www.infoglobe.sk » ČR: Vysoká u Příbramě – vyrážame za Antonínom Dvořákom

ČR: Vysoká u Příbramě – vyrážame za Antonínom Dvořákom

Publikované: 17.8.2017
Nebyť Antonína Dvořáka, ktorý vo Vysokej u Příbrami rád pobýval a tvoril, väčšina z nás by o nej pravdepodobne nikdy nepočula. Okrem spomienok na slávneho hudobného skladateľa sa sem ale vyplatí vyraziť aj za krásnymi okolitými lesmi alebo výhľadmi na šumavský masív, ktorý sa otvára z mnohých okolitých miest.

Pamätník Antonína Dvořáka

Prvá zmienka o obci pochádza z roku 1367, kedy tu stávala tvrdza Vysoký. Tá bola neskôr prestavaná na dvojposchodový zámok. No ani ten sa do dnešných dní nedochoval, teraz na jeho mieste stojí neskoro empírová vila, ktorú si tu podľa návrhu architekta Čeňka Gregora nechal postaviť gróf Václav Kounic v roku 1887. A práve vďaka nemu sem začal jazdiť Antonín Dvořák. Ten sa totiž oženil s Annou Čermákovou, mladšou sestrou Kounicovej ženy Josefíny, tým pádom bol s Václavom Kounicom v príbuzenskom vzťahu. Skladateľ počas svojich návštev najprv pobýval v správcovskom objekte na okraji parku, neskôr si však v obci zakúpil aj vlastný dom.

Dvořákov Pomník

Kounicova vila sa často nazýva zámoček, stojí pri okraji lesa a je obklopená anglickým parkom s dvoma jazierkami a altánkom. V budove je umiestnená expozícia pripomínajúca Kounicovu rodinu, okrem Antonína Dvořáka zahŕňa aj ďalšieho slávneho českého hudobníka – Josefa Suka, manžela Dvořákovej dcéry Magdaleny. V pamätníku nájdeme malú koncertnú sálu a miestnosť venovanú manželom Kounicovým, na prvom poschodí uvidíme makety zo scén Dvořákových opier a kostýmy z opery Rusalka. V Galérii Václava Kounica dostávajú priestor krátkodobé výstavy.

Sládkovna   jazierko parku

Rusalkine jazierko

Inšpiráciu nielen k opere Rusalka vraj majstre našiel na prechádzkach po okolitých lesoch a okolo Rusalkinho jazierka. Od vily nie je ďaleko, dostanete sa k nemu po modrej turistickej značke. Jedná sa o malý slatinný močiar, v lete býva občas ozdobený kvitnúcimi leknami. Miestna krajina priťahovala aj iných umelcov. V bývalej horárni (dnes nazývanej Sládkovna) sa zotavoval ďalší z Kounicových priateľov, básnik Josef Václav Sládek. Objekt leží pri hlavnej bráne parku a dnes sa využíva ako kaviareň. Pamätná doska umiestnená pred lúkou za zámočkom zas pripomína miesto, kde žil Josef Kholl, bojovník proti nacizmu.

 Rusalkine jazierko    pamätná doska

Vila Rusalka

Antonína Dvořáka tunajšia krajina natoľko inšpirovala, že sa rozhodol kúpiť si tu vlastnú nehnuteľnosť. Od svojho švagra kúpil ovčín na východnom okraji obce a prestaval ho na vilu, v ktorej pravidelne trávil celé leto. Vilu ľahko nájdete, leží priamo pri ceste smerujúcej na Narysov, pred ňou sa nachádza pomník pripomínajúci slávneho skladateľa a jeho najvýznamnejšie diela. Rusalka je stále majetkom Dvořákových potomkov a pre verejnosť je neprístupná. Budete sa preto musieť uspokojiť s pohľadom cez plot. Výnimočné prehliadky sa ale občas konajú – väčšinou v období júna, kedy sa záhrada zámočku rozozvučí hudbou v rámci pravidelnej Múzejnej noci.

vila Rusalka

Prístup a otváracia doba

Do Vysokej sa najľahšie dostane z Příbrami alebo z Rožmitálu pod Třemšínom. V oboch prípadoch pôjdete po ceste číslo 18 a pri bohutínskej základnej škole odbočíte na vedľajšiu cestu doľava (pokiaľ pôjdete od Rožmitálu, odbočíte doprava). Odtiaľ to sú do Vysokej asi 2 kilometre. Milovníci peších túr sa môžu vydať na zámoček z Příbrami aj pešky. Cestu značí modrá turistická značka a vedie pozdĺž unikátnej technickej pamiatky – tzv. struh, ktoré privádzali vodu z brdských nádrží do příbramských baní. Bohužiaľ dnes už sú na mnohých miestach poničené a zasypané.

zámoček   struhy

GPS: 49°38'12.0"N 13°56'26.6"E

Text a foto: Eliška Gregorová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Lešetice – bývalý pracovný tábor, židovský cintorín a osada Slivice
Publikované: 9.5.2019
Okolie Lešetíc je späté s ťažbou uránovej rudy, možno vás ale prekvapí aj okolitá krajina, ktorá má tiež niečo do seba. Blízko obce sa nachádza pamätník venovaný politickým väzňom a dá sa odtiaľ vyraziť aj na ďalšie zaujímavé miesta.

ČR, Obecnice: Vodná nádrž a partizánske úkryty
Publikované: 11.4.2019
Vonku všetko kvitne, vtáky spievajú a všetko je akési veselšie. Po dlhej zime väčšina z nás túži len vyraziť do prírody a užívať si prvé jarné lúče. S nami sa môžete na jednu takúto prechádzku teraz vydať.

ČR, Kamýk nad Vltavou: Nielen zrúcanina hradu Vrškamýk
Publikované: 1.11.2018
S Kamýkom nad Vltavou si väčšina z nás spája predovšetkým zrúcaninu kedysi významného hradu patriaceho českým kráľom, môžete tu však toho navštíviť omnoho viac.

ČR: Z Kamenného přívozu do Pikovic - prechádzka Posázavskou cestičkou
Publikované: 25.10.2018
Pokiaľ sa chcete prejsť najkrajším a najromantickejším úsekom pozdĺž rieky Sázavy, potom je úsek z Kamenného Přívozu do Pikovic skvelá voľba. Nahliadneme do histórie trampingu, pozrieme sa na chaty a osady zasadené do skál, vyhliadky, vodopády, skalné útvary a mnohé ďalšie krásne miesta. Všetko umocní rieka, niekde dravá a niekde lenivo valiaca sa pozdĺž skál.

ČR, Brdy: Lázská a Pilská vodná nádrž – oázy pokoja uprostred lesov
Publikované: 11.10.2018
Brdské priehrady na rieke Litavke boli pôvodne založené pre potreby příbramských baní. Dnes zásobujú pitnou vodou mesto Příbram a priľahlé obce.

ČR, Tok: najvyšší vrchol Brdskej vrchoviny
Publikované: 27.9.2018
Najvyšší vrchol Brd ležal ešte nedávno vo vojenskom obvode, ktorý nebol prístupný ani počas víkendov a štátnych sviatkov. S otvorení CHKO Brdy už ale môžete najvyšší bod tejto oblasti pokoriť.

ČR, Rabštejn nad Střelou – prechádzka okolo „vodopádov“
Publikované: 30.8.2018
Pokiaľ sa použije spojenie slov severné Plzeňsko a voda, malo by byť všetkým milovníkom turistiky jasné, že sa bude jednať o miesto s pretekajúcou riekou Střelou. Svoje meno získala podľa rýchlosti a dravosti, akou si razí cestu k sútoku s Berounkou.

ČR, zámoček Tri Trubky – cesta do najhlbších brdských lesov
Publikované: 23.8.2018
Brdy sú v posledných rokoch obľúbeným cieľom turistov. Dnes sa spolu s nami pozriete do romanticky pôsobiacej horárne, ktorá je obklopená lesmi bohatými na lesné plody a zver a s ktorou sa spája zaujímavá história.

ČR: Tetín – pútnické miesto a hradisko nad Berounkou – VIDEO
Publikované: 22.5.2018
Chcete spojiť výlet do krásnej prírody s výletom do českej histórie? Vyrazte do obce Tetín neďaleko Berouna. Nielenže tu podľa povesti sídlila Krokova dcéra Teta, ale taktiež tu v tunajšom hradisku zavraždili kňažnú sv. Ľudmilu.

ČR: Maková hora – pútnické miesto uprostred nádhernej prírody
Publikované: 10.5.2018
Pútnický kostol na Makovej nad Smolotely je krajinnou dominantou, ktorá sa právom pýši prezývkou baroková perla stredného Povltavia, ale tiež oázou pokoja obklopenou prekrásnou prírodou.

ČR, Brdy: Kam na bežky?
Publikované: 1.2.2018
Nebojte sa do Bŕd vyraziť aj v zime, tunajšia krajina je totiž krásna v každom ročnom období.

ČR: Bohutín – Dedina s baníckou minulosťou
Publikované: 26.10.2017
Pokiaľ sa vydáte z mesta Příbram smerom na Plzeň, prejdete celý Bohutín od začiatku až do konca. Táto obec je spätá s baníctvom a vďaka svojej výhodnej polohe je aj ideálnym východiskovým miestom pre poznávanie Bŕd.

ČR, Příbram – prechádzky po meste
Publikované: 31.8.2017
Příbram leží na okraji Brdskej vrchoviny a môže sa pýšiť napríklad bohatou baníckou minulosťou a jedným z najznámejších mariánskych pútnických miest v Čechách.

ČR: Příbram – Banícke Březové Hory
Publikované: 24.8.2017
Příbram asi najviac preslávilo baníctvo a mariánske pútnické miesto Svätá Hora. V dnešnom článku sa vydáme práve na havířské Březové Hory.

ČR: Renesanční zámok Březnice
Publikované: 2.6.2016
Neďaleko historického banského mesta Příbram leží renesančný zámok Březnice, ktorý sa môže pochváliť naozaj bohatými dejinami. Návštevníkom ponúka niekoľko prehliadkových okruhov, ale tiež odpočinok v parku či parkánovej záhrade alebo príjemné posedenie v zámockej kaviarni.

ČR, Mníšek pod Brdy: mesto na Zlatej ceste - VIDEO
Publikované: 29.4.2014
Mníšek pod Brdy ležiaci na úpätí Brdského hrebeňa sa turistom ponúka ako ideálny východiskový bod po nádhernom okolí Brd. Zaujímavé je však aj samotné mesto.

ČR: Dobříš - miesto pod rakúskou nadvládou - VIDEO
Publikované: 13.9.2011
Tá Dobříš, nie ten Dobříš, ako sa mnohí mylne domnievajú, je mesto bez mála 50 kilometrov vzdialené od Prahy. V Dobříši sa ľudia zastavujú hlavne, aby videli miestny Chateau.

ČR: Zámok Blatná – sídlo rodu Hildprandtovcov
Publikované: 5.5.2016
Južné Čechy sú známe množstvom vodných plôch a ani Blatensko nie je výnimkou. Dnes sa vydáme na zámok Blatná, ktorý patrí spolu s Červenou Lhotou medzi najkrajšie vodné panské sídla. A nielen zámok je cieľom turistov, k areálu totiž patrí aj anglický park.


Súvisiace video

ČR: Tetín – pútnické miesto a hradisko nad Berounkou
Obec Tetín neďaleko Berouna ponúka krásnu prírodu, ale tiež českú históriu. Podľa povesti tu sídl...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

19.7.2019
Všetci nadšenci turistiky sa aj tento rok môžu tešiť na v poradí už osemnásty Národný výstup na Sitno, ktorý sa uskutoční v nedeľu 21. júla 2019.
18.7.2019
V poradí už tretí ročník Dní ľudovej architektúry v Stredočeskom kraji, ktorých hlavným centrom sa stali Skalné domy Regionálneho múzea Mělník a centrum obce Lhotka, sa uskutoční od 20. do 28. júla. Slávnostné zahájenie v obci Lhotka pri Mělníku prebehne v sobotu 20. júla od 11. hodiny.
17.7.2019
Pozývame vás na nevšedný festival viachlasného chrámového a ľudového spevu z rôznych oblastí Slovenska a Východnej Európy, ktorý sa uskutoční cez víkend 20. a 21 júla 2019 v Telgárte.

Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - LAOS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 19. 7. 2019
sviatok:Dušana
dnes:
piatok 19.7.
28 °C
zajtra:
sobota 20.7.
31 °C