www.infoglobe.sk » Turecko - Alanya

Turecko - Alanya

Publikované: 23.9.2008
Jednou zo zaujímavých turistických destinácií na letnú dovolenku je nesporne Turecko. Táto krajina, ležiaca na pomedzí Európy a Ázie má čoraz väčšie predpoklady na uspokojenie požiadaviek náročných turistov, pre ktorých je veľmi populárna aj vďaka kombinácii európskych a moslimských kultúr.

K zvyšovaniu miestneho cestovného ruchu prispievajú aj rastúce ceny v doposiaľ obľúbených letoviskách v Chorvátsku alebo v Taliansku. Za cestu do Turecka síce zaplatíte trochu viac, no na mieste vás všetko vyjde lacnejšie ako napríklad v spomenutom Taliansku. Navyše stanovené ceny na trhoviskách často vyjednáte ešte nižšie... Okrem toho tunajšie hotely núkajú obľúbený program „all inclusiv“, takže ak nechcete tráviť každý večer v inej reštaurácii a lámať si hlavu s účtami, máte jasno...

Alanya

Asi 120 km na východ od letiska v meste Antalya sa rozkladá jedno z často vyhľadávaných miest „Tureckej riviéry“. K moru otvorená a od pevniny chránená pohorím Taurus malebná Alanya, ktorej ramena tvoria pláže Kleopatrina a Keykubat, má skutočne čím zaujať. Jej súčasťou sú oblasti Indzhekum, Konakly, Karaburun a Makhmutlar. Dnešná populácia samotného mesta činí 250 000 obyvateľov, no v priebehu hlavnej sezóny (apríl až november) sa toto číslo až zdvojnásobí prílivom turistov.

Samotné mesto založili 200 rokov pred n. l. osadníci z ostrova Aegean, no slávne sa stalo až v dobách rozmachu antického Ríma. V tom čase ho pod názvom Korakesion využívali piráti ako hlavný prístav a základňu. Veľkú úlohu tu zohrala pevnosť na skalnatom výbežku nad mestom. Práve v nej mal byť podľa starej legendy ukrytý pirátsky poklad. K tomuto miestu sa viaže aj ďalšia povesť, ktorá preslávila toto prístavné mestečko. Podľa nej Alanyu predstavil Marcus Aurelius egyptskej kráľovnej Kleopatre, a tá začala využívať tunajšiu pevnosť ako základňu pri budovaní svojej flotily. Každopádne mesto začalo prosperovať až v roku 1220, po jeho dobytí sultánom Alledinom Kejkubatom. Vtedy mesto získalo svoj názov „Alaye“, čo v preklade znamená „nóbl“. V roku 1471 sa stalo súčasťou Osmanskej ríše s hlavným mestom Istanbul, a odvtedy je Alanya považovaná za turecké mesto.

Hlavné turistické lákadlo je samozrejme už spomenutá Byzantská pevnosť, presnejšie jej zrúcanina, obklopená päťdesiatkou veží, perfektne splývajúcimi s dvojicou hradieb. Za hradbami zvedavý návštevník nájde aj pozostatky Byzantského kostola alebo kaplnku z 11. storočia, postavenú na základoch z helénistického obdobia či mešity. Ak sa rozhodnete navštíviť pozostatky Seldžuckého paláca, pripravte si 2 turecké líry na autobus, ktorý vás vyvezie na kopec a ďalších 10 tureckých lír na vstupné. Ak sa však rozhodnete zdolať prevýšenie po svojich, núka sa alternatíva pohodlnej cesty, ktorá vedie z prístavu okolo preslávenej osembokej Červenej veže (Kyzyl Kule). Kúsok od nej sa navyše núka prvý a doteraz jediný pivovar na tureckej riviére – Red Tower Brewery, ktorého pivo určite osvieži, či už cestou hore alebo po absolvovaní výletu. Za zmienku stojí aj neobvyklý pohľad na súkromné kúpalisko pod vežou. Príťažlivé slečinky v bikinách tu totiž nahradzujú turecké ženy, ktoré sa slnia a kúpu zahalené do oblečenia s tradičnou šatkou okolo hlavy. Ak budete stúpať stále hore, núka sa, samozrejme, nádherný výhľad na mesto, ten sa však od iných v niečom líši... strechy domov aj hotelov totiž „skrášľujú“ barely s vodou, využívajúce na zohriatie slnečnú energiu.

Ďalšie lákadlo sú kvapľové jaskyne Damlatash, objavené náhodou pri ťažbe kameňa pre miestny prístav iba v roku 1948. Jaskyne sa stali významným prínosom k rozvoju cestovného ruchu v Alanyi, lebo začali priťahovať astmatikov z celého sveta. Vnútri skalných brál je totiž stála teplota 22 - 23°C a vlhkosť vzduchu dosahuje až 95 %.

Ale nie sú to iba pamiatky, ktoré lákajú turistov do oblasti Tureckej riviéry. Je to aj množstvo rôznych aktivít a podujatí, ktoré núkajú miestne agentúry. Napríklad výlety v offroadoch po pohorí Taurus, návšteva ôsmeho divu sveta „Pamukkale“ čiže Bavlnený zámok – jedná sa o dílo prírody, ktoré vznikalo 15 000 rokov – oslnivo biele travertínové terasy s azúrovo modrou termálnou vodou.

 

Nebolo by to turecké mesto, keby nebolo preplnené obchodmi a stánkami s orientálnym tovarom, korením, čajom, tabakom, no aj s oblečením a módnymi doplnkami. Pravda je taká, že sa skutočne z veľkej časti jedná o falzifikáty svetových značiek, ktorých výroba zatiaľ nie je dostatočne trestaná... Čo ani neprekvapuje... Takže si tu ľahko kúpite značky ako Emporio Armani, Dolce & Gabbana, Ed Hardy, Prada, Gucci či Versace. Ako obchod by sa dalo nazvať takmer celé mesto, no v skutočnosti sa trhy nachádzajú medzi trojicou bodov: námestím so sochou prvého prezidenta Tureckej republiky Mustafu Kemala Atatürka (1881 – 1938), Červenou vežou a kvapľovými jaskyňami. Zvyšná časť Alanye a jej okolia je totiž ešte stále rozostavaná a možno tu vidieť ohromné hotelové kolosy, zatiaľ prázdne, ktoré čakajú na posledné úpravy, kým sa o rok zaplnia tisíckami ďalších turistov...

Ak vás Alanya láka, neváhajte a vydajte sa za dobrodružstvom... Nezabudnite si nastaviť správny čas – GMT + 2.

Text a foto: Amy Challen a Jan Lidmaňský

Preklad: J. VýbornýDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Turecko, Istanbul I.: život v meste - VIDEO
Publikované: 30.11.2010
Autá na diaľnici z ázijského letiska Sabiha, ktoré je od Istanbulu vzdialené desiatky kilometrov, pomaly prechádzajú smerom k významnej tureckej metropole. Je teda dostatok času na prvé letmé zoznámenie s najväčším tureckým mestom a životom na jeho periférii.

Turecko: Kapadócia - krajina krásnych koní V.
Publikované: 24.11.2014
Moja cesta nateraz smeruje cez turnikety do areálu múzea a ďalej do kostola sv. Barbary, ktorá sa proti vôli svojho otca stala kresťankou. Ten ju preto najskôr uväznil a nakoniec zabil. Za to do neho podľa legendy udrel blesk.

Turecko: Kapadócia – zem krásnych koní IV.
Publikované: 17.11.2014
Po mnoho storočí bola Anatólia centrom kresťanstva a zdá sa, že tomu bolo tak hlavne zásluhou apoštola Pavla a jeho misionárskym výpravám. Jeho pôsobnosť sa tu datuje od r. 41 po Kristovi. V Kapadócii sa rozšírilo kresťanstvo aj vďaka tomu, že tu našlo úrodnú pôdu už v prvom storočí.

Turecko: Kapadócia – zem krásnych koní III.
Publikované: 10.11.2014
Strednú Anatóliu križuje veľa ciest. Medzi najznámejšie patrí hodvábna cesta. Aby tu Seldžukovia podporili rozvoj obchodu, vystavali na ochranu a pre pohodlie putujúcich kupcov pojazdné hostince alebo karavansaraye.

Turecko: Kapadócia – krajina krásnych koní II.
Publikované: 3.11.2014
Práve vchádzame do mesta Konya, ktoré bolo hlavným mestom Seldžuckej ríše. Vystupujem na autobusovej stanici, vyzdvihujem si mapku mesta a mierim k vežičke, ktorá mi ukazuje cestu k múzeu Mevlany. Mesto sa rozkladá na náhornej plošine a zo všetkých strán ho obklopujú hory.

Turecko: Kapadócia – krajina krásnych koní I.
Publikované: 27.10.2014
Rozhodla som sa, že ešte musím zájsť do Kapadócie – krajiny krásnych koní, ako ju nazvali Chetiti. Kúpila som si lístok na autobus a mierim z Bodrumu do Antalye, kde prespím. Ďalší deň pôjdem cez mesto Konya, kde navštívim karavansaraj (orientálny hostinec pri hlavných cestách, kde sa občerstvovali účastníci karaván aj ich zvieratá, pozn. red.) a múzeum Mevlany.

Turecko: Bodrum alebo Halikarnas IV.
Publikované: 22.9.2014
A opäť dolmušom pokračujem ďalej do Turgutreis k pamätníku admirála a cez zelený park prechádzkou k prístavu. Potom stopujem ďalší dolmuš a vydávam sa smerom Gumušluk, kde sa nachádza potopené mesto Myndos.

Turecko: Bodrum alebo Halikarnas III.
Publikované: 15.9.2014
Od divadla znova stopujem dolmuš a mierim smerom na Gumbet, čo je hneď ďalšia zátoka za mestom Bodrum. Idem sa pozrieť na Myndskú bránu, z ktorej viedla cesta do mesta Myndos. Táto brána bola veľmi dobre strategicky postavená.

Turecko: Bodrum alebo Halikarnas II.  
Publikované: 7.9.2014
Práve míňam obchodík so zmrzlinou, ktorá sa vyrába priamo v Bodrume. Nemôžem nechať toto miesto bez povšimnutia, a tak si dávam "do nosa" višňovú, melónovú a mandarínkovú zmrzlinu, teda po turecky dondurmu. A pokračujem miernym stúpaním do menej okázalej obytnej časti Bodrumu až po biely nízky múr, ktorý ohraničuje slávne Mauzóleum v Halikarnase.

Turecko: Istanbul - dobrodružná dovolenka V.
Publikované: 24.8.2014
Plávame okolo mešity Ortakoy, ktorú postavil sultán Abdulmecid v roku 1853. Stavbu opäť realizoval jeho architekt Nikogos Balyanovi. Je vystavená v barokovom štýle a leží na európskej časti Bosporu. Práve sa plavíme pod slávnym Bosporským mostom. Ten bol postavený v roku 1973 pri príležitosti päťdesiateho výročia založenia Tureckej republiky.

Turecko: Istanbul - dobrodružná dovolenka IV.
Publikované: 17.8.2014
Práve mierime priamo z kopca dole do prístavu. Nasadneme na loď a vyberieme si lavičku na hornej palube. Za chvíľku vyplávame. Názov Bospor znamená Kravský brod. Podľa legendy tu v starovekom Grécku žila krásna kňažná Io.

Turecko: Istanbul - dobrodružná dovolenka III.
Publikované: 10.8.2014
To sa nám krásne spalo s toľkými zážitkami z predchádzajúceho dňa. Teraz nás čakajú úžasné turecké raňajky, čiže biely syr, paradajky, uhorky, olivy, chleba… K tomu čierny čaj, poriadne osladený. A môžeme sa vydať ako by sme boli pozvaní osobne sultánom na audienciu v jeho paláci Topkapi.

Turecko: Istanbul - dobrodružná dovolenka II.
Publikované: 3.8.2014
Sme na konskom trhu. Ak máte fantáziu, môžete ešte počuť dupot konských kopýt. Práve tu stával slávny hipodrom alebo závodisko konských štvorzáprahov, kde každý rok prebiehali preteky za účasti cisára. Fandili tu dve strany, zelení – zástupcovia bežných občanov a modrí – zástupcovia šľachty a významných osôb mesta.

Turecko: Istanbul - dobrodružná dovolenka I.
Publikované: 27.7.2014
Práve sedím na lavičke na stanici a netrpezlivo čakám, než sa náš autobus rozhýbe smerom na Istanbul. Konečne ho uvidím na vlastné oči! Toto úchvatné mesto láka každého cestovateľa túžiaceho zažiť báječné dobrodružstvo!

Turecko: Bájna Trója
Publikované: 16.2.2013
Mesto Trója leží v Turecku, konkrétne v západnej Malej Ázii. Podľa bájí mali Tróju na brehu rieky Skamandros založiť Achájci. Pred vstupom do mesta, na parkovisku, kde sa rozhodne nemusíte báť, že nebudete mať kam postaviť auto, si v pokladni môžete zakúpiť vstupenku, ktorá je pri vstupu do mesta nutná.

Turecko: Kapadócia – krajina krásnych koní VI.
Publikované: 1.12.2014
Konečne došlo k tomu, že som uskutočnila let balónom nad Kapadóciou. Podľa mňa je to najkrajšie miesto, kde by ho mohol človek absolvovať. Boli sme na mieste určenia o 5:15 ráno za svitania a balónov sa tu pripravovalo cez päťdesiat!

Turecko: lákavá krajina Orientu
Publikované: 1.12.2012
Ďaleký, lákavý, korenený Orient. Len zavrieť oči a vyrastie znovu pred očami… Prestaňte myslieť na všedný deň a ponorte sa so mnou do kúzelnej atmosféry rozprávok tisíc a jednej noci, krajiny zahnutých šablí, obráteného polmesiaca a výbojných sultánov. Je to už dávno, keď bol Turek postrachom Európy, a aj tak ľudí stále fascinuje krásna krajina Turecka.

Turecko: z parku Köprülü až po Efez
Publikované: 15.12.2012
Opusťme šedivú priemernosť všedných dní a vznesme sa na lietajúcom koberci do Národného parku Köprülü, kde aj jednu noc v pohodovom kempe pri rieke prenocujeme a zamierime hore k prameňom rieky Kopručay. Potom sa vydáme cez Antalyu a Pamukale až do Dresu.


Súvisiaca fotogaléria

Turecko – krásy krajiny
Táto turistami obľúbená destinácia leží na dvoch svetadieloch, a to v Európe a Ázii. Turecko...

Turecko: Pamukkale, Hierapolis
Pamukkale je oblasť s termálnymi prameňmi, ktorá je súčasťou Hierapolisu. Pramene vyvierajú sever...

Turecko: Kapadócia - krajina rozprávkových komínov
Kapadócia (Cappadocia), toto unikátne miesto na Zemi sa nachádza na území Turecka, konkrétne vo v...


Súvisiace video

Turecko: Život v uliciach Istanbulu
Najväčšia turecká metropola tepe každý deň, každú minútu. V centrálnej časti sa dokonca zdá, že n...

Turecko: Istanbul - kozmopolitná brána Orientu
Najväčšie turecké mesto, v ktorom žijú milióny ľudí rôznych národností a kultúr je spojnicou dvoc...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

22.10.2019
Praha nechala zrekonštruovať kobky v nábrežných múroch pražskej náplavky. Vzniknutý priestor obsadia nájomcovia. Dni otvorených dverí na Rašínovom nábreží sa pre verejnosť uskutočnia 23. a 24. októbra už počas prevádzky.
21.10.2019
Vo štvrtok 7. novembra 2019 otvorí v Trenčíne svoje brány štrnásty ročník festivalu dobrodružných filmov HoryZonty. Podujatie bude prebiehať v kine Hviezda a v klube Lúč.
20.10.2019
Martinský cestovateľský festival – Bez hraníc sa uskutoční v poradí už deviaty raz, a to v termíne 6. až 9. novembra 2019. Festival opäť prinesie zaujímavé prednášky o cestovaní, ľuďoch, kultúre i prírode.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ÍRSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 22. 10. 2019
sviatok:Sergej
dnes:
utorok 22.10.
17 °C
zajtra:
streda 23.10.
19 °C