www.infoglobe.sk » ČR, Kamýk nad Vltavou: Nielen zrúcanina hradu Vrškamýk

ČR, Kamýk nad Vltavou: Nielen zrúcanina hradu Vrškamýk

Publikované: 25.11.2021
S Kamýkom nad Vltavou si väčšina z nás spája predovšetkým zrúcaninu kedysi významného hradu patriaceho českým kráľom, môžete tu však toho navštíviť omnoho viac.

Niečo málo z histórie

Hrad, ktorý Kamýk najviac preslávil, vznikol nad dôležitým prístaviskom pltí, z ktorého sa neskôr stalo mesto v držaní českých kráľov. Býval obľúbeným letným sídlom českých panovníkov a tiež dôležitým správnym centrom oblasti na ľavom brehu Vltavy. Návršie, na ktorom bol vybudovaný, sa v minulosti nachádzalo na strategicky veľmi dôležitej pozícii. Dala sa odtiaľ dobre sledovať rieka a v blízkosti prechádzali dôležité obchodné cesty. Medzi najvýznamnejšie patrila odbočka Zlatej cesty spájajúcej Salzburg s Prahou alebo cesta vedúca k významným kláštorom na Ostrohu u Davle a v Zbraslavi. Od obdobia vlády Karola IV. ale hrad strácal na svojom význame a na konci 14. storočia bol už pravdepodobne opustený.

celkový pohľad na hradný palác

Nejaký čas sa ešte v jeho múroch ukrývali lúpeživí rytieri, ktorí mali zálusk na lode plaviace sa po Vltave. V niektorých prameňoch sa hrad uvádza pod názvom Hunec. Toto meno získal práve po jednom z lúpežníkov, ktorí tu našli útočisko. Tomuto postrachu okolia sa však stala osudnou vychádzka na koni, pri ktorej ho zabili. Od tých čias vraj jeho duch blúdi po okolitých lesoch.

Hrad Vrškamýk

Do dnešných dní sa z hradu dochovali už len zvyšky z obvodových múrov paláca, vstupné brány a veže. Rozsiahly archeologický prieskum, ktorý tu prebiehal v rokoch 2007 až 2010, odkryl mnoho zaujímavostí, napríklad sopúchy dômyselného teplovzdušného kúrenia, ktoré poukazujú na to, že stavba bola na svoju dobu skutočne veľmi komfortným sídlom. Počas výskumných a stabilizačných prác bol celý areál oplotený a vyrástli tu ďalšie stavby ako napríklad drevená vyhliadková veža alebo ovčín.

Vrškamýk

Kamýcká priehrada

Kamýcká priehrada bola vybudovaná medzi rokmi 1957 až 1962 prevažne za účelom vyrovnania špičkových odtokov z orlickej vodnej elektrárne. Vodné dielo je v porovnaní so známejšími priehradami vltavskej kaskády pomerne malé, cez hrádzu nevedie dokonca ani cesta ako pri ostatných častiach tejto sústavy. Priehrada disponuje plavebnou komorou, v lete je tu v prevádzke pravidelná lodná linka medzi slapskou a orlickou priehradou, pod hrádzou je v prevádzke vodná elektráreň so štyrmi Kaplanovými turbínami. Pokiaľ sa sem vydáte na jeseň, na kúpanie asi myslieť nebudete, no ani v lete tu nie je voda oveľa teplejšia. Z Orlíku sem totiž tečie prevažne spodná chladná voda, ktorá navyše neobsahuje ani moc kyslíku, takže ani rybám sa tu nedarí.

priehrada

Kamýcká vyhliadka

Pokiaľ sa chcete na Vrškamýk pozrieť z iného uhla, zastavte sa aj na vyhliadke nachádzajúcej sa pri ceste smerom na obec Svätý Ján. Pokiaľ ste sa na výlet vydali autom, budete ho musieť nechať v meste alebo na označenom parkovisku pri penzióne Kamejk, odkiaľ sa k vyhliadke dostanete po vyšliapanej cestičke na lúke. Uvidíte odtiaľ na mestečko a jeho významné dominanty – kostol Narodenia Panny Márie a most cez Vltavu, ale tiež na zvyšky slávneho hradu na vyvýšenine nad údolím.

výhľad na mesto z hradnej vyhliadky

GPS: 49°38'04.1"N 14°14'47.0"E

Text: Eliška Gregorová

Foto: Eliška Gregorová, Wikimedia Commons: Huhulenik

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Příbram – prechádzky po meste
Publikované: 31.8.2017
Příbram leží na okraji Brdskej vrchoviny a môže sa pýšiť napríklad bohatou baníckou minulosťou a jedným z najznámejších mariánskych pútnických miest v Čechách.

ČR, okolie Dobříša – po stopách Karla Čapka i ťažby zlata
Publikované: 18.6.2020
Dobříš je síce zaujímavá obec sama o sebe, ale my odporúčame aj výlet do jej okolia. Medzi najobľúbenejšie miesta patrí Pamätník Karla Čapka na okraji neďalekej Starej Huty a Nový Knín spojený s ťažbou zlata.

ČR, Příbram – pútnické miesto Svätá Hora
Publikované: 24.9.2020
Vrch nad Příbramom, kde pôvodne stávala drevená malá kaplnka pre pustovníkov, sa v priebehu storočí zmenil na najznámejšie pútnické miesto v Čechách. V 17. storočí tu bola vybudovaná rozsiahla stavba s ambitmi a niekoľkými kaplnkami. Procesie pútnikov sem mieria za soškou Panny Márie Svätohorskej neustále.

ČR: Příbram – Banícke Březové Hory
Publikované: 24.8.2017
Příbram asi najviac preslávilo baníctvo a mariánske pútnické miesto Svätá Hora. V dnešnom článku sa vydáme práve na havířské Březové Hory.

ČR: Vysoká u Příbramě – vyrážame za Antonínom Dvořákom
Publikované: 17.8.2017
Nebyť Antonína Dvořáka, ktorý vo Vysokej u Příbrami rád pobýval a tvoril, väčšina z nás by o nej pravdepodobne nikdy nepočula. Okrem spomienok na slávneho hudobného skladateľa sa sem ale vyplatí vyraziť aj za krásnymi okolitými lesmi alebo výhľadmi na šumavský masív, ktorý sa otvára z mnohých okolitých miest.

ČR, Třemšín: Povesťami opradený vrch pri Rožmitáli
Publikované: 5.10.2017
Bájný brdský vrch Třemšín obklopujú krásne brdské lesy a tiež sa objavuje v mnohých miestnych povestiach.

ČR: Renesanční zámok Březnice
Publikované: 2.6.2016
Neďaleko historického banského mesta Příbram leží renesančný zámok Březnice, ktorý sa môže pochváliť naozaj bohatými dejinami. Návštevníkom ponúka niekoľko prehliadkových okruhov, ale tiež odpočinok v parku či parkánovej záhrade alebo príjemné posedenie v zámockej kaviarni.

ČR: Zámok Blatná – sídlo rodu Hildprandtovcov
Publikované: 5.5.2016
Južné Čechy sú známe množstvom vodných plôch a ani Blatensko nie je výnimkou. Dnes sa vydáme na zámok Blatná, ktorý patrí spolu s Červenou Lhotou medzi najkrajšie vodné panské sídla. A nielen zámok je cieľom turistov, k areálu totiž patrí aj anglický park.

ČR, Strakonice – gajdoši, zašlá sláva priemyslu a spomienka na stredovek – VIDEO
Publikované: 24.11.2015
Zhruba na polke cesty medzi Plzňou a Českými Budějovicami leží na sútoku rieky Otavy s Volyňkou mesto Strakonice. Mesto, ktoré sa preslávilo medzinárodným gajdošským festivalom, fezmi (turecká pokrývka hlavy) a „Čezetami“ – motorkami z Českej zbrojovky. Okrem toho tu nájdeme aj rozľahlý a veľmi zachovalý stredoveký hrad, krásnu neorenesančnú radnicu, niekoľko pôvodných stredovekých domov alebo tiež repliku časti Stonehenge. Nesmieme zabudnúť ani na okolitú prírodu, kde z jednej strany začína predhorie Šumavy a z druhej rozsiahla oblasť juhočeských rybníkov.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Stará Huť – náučný chodník Karla Čapka
Zvoľte si podľa dĺžky jednu z troch trás a vydajte sa na okružnú trasu Karla Čapka. Od parkoviska...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Kúzlo Vianoc

1. 11. – 31. 12. 2021
1. cena:
Kúzelný balíček plný prekvapení!
2. cena:
Kúzelný balíček plný prekvapení!
3. cena:
Kúzelný balíček plný prekvapení!
1. cena redakcie:
Kúzelný balíček plný prekvapení!
2. cena redakcie:
Kúzelný balíček plný prekvapení!
3. cena redakcie:
Kúzelný balíček plný prekvapení!

Aktuality:

27.11.2021
V ankete strom roka 2021 získal prvé miesto vyše 70 ročný buk, stojaci v centre Starého Smokovca, ktorý bude reprezentovať Slovensko i v súťaži Európsky strom roka.
24.11.2021
Aj tento rok sa návštevníci Vysokých Tatier môžu tešiť na Tatranský ľadový dóm, ktorý tradične „vyrástol“ na Hrebienku. Nesie podobu jedného z najvýznamnejších pútnických miest v Európe, ako symbolu konca doby poznačenej pandémiou  a nového začiatku.
23.11.2021
Oblastná organizácia cestovného ruchu ,,ŠARIŠ“- Bardejov, v spolupráci s miestnymi združeniami a aktivistami, dokončila obnovu turistickej infraštruktúry v lokalite Kláštorisko – Mníchovský potok. Na tomto zrevitalizovanom archeologickom nálezisku pribudol altánok a informačná tabuľa.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 30. 11. 2021
sviatok:Ondrej, Andrej

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X