www.infoglobe.sk » ČR: Z Kamenného přívozu do Pikovic - prechádzka Posázavskou cestičkou

ČR: Z Kamenného přívozu do Pikovic - prechádzka Posázavskou cestičkou

Publikované: 25.10.2018
Pokiaľ sa chcete prejsť najkrajším a najromantickejším úsekom pozdĺž rieky Sázavy, potom je úsek z Kamenného Přívozu do Pikovic skvelá voľba. Nahliadneme do histórie trampingu, pozrieme sa na chaty a osady zasadené do skál, vyhliadky, vodopády, skalné útvary a mnohé ďalšie krásne miesta. Všetko umocní rieka, niekde dravá a niekde lenivo valiaca sa pozdĺž skál.

Auto môžete nechať pri železničnej zastávke Kamenný Přívoz, potom pôjdete z kopca po červenej značke, až dôjdete do rovnomennej obce. Prejdete cez most, chvíľku pôjdete po ceste a potom zahnete doprava do trampského a turistického raja. Cesta sa vinie nad riekou, v údolí uvidíte dedinu a hať Žampach. Dôjdete k Žampašskej vyhliadke, odkiaľ je krásny výhľad na žampašský železničný viadukt z roku 1900. Jedná sa o najvyšší kamenný železničný most v Českej republike, ktorý meria necelých 42 m, je žulový a má sedem oblúkov. Na stavbe sa podieľali robotníci z celej Európy, najmä z Talianska.

žampašský železničný viadukt

Potom dôjdete k Ovčínskym vodopádom. Ďalší vodopád sa volá Třebsínský podľa neďalekej dediny. Kúsok za ním sa nachádza nádherná Raisova vyhliadka. Tá je pomenovaná po spisovateľovi Karlovi Václavovi Raisovi, ktorý tieto miesta rád navštevoval. Nachádza sa tu aj krytý prístrešok, kde si môžete odpočinúť, a dokonca aj cestovný poriadok Posázavského pacifiku.

pohľad na rieku z Raisovej vyhliadky  krytý prístrešok pri Raisovej vyhliadke  Posázavský pacifik

A do tretice Klimentova vyhliadka. Z nej je asi najkrajší pohľad na rieku a trampskú osadu v Luke pod Medníkom. Potom už zídeme z kopcov, skál a budeme sa pohybovať nižšie, takmer na úrovni rieky, a to až do Pikovic. Jednou z posledných krás tejto trasy je skalný útvar Pikovická ihla týčiaca sa naproti nad riekou, ktorá je obľúbeným miestom horolezcov. Na jej vrchole sa nachádza kríž. V Pikoviciach sa môžete občerstviť v miestnej cukrárni. Potom už len prejdete most, pokocháte sa pohľadom na Sázavu a dôjdete na železničnú zastávku Petrov u Prahy. Odtiaľ sa vlakom dostanete späť do Kamenného Přívozu. Vlak jazdí pomerne často aj počas víkendu. 

rieka Sázava a osada v Luke pod Medníkom

Pikovická ihla  pamätná doska  pri Ovčínskych vodopádoch

Trasa meria 11 km a pokojnou chodzou sa dá prejsť za 3 až 3,5 hodiny. Terén nie je príliš náročný, vedie po rovine, občas stúpa a niekde sú schody. Cesta je vhodná aj pre deti a zdatnejších dôchodcov, pre detské kočíky však vhodná nie je. Cestou chýba občerstvenie, takže si nezabudnite pribaliť niečo pod zub. Najbližšie je až v Pikoviciach alebo na začiatku v K. Přívoze. Samozrejme môžete ísť aj opačne alebo nechať auto doma a z hlavnej stanice v Prahe sa vydať vlakom. 

GPS: (most) 49°52'24.1"N 14°29'17.5"E

 

Text a foto: Filip Dyršmíd

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Mníšek pod Brdy: zámok pre všetkých – VIDEO
Publikované: 22.4.2014
Kedy inokedy sa vypraviť na zámok než na jar, keď všetko kvitne? Aj štátny zámok v Mníšku pod Brdy je na jar výnimočný. Obzvlášť jeho zámocký park.

Stredné Čechy: nová mapa kempov
Publikované: 16.1.2020
Kam sa vybrať pod stan v stredných Čechách vám poradí nová mapa kempingových miest, ktorú pre vyznávačov dovolenky v prírode pripravil tím Stredočeskej centrály cestovného ruchu. Prehľadne spracované praktické a užitočné informácie tak nájdete pekne pohromade.

Stredočeský kraj: nový sprievodca po kraji
Publikované: 14.3.2020
Novo vydaný sprievodca Stredočeského kraja s názvom Veda a umenie hrou, cesty za poznaním a zážitky vás zavedie do sveta vedy, techniky, umenia, remesiel a kreativity. K dispozícii je v tlačenej aj elektronickej podobe.

ČR, Jílové pri Prahe – Borek: štôlňa Halíře
Publikované: 18.11.2014
V okolí Jílového sa nachádza jedna z najmladších z troch sprístupnených štôlní. Vedie pod rovnomenným kopcom a jej najkrajší úsek z obdobia stredoveku vás čaká až na konci.

ČR, Mníšek pod Brdy: mesto na Zlatej ceste - VIDEO
Publikované: 29.4.2014
Mníšek pod Brdy ležiaci na úpätí Brdského hrebeňa sa turistom ponúka ako ideálny východiskový bod po nádhernom okolí Brd. Zaujímavé je však aj samotné mesto.

ČR: rieka Sázava – z kempu Horka II do Českého Šternberka
Publikované: 27.7.2017
Vodácke kúzlo rieky Sázavy sme vám predstavili v minulom článku. Teraz ale poďte nasadnúť na lode – pred sebou máme dvojdennú plavbu z kempu Horka II do Českého Šternberka. Tento úsek je pokojný s občasnou haťou. Denné úseky sú pomerne dlhé kvôli občerstveniu a kempom, ktoré sú miestami pomerne vzdialené. Úsek je zjazdný aj v prípade nižšieho vodného stavu, ale len pre kánoe.

ČR, Pyšely: náučný chodník okolo golfu
Publikované: 16.7.2015
Južný okraj mesta Pyšel obklopuje porast zmiešaných lesov s názvom Obora. Tu bol vybudovaný krátky náučný chodník, ktorý bol ľuďmi v krajine Posázaví už aj tak vychodený.

ČR, Příbram – prechádzky po meste
Publikované: 31.8.2017
Příbram leží na okraji Brdskej vrchoviny a môže sa pýšiť napríklad bohatou baníckou minulosťou a jedným z najznámejších mariánskych pútnických miest v Čechách.

ČR: Příbram – Banícke Březové Hory
Publikované: 24.8.2017
Příbram asi najviac preslávilo baníctvo a mariánske pútnické miesto Svätá Hora. V dnešnom článku sa vydáme práve na havířské Březové Hory.

ČR: Vysoká u Příbramě – vyrážame za Antonínom Dvořákom
Publikované: 17.8.2017
Nebyť Antonína Dvořáka, ktorý vo Vysokej u Příbrami rád pobýval a tvoril, väčšina z nás by o nej pravdepodobne nikdy nepočula. Okrem spomienok na slávneho hudobného skladateľa sa sem ale vyplatí vyraziť aj za krásnymi okolitými lesmi alebo výhľadmi na šumavský masív, ktorý sa otvára z mnohých okolitých miest.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Sázava – vodný klenot Česka
Vydajte sa spolu s nami k rieke Sázava, ktorá okrem zlatistej hladiny ponúka aj nádherné prírodné...

ČR, Jílové u Prahy: Regionálne múzeum
Jílovské múzeum nájdete v pamiatkovo chránenom objekte v dolnej časti námestia. V historickej bud...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

10.7.2020
Nové návštevnícke centrum sprostredkuje pohľad na výsledky archeologických prieskumov a nálezov v oblasti zaniknutej obce Mušov, ktorá ustúpila vodnej nádrži Nové Mlýny v Juhomoravskom kraji.
8.7.2020
Fond na podporu umenia rozhodol o víťazovi v poradí 3. ročníka projektu slovenského Mesta kultúry. Budúci rok sa popýši týmto titulom mesto Stará Ľubovňa, ktoré je kultúrnym uzlom v danom regióne.
5.7.2020
Rekonštrukcia štátneho zámku Slatiňany prináša takmer po troch rokoch svojim návštevníkom bezbariérové návštevnícke centrum, unikátne detské hospodárstvo a revitalizovaný zámocký park. Obnovou prešli aj interiéry, z ktorých niektoré budú slúžiť na nové účely.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAURÍCIUS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 11. 7. 2020
sviatok:Milota
dnes:
sobota 11.7.
16 °C
zajtra:
nedeľa 12.7.
19 °C