www.infoglobe.sk » Turecko: z parku Köprülü až po Efez

Turecko: z parku Köprülü až po Efez

Publikované: 15.12.2012
Opusťme šedivú priemernosť všedných dní a vznesme sa na lietajúcom koberci do Národného parku Köprülü, kde aj jednu noc v pohodovom kempe pri rieke prenocujeme a zamierime hore k prameňom rieky Kopručay. Potom sa vydáme cez Antalyu a Pamukale až do Dresu.

Pohorie Taurus po ceste do Denizli

Úzkou cestičkou zostúpime až ku korytu, a potom sa už ocitáme na skale, odkiaľ sa nedá inak pokračovať než skokom dole. Žiadny strach, výška je „iba“ 8 m. Skok je vzrušujúci, padáme do krištáľovo čistej ľadovo studenej vody, napriek tomu, že na slniečku máme 50 stupňov, a potom ďalší skok... Keď už sme s úľavou dole, plávame ležérne vpred. Sme obklopení skalami, späť sa nedá ísť a cesta vpred zmizla z dohľadu. Musíte sa totiž potopiť a preplávať pod skalou až na druhú stranu, prehlási inštruktor. Preliezame ďalej a začneme pociťovať ľadovú vodu aj cez neoprén a napriek prestávkam na čaj, ktorý má so sebou náš inštruktor Hassan. Počujete drkot zubov suseda a premýšľate, kedy začnete drkotať aj vy. Pery modrajú a v tom skáčeme do perejí a necháme sa unášať divokým prúdom rieky obohatenej o prúd vodopádov prameniacich v skalách po pravej strane. Prúd nás vypľuje v plytkých jazierkach prehriatych slnkom, ktoré pripomínajú termálne pramene. Nechávame sa prehriať a cítime to teplo až v kostiach. Pokračujeme na raftoch, po perejách kĺžeme 14 km cez nádherné zákutia a prírodu. Hory nás obklopujú zo všetkých strán, tu a tam minarety mešít. Tak uháňame v ústrety divokým perejám a keď zdvihneme hlavu, tak sa nám naskytá nádherný pohľad na skaly okolo rieky a vysoké borovice a oči poteší nádherná krištáľová zelenomodrá voda rieky, ktorá s v slnku trbliece.

Antalya

Pre ďalšie dobrodružstvo zájdeme do Antalye, 50 km vzdialeného mesta, a pokračujeme smerom na mesto Denizli. Po 10 km vidíme odbočku na záhadné mesto Thermessos uhniezdené vysoko v horách, ktoré ani tak veľkolepý vojvodca akým bol Alexander Veľký, nedokázal pokoriť. Zaparkujeme a začíname s prehliadkou tohto turisticky zabúdaného miesta. Počas príkreho stúpania míňame rímske kúpele, agoru alebo trhovisko, bránu, domy boháčov a dostávame sa až na vrcholok mesta, kam dômyselní architekti umiestnili impozantné divadlo čeliace divokému údoliu pod nami a v diaľke sa trblietajúcemu moru. Pripadáme si ako orly lietajúci nad nami. Cesta začína klesať a okruhom sa vraciame späť k parkovisku cez nekropolis alebo pohrebisko s nádhernými sarkofágmi zdobenými reliéfmi a s množstvom nápisov so zaklínadlami pre narušiteľa večného spánku tu spočívajúcich. Plní dojmov pokračujeme na sever k mestu Denizli. Príroda je veľmi dramatická. Nekonečné náhorné planiny lemované horami a mandľovníkmi akoby odpočívadlami sťahovavých vtákov na ich ceste z Európy do teplých krajín.

Pamukale

V Denizli majú vychýrený druh kohúta, ktorý vie kikiríkať najdlhšie zo všetkých plemien. Preto tu jedného pyšného krásavca majú na kruhovom objazde. V diaľke vidíme biele skaliská pripomínajúce zasnežený svah, ale to už sme pri Pamukale alebo bavlnenom hrade. Slávnej atrakcii s termálnymi prameňmi, ktoré cez vápencový kaňon neustále pretekajú a vytvárajú lákavé, roztomilé jazierka, v ktorých sa môžete čvachtať a nasávať kúpeľnú atmosféru starovekého mesta Hierapolis, ktoré umiestnil nad týmito teraskami kráľ Eumén II.

Večer sa ubytujeme v niektorom z neďalekých termálnych hotelov a ďalší deň zamierime na západ do Dresu. Po ceste si všímame odbočky na krásne mesto Afrodisias - neprávom prehliadnuté mnohými turistami. Rovnako ako Thermesos je tu skoro prázdno, a tak máme príležitosť urobiť si nádherné fotografie štadiónu, zrejme najzachovalejšieho v Turecku, tiež majestátneho chrámu Athény a Apolona, nevyhnutného shopping centra a za návštevu stojí aj múzeum, v ktorom môžete obdivovať tie najkrajšie diela slávnych sochárov a kamenárov. A ďalej už pokračujeme priamo po stopách rímskej cesty, ktorá viedla z Efezu do Pamukale. Najskôr bola súčasťou kráľovskej cesty, ktorá sa neskôr spopularizovala pod názvom Hodvábna cesta.

EfezEfez - knižnica

A to už sme tu! Nezabudnuteľný zážitok pre všetkých milovníkov histórie. Veľkolepé mesto Efez. Rodisko filozofa Herakleita (nikdy nevstúpiš dvakrát do tej istej rieky), vyhlásené útočisko prenasledovaných kresťanov, sídlo kultu bohyne Artemis a tiež miesto jednej z najcennejších stavieb staroveku Artemidinho chrámu v Efeze – zaradené Herodotom medzi 7 divov sveta. Ospevovaný Efez, dôležité mesto vzdelania a učencov, majúce veľkolepú knižnicu - 3. najväčšiu knižnicu staroveku. Navyše malo aj nočné osvetlenie. Mesto stretu najrôznejších kultúr, filozofií a náboženstiev. Kozmopolitné mesto, ktoré zachovávalo rovnoprávnosť medzi mužmi a ženami, uplatňovalo toleranciu voči akémukoľvek novému názoru a mysleniu.

Efez bol vybudovaný celkom päťkrát v histórii. Ten prvý vybudovali Amazonky, bojovné ženy, ktoré si urezávali jeden prsník, aby mohli lepšie strieľať. Druhý vybudoval Androklos, ktorý hľadal znamenie ohňa, ryby a divokého prasaťa. Tretí zbudoval Lysimachos, jeden z generálov Alexandra Veľkého, a ten obdivujú turisti dnes…. Štvrtý vybudovali Seldžukovia a zostal po nich hrad na kopci a piaty je dnešné mestečko Selžuk.

Názov mesta Efez znamená medonosná včela, tak sa volala aj kráľovná Amazoniek, ktoré mesto založili. Bolo to už naozaj veľmi dávno….

 

Text/foto: Sylvie Halouzková

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Turecko - Alanya
Publikované: 23.9.2008
Jednou zo zaujímavých turistických destinácií na letnú dovolenku je nesporne Turecko. Táto krajina, ležiaca na pomedzí Európy a Ázie má čoraz väčšie predpoklady na uspokojenie požiadaviek náročných turistov, pre ktorých je veľmi populárna aj vďaka kombinácii európskych a moslimských kultúr.

Turecko: Istanbul - dobrodružná dovolenka IV.
Publikované: 17.8.2014
Práve mierime priamo z kopca dole do prístavu. Nasadneme na loď a vyberieme si lavičku na hornej palube. Za chvíľku vyplávame. Názov Bospor znamená Kravský brod. Podľa legendy tu v starovekom Grécku žila krásna kňažná Io.

Turecko: Istanbul - dobrodružná dovolenka V.
Publikované: 24.8.2014
Plávame okolo mešity Ortakoy, ktorú postavil sultán Abdulmecid v roku 1853. Stavbu opäť realizoval jeho architekt Nikogos Balyanovi. Je vystavená v barokovom štýle a leží na európskej časti Bosporu. Práve sa plavíme pod slávnym Bosporským mostom. Ten bol postavený v roku 1973 pri príležitosti päťdesiateho výročia založenia Tureckej republiky.

Turecko: Bodrum alebo Halikarnas I.
Publikované: 31.8.2014
Práve sme pristáli. Zhlboka sa nadýchnem. Hurá, už sme konečne tu, na letisku v Bodrume. Nasadáme na autobus a po 40 minútach schádzame dole z kopca do mesta Bodrum. Vzduch slano vonia diaľkami, farby sa predháňajú v odtieňoch a azúrový horizont plynulo prechádza do oblohy.

Turecko: Bodrum alebo Halikarnas II.  
Publikované: 7.9.2014
Práve míňam obchodík so zmrzlinou, ktorá sa vyrába priamo v Bodrume. Nemôžem nechať toto miesto bez povšimnutia, a tak si dávam "do nosa" višňovú, melónovú a mandarínkovú zmrzlinu, teda po turecky dondurmu. A pokračujem miernym stúpaním do menej okázalej obytnej časti Bodrumu až po biely nízky múr, ktorý ohraničuje slávne Mauzóleum v Halikarnase.

Turecko: Bodrum alebo Halikarnas III.
Publikované: 15.9.2014
Od divadla znova stopujem dolmuš a mierim smerom na Gumbet, čo je hneď ďalšia zátoka za mestom Bodrum. Idem sa pozrieť na Myndskú bránu, z ktorej viedla cesta do mesta Myndos. Táto brána bola veľmi dobre strategicky postavená.

Turecko: Kapadócia – krajina krásnych koní I.
Publikované: 27.10.2014
Rozhodla som sa, že ešte musím zájsť do Kapadócie – krajiny krásnych koní, ako ju nazvali Chetiti. Kúpila som si lístok na autobus a mierim z Bodrumu do Antalye, kde prespím. Ďalší deň pôjdem cez mesto Konya, kde navštívim karavansaraj (orientálny hostinec pri hlavných cestách, kde sa občerstvovali účastníci karaván aj ich zvieratá, pozn. red.) a múzeum Mevlany.

Turecko: Kapadócia – krajina krásnych koní II.
Publikované: 3.11.2014
Práve vchádzame do mesta Konya, ktoré bolo hlavným mestom Seldžuckej ríše. Vystupujem na autobusovej stanici, vyzdvihujem si mapku mesta a mierim k vežičke, ktorá mi ukazuje cestu k múzeu Mevlany. Mesto sa rozkladá na náhornej plošine a zo všetkých strán ho obklopujú hory.

Turecko: Kapadócia – zem krásnych koní III.
Publikované: 10.11.2014
Strednú Anatóliu križuje veľa ciest. Medzi najznámejšie patrí hodvábna cesta. Aby tu Seldžukovia podporili rozvoj obchodu, vystavali na ochranu a pre pohodlie putujúcich kupcov pojazdné hostince alebo karavansaraye.

Turecko: Kapadócia – zem krásnych koní IV.
Publikované: 17.11.2014
Po mnoho storočí bola Anatólia centrom kresťanstva a zdá sa, že tomu bolo tak hlavne zásluhou apoštola Pavla a jeho misionárskym výpravám. Jeho pôsobnosť sa tu datuje od r. 41 po Kristovi. V Kapadócii sa rozšírilo kresťanstvo aj vďaka tomu, že tu našlo úrodnú pôdu už v prvom storočí.

Turecko: Kapadócia - krajina krásnych koní V.
Publikované: 24.11.2014
Moja cesta nateraz smeruje cez turnikety do areálu múzea a ďalej do kostola sv. Barbary, ktorá sa proti vôli svojho otca stala kresťankou. Ten ju preto najskôr uväznil a nakoniec zabil. Za to do neho podľa legendy udrel blesk.

Turecko: Istanbul - dobrodružná dovolenka III.
Publikované: 10.8.2014
To sa nám krásne spalo s toľkými zážitkami z predchádzajúceho dňa. Teraz nás čakajú úžasné turecké raňajky, čiže biely syr, paradajky, uhorky, olivy, chleba… K tomu čierny čaj, poriadne osladený. A môžeme sa vydať ako by sme boli pozvaní osobne sultánom na audienciu v jeho paláci Topkapi.

Turecko: Istanbul - dobrodružná dovolenka II.
Publikované: 3.8.2014
Sme na konskom trhu. Ak máte fantáziu, môžete ešte počuť dupot konských kopýt. Práve tu stával slávny hipodrom alebo závodisko konských štvorzáprahov, kde každý rok prebiehali preteky za účasti cisára. Fandili tu dve strany, zelení – zástupcovia bežných občanov a modrí – zástupcovia šľachty a významných osôb mesta.

Palác Topkapi
Publikované: 18.10.2008
Palác Topkapi, oficiálne nazývaný Palác s delovou bránou, bol kedysi živým nervom osmanskej ríše ako oficiálna rezidencia osmanských sultánov a centrum vlády nad celou ríšou v rokoch 1465 až 1853. Stojí na mieste gréckeho mesta Byzantion, ktoré neskôr premenovali na Konstantinopol (Carihrad) a nakoniec Istanbul.

Hagia Sofia
Publikované: 26.10.2009
Hagia Sofia, chrám svätej múdrosti, kedysi neposvätnejšia stavba hlavného mesta Byzantskej ríše Konštantínopolu (Istanbulu), ohuruje hlavne svojim vysokým a širokým vnútorným priestorom a svetelnými efektmi, ktoré budia dojem, že kopula sa vznáša vo vzduchu.

Turecko, Istanbul I.: život v meste - VIDEO
Publikované: 30.11.2010
Autá na diaľnici z ázijského letiska Sabiha, ktoré je od Istanbulu vzdialené desiatky kilometrov, pomaly prechádzajú smerom k významnej tureckej metropole. Je teda dostatok času na prvé letmé zoznámenie s najväčším tureckým mestom a životom na jeho periférii.

Turecko: lákavá krajina Orientu
Publikované: 1.12.2012
Ďaleký, lákavý, korenený Orient. Len zavrieť oči a vyrastie znovu pred očami… Prestaňte myslieť na všedný deň a ponorte sa so mnou do kúzelnej atmosféry rozprávok tisíc a jednej noci, krajiny zahnutých šablí, obráteného polmesiaca a výbojných sultánov. Je to už dávno, keď bol Turek postrachom Európy, a aj tak ľudí stále fascinuje krásna krajina Turecka.

Turecko: Kapadócia – krajina krásnych koní VI.
Publikované: 1.12.2014
Konečne došlo k tomu, že som uskutočnila let balónom nad Kapadóciou. Podľa mňa je to najkrajšie miesto, kde by ho mohol človek absolvovať. Boli sme na mieste určenia o 5:15 ráno za svitania a balónov sa tu pripravovalo cez päťdesiat!

Turecko: Bájna Trója
Publikované: 16.2.2013
Mesto Trója leží v Turecku, konkrétne v západnej Malej Ázii. Podľa bájí mali Tróju na brehu rieky Skamandros založiť Achájci. Pred vstupom do mesta, na parkovisku, kde sa rozhodne nemusíte báť, že nebudete mať kam postaviť auto, si v pokladni môžete zakúpiť vstupenku, ktorá je pri vstupu do mesta nutná.

Turecko, Izmir: dedičstvo multikulturalizmu
Publikované: 12.7.2013
Izmir (známy tiež ako Smyrna) je osídlený už päť a pol milénia. Mesto leží v oblasti Malej Ázie, v zátoke, ktorá ústí do Stredozemného mora. Jeho poloha znamenala, že mesto zažilo nadvládu mnohých civilizácii a ríš. Posledná z nich, Osmanská ríša, dobyla Izmir roku 1389, kedy ešte patril upadajúcej Byzantskej ríši.

Turecko: Istanbul - dobrodružná dovolenka I.
Publikované: 27.7.2014
Práve sedím na lavičke na stanici a netrpezlivo čakám, než sa náš autobus rozhýbe smerom na Istanbul. Konečne ho uvidím na vlastné oči! Toto úchvatné mesto láka každého cestovateľa túžiaceho zažiť báječné dobrodružstvo!

Turecko: autom od Priéné až po Myndos
Publikované: 22.12.2012
Ďalší pekný deň, a tak plánujem cestu za menej vyhľadávanými krásami v Turecku. Navštívte so mnou miesta ako sú Priéné alebo polozatopené mesto Myndos.

Turecko: karavánou po Hodvábnej ceste
Publikované: 29.12.2012
Počuli ste už o hodvábnej ceste? Viete aká je dlhá? A kade viedla? Pridáme sa k jednej karaváne a uvidíme… Neprejdeme cestu od začiatku z Číny, pretože to by sme mali na koniec do Istanbulu 9 000 km a okrem Marca Pola ju mnoho ľudí celú neprechádzalo. Väčšina obchodníkov putovala na niektorom úseku od bazáru po bazár, kde tovar nakúpili a potom predali.


Súvisiaca fotogaléria

Turecko – krásy krajiny
Táto turistami obľúbená destinácia leží na dvoch svetadieloch, a to v Európe a Ázii. Turecko...

Turecko: Pamukkale, Hierapolis
Pamukkale je oblasť s termálnymi prameňmi, ktorá je súčasťou Hierapolisu. Pramene vyvierajú sever...

Turecko: Istanbul - výletné miesta
Európska časť Istanbulu je jedno veľké obchodné stredisko. Ázijská časť slúži skôr ako obytná obl...

Turecko: Kapadócia - krajina rozprávkových komínov
Kapadócia (Cappadocia), toto unikátne miesto na Zemi sa nachádza na území Turecka, konkrétne vo v...


Súvisiace video

Turecko: Istanbul - kozmopolitná brána Orientu
Najväčšie turecké mesto, v ktorom žijú milióny ľudí rôznych národností a kultúr je spojnicou dvoc...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

7.8.2020
V týchto dňoch bola verejnosti predstavená nová bezplatná mobilná aplikácia Horskej záchrannej služby (ďalej len HZS), ktorá okrem privolania pomoci prostredníctvom jedného tlačidla prináša hneď niekoľko ďalších noviniek.
5.8.2020
Spišské múzeum vás pozýva stráviť leto na Spišskom hrade. Pripravený je pre vás bohatý program, ktorý tvoria koncerty, divadelné predstavenia, šerm i nočné prehliadky.

3.8.2020
Karlove Vary budú hostiť 25. ročník karlovarského folklórneho festivalu tento rok v septembri, počas predĺženého víkendu 3.–6. vystúpia folklórne súbory na rôznych scénach v regióne.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - KEŇA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 8. 8. 2020
sviatok:Oskar
dnes:
sobota 8.8.
30 °C
zajtra:
nedeľa 9.8.
30 °C