www.infoglobe.sk » Turecko: autom od Priéné až po Myndos

Turecko: autom od Priéné až po Myndos

Publikované: 22.12.2012
Ďalší pekný deň, a tak plánujem cestu za menej vyhľadávanými krásami v Turecku. Navštívte so mnou miesta ako sú Priéné alebo polozatopené mesto Myndos.

mesto Priéné

Ideme do opusteného mesta Priéné schovaného v kopcoch za mestečkom Söke (30 km vzdialené od Efezu a 5 km vzdialené od Söke). Stúpame po strmej širokej ceste vedúcej k pôsobivej bráne a začínajú sa nám zjavovať jednotlivé časti domov na úpätí hory Samsun Dagi v nádhernom prostredí terás porastených borovicami. Prvými osídlencami boli v 11. storočí pred našim letopočtom pravdepodobne Gréci. Mesto, ktorého rozvaliny teraz obdivujeme, bolo navrhnuté v 4. storočí pred našim letopočtom v pravouhlom systéme. Ako sa prístav postupne zanášal naplaveninami, slabla aj sláva a bohatstvo mesta a nepriatelia oň strácali záujem. Vďaka tomu si zachovalo helenistický charakter. Míňame verejné či náboženské budovy, agoru a divadlo. Nad hlavnou ulicou nájdeme chrám Pallas Athény, ktorý bol vystavaný za Alexandra Veľkého. Je to jeden z najharmonickejšie navrhnutých chrámov, preto slúžil ako vzor študentom architektúry. Z pôvodných tridsiatich jónskych stĺpov bolo päť znovu vztýčených. Naľavo od hlavnej ulice je bouleuterion z 2. stor. pred n. l., kde zasadala štátna rada. Na jednej zo strán je stupienok, odkiaľ sa rečník obracal so svojim prejavom k mestskej rade. Potom čo prejdeme ulicu, dostaneme sa k posvätnému portiku, k agore a nádhernému Diovmu chrámu, ktorý tvoril srdce mesta. Ďalej pôjdeme ulicou a objavíme všadeprítomné kúpele. Škoda, že ich dnes nemôžeme využiť… Celé mesto leží v tieni vysokých borovíc a musíme byť pripravení na kľučkovanie medzi hadmi, škorpiónmi a divokými prasatami, nechávajúcimi po sebe zreteľné stopy. Vo svojom kráľovstve na nevítaných hostí rozhodne nečakajú.

mesto Miletosmesto Miletosmesto Miletos

Ulovili sme krásne fotografie, tak hor sa na ďalšie do mesta Milétos. Tu si dávame vysnívanú zmrzlinu a stúpame po schodoch divadla a stále vyššie, až k pevnosti postavenej za Seldžukov. Ďalej pokračujeme pre zmenu dole z kopca k chrámu bohyne Artemis a k agore, kde bývajú korytnačky, a obdivujeme nádherné stĺporadie promenády pre bohatých nakupujúcich. Prechádzame úchvatné kúpele, neskôr prestavené na Byzantský kostol a potom cez aleju olivovníkov. Pozrime sa, vždy zodpovedná kamarátka zrazu nemôže nájsť kľúče od auta. Tak znovu. Je horúco, voda nám už nezostala, ale kľúče proste nie sú, aj keď sme sa znova vrátili a opäť pozvoľna prešli. To je smola. Ani v kaviarni so zmrzlinou po kľúčoch ani stopy. Sme zúfalé, chytá nás panika. Asi pôjdeme stopom, ale potom zas návrat pre auto s náhradnými kľúčmi (sme 2 hodiny vzdialené od Bodrumu). Také komplikácie. Odovzdane ideme k autu a Lenka len tak zo zúfalstva skúsi otvoriť. Zaberie a ono to ide! A kľúče ležia na sedadle! Och, to nám spadol kameň zo srdca.

mesto Didime

Po dramatických okamžikoch prichádzame k mestu Didime a úchvatnému Apollonovmu chrámu, ktorý rozhodne nenechá nikoho chladným. Pred siedmimi rokmi som ho navštívila s kamarátom v noci a pretože už bolo zatvorené, preliezli sme plot a utekali pred strážnikmi až doprostred svätyne, kam sme prešli úzkou tmavou chodbičkou. Bolo to neskutočné dobrodružstvo bez svetla. Len na nočnej oblohe padali hviezdy a my sme boli pyšní, že sme sa sem dostali a že nás strážnik nechytil. S búšiacim srdcom sme vtedy nasávali magickú atmosféru tohto veľkolepého chrámu rovnako ako dnes. Chrám nás fascinuje aj teraz, za denného svetla, svojou majestátnosťou. Neďaleko od Apollonovho chrámu stávala veštiareň. Jej posvätné priestory boli domovom kňažky, ktorá po vdýchnutí pár z prameňa upadala do hypnotického stavu a odpovedala na zložité otázky týkajúce sa lásky, rodiny a túžob, ktoré trápili ľudí v staroveku rovnako ako aj dnes. Prvá svätyňa bola zničená Peržanmi, a keď tadeto prechádzal Alexander Veľký, naplánoval vybudovanie nového chrámu. Ohromné rozmery stavby ju takmer odsúdili k tomu, aby nebola nikdy dokončená.

DidimeKaňonPedasa

A potom už mierime domov smer Bodrum, okolo veľkého jazera Bafa a tunelom a potom je uprostred cesty obrovský strom (asi 5 km od letiska Bodrum). Tu odbočíme na malú zastávku za prírodnými krásami. Aj keď to tak nevyzerá, je tu schovaný nádherný kaňon, ktorým preteká rieka, sú tu pekné menšie vodopády a tiež hlboká jaskyňa, na ktorú je dobré vybaviť sa lanami a halogénovou baterkou. V kaňone môžete aj kempovať.

Stačí ďalších 30 km a sme doma v Bodrume, taký je dnešný názov pre staroveké dorské mesto Halikarnas, v ktorom je preslávené Mauzóleum. Nechal ho postaviť Mausolos II., 375-53 pred n. l., vládca antickej Kárie, ktorý si Halikarnas zvolil za hlavné mesto. Mestské hradby – tiež Mausolove dielo – boli počas obliehania Alexandrom Veľkým v 4. storočí pred n. l. takmer úplne zničené, to je starovekom Halikarnase, kde stával druhý zo siedmich divov sveta a býval tu aj Hérodotos - otec dejín. Dnes hrad pripomína skôr viacúrovňový labyrint nádvorí, sál, múzeí, priekop a vodných nádrží. Dá sa tu nájsť aj žalár. Nenechajte si ujsť ani návštevu siene so Skleneným vrakom, kde nájdete byzantskú loď zhruba z roku 1025 aj s celým nákladom. Na hradbách sú vybudované bastily. Je ich päť a sú symbolom rôznych národností, ktoré tu spoločne žily. Dnes je vo vnútri výstava podmorskej archeológie s vrakmi lodí. V podhradí sa v lete konajú koncerty a divadelné predstavenia. Tento rok ste tu mohli vedieť Rieka Zorbu, Labutie jazero, Karmen atď. Nočný život tu pulzuje na plné obrátky na plávajúcej diskotéke Katamarán alebo na veľkolepej show disko Halikarnas, sprevádzanej všetkými dostupnými efektami. A druhý deň odpoludnia vyrážame do pohodovej samoty mesta Pedasy v kopcoch bodrumského polostrova s nádherným výhľadom na more, ktoré si najlepšie vychutnáte pri zapadajúcom slnku a v noci tu nerušene pozorujete hviezdy. Veľmi romantické miesto.

Potopené mesto Myndos

Pokračujeme do Turgutreis, 15 km ďalej na západnom konci polostrova, kde majú aj open air kino. Toto miesto je pomenované po slávnom admirálovi osmanskej flotily. A nakoniec si zatancujeme salzu v Biteze v hoteli Ambrosia. Ďalší deň sa budeme potápať pri Čiernom ostrove s termálnymi prameňmi. Pokročilí potápači sa môžu s inštruktormi ponoriť k vrakom piatich lodí a k jednému vraku lietadla.

Posledný deň venovaný Bodrumu zavítame na polopotopené mesto Myndos a môžeme túto oblasť opustiť.

 

Text/foto: Sylvie HalouzkováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Turecko: lákavá krajina Orientu
Publikované: 1.12.2012
Ďaleký, lákavý, korenený Orient. Len zavrieť oči a vyrastie znovu pred očami… Prestaňte myslieť na všedný deň a ponorte sa so mnou do kúzelnej atmosféry rozprávok tisíc a jednej noci, krajiny zahnutých šablí, obráteného polmesiaca a výbojných sultánov. Je to už dávno, keď bol Turek postrachom Európy, a aj tak ľudí stále fascinuje krásna krajina Turecka.

Turecko: Bodrum alebo Halikarnas I.
Publikované: 31.8.2014
Práve sme pristáli. Zhlboka sa nadýchnem. Hurá, už sme konečne tu, na letisku v Bodrume. Nasadáme na autobus a po 40 minútach schádzame dole z kopca do mesta Bodrum. Vzduch slano vonia diaľkami, farby sa predháňajú v odtieňoch a azúrový horizont plynulo prechádza do oblohy.

Turecko: Bodrum alebo Halikarnas II.  
Publikované: 7.9.2014
Práve míňam obchodík so zmrzlinou, ktorá sa vyrába priamo v Bodrume. Nemôžem nechať toto miesto bez povšimnutia, a tak si dávam "do nosa" višňovú, melónovú a mandarínkovú zmrzlinu, teda po turecky dondurmu. A pokračujem miernym stúpaním do menej okázalej obytnej časti Bodrumu až po biely nízky múr, ktorý ohraničuje slávne Mauzóleum v Halikarnase.

Turecko: Bodrum alebo Halikarnas III.
Publikované: 15.9.2014
Od divadla znova stopujem dolmuš a mierim smerom na Gumbet, čo je hneď ďalšia zátoka za mestom Bodrum. Idem sa pozrieť na Myndskú bránu, z ktorej viedla cesta do mesta Myndos. Táto brána bola veľmi dobre strategicky postavená.

Turecko: Kapadócia – krajina krásnych koní I.
Publikované: 27.10.2014
Rozhodla som sa, že ešte musím zájsť do Kapadócie – krajiny krásnych koní, ako ju nazvali Chetiti. Kúpila som si lístok na autobus a mierim z Bodrumu do Antalye, kde prespím. Ďalší deň pôjdem cez mesto Konya, kde navštívim karavansaraj (orientálny hostinec pri hlavných cestách, kde sa občerstvovali účastníci karaván aj ich zvieratá, pozn. red.) a múzeum Mevlany.

Turecko: Kapadócia – krajina krásnych koní II.
Publikované: 3.11.2014
Práve vchádzame do mesta Konya, ktoré bolo hlavným mestom Seldžuckej ríše. Vystupujem na autobusovej stanici, vyzdvihujem si mapku mesta a mierim k vežičke, ktorá mi ukazuje cestu k múzeu Mevlany. Mesto sa rozkladá na náhornej plošine a zo všetkých strán ho obklopujú hory.

Turecko: Kapadócia – zem krásnych koní III.
Publikované: 10.11.2014
Strednú Anatóliu križuje veľa ciest. Medzi najznámejšie patrí hodvábna cesta. Aby tu Seldžukovia podporili rozvoj obchodu, vystavali na ochranu a pre pohodlie putujúcich kupcov pojazdné hostince alebo karavansaraye.

Turecko: Kapadócia – zem krásnych koní IV.
Publikované: 17.11.2014
Po mnoho storočí bola Anatólia centrom kresťanstva a zdá sa, že tomu bolo tak hlavne zásluhou apoštola Pavla a jeho misionárskym výpravám. Jeho pôsobnosť sa tu datuje od r. 41 po Kristovi. V Kapadócii sa rozšírilo kresťanstvo aj vďaka tomu, že tu našlo úrodnú pôdu už v prvom storočí.

Turecko: Kapadócia - krajina krásnych koní V.
Publikované: 24.11.2014
Moja cesta nateraz smeruje cez turnikety do areálu múzea a ďalej do kostola sv. Barbary, ktorá sa proti vôli svojho otca stala kresťankou. Ten ju preto najskôr uväznil a nakoniec zabil. Za to do neho podľa legendy udrel blesk.

Turecko: Istanbul - dobrodružná dovolenka V.
Publikované: 24.8.2014
Plávame okolo mešity Ortakoy, ktorú postavil sultán Abdulmecid v roku 1853. Stavbu opäť realizoval jeho architekt Nikogos Balyanovi. Je vystavená v barokovom štýle a leží na európskej časti Bosporu. Práve sa plavíme pod slávnym Bosporským mostom. Ten bol postavený v roku 1973 pri príležitosti päťdesiateho výročia založenia Tureckej republiky.

Turecko: Istanbul - dobrodružná dovolenka IV.
Publikované: 17.8.2014
Práve mierime priamo z kopca dole do prístavu. Nasadneme na loď a vyberieme si lavičku na hornej palube. Za chvíľku vyplávame. Názov Bospor znamená Kravský brod. Podľa legendy tu v starovekom Grécku žila krásna kňažná Io.

Turecko: Istanbul
Publikované: 8.12.2012
Prístavné mesto Istanbul, v ktorom žije viac ako 16,5 milióna ľudí, je v súčasnej dobe hodnotené ako jedno z najvýznamnejších svetových metropol. Toto mesto sa ako jediné rozkladá na dvoch kontinentoch – Európe a Ázii.

Turecko: z parku Köprülü až po Efez
Publikované: 15.12.2012
Opusťme šedivú priemernosť všedných dní a vznesme sa na lietajúcom koberci do Národného parku Köprülü, kde aj jednu noc v pohodovom kempe pri rieke prenocujeme a zamierime hore k prameňom rieky Kopručay. Potom sa vydáme cez Antalyu a Pamukale až do Dresu.

Turecko: Bájna Trója
Publikované: 16.2.2013
Mesto Trója leží v Turecku, konkrétne v západnej Malej Ázii. Podľa bájí mali Tróju na brehu rieky Skamandros založiť Achájci. Pred vstupom do mesta, na parkovisku, kde sa rozhodne nemusíte báť, že nebudete mať kam postaviť auto, si v pokladni môžete zakúpiť vstupenku, ktorá je pri vstupu do mesta nutná.

Turecko, Izmir: dedičstvo multikulturalizmu
Publikované: 12.7.2013
Izmir (známy tiež ako Smyrna) je osídlený už päť a pol milénia. Mesto leží v oblasti Malej Ázie, v zátoke, ktorá ústí do Stredozemného mora. Jeho poloha znamenala, že mesto zažilo nadvládu mnohých civilizácii a ríš. Posledná z nich, Osmanská ríša, dobyla Izmir roku 1389, kedy ešte patril upadajúcej Byzantskej ríši.

Turecko: Istanbul - dobrodružná dovolenka I.
Publikované: 27.7.2014
Práve sedím na lavičke na stanici a netrpezlivo čakám, než sa náš autobus rozhýbe smerom na Istanbul. Konečne ho uvidím na vlastné oči! Toto úchvatné mesto láka každého cestovateľa túžiaceho zažiť báječné dobrodružstvo!

Turecko: Istanbul - dobrodružná dovolenka II.
Publikované: 3.8.2014
Sme na konskom trhu. Ak máte fantáziu, môžete ešte počuť dupot konských kopýt. Práve tu stával slávny hipodrom alebo závodisko konských štvorzáprahov, kde každý rok prebiehali preteky za účasti cisára. Fandili tu dve strany, zelení – zástupcovia bežných občanov a modrí – zástupcovia šľachty a významných osôb mesta.

Turecko: Istanbul - dobrodružná dovolenka III.
Publikované: 10.8.2014
To sa nám krásne spalo s toľkými zážitkami z predchádzajúceho dňa. Teraz nás čakajú úžasné turecké raňajky, čiže biely syr, paradajky, uhorky, olivy, chleba… K tomu čierny čaj, poriadne osladený. A môžeme sa vydať ako by sme boli pozvaní osobne sultánom na audienciu v jeho paláci Topkapi.

Turecko: Kapadócia – krajina krásnych koní VI.
Publikované: 1.12.2014
Konečne došlo k tomu, že som uskutočnila let balónom nad Kapadóciou. Podľa mňa je to najkrajšie miesto, kde by ho mohol človek absolvovať. Boli sme na mieste určenia o 5:15 ráno za svitania a balónov sa tu pripravovalo cez päťdesiat!

Turecko: karavánou po Hodvábnej ceste
Publikované: 29.12.2012
Počuli ste už o hodvábnej ceste? Viete aká je dlhá? A kade viedla? Pridáme sa k jednej karaváne a uvidíme… Neprejdeme cestu od začiatku z Číny, pretože to by sme mali na koniec do Istanbulu 9 000 km a okrem Marca Pola ju mnoho ľudí celú neprechádzalo. Väčšina obchodníkov putovala na niektorom úseku od bazáru po bazár, kde tovar nakúpili a potom predali.


Súvisiaca fotogaléria

Turecko: Pamukkale, Hierapolis
Pamukkale je oblasť s termálnymi prameňmi, ktorá je súčasťou Hierapolisu. Pramene vyvierajú sever...

Turecko: Istanbul - výletné miesta
Európska časť Istanbulu je jedno veľké obchodné stredisko. Ázijská časť slúži skôr ako obytná obl...

Turecko: Kapadócia - krajina rozprávkových komínov
Kapadócia (Cappadocia), toto unikátne miesto na Zemi sa nachádza na území Turecka, konkrétne vo v...


Súvisiace video

Turecko: Istanbul - kozmopolitná brána Orientu
Najväčšie turecké mesto, v ktorom žijú milióny ľudí rôznych národností a kultúr je spojnicou dvoc...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

22.10.2019
Praha nechala zrekonštruovať kobky v nábrežných múroch pražskej náplavky. Vzniknutý priestor obsadia nájomcovia. Dni otvorených dverí na Rašínovom nábreží sa pre verejnosť uskutočnia 23. a 24. októbra už počas prevádzky.
21.10.2019
Vo štvrtok 7. novembra 2019 otvorí v Trenčíne svoje brány štrnásty ročník festivalu dobrodružných filmov HoryZonty. Podujatie bude prebiehať v kine Hviezda a v klube Lúč.
20.10.2019
Martinský cestovateľský festival – Bez hraníc sa uskutoční v poradí už deviaty raz, a to v termíne 6. až 9. novembra 2019. Festival opäť prinesie zaujímavé prednášky o cestovaní, ľuďoch, kultúre i prírode.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ÍRSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 22. 10. 2019
sviatok:Sergej
dnes:
utorok 22.10.
17 °C
zajtra:
streda 23.10.
19 °C