www.infoglobe.sk » Turecko: Istanbul - dobrodružná dovolenka I.

Turecko: Istanbul - dobrodružná dovolenka I.

Publikované: 27.7.2014
Práve sedím na lavičke na stanici a netrpezlivo čakám, než sa náš autobus rozhýbe smerom na Istanbul. Konečne ho uvidím na vlastné oči! Toto úchvatné mesto láka každého cestovateľa túžiaceho zažiť báječné dobrodružstvo!

Autobus je plný a ja sedím vedľa muža vo veku okolo 45 rokov. Odrazu príde šofér, povie niečo môjmu susedovi a vedľa mňa sa namiesto neho ocitne malá Japonka. „Aha,“ pomyslím si, „moslimovia nenechajú sedieť dievča vedľa muža pri nočnom 12hodinovom prejazde. Veľmi zaujímavé bezpečnostné opatrenie. S Japonkou sa ihneď zoznamujem, vie výborne anglicky. Išla sa pozrieť na Efez a do Bodrumu, odkiaľ vyrážam a v Istanbule sa ubytovala pred dvoma týždňami v hosteli, kde si nechala svoju hlavú batožinu. Hneď mi navrhla, že sa tam môžem tiež ubytovať. Po nočnom prejazde sa chcem nechať najprv okúzliť veľkoleposťou a nádherou mesta. Potom prespím a na druhý deň zájdem do ďalších zákutí a následne zas nočným autobusom späť do Bodrumu.

Haya Sofia

Pôjdeme do hostelu Big Apple vzdialeného 5 minút od námestia Sultan Ahmed – hlavného v centre mesta s Haya Sofia na jednej strane a Modrou mešitou na strane druhej. Moja japonská kamarátka Naomi vraví, že má čas, takže môžeme ísť na prehliadku spolu. Je to fajn stretnúť nadšeného spoluputovníka. Dohováraním podrobností rušíme trochu ľudí v autobuse - už je polnoc a väčšina práve zaspáva, ale v tom je pauza. Každé dve hodiny býva polhodinová, takže ju využívame na to, že zostavíme spoločný plán. Najskôr sa pôjdeme ubytovať a potom začneme Modrou mešitou, ďalej Haya Sofia, tam bude dlhý rad. Potom nezabudneme na podzemnú cisternu a hipodrom. Nasleduje stanica s Orient Expresom, námestie Eminonu, Galatská veža. Snáď to zvládneme…

Haya Sofia 

Druhý deň začneme s palácom Topkapi, Sulej-manovou mešitou a plavbou po Bospore. Chcela by som dôjsť až k mostu Mehmeda Fatiha Dobyvateľa. Plán je teda za pomoci šoféra na tejto zastávke úspešne pripravený, nastupujeme späť do autobusu a pokračujeme v ceste za dobrodružstvom. Je už dosť po polnoci a oči sa mi krížia...

Ráno dostávame v autobuse kapučíno a koláčik ako pozornosť podniku. Servis v autobusoch jednej českej spoločnosti vraj okukali práve od zavedených služieb diaľkových autobusov v Turecku. Spoločností je tu veľa, takže sa predháňajú, kto bude mať viac cestujúcich. Išli sme sa ubytovať a po raňajkách sme s nedočkavosťou vyrazili. Nevedela som, kam sa mám skôr pozerať. Už keď sme autobusom vyrážali do tohto 17miliónového mesta, zachvátila ma eufória, že už sme konečne tu!

Haya Sofia - interiér

Teraz už naozaj sme na veľkolepom námestí Sultana Ahmeda a mierime vľavo do Modrej mešity, nádherne vyzdobenej nielen vo vnútri ale aj zvonku, a ja sa divím, ako môžu moderní architekti vôbec dostať nejakú cenu za svoju prácu, keď existujú takéto naozaj prekrásne stavby. Vybudoval ju študent presláveného architekta Mimara Sinana, ktorý v Istanbule postavil vyše 450 stavieb. Modrá mešitaDožil sa 99 rokov a pracoval za vlády 3 sultánov a ani jeden mu nedal useknúť hlavu. Vraj pochádzal z kresťanskej rodiny. Osmani mali vo zvyku, že vtrhli do kresťanských rodín a odobrali im synov od 4 do 10 rokov, preučili ich na islam a nechali študovať v palácových školách. Toto počínanie sa nazývalo devširme. A keď mal niektorý z unesených chlapcov nejaké zvláštne nadanie, mohol sa mu venovať. A tak to bolo aj s Mimarom, z ktorého sa stal nadaný architekt. V mešite je 21 000 modro-červeno-zelených kachličiek vyrobených v meste Iznik, kde vyrábali špeciálne odtiene modrej a červenej farby. Namiešanie tejto farby bolo starostlivo stráženým rodinným tajomstvom a dodnes sa neprišlo na postup ich výroby.

Modrá mešita - detailVo vnútri mešity je obrovská kupola podopieraná štyrmi sloními stĺpmi s priemerom 5 metrov. Tento staviteľ Mehmed Sedefkar Aja mal nevďačnú úlohu - postaviť 16ročnému sultánovi mešitu, ktorá by prekonala krásu mešity Haya Sophia stojacu priamo naproti. Pod stálou hrozbou sultánovho hnevu sa Mehmedovi zrejme zbystrilo myslenie a vyburcoval svoje zručnosti na maximum. Dielo sa mu rozhodne vydarilo. Večer sem zájdeme opäť, pretože tu bude svetelné predstavenie, pri ktorom sú osvetľované jednotlivé časti stavby a rozprávačkou je samotná mešita, ktorá z ampliónu predstaví svoj príbeh, akoby bola ženou a nie stavbou. Príbeh je nahraný po anglicky, turecky, nemecky, rusky a španielsky.

Modrá mešita - interiérPrejdeme námestie Sultan Ahmed a stojíme v rade na vstup do Haya Sophia (Hagia Sofia), najkrajšej a najoslnivejšej stavby po mnohé stáročia. Dokonca ju budovali až dvaja stavební inžinieri, ktorí ani neboli architekti a až v priebehu stavby študovali, ako sa má kostol vlastne správne stavať. Stihli to v rekordnom čase 6 rokov, ale dopustili sa mnohých chýb. Cisár však neoplýval milosrdenstvom, a tak im nezostávalo nič iné než chyby napraviť a stavbu úspešne dokončiť. Keď cisár vstúpil do kostola úplne po prvý raz, spadlo na neho trochu omietky zo stropu, akosi stavba ešte nemala dosť času „sadnúť“, ale napriek tomu prehlásil, že je úplne uchvátený: „Šalamún, prekonal som ťa!“ Myslím, že si vtedy stavitelia Isidorus a Thales značne vydýchli.

hipodromHurá, už sme na rade a vstupujeme dovnútra. Nádhera, dych sa nám zatajil, je to presne tak, ako píšu v letáčiku. Kopula akoby vystihla veľkoleposť a majestátnosť nebeskej klenby a z okienok dokola na kopuly prežarujú lúče slnka, ako v nebeskom chráme. Človek na chvíľu nedokáže ani rozprávať a len pozerá. Sadneme si na zem, oprieme hlavu o stĺp a obdivujeme tú nádheru. Akoby nám stáročia prebiehali pred očami, koľko toho tento kostol a mešita v jednom prežili za tých 1500 rokov! Po dobytí Istanbulu Mehmedom Fatihom Dobyvateľom v roku 1453 pridali k chrámu štyri minarety a premenili ho na mešitu. V interiéri zase pribudli veľké čierne taniere s nápismi Alaha, Mohameda a ďalších významných islamských kalifov. Slávny Mimar Sinan na konci života prehlásil, že sa celý život snažil prekonať toto obdivuhodné dielo, ale aj tak sa mu to nepodarilo. V tomto chráme zostávame 3 hodiny, no aj tak sa ho nemôžeme nabažiť. Určite sa sem zas rada vrátim…

cisternahlava medúzyA už sa ideme schladiť do cisterny. Zásoba vody pre Istanbul mala tri rôzne zdroje. V tejto cisterne sa hromadila aj dažďová voda, takže toto najväčšie mesto staroveku malo vždy vody dostatok. S posvätnou hrôzou prechádzame medzi 336 ohromnými stĺpmi až k dvom hlavám medúzy, schválne otočených hlavou hore, aby nemali kúzelnú moc a nepremenila nás svojim mrazivým pohľadom na kameň. Je tu príjemný chládok a mierne osvetlenie, ktoré cisterne dodáva tu pozoruhodnú atmosféru s nádychom romantiky…

Pokračovanie nabudúce...

Text/foto: Sylvie Halouzková

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Turecko, Istanbul – Historické centrum, perla na zozname UNESCO – VIDEO
Publikované: 18.12.2018
Ako sme už v úvodnom článku zmienili, najviac návštevníkov do Istanbulu priláka jeho historické centrum. Či už ide o mešitu Hagia Sophia, Modrú mešitu, Grand Bazaar, palác Topkapi, alebo len jeho nezabudnuteľnú atmosféru v úzkych kopcovitých uličkách s nespočtným množstvom obchodíkov. Nechajte sa navnadiť naším článkom a videom.

Turecko: Bodrum alebo Halikarnas II.  
Publikované: 7.9.2014
Práve míňam obchodík so zmrzlinou, ktorá sa vyrába priamo v Bodrume. Nemôžem nechať toto miesto bez povšimnutia, a tak si dávam "do nosa" višňovú, melónovú a mandarínkovú zmrzlinu, teda po turecky dondurmu. A pokračujem miernym stúpaním do menej okázalej obytnej časti Bodrumu až po biely nízky múr, ktorý ohraničuje slávne Mauzóleum v Halikarnase.

Turecko: Bodrum alebo Halikarnas III.
Publikované: 15.9.2014
Od divadla znova stopujem dolmuš a mierim smerom na Gumbet, čo je hneď ďalšia zátoka za mestom Bodrum. Idem sa pozrieť na Myndskú bránu, z ktorej viedla cesta do mesta Myndos. Táto brána bola veľmi dobre strategicky postavená.

Turecko: Bodrum alebo Halikarnas IV.
Publikované: 22.9.2014
A opäť dolmušom pokračujem ďalej do Turgutreis k pamätníku admirála a cez zelený park prechádzkou k prístavu. Potom stopujem ďalší dolmuš a vydávam sa smerom Gumušluk, kde sa nachádza potopené mesto Myndos.

Turecko: Kapadócia – krajina krásnych koní I.
Publikované: 27.10.2014
Rozhodla som sa, že ešte musím zájsť do Kapadócie – krajiny krásnych koní, ako ju nazvali Chetiti. Kúpila som si lístok na autobus a mierim z Bodrumu do Antalye, kde prespím. Ďalší deň pôjdem cez mesto Konya, kde navštívim karavansaraj (orientálny hostinec pri hlavných cestách, kde sa občerstvovali účastníci karaván aj ich zvieratá, pozn. red.) a múzeum Mevlany.

Turecko: Kapadócia – krajina krásnych koní II.
Publikované: 3.11.2014
Práve vchádzame do mesta Konya, ktoré bolo hlavným mestom Seldžuckej ríše. Vystupujem na autobusovej stanici, vyzdvihujem si mapku mesta a mierim k vežičke, ktorá mi ukazuje cestu k múzeu Mevlany. Mesto sa rozkladá na náhornej plošine a zo všetkých strán ho obklopujú hory.

Turecko: Kapadócia – zem krásnych koní III.
Publikované: 10.11.2014
Strednú Anatóliu križuje veľa ciest. Medzi najznámejšie patrí hodvábna cesta. Aby tu Seldžukovia podporili rozvoj obchodu, vystavali na ochranu a pre pohodlie putujúcich kupcov pojazdné hostince alebo karavansaraye.

Turecko: Kapadócia – zem krásnych koní IV.
Publikované: 17.11.2014
Po mnoho storočí bola Anatólia centrom kresťanstva a zdá sa, že tomu bolo tak hlavne zásluhou apoštola Pavla a jeho misionárskym výpravám. Jeho pôsobnosť sa tu datuje od r. 41 po Kristovi. V Kapadócii sa rozšírilo kresťanstvo aj vďaka tomu, že tu našlo úrodnú pôdu už v prvom storočí.

Turecko: Kapadócia - krajina krásnych koní V.
Publikované: 24.11.2014
Moja cesta nateraz smeruje cez turnikety do areálu múzea a ďalej do kostola sv. Barbary, ktorá sa proti vôli svojho otca stala kresťankou. Ten ju preto najskôr uväznil a nakoniec zabil. Za to do neho podľa legendy udrel blesk.

Turecko: Kapadócia – krajina krásnych koní VI.
Publikované: 1.12.2014
Konečne došlo k tomu, že som uskutočnila let balónom nad Kapadóciou. Podľa mňa je to najkrajšie miesto, kde by ho mohol človek absolvovať. Boli sme na mieste určenia o 5:15 ráno za svitania a balónov sa tu pripravovalo cez päťdesiat!

Turecko: Afrodisias – mesto zasvätené bohyni
Publikované: 13.4.2015
Antické mesto Afrodisias patrí medzi najkrajšie mestá Turecka, ale napriek tomu je turistami málo navštevované. Povedala som si, že ho musím vidieť...

Turecko: Pamukkale a Laodikeia
Publikované: 20.4.2015
Dnes prechádzam z historického mesta Afrodisias do malej dedinky Pamukkale, ktorá je turistami veľmi navštevovaná.

Turecko, Efez – antický skvost
Publikované: 18.10.2015
Efez je najzachovalejšie antické mesto v Turecku a právom patrí medzi najnavštevovanejšie pamiatky. Toto miesto bolo známe už v 2. tisícročí pred n. l. a v dobe svojho rozkvetu tu žilo až 250 tisíc obyvateľov. V súčasnosti sem každoročne prichádza obdivovať pozostatky úchvatných stavieb tisíce turistov. A dnes sa spolu s nami prejdete po mramorovej dlažbe celým mestečkom.

Turecko: Bodrum alebo Halikarnas I.
Publikované: 31.8.2014
Práve sme pristáli. Zhlboka sa nadýchnem. Hurá, už sme konečne tu, na letisku v Bodrume. Nasadáme na autobus a po 40 minútach schádzame dole z kopca do mesta Bodrum. Vzduch slano vonia diaľkami, farby sa predháňajú v odtieňoch a azúrový horizont plynulo prechádza do oblohy.

Turecko: Istanbul - dobrodružná dovolenka V.
Publikované: 24.8.2014
Plávame okolo mešity Ortakoy, ktorú postavil sultán Abdulmecid v roku 1853. Stavbu opäť realizoval jeho architekt Nikogos Balyanovi. Je vystavená v barokovom štýle a leží na európskej časti Bosporu. Práve sa plavíme pod slávnym Bosporským mostom. Ten bol postavený v roku 1973 pri príležitosti päťdesiateho výročia založenia Tureckej republiky.

Turecko: Istanbul - dobrodružná dovolenka IV.
Publikované: 17.8.2014
Práve mierime priamo z kopca dole do prístavu. Nasadneme na loď a vyberieme si lavičku na hornej palube. Za chvíľku vyplávame. Názov Bospor znamená Kravský brod. Podľa legendy tu v starovekom Grécku žila krásna kňažná Io.

Turecko: Istanbul - dobrodružná dovolenka III.
Publikované: 10.8.2014
To sa nám krásne spalo s toľkými zážitkami z predchádzajúceho dňa. Teraz nás čakajú úžasné turecké raňajky, čiže biely syr, paradajky, uhorky, olivy, chleba… K tomu čierny čaj, poriadne osladený. A môžeme sa vydať ako by sme boli pozvaní osobne sultánom na audienciu v jeho paláci Topkapi.

Turecko: Bájna Trója
Publikované: 16.2.2013
Mesto Trója leží v Turecku, konkrétne v západnej Malej Ázii. Podľa bájí mali Tróju na brehu rieky Skamandros založiť Achájci. Pred vstupom do mesta, na parkovisku, kde sa rozhodne nemusíte báť, že nebudete mať kam postaviť auto, si v pokladni môžete zakúpiť vstupenku, ktorá je pri vstupu do mesta nutná.

Turecko: lákavá krajina Orientu
Publikované: 1.12.2012
Ďaleký, lákavý, korenený Orient. Len zavrieť oči a vyrastie znovu pred očami… Prestaňte myslieť na všedný deň a ponorte sa so mnou do kúzelnej atmosféry rozprávok tisíc a jednej noci, krajiny zahnutých šablí, obráteného polmesiaca a výbojných sultánov. Je to už dávno, keď bol Turek postrachom Európy, a aj tak ľudí stále fascinuje krásna krajina Turecka.

Turecko, Izmir: dedičstvo multikulturalizmu
Publikované: 12.7.2013
Izmir (známy tiež ako Smyrna) je osídlený už päť a pol milénia. Mesto leží v oblasti Malej Ázie, v zátoke, ktorá ústí do Stredozemného mora. Jeho poloha znamenala, že mesto zažilo nadvládu mnohých civilizácii a ríš. Posledná z nich, Osmanská ríša, dobyla Izmir roku 1389, kedy ešte patril upadajúcej Byzantskej ríši.

Turecko: z parku Köprülü až po Efez
Publikované: 15.12.2012
Opusťme šedivú priemernosť všedných dní a vznesme sa na lietajúcom koberci do Národného parku Köprülü, kde aj jednu noc v pohodovom kempe pri rieke prenocujeme a zamierime hore k prameňom rieky Kopručay. Potom sa vydáme cez Antalyu a Pamukale až do Dresu.

Turecko: Hierapolis, Pamukkale
Publikované: 2.3.2013
Hierapolis bol pomenovaný pergamským kráľom Attalosom II. Názov získal podľa mena manželky zakladateľa Pergamskej ríše kráľa Mysia Telephosa, ktorá sa volala Hiera. Jedná sa o mesto s termálnymi prameňmi, pričom ten najstarší nesie meno Apollonis, na počesť matky pergamského kráľa.

Turecko: autom od Priéné až po Myndos
Publikované: 22.12.2012
Ďalší pekný deň, a tak plánujem cestu za menej vyhľadávanými krásami v Turecku. Navštívte so mnou miesta ako sú Priéné alebo polozatopené mesto Myndos.

Turecko - Alanya
Publikované: 23.9.2008
Jednou zo zaujímavých turistických destinácií na letnú dovolenku je nesporne Turecko. Táto krajina, ležiaca na pomedzí Európy a Ázie má čoraz väčšie predpoklady na uspokojenie požiadaviek náročných turistov, pre ktorých je veľmi populárna aj vďaka kombinácii európskych a moslimských kultúr.

Turecko: karavánou po Hodvábnej ceste
Publikované: 29.12.2012
Počuli ste už o hodvábnej ceste? Viete aká je dlhá? A kade viedla? Pridáme sa k jednej karaváne a uvidíme… Neprejdeme cestu od začiatku z Číny, pretože to by sme mali na koniec do Istanbulu 9 000 km a okrem Marca Pola ju mnoho ľudí celú neprechádzalo. Väčšina obchodníkov putovala na niektorom úseku od bazáru po bazár, kde tovar nakúpili a potom predali.

Turecko, Istanbul I.: život v meste - VIDEO
Publikované: 30.11.2010
Autá na diaľnici z ázijského letiska Sabiha, ktoré je od Istanbulu vzdialené desiatky kilometrov, pomaly prechádzajú smerom k významnej tureckej metropole. Je teda dostatok času na prvé letmé zoznámenie s najväčším tureckým mestom a životom na jeho periférii.

Turecko: Istanbul
Publikované: 8.12.2012
Prístavné mesto Istanbul, v ktorom žije viac ako 16,5 milióna ľudí, je v súčasnej dobe hodnotené ako jedno z najvýznamnejších svetových metropol. Toto mesto sa ako jediné rozkladá na dvoch kontinentoch – Európe a Ázii.


Súvisiaca fotogaléria

Turecko – krásy krajiny
Táto turistami obľúbená destinácia leží na dvoch svetadieloch, a to v Európe a Ázii. Turecko...

Turecko: Pamukkale, Hierapolis
Pamukkale je oblasť s termálnymi prameňmi, ktorá je súčasťou Hierapolisu. Pramene vyvierajú sever...

Turecko: Istanbul - výletné miesta
Európska časť Istanbulu je jedno veľké obchodné stredisko. Ázijská časť slúži skôr ako obytná obl...

Turecko: Kapadócia - krajina rozprávkových komínov
Kapadócia (Cappadocia), toto unikátne miesto na Zemi sa nachádza na území Turecka, konkrétne vo v...


Súvisiace video

Turecko, Istanbul – Historické centrum, perla na zozname UNESCO
V Istanbule láka väčšinu turistov hlavne historické centrum. Čo v ňom môžete vidieť? Napr. mešitu...

Turecko, Istanbul: Kadiköy – štvrť na ázijskom brehu Bosporu
Keď budete v Istanbule, nezostávajte len v „európskej“ časti. Už len samotná plavba cez Bospor to...

Turecko: Život v uliciach Istanbulu
Najväčšia turecká metropola tepe každý deň, každú minútu. V centrálnej časti sa dokonca zdá, že n...

Turecko: Istanbul - kozmopolitná brána Orientu
Najväčšie turecké mesto, v ktorom žijú milióny ľudí rôznych národností a kultúr je spojnicou dvoc...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

22.10.2019
Praha nechala zrekonštruovať kobky v nábrežných múroch pražskej náplavky. Vzniknutý priestor obsadia nájomcovia. Dni otvorených dverí na Rašínovom nábreží sa pre verejnosť uskutočnia 23. a 24. októbra už počas prevádzky.
21.10.2019
Vo štvrtok 7. novembra 2019 otvorí v Trenčíne svoje brány štrnásty ročník festivalu dobrodružných filmov HoryZonty. Podujatie bude prebiehať v kine Hviezda a v klube Lúč.
20.10.2019
Martinský cestovateľský festival – Bez hraníc sa uskutoční v poradí už deviaty raz, a to v termíne 6. až 9. novembra 2019. Festival opäť prinesie zaujímavé prednášky o cestovaní, ľuďoch, kultúre i prírode.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ÍRSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 22. 10. 2019
sviatok:Sergej
dnes:
utorok 22.10.
17 °C
zajtra:
streda 23.10.
19 °C