www.infoglobe.sk » Turecko: lákavá krajina Orientu

Turecko: lákavá krajina Orientu

Publikované: 1.12.2012
Ďaleký, lákavý, korenený Orient. Len zavrieť oči a vyrastie znovu pred očami… Prestaňte myslieť na všedný deň a ponorte sa so mnou do kúzelnej atmosféry rozprávok tisíc a jednej noci, krajiny zahnutých šablí, obráteného polmesiaca a výbojných sultánov. Je to už dávno, keď bol Turek postrachom Európy, a aj tak ľudí stále fascinuje krásna krajina Turecka.

Je to nielen krajina Turkov, ale aj mnoho ďalších rôznofarebných národov a kultúr, ktoré sa premiestňovali z jednej strany na druhú, ako vlny zmietané oceánom. Zostavme si mozaiku z jednotlivých čriepkov o tejto krajine. Krajine básnika Homéra zo Smyrny, otca dejín Herodota z Halikarnasu a dejiska najznámejšej bitky histórie v Tróji.

Göynük

Našu púť začíname na juhu pri Antalyi, v legendárnom mieste večne horiacich ohňov. Ohňov symbolizujúcich slobodu lýdskeho národa, pyšného a neohrozeného. V krajine kde bol uctievaný boh slnka Apolon. Legenda nám rozpráva o krvilačnej beštii Chimere, ktorú tu premohol krásny Bellerofontes na lietajúcom koni Pegasovi. Vraj si s ňou chrabro poradil. Zo vzduchu na ňu na lietajúcom koni vrhal ohnivé strely. A tie ohne na strmom kopci, ktoré tu v noci navštívime, sú práve poslednými vzdychmi tejto upadajúcej beštie.

Naša cesta pozdĺž pobrežia, ktorá bude dlhá asi 70km, povedie z Antalye na severozápad k mestu Olympos.

Tí, ktorí túžia po dobrodružstve, určite zájdu do kaňonu Göynük (asi 30. km našej cesty) a budú sa predierať medzi jazierkami a balvanmi dravej rieky až ku krásnym vodopádom. Tí statočnejší a vybavení neoprénmi a lanami môžu pokračovať stále ďalej. Nad vami sa týčia balvany, vkliesnené medzi dve skaly, pod ktorými musíte prekĺznuť, to vás proste nemôže nechať chladnými. A čvachtanie sa pod vodopádom to je proste nádhera. Nasleduje výprava do civilizácie a stavíme sa aj v neďalekom Kemere (asi 36. km našej cesty), dnes rastúcom turistickom raji.

Chimeira

Centrum Kemeru, ktoré sa nachádza v zátoke parku Moonlight, priamo vyzýva k prechádzkam za svitu mesiaca. Dôjdeme až k nomádskym stanom s figurínami predstavujúcimi ich putovný život. Za stanmi je aj menšie múzeum a stan, kde si sediac na kobercoch medzi vankúšmi vychutnáme výborný turecký čaj. Pri odchode hľadíme na mihotavé svetielka nočného Kemeru lákajúce pútnikov aj tanečníkov na búrlivé mejdany a neviazané tance až do svitania. Nad Kemerom, rovnako ako v celom Turecku, na kopci vlaje turecká vlajka, takže náš ďalší cieľ je jasný. Vyšplháme sa za ňou a nafotíme fascinujúcu panorámu modrozelenej zátoky Moonlight s množstvom korytnačiek kariet, nesmelo vykukujúcich nad hladinu a zase placho preplávajúcich medzi nadšenými plavcami.

V Kemere odporúčam požičať si bicykel alebo Jeep a potom sa vydajte priamo do hôr, aby ste obdivovali nádhernú krajinu plnú lesov, hôr, kaňonov a prúdiacich studených riek. Vystúpte až na náhornú planinu a nadýchajte sa čerstvého horského vzduchu. Možno po ceste stretnete suchozemskú korytnačku, hada alebo divoké prasa… A milovníci prírody a fotenia si nepochybne prídu na svoje.

Tahtali

Vzhliadnite a nad Chimérou uvidíte hrdo vznešenú horu Tahtali Daği 2365 m n. m., alebo tiež Tahtali Daği Olimpos (asi 45. km našej cesty) a rozhodne si nenechajte ujsť príležitosť zalietať si paragliding z tejto hory až na pláž Olimpos alebo do Tekirova. Zažite ten pocit slobody a vzrušenia. Rozbehnete sa so svojim pilotom tak rýchlo, až sa vám zatají dych a vzlietnete voľní ako vtáci. V dnešnej dobe sa už dostanete na horu Tahtali Daği Olimpos, či už za paraglidingom alebo za cédrovými stromami super rýchlou lanovkou. A div sa svete, síce bola vybudovaná švajčiarskou firmou, ale stavbu vymeriavali Česi z krkonošskej geodézie, ktorí si museli všetky prístroje hore vyniesť. Cesta im trvala celých 7 hodín. Lanovkou ste však na vrchole za 11 minút. Záleží teda od vás, ako sa rozhodnete. V zime je Tahtali pokrytá snehom a tak podnikaví Turci uvažujú o vybudovaní lyžiarskeho strediska. Možno, snáď, trebárs... skrátka Inšalach - ak dá Alah.

Pútnik, nasleduj ma, ideme do mesta Olympos (asi 70. km našej cesty), ktoré bolo jedným z prvých miest Lýdskej ligy, takej starovekej Európskej únie. Avšak za nedovolené obchodovanie s pirátmi bolo z ligy neskôr vylúčené. V 70. rokoch bol národný park Olympos, ktorého nádherná príroda dodnes fascinuje turistov, vyhláseným miestom Hippies. Nachádza sa tu aj kuriózny hostel vo vetvách stromov nazvaný KADIR houses so solárnymi panelmi na strieškach. A až vám žalúdok zaprotestuje, zájdite si do údolia Ulupinar na pečeného pstruha a šampiňóny v rozpustenom syre. Na týchto dobrotách si pochutnáte nie len tak v nejakej obyčajnej reštaurácii, ale pri stolčekoch umiestených priamo v rieke a pod vami buble, prúdi, preteká, šumí, vlní sa a klokoce ľadovo studená rieka.

Beach Olympos

O kus ďalej, v borovom háji, sa ukrýva okrajové, hraničné mesto Lýdskej ríše Phaselis. Mesto bohaté vďaka olivovému oleju, získavaného z ďalekého mesta Thermesos. Odtiaľ ho posielali aquaduktom alebo presnejšie povedané olejduktom. V Phaselis naberali olej do amfor, naložili na lode a rozvážali po celom Stredozemí. Navyše v okolí na horách rastú vzácne libanonské cédre vo výške od 1000 m n. m. a tie boli chránené už rímskym cisárom Hadriánom, pretože sa z nich stavali lode.

Paragliding

Turecko je pestrá a obrovská krajina, nie je len pomyselným mostom medzi Európou a Áziou, je skôr rajom, kde sa ľudia zabývali a rozvíjali, predávali si cenné skúsenosti a prepojili svoje životy. Objavte s nami jej krásy a zabudnite na všetky tie predsudky. Opusťte nudu každodennosti a nechajte sa unášať vlnobitím, ktoré vo vás táto krajina vyvolá.

 

Text/foto: Sylvie Halouzková

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Turecko - Alanya
Publikované: 23.9.2008
Jednou zo zaujímavých turistických destinácií na letnú dovolenku je nesporne Turecko. Táto krajina, ležiaca na pomedzí Európy a Ázie má čoraz väčšie predpoklady na uspokojenie požiadaviek náročných turistov, pre ktorých je veľmi populárna aj vďaka kombinácii európskych a moslimských kultúr.

Turecko: Bodrum alebo Halikarnas I.
Publikované: 31.8.2014
Práve sme pristáli. Zhlboka sa nadýchnem. Hurá, už sme konečne tu, na letisku v Bodrume. Nasadáme na autobus a po 40 minútach schádzame dole z kopca do mesta Bodrum. Vzduch slano vonia diaľkami, farby sa predháňajú v odtieňoch a azúrový horizont plynulo prechádza do oblohy.

Turecko: Bodrum alebo Halikarnas II.  
Publikované: 7.9.2014
Práve míňam obchodík so zmrzlinou, ktorá sa vyrába priamo v Bodrume. Nemôžem nechať toto miesto bez povšimnutia, a tak si dávam "do nosa" višňovú, melónovú a mandarínkovú zmrzlinu, teda po turecky dondurmu. A pokračujem miernym stúpaním do menej okázalej obytnej časti Bodrumu až po biely nízky múr, ktorý ohraničuje slávne Mauzóleum v Halikarnase.

Turecko: Bodrum alebo Halikarnas IV.
Publikované: 22.9.2014
A opäť dolmušom pokračujem ďalej do Turgutreis k pamätníku admirála a cez zelený park prechádzkou k prístavu. Potom stopujem ďalší dolmuš a vydávam sa smerom Gumušluk, kde sa nachádza potopené mesto Myndos.

Turecko: Kapadócia – krajina krásnych koní I.
Publikované: 27.10.2014
Rozhodla som sa, že ešte musím zájsť do Kapadócie – krajiny krásnych koní, ako ju nazvali Chetiti. Kúpila som si lístok na autobus a mierim z Bodrumu do Antalye, kde prespím. Ďalší deň pôjdem cez mesto Konya, kde navštívim karavansaraj (orientálny hostinec pri hlavných cestách, kde sa občerstvovali účastníci karaván aj ich zvieratá, pozn. red.) a múzeum Mevlany.

Turecko: Kapadócia – krajina krásnych koní II.
Publikované: 3.11.2014
Práve vchádzame do mesta Konya, ktoré bolo hlavným mestom Seldžuckej ríše. Vystupujem na autobusovej stanici, vyzdvihujem si mapku mesta a mierim k vežičke, ktorá mi ukazuje cestu k múzeu Mevlany. Mesto sa rozkladá na náhornej plošine a zo všetkých strán ho obklopujú hory.

Turecko: Kapadócia – zem krásnych koní III.
Publikované: 10.11.2014
Strednú Anatóliu križuje veľa ciest. Medzi najznámejšie patrí hodvábna cesta. Aby tu Seldžukovia podporili rozvoj obchodu, vystavali na ochranu a pre pohodlie putujúcich kupcov pojazdné hostince alebo karavansaraye.

Turecko: Kapadócia – zem krásnych koní IV.
Publikované: 17.11.2014
Po mnoho storočí bola Anatólia centrom kresťanstva a zdá sa, že tomu bolo tak hlavne zásluhou apoštola Pavla a jeho misionárskym výpravám. Jeho pôsobnosť sa tu datuje od r. 41 po Kristovi. V Kapadócii sa rozšírilo kresťanstvo aj vďaka tomu, že tu našlo úrodnú pôdu už v prvom storočí.

Turecko: Kapadócia - krajina krásnych koní V.
Publikované: 24.11.2014
Moja cesta nateraz smeruje cez turnikety do areálu múzea a ďalej do kostola sv. Barbary, ktorá sa proti vôli svojho otca stala kresťankou. Ten ju preto najskôr uväznil a nakoniec zabil. Za to do neho podľa legendy udrel blesk.

Turecko: Istanbul - dobrodružná dovolenka V.
Publikované: 24.8.2014
Plávame okolo mešity Ortakoy, ktorú postavil sultán Abdulmecid v roku 1853. Stavbu opäť realizoval jeho architekt Nikogos Balyanovi. Je vystavená v barokovom štýle a leží na európskej časti Bosporu. Práve sa plavíme pod slávnym Bosporským mostom. Ten bol postavený v roku 1973 pri príležitosti päťdesiateho výročia založenia Tureckej republiky.

Turecko: Istanbul - dobrodružná dovolenka IV.
Publikované: 17.8.2014
Práve mierime priamo z kopca dole do prístavu. Nasadneme na loď a vyberieme si lavičku na hornej palube. Za chvíľku vyplávame. Názov Bospor znamená Kravský brod. Podľa legendy tu v starovekom Grécku žila krásna kňažná Io.

Turecko: Istanbul - dobrodružná dovolenka III.
Publikované: 10.8.2014
To sa nám krásne spalo s toľkými zážitkami z predchádzajúceho dňa. Teraz nás čakajú úžasné turecké raňajky, čiže biely syr, paradajky, uhorky, olivy, chleba… K tomu čierny čaj, poriadne osladený. A môžeme sa vydať ako by sme boli pozvaní osobne sultánom na audienciu v jeho paláci Topkapi.

Turecko, Istanbul I.: život v meste - VIDEO
Publikované: 30.11.2010
Autá na diaľnici z ázijského letiska Sabiha, ktoré je od Istanbulu vzdialené desiatky kilometrov, pomaly prechádzajú smerom k významnej tureckej metropole. Je teda dostatok času na prvé letmé zoznámenie s najväčším tureckým mestom a životom na jeho periférii.

Turecko: Kapadócia – krajina krásnych koní VI.
Publikované: 1.12.2014
Konečne došlo k tomu, že som uskutočnila let balónom nad Kapadóciou. Podľa mňa je to najkrajšie miesto, kde by ho mohol človek absolvovať. Boli sme na mieste určenia o 5:15 ráno za svitania a balónov sa tu pripravovalo cez päťdesiat!

Turecko: Bájna Trója
Publikované: 16.2.2013
Mesto Trója leží v Turecku, konkrétne v západnej Malej Ázii. Podľa bájí mali Tróju na brehu rieky Skamandros založiť Achájci. Pred vstupom do mesta, na parkovisku, kde sa rozhodne nemusíte báť, že nebudete mať kam postaviť auto, si v pokladni môžete zakúpiť vstupenku, ktorá je pri vstupu do mesta nutná.

Turecko, Izmir: dedičstvo multikulturalizmu
Publikované: 12.7.2013
Izmir (známy tiež ako Smyrna) je osídlený už päť a pol milénia. Mesto leží v oblasti Malej Ázie, v zátoke, ktorá ústí do Stredozemného mora. Jeho poloha znamenala, že mesto zažilo nadvládu mnohých civilizácii a ríš. Posledná z nich, Osmanská ríša, dobyla Izmir roku 1389, kedy ešte patril upadajúcej Byzantskej ríši.

Turecko: Istanbul - dobrodružná dovolenka I.
Publikované: 27.7.2014
Práve sedím na lavičke na stanici a netrpezlivo čakám, než sa náš autobus rozhýbe smerom na Istanbul. Konečne ho uvidím na vlastné oči! Toto úchvatné mesto láka každého cestovateľa túžiaceho zažiť báječné dobrodružstvo!

Turecko: Istanbul - dobrodružná dovolenka II.
Publikované: 3.8.2014
Sme na konskom trhu. Ak máte fantáziu, môžete ešte počuť dupot konských kopýt. Práve tu stával slávny hipodrom alebo závodisko konských štvorzáprahov, kde každý rok prebiehali preteky za účasti cisára. Fandili tu dve strany, zelení – zástupcovia bežných občanov a modrí – zástupcovia šľachty a významných osôb mesta.

Turecko: z parku Köprülü až po Efez
Publikované: 15.12.2012
Opusťme šedivú priemernosť všedných dní a vznesme sa na lietajúcom koberci do Národného parku Köprülü, kde aj jednu noc v pohodovom kempe pri rieke prenocujeme a zamierime hore k prameňom rieky Kopručay. Potom sa vydáme cez Antalyu a Pamukale až do Dresu.

Turecko: autom od Priéné až po Myndos
Publikované: 22.12.2012
Ďalší pekný deň, a tak plánujem cestu za menej vyhľadávanými krásami v Turecku. Navštívte so mnou miesta ako sú Priéné alebo polozatopené mesto Myndos.

Turecko: karavánou po Hodvábnej ceste
Publikované: 29.12.2012
Počuli ste už o hodvábnej ceste? Viete aká je dlhá? A kade viedla? Pridáme sa k jednej karaváne a uvidíme… Neprejdeme cestu od začiatku z Číny, pretože to by sme mali na koniec do Istanbulu 9 000 km a okrem Marca Pola ju mnoho ľudí celú neprechádzalo. Väčšina obchodníkov putovala na niektorom úseku od bazáru po bazár, kde tovar nakúpili a potom predali.


Súvisiaca fotogaléria

Turecko – krásy krajiny
Táto turistami obľúbená destinácia leží na dvoch svetadieloch, a to v Európe a Ázii. Turecko...

Turecko: Pamukkale, Hierapolis
Pamukkale je oblasť s termálnymi prameňmi, ktorá je súčasťou Hierapolisu. Pramene vyvierajú sever...

Turecko: Kapadócia - krajina rozprávkových komínov
Kapadócia (Cappadocia), toto unikátne miesto na Zemi sa nachádza na území Turecka, konkrétne vo v...


Súvisiace video

Turecko: Život v uliciach Istanbulu
Najväčšia turecká metropola tepe každý deň, každú minútu. V centrálnej časti sa dokonca zdá, že n...

Turecko: Istanbul - kozmopolitná brána Orientu
Najväčšie turecké mesto, v ktorom žijú milióny ľudí rôznych národností a kultúr je spojnicou dvoc...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

22.10.2019
Praha nechala zrekonštruovať kobky v nábrežných múroch pražskej náplavky. Vzniknutý priestor obsadia nájomcovia. Dni otvorených dverí na Rašínovom nábreží sa pre verejnosť uskutočnia 23. a 24. októbra už počas prevádzky.
21.10.2019
Vo štvrtok 7. novembra 2019 otvorí v Trenčíne svoje brány štrnásty ročník festivalu dobrodružných filmov HoryZonty. Podujatie bude prebiehať v kine Hviezda a v klube Lúč.
20.10.2019
Martinský cestovateľský festival – Bez hraníc sa uskutoční v poradí už deviaty raz, a to v termíne 6. až 9. novembra 2019. Festival opäť prinesie zaujímavé prednášky o cestovaní, ľuďoch, kultúre i prírode.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ÍRSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 22. 10. 2019
sviatok:Sergej
dnes:
utorok 22.10.
17 °C
zajtra:
streda 23.10.
19 °C