www.infoglobe.sk » ČR, Vacíkov – za ložiskami zlata aj históriou

ČR, Vacíkov – za ložiskami zlata aj históriou

Publikované: 5.11.2020
Brdská obec Vacíkov vošla do povedomia hlavne kvôli aktivitám tunajšieho občianskeho združenia bojujúceho proti ťažbe zlata na Petráškovej hore. Dobrou správou je, že jeho snaha nie je márna a do lesov okolo Vacíkova plných húb, lesných plodov a tiež mnohých historických a prírodných zaujímavostí sa tak môžeme vydať i dnes.

Vacíkov

Petráškova hora

Petráškova hora sa vypína priamo nad Vacíkovom a medzi najvyššie brdské vrcholy rozhodne nepatrí. Napriek tomu je to však miesto hodné pozornosti. Práve tu sa vyskytuje zlato, a to dokonca v takom množstve, že lákalo aj ťažobné spoločnosti. Pre tunajších obyvateľov je našťastie ich krajina naozaj nad zlato, prieskumné štôlne vyhĺbené vo svahu kopca sú dnes zasypané a zazátkované, územie sa dokonca stalo súčasťou CHKO Brdy. Po svahoch kopca sa kľukatí informačný chodník, zameraný práve na ťažbu zlata a tunajšiu geológiu. Začína a končí v centre obce vo Vacíkove, meria 5 kilometrov a na jeho trase sa nachádza 7 zastavení. Jedným z nich je aj rázcestie nazývané U Matěje. Dnes je tu umiestnený obrázok tohoto svätca, ale kedysi tu stával tiež krížik pripomínajúci na smrteľnú nehodu grófskeho kočiša a miestneho obyvateľa – Mateja Muláčka.

vrchol Petráškovej hory sýpka vo Vacíkove

So samotným názvom kopca je to trochu mätúce. Správne by sa mu malo hovoriť Petráškova hora, ale v mapách sa objavuje aj názov Petráčkova hora, pod týmto menom na ňu odkazujú aj cedule informačného chodníka. Niektoré mapy navyše ešte uvádzajú názov Na Skalách. Pri plánovaní výletu počítajte s tým, že chodník nie je v teréne prakticky značený, musíte sa tak spoľahnúť na vlastnú mapu a orientačný zmysel, trochu pomôcť môžu tiež šípky a plániky na ceduliach. Ako východzí bod pre výstup na Petráškovu horu si možno zvoliť aj neďaleký Roželov.

lovecká chata Soudná studnička pri loveckej chate Soudná

Zámoček Vacíkov

Zmienený náučný chodník prechádza aj okolo loveckého zámočku na okraji obce. Ten nechal v 70. rokoch 19. storočia postaviť vtedajší majiteľ březnického panstva Eduard Pálffy. Budova s vyrezávanými štítmi a lomenicami je obklopená anglickým parkom, v ktorom zaujmú najmä pyramidálne duby a jedle duglasky. Pri hlavnej príjazdovej ceste k zámočku sa nachádza prostý drevený kríž pripomínajúci mladého hájnika Bartona, ktorého tu zastrelili pytliaci. Dlhú dobu bol vraj umiestnený bokom, aby panstvu, ktoré sa na zámoček schádzalo na poľovačku, túto tragickú udalosť nepripomínal, na pôvodné miesto sa vrátil len nedávno.

zámoček vo Vacíkovee

Lesom do Voltuše

Voltuš je od Vacíkova vzdialená 7,5 kilometra a obidve obce spája žltá turistická značka prechádzajúca lesom. A práve na hraniciach vacíkovského a voltušského revíru sa skrýva ďalšie prekvapenie. Je to liatinová socha Panny Márie Immaculaty, stojaca v kamennej nike priamo pri lesnej ceste. Hovorí sa, že tu bol pytliakmi postrelený samotný majiteľ březnického panstva – gróf Eduard Pálffy – a sochu tu nechal vztýčiť ako poďakovanie za svoje zachránenie. Pravda je v skutočnosti trochu iná. Socha bola síce vztýčená ako poďakovanie za záchranu života, no postaral sa o to však akýsi mladý gróf, ktorého na love zasiahla zablúdená guľka. Pretože ho pomocou koňa rýchlo dopravili k lekárovi, nehodu prežil, túto udalosť dnes pripomína práve železná socha Panny Márie v mierne nadživotnej veľkosti.

socha Panny Márie

GPS: 49°32'59.0"N 13°49'56.6"E

Text: Eliška Gregorová

Preklad: Oskár Mažgút

Foto: Eliška Gregorová, Wikimedia Commons: AktronDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Brdy – cesta na vrchol Praha
Publikované: 28.3.2019
Praha je ľahko rozpoznateľný kopec týčiaci sa nad Nepomukom, za najvyššou horou Bŕd – Tokom – zaostáva len o tri metre. Na jej vrchu sa týči meteorologický radar a nájdeme tu tiež pozostatky nemeckej rádiolokačnej stanice.

ČR, Brdy – Houpák a dopadová plocha Jordán: zimný výlet na bežkách
Publikované: 14.2.2019
Brdy sa nenavštevujú len v lete, aj zasnežené majú svoje kúzlo. Houpák aj bývalá dopadová plocha Jordán boli sprístupnené len nedávno. Na svoje si tu prídu hlavne milovníci ďalekých výhľadov. Houpák sa totiž pýši takmer kruhovým výhľadom, ktorý patrí medzi najkrajšie v celých Brdoch.

ČR, Brdy – na bežkách okolo Pilského rybníka
Publikované: 21.2.2019
Zasnežené Brdy majú svoje kúzlo a v poslednom čase v zimnej sezóne priťahujú stále viac bežkárov. V zime je v celej oblasti mnoho upravených lesných ciest, a keď budete mať šťastie, narazíte aj na vyšliapané stopy. Vydať sa môžete napríklad na dominantu Příbramska Třemošnú alebo o čosi hlbšie do brdských lesov na Skelnú Huť.

ČR, Brdy: Lázská a Pilská vodná nádrž – oázy pokoja uprostred lesov
Publikované: 11.10.2018
Brdské priehrady na rieke Litavke boli pôvodne založené pre potreby příbramských baní. Dnes zásobujú pitnou vodou mesto Příbram a priľahlé obce.

ČR, Brdy: Nad Maráskem – najzápadnejšia brdská osemstovka
Publikované: 6.8.2020
Vrch Nad Maráskem leží neďaleko obce Míšov v južnej časti Bŕd a nepatrí úplne medzi tie najznámejšie. Čo je síce škoda, pretože ponúka skvelé výhľady aj prechádzku okolitými lesmi, ale v tejto dobe je to skôr vítaný fakt. Vyhnete sa totiž davom výletníkov. Výstup na tento kopec sa dá ľahko spojiť aj s návštevou neďalekého Třemšína.

ČR, Brdy: Padrťské rybníky – prechádzka zaniknutými osadami
Publikované: 15.11.2018
Najväčší rybník Plzenského kraja nájdete uprostred brdských lesov a neďaleko pozostatkov mnohých zaniknutých miest.

ČR: Brdy – základné informácie a charakteristika oblasti
Publikované: 28.9.2017
Pretože sa v nasledujúcich týždňoch vydáme na niekoľko krásnych miest v Brdoch, najskôr si o nich niečo povieme. CHKO Brdy je jednou z najmladších českých chránených krajinných oblastí. Za CHKO ju vyhlásili len nedávno, v januári 2016 a turistom sa tak otvorili aj oblasti, ktoré boli predtým neprístupné.

ČR: Brdy, Plešivec – cesta na brdský Olymp
Publikované: 12.10.2017
Plešivec, výrazný pretiahnutý kopec v blízkosti Jinec, sa nedá prehliadnuť. Toto miesto patrí k tým najtajomnejším, aké môžeme v Brdoch nájsť. Viaže sa k nemu mnoho povestí.

ČR, Příbram – pútnické miesto Svätá Hora
Publikované: 24.9.2020
Vrch nad Příbramom, kde pôvodne stávala drevená malá kaplnka pre pustovníkov, sa v priebehu storočí zmenil na najznámejšie pútnické miesto v Čechách. V 17. storočí tu bola vybudovaná rozsiahla stavba s ambitmi a niekoľkými kaplnkami. Procesie pútnikov sem mieria za soškou Panny Márie Svätohorskej neustále.

ČR, Příbram – prechádzky po meste
Publikované: 31.8.2017
Příbram leží na okraji Brdskej vrchoviny a môže sa pýšiť napríklad bohatou baníckou minulosťou a jedným z najznámejších mariánskych pútnických miest v Čechách.

ČR: Příbram – Banícke Březové Hory
Publikované: 24.8.2017
Příbram asi najviac preslávilo baníctvo a mariánske pútnické miesto Svätá Hora. V dnešnom článku sa vydáme práve na havířské Březové Hory.

ČR: Vysoká u Příbramě – vyrážame za Antonínom Dvořákom
Publikované: 17.8.2017
Nebyť Antonína Dvořáka, ktorý vo Vysokej u Příbrami rád pobýval a tvoril, väčšina z nás by o nej pravdepodobne nikdy nepočula. Okrem spomienok na slávneho hudobného skladateľa sa sem ale vyplatí vyraziť aj za krásnymi okolitými lesmi alebo výhľadmi na šumavský masív, ktorý sa otvára z mnohých okolitých miest.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Rodný môj kraj

31. 10. – 31. 12. 2020
1. cena:
Kniha z vydavateľstva Dajama
2. cena:
Kniha z vydavateľstva CBS
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 3 dni s raňajkami a wellness službami v Hoteli Jánošík**** Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka
3. cena redakcie:
Darčekový balíček od vydavateľstva Tatrica

Aktuality:

27.11.2020
Jedným z najvýznamnejších hradov na severovýchode Slovenska je zrúcanina hradu Zborov, nazývaného aj Makovica. V tohtoročnej turistickej sezóne, poznačenej dvoma vlnami koronavírusu, sa stal obľúbeným náhradným cieľom výletov v čase, keď boli vnútorné atrakcie regiónu uzavreté.
25.11.2020
Klub slovenských turistov združujúci viac než 16 000 nadšencov výletov do prírody zostavil hlavné turistické podujatia pre rok 2021, avšak ich aktuálnosť bude závisieť od epidemiologickej situácie. V nasledujúcich riadkoch vám prinášame ich plánovaný prehľad.
23.11.2020
Slovenský vysokohorský turistický spolok zverejnil predbežný kalendár podujatí na nadchádzajúci rok 2021. Samozrejme jeho aktuálnosť bude podmienená aktuálnou epidemiologickou situáciou.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - IRÁN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 27. 11. 2020
sviatok:Milan
dnes:
piatok 27.11.
2 °C
zajtra:
sobota 28.11.
2 °C