www.infoglobe.sk » Palác Topkapi

Palác Topkapi

Publikované: 18.10.2008
Palác Topkapi, oficiálne nazývaný Palác s delovou bránou, bol kedysi živým nervom osmanskej ríše ako oficiálna rezidencia osmanských sultánov a centrum vlády nad celou ríšou v rokoch 1465 až 1853. Stojí na mieste gréckeho mesta Byzantion, ktoré neskôr premenovali na Konstantinopol (Carihrad) a nakoniec Istanbul.

Konkrétne leží v časti mesta južne od mostu Galata a západne od Bosporu, neďaleko železničnej stanice Sirkeci. Topkapi je rozľahlé mesto, ktoré sa počas stáročí menilo a pretváralo – sultáni stavali znovu a znovu ďalšie komplexy budov, ak to bolo potrebné. Označenie „Palác“ nie je pre túto stavbu primerané, nakoľko ide o komplex zložený zo štyroch hlavných dvorov a množstva menších budov. Na vrcholu existencie panského sídla tam žilo na 4000 ľudí. Dnes je z Topkapi múzeum s takým množstvom rozmanitého bohatstva, že sa návštevníci musia niekoľkokrát vracať, ak chcú obdivovať všetky poklady a cennosti.

Palác Topkapi

Turecký dobyvateľ kresťanského Carihradu Neumet II. tam postavil úradnú budovu a v roku 1454 urobil z mesta pod novým názvom Istanbul hlavné mesto osmanskej ríše. Topkapi bol pôvodne správny komplex (nie kráľovská rezidencia) pre vládnych úradníkov. Na tomto mieste bola aj klenotnica, palácová škola (akási elitná škola pre civilných úradníkov), oficiálne remeselnícke dielne, obchodné domy, stajne a pekárne. Serial Topkapi je usporiadaný okolo väčšieho počtu nádvorí. Na prvom nádvorí je v súčasnosti parkovisko, takže prehliadková trasa začína až na druhom nádvorí. V rohu prvého palácového dvora stojí kostol Hagia Eirene, postavený už v 4. storočí.

Palác TopkapiPalác TopkapiPalác Topkapi

Kostol je jednoduchá tehlová stavba s apsidou (polkruhový alebo polygonálny priestor pričlenený k hlavnej budove) s kupolou a ranými mozaikami. Hagia Eirnene – v preklade znamená Kostol božského mieru – je dnes múzeum a koncertná hala. Na pravej strane dvora sú rozsiahle komplexy kuchýň s mimoriadnou zbierku čínskeho porcelánu. Z druhého nádvoria je to len zopár krokov k poradnej miestnosti čiže diwanu a harému. Na treťom nádvorí sa v Pavilóne Svätého plášte vystavujú relikvie proroka Mohameda. V nových klenotniciach možno vidieť nádherné exponáty ako napríklad dýku z Topkapi s rukojeťou osadenou drahokamami.

Palác TopkapiPalác TopkapiPalác Topkapi

Najlepší výhľad na celý komplex a okolie je z tzv. Bagdadského kiosku, postaveného na pamiatku dobytia mesta sultánom Muradom IV. v roku 1699. Až okolo roku 1540 dala Roxelana, bývalá otrokyňa a neskoršia manželka sultána Sulejmana Nádherného, podnet k tomu, aby sa Topkapi stal domovom sultána a jeho ženského sprievodu. Turistom v súčasnosti núkajú prehliadky iba časti z 300 izieb. Tajné dvere, chodby, fontány, zabudované do stien izieb (aby prehlušili rozhovory a znemožnili odpočúvanie), nádherné mozaiky, brokát, hodváb, nábytok a maľby z rôznych slohových epoch vytvorili luxusnú atmosféru, ovanutú tajomstvom. Topkapi je bohatý na fontány a tečúcu vodu, pavilóny a parky. To všetko vytvára u návštevníka dojem pozemského raja. Taktiež diamanty, smaragdy a rubíny, inde uvádzané ako zvláštnosť, patria v Topkapi k všednému životu.

Palác Topkapi

 

Zpracoval: J. Štantejský

Foto: Wikimedia Commons, Radomil - č. 2, dallorto - č. 2, č. 3, č.4, č. 5, č. 6 

Preklad: J. Výborný

 

späťDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Hagia Sofia
Publikované: 26.10.2009
Hagia Sofia, chrám svätej múdrosti, kedysi neposvätnejšia stavba hlavného mesta Byzantskej ríše Konštantínopolu (Istanbulu), ohuruje hlavne svojim vysokým a širokým vnútorným priestorom a svetelnými efektmi, ktoré budia dojem, že kopula sa vznáša vo vzduchu.

Turecko, Istanbul I.: život v meste - VIDEO
Publikované: 30.11.2010
Autá na diaľnici z ázijského letiska Sabiha, ktoré je od Istanbulu vzdialené desiatky kilometrov, pomaly prechádzajú smerom k významnej tureckej metropole. Je teda dostatok času na prvé letmé zoznámenie s najväčším tureckým mestom a životom na jeho periférii.

Turecko: Istanbul
Publikované: 8.12.2012
Prístavné mesto Istanbul, v ktorom žije viac ako 16,5 milióna ľudí, je v súčasnej dobe hodnotené ako jedno z najvýznamnejších svetových metropol. Toto mesto sa ako jediné rozkladá na dvoch kontinentoch – Európe a Ázii.

Turecko: z parku Köprülü až po Efez
Publikované: 15.12.2012
Opusťme šedivú priemernosť všedných dní a vznesme sa na lietajúcom koberci do Národného parku Köprülü, kde aj jednu noc v pohodovom kempe pri rieke prenocujeme a zamierime hore k prameňom rieky Kopručay. Potom sa vydáme cez Antalyu a Pamukale až do Dresu.

Turecko: karavánou po Hodvábnej ceste
Publikované: 29.12.2012
Počuli ste už o hodvábnej ceste? Viete aká je dlhá? A kade viedla? Pridáme sa k jednej karaváne a uvidíme… Neprejdeme cestu od začiatku z Číny, pretože to by sme mali na koniec do Istanbulu 9 000 km a okrem Marca Pola ju mnoho ľudí celú neprechádzalo. Väčšina obchodníkov putovala na niektorom úseku od bazáru po bazár, kde tovar nakúpili a potom predali.

Istanbul II: islam na turecký spôsob - VIDEO
Publikované: 7.12.2010
Napriek tomu, že Istanbul leží jednou časťou v Európe a jednou v Ázii, zostává pre Európana tak trochu exotickým. Hlavnou príčinou je úplne jednoznačne moslimská viera. Konštantínopol, dnešný Istanbul alebo ak chcete tak Carihrad, ale kedysi býval kresťanským mestom.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

10.12.2019
Olomoucké výstavisko vás v dňoch 12.–15. decembra pozýva do kúzelnej atmosféry vianočnej pohody. Sprievodný kultúrny program je pripravený pre deti aj dospelých, rovnako tak predaj vianočných stromčekov, dekorácií a darčekov. Vstup na akciu je zdarma.
9.12.2019
Príďte si vychutnať osobitné čaro Vianoc na najstaršie trhovisko v meste Trnava. Námestie sv. Mikuláša bude od 13. do 15. decembra 2019 hostiť staré stredoveké remeslá i ručne vyrobený živý adventný kalendár.

8.12.2019
V roku 2026 bude Slovensko spolu s Fínskom hostiť titul Európske hlavné mesto kultúry, ktorý má upriamiť pozornosť na bohatstvo a rozmanitosť danej krajiny v Európe. Zároveň má vyzdvihnúť spoločné črty oboch krajín.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ANDORRA a VATIKÁN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 10. 12. 2019
sviatok:Radúz
dnes:
utorok 10.12.
2 °C
zajtra:
streda 11.12.
-3 °C