Viaže sa k nemu mnoho povestí.

ČR: Brdy – základné informácie a charakteristika oblasti
Publikované: 28.9.2017
Pretože sa v nasledujúcich týždňoch vydáme na niekoľko krásnych miest v Brdoch, najskôr si o nich niečo povieme. CHKO Brdy je jednou z najmladších českých chránených krajinných oblastí. Za CHKO ju vyhlásili len nedávno, v januári 2016 a turistom sa tak otvorili aj oblasti, ktoré boli predtým neprístupné.

ČR, Příbram – pútnické miesto Svätá Hora
Publikované: 24.9.2020
Vrch nad Příbramom, kde pôvodne stávala drevená malá kaplnka pre pustovníkov, sa v priebehu storočí zmenil na najznámejšie pútnické miesto v Čechách. V 17. storočí tu bola vybudovaná rozsiahla stavba s ambitmi a niekoľkými kaplnkami. Procesie pútnikov sem mieria za soškou Panny Márie Svätohorskej neustále.

ČR, Příbram – prechádzky po meste
Publikované: 31.8.2017
Příbram leží na okraji Brdskej vrchoviny a môže sa pýšiť napríklad bohatou baníckou minulosťou a jedným z najznámejších mariánskych pútnických miest v Čechách.

ČR: Příbram – Banícke Březové Hory
Publikované: 24.8.2017
Příbram asi najviac preslávilo baníctvo a mariánske pútnické miesto Svätá Hora. V dnešnom článku sa vydáme práve na havířské Březové Hory.

ČR: Vysoká u Příbramě – vyrážame za Antonínom Dvořákom
Publikované: 17.8.2017
Nebyť Antonína Dvořáka, ktorý vo Vysokej u Příbrami rád pobýval a tvoril, väčšina z nás by o nej pravdepodobne nikdy nepočula. Okrem spomienok na slávneho hudobného skladateľa sa sem ale vyplatí vyraziť aj za krásnymi okolitými lesmi alebo výhľadmi na šumavský masív, ktorý sa otvára z mnohých okolitých miest.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Brdy – prírodná divočina stredných Čiech II.
V nasledujúcej fotogalérii vás opäť zavedieme do malebných Bŕd. Budete mať možnosť obdivovať hors...

ČR, Brdy – prírodná divočina stredných Čiech
Nasledujúce dva týždne vás pozveme na celoročnú foto-prechádzku po najväčšom vnútrozemskom pohorí...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Dotyk jari

1. 3. – 30. 4. 2021
1. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
2. cena:
Exkluzívne miniatúry: remeselný gin TOISON a bylinný likér Dr.Kramer
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Ročné predplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka
3. cena redakcie:
Liptov – turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama

Aktuality:

19.4.2021
Cestovanie je úzko prepojené s dopravou. A práve doprava je mnoho ráz najväčšou položkou v rozpočte na dovolenku, preto vám prinášame prehľad cien palív v jednotlivých štátoch sveta.
16.4.2021
Aj tento rok sa môžete zapojiť do ankety Strom roka, ktorej cieľom je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie. Do 30. apríla 2021 (do 22.4. v ČR) môžu jednotlivci, mestá, školy či organizácie nominovať stromy a po výbere odbornou porotou bude spustené hlasovanie.
14.4.2021
Pred pár dňami oznámil Bratislavský dopravný podnik informáciu o zatraktívnení cestovania verejnou dopravou spôsobom plošného zvýšenia ceny cestovného, zrušením obľúbeného 15 minútového lístka a zlacnením ročného lístka o 25%.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO:

ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO

TIPY NA VÝLETY - ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO

 

Alžírsko, Alžír: Kombinácia európskej a islamskej architektúry

Pobrežie slonoviny, Abidjan - Tropický Manhattan

Tunisko – severom po stopách histórie

Tunisko – krajina bohatá na zážitky aj raj filmárov

Tunisko, Sahara – do púšte

 

Všetko dôležité, čo by ste o Alžírsku mali vedieť, nájdete TU, o Pobreží Slonoviny TU a Tunisku TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 19. 4. 2021
sviatok:Jela
dnes:
pondelok 19.4.
10 °C
zajtra:
utorok 20.4.
14 °C