www.infoglobe.sk » Turecko: karavánou po Hodvábnej ceste

Turecko: karavánou po Hodvábnej ceste

Publikované: 29.12.2012
Počuli ste už o hodvábnej ceste? Viete aká je dlhá? A kade viedla? Pridáme sa k jednej karaváne a uvidíme… Neprejdeme cestu od začiatku z Číny, pretože to by sme mali na koniec do Istanbulu 9 000 km a okrem Marca Pola ju mnoho ľudí celú neprechádzalo. Väčšina obchodníkov putovala na niektorom úseku od bazáru po bazár, kde tovar nakúpili a potom predali.

Kappadokie Údolí Lásky

My nasadneme pred Kappadokiou (po slovensky Kapadócia). Zájdeme za vedúcim karavány a poprosíme ho, či nás vezme pod svoju ochranu. Zaplatíme požadovanú čiastku a vydáme sa na cestu. Večer doputujeme do jedného z karavansarajov, to je karavanových palácov, akýchsi predchodcov hotelov. Na tejto trase ich postavili Seldžukovia, aby podporili obchod a ochránili obchodníkov. Ubytovanie je priestranné, hradby paláca len tak niekto nedobyje, takže sa cítime bezpečne nielen my, ale všetci členovia karavány. O nás aj naše zvieratá – kone , ťavy a mulice je dobre postarané. Zostáváme dva dni, aby sme si vydýchli a nabrali silu na ďalší deň. Za deň prejdeme 30 km. A nastal ďalší deň, čaká nás prechod cez Kappadokiu, krajinu krásnych koní. Vidíme sopky, ktoré tvorili túto bizarnú krajinu. Sme uchvátení. Rozhodneme sa tu zostať aspoň dva týždne. Lúčime sa s vedúcim karavány a strácame sa v labyrinte podivuhodných skalných útvarov. Prechádzame Ružové údolie a oblasť okolo Goreme. Obdivujeme nádheru kláštorov vymaľovaných ľudovým umením. Od 10. stor. n. l. boli mnohé z nich vymaľované nadanými majstrami maliarmi.

ČavusinČavusinSimeonovo údolí

Ocitneme sa v Simeonovom údolí, kde žil tento starý askéta, ktorý nevychádzal von a neustále sa modlil k bohu. A potom prejdeme cez kopec do Čavušinu, dedinky z Tufu, obývanej až do r. 1950, dokiaľ sa polovica obývanej skaly neodtrhla. Kto by tu prebýval aj naďalej, mohol by za to zaplatiť životom.

Celá oblasť Kappadokie bola vyhľadávaným miestom rôznych civilizácii. Významne sa tu prejavili Chetiti, ktorí si začali budovať aj obrie podzemné mestá. Asýrčania si od Chetitov prenajímali obchodné miesta, pretože tadeto viedla kráľovská cesta - prababička Hodvábnej cesty. Ďalej bola táto oblasť súčasťou ríše Frýgov s hlavným mestom Gordion, kde vládol kráľ Midos s oslími ušami, neskôr Pergamonské kráľovstvo, Rímska ríša, Byzantská ríša, ríša Seldžukov a Osmanov. Počas Rímskej ríše tu našli útočisko prenasledovaní kresťania a za Seldžukov tu pobývali nasledovníci Mevlanu - Dervišovia. Hlavným mestom Seldžukov bolo mesto Konya, do ktorého bola aj rodina Mevlany pozvaná od sultána Alaaddina Keykubáta, aby tu prednášala na univerzite. V rodnom Afganistane ich nečakalo nič dobrého, hrozil im nájazd nemilosrdných Mongolov, preto otec Mevlanu ponuku prijal a malý chlapec Mevlana vnímal a nasával atmosféru učencov okolo seba, zmes filozofií a náboženstiev z východu, počúval potulných mníchov, a sám šíril filozofiu tolerancie, rovnoprávnosti mužov a žien, slobodu a lásku k blížnemu.

Tři krásky

Dnes je nevyhnutnou súčasťou návštevy Kappadokie let balónom, čo je zážitok, na ktorý nikdy nezabudnete! Vzlieta sa skoro ráno, uvidíte východ slnka a rané zore sfarbujúce tuf všade okolo vás, čo vás naplní pocitom krásy a šťastia, a vďaky za to, že to môžete zažiť.

Po Kappadokii sa Hodvábna cesta delí na sever do Ankary a Istanbulu, na západ do Efezu a na juh do Konyi a Antalye. My sa rozhodneme tentoraz pre cestu na sever.

Ankara je moderné 6,5 miliónové mesto na náhornej plošine, ale bývala jednou z obľúbených zastávok Hodvábnej cesty. Dnes stojí za obdiv nádherná hra svetiel vo vodotrysku v centrálnom parku sprevádzaná romantickou, zádumčivou, rozjarenou aj tragickou tureckou hudbou. V Ankare je aj Mauzóleum pre prvého prezidenta Tureckej republiky Mustafa Kemala Atatürka. Celé Mauzóleum je z mramoru, vstupná cesta je lemovaná levmi podobnými levom objavených v Boazkente, bývalom hlavnom meste Chetitskej ríše Chatuttaš. Strop Mauzólea je vykladaný zlatom a pôda, v ktorej je prezident pochovaný, bola dovezená zo všetkých 81 provincií Turecka ako výraz vďačnosti tomuto veľkému vodcovi.

UčhisarÚdolí velbloudaBospor

A to najkrajšie nakoniec. Tým je Múzeum anatolských civilizácií, kde objavíte originály tých najkrajších archeologických nálezov z Chetitskej ríše, ale tiež časť trójskeho pokladu, bohyňu matku Kybele pripomínajúcu Věstonickú Venušu. Symbol Chetitské ríše Eti, znázorňujúci vesmír a planéty, krásne slnečné hodiny a nádherne vypracovaného jeleňa, starého 5000 rokov.

A to už k nám mieri karavána smerujúca do Carihradu. Vedúci karavány nás prijíma pod svoju ochranu a za dva týždne trmácania dorazíme do vysnívaného, kúzelného, lákavého, vzrušujúceho a inšpirujúceho, neúnavne rastúceho, nedobytného a pyšného mesta Istanbulu alebo tiež Carihradu či Konštantínopolu či Byzancie…

Do mesta na dvoch kontinentoch spojeného dvoma obrovskými závesnými mostmi. Nenecháme si ujsť plavbu po Bospore, ktorý Istanbul rozdeľuje. Úžina Bospor je dlhá 31 km a spája Čierne more s Marmarským. A keďže je každé more inak slané a navyše je Čierne more ešte aj o 20 cm vyššie než Marmarské, dochádza tu k veľkému vlnobitiu a prúdom, v ktorých sa môžu ľahkovážni plavci ľahko utopiť.

Istanbul Hipodrom

Plávame okolo honosného paláca sultána Mehmeda Fatiha, ktorý roku 1453 Istanbul konečne dobyl. Pred nami sa zjavuje romantické zákutie Zlatého rohu s majestátnou mešitou sultána Sulejmana Nádherného - Galatská veža, odkiaľ v 17. storočí vzlietol prvý Turek Hezarfen Ahmed Celebi a potom bol vyhostený z krajiny. Sultán ho najskôr veľmi obdivoval, ale tiež sa veľmi obával, že týmto činom bude oslabená jeho autorita a tomuto letcovi pripísané nadprirodzené schopnosti. Preto bol poslaný do exilu, kde zomrel od žiaľu za svojou domovinou.

A už vidíme ďalší nádherný komplex Topkapi Palác, kde sultáni zhromaždili všetky svoje nádherné poklady, ako je 86karátový Diamant alebo Topkapská dýka. Venujeme spomienku ženám z háremu, ktoré sa šialený sultán Ibrahim Deli rozhodol utopiť v Bospore, pretože si jedného dňa pomyslel, že sú mu všetky neverné. Len jedinej sa podarilo vyplávať. Mala šťastie v nešťastí, vylovila ju francúzska loď a zaviezla do Paríža.

A nakoniec to NAJ z mesta, to je návšteva krásky Hagia Sofia. Odmenou za dlhé čakanie medzi chtivými návštevníkmi, je vznešený pocit, ktorý do nás prenikne po prekročení prahu. S hlavou hore obdivujeme nádheru stavby, nebeskú atmosféru obrovskej, vysokej kopule, akoby božskej nebeskej klenby. Stavbu mali na starosti dvaja architekti: Anthemisios z Thrales a Isidorius z Milétu. Niet divu, že aj cisár Justinián, ktorý nechal chrám vybudovať, nadšene zvolal: „Šalamún, prekonal som ťa!“

 

Text/foto: Sylvie Halouzková

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Palác Topkapi
Publikované: 18.10.2008
Palác Topkapi, oficiálne nazývaný Palác s delovou bránou, bol kedysi živým nervom osmanskej ríše ako oficiálna rezidencia osmanských sultánov a centrum vlády nad celou ríšou v rokoch 1465 až 1853. Stojí na mieste gréckeho mesta Byzantion, ktoré neskôr premenovali na Konstantinopol (Carihrad) a nakoniec Istanbul.

Turecko: Bodrum alebo Halikarnas II.  
Publikované: 7.9.2014
Práve míňam obchodík so zmrzlinou, ktorá sa vyrába priamo v Bodrume. Nemôžem nechať toto miesto bez povšimnutia, a tak si dávam "do nosa" višňovú, melónovú a mandarínkovú zmrzlinu, teda po turecky dondurmu. A pokračujem miernym stúpaním do menej okázalej obytnej časti Bodrumu až po biely nízky múr, ktorý ohraničuje slávne Mauzóleum v Halikarnase.

Turecko: Bodrum alebo Halikarnas III.
Publikované: 15.9.2014
Od divadla znova stopujem dolmuš a mierim smerom na Gumbet, čo je hneď ďalšia zátoka za mestom Bodrum. Idem sa pozrieť na Myndskú bránu, z ktorej viedla cesta do mesta Myndos. Táto brána bola veľmi dobre strategicky postavená.

Turecko: Kapadócia – krajina krásnych koní I.
Publikované: 27.10.2014
Rozhodla som sa, že ešte musím zájsť do Kapadócie – krajiny krásnych koní, ako ju nazvali Chetiti. Kúpila som si lístok na autobus a mierim z Bodrumu do Antalye, kde prespím. Ďalší deň pôjdem cez mesto Konya, kde navštívim karavansaraj (orientálny hostinec pri hlavných cestách, kde sa občerstvovali účastníci karaván aj ich zvieratá, pozn. red.) a múzeum Mevlany.

Turecko: Kapadócia – krajina krásnych koní II.
Publikované: 3.11.2014
Práve vchádzame do mesta Konya, ktoré bolo hlavným mestom Seldžuckej ríše. Vystupujem na autobusovej stanici, vyzdvihujem si mapku mesta a mierim k vežičke, ktorá mi ukazuje cestu k múzeu Mevlany. Mesto sa rozkladá na náhornej plošine a zo všetkých strán ho obklopujú hory.

Turecko: Kapadócia – zem krásnych koní III.
Publikované: 10.11.2014
Strednú Anatóliu križuje veľa ciest. Medzi najznámejšie patrí hodvábna cesta. Aby tu Seldžukovia podporili rozvoj obchodu, vystavali na ochranu a pre pohodlie putujúcich kupcov pojazdné hostince alebo karavansaraye.

Turecko: Kapadócia – zem krásnych koní IV.
Publikované: 17.11.2014
Po mnoho storočí bola Anatólia centrom kresťanstva a zdá sa, že tomu bolo tak hlavne zásluhou apoštola Pavla a jeho misionárskym výpravám. Jeho pôsobnosť sa tu datuje od r. 41 po Kristovi. V Kapadócii sa rozšírilo kresťanstvo aj vďaka tomu, že tu našlo úrodnú pôdu už v prvom storočí.

Turecko: Kapadócia - krajina krásnych koní V.
Publikované: 24.11.2014
Moja cesta nateraz smeruje cez turnikety do areálu múzea a ďalej do kostola sv. Barbary, ktorá sa proti vôli svojho otca stala kresťankou. Ten ju preto najskôr uväznil a nakoniec zabil. Za to do neho podľa legendy udrel blesk.

Turecko: Kapadócia – krajina krásnych koní VI.
Publikované: 1.12.2014
Konečne došlo k tomu, že som uskutočnila let balónom nad Kapadóciou. Podľa mňa je to najkrajšie miesto, kde by ho mohol človek absolvovať. Boli sme na mieste určenia o 5:15 ráno za svitania a balónov sa tu pripravovalo cez päťdesiat!

Turecko: Afrodisias – mesto zasvätené bohyni
Publikované: 13.4.2015
Antické mesto Afrodisias patrí medzi najkrajšie mestá Turecka, ale napriek tomu je turistami málo navštevované. Povedala som si, že ho musím vidieť...

Turecko: Pamukkale a Laodikeia
Publikované: 20.4.2015
Dnes prechádzam z historického mesta Afrodisias do malej dedinky Pamukkale, ktorá je turistami veľmi navštevovaná.

Turecko: Bodrum alebo Halikarnas I.
Publikované: 31.8.2014
Práve sme pristáli. Zhlboka sa nadýchnem. Hurá, už sme konečne tu, na letisku v Bodrume. Nasadáme na autobus a po 40 minútach schádzame dole z kopca do mesta Bodrum. Vzduch slano vonia diaľkami, farby sa predháňajú v odtieňoch a azúrový horizont plynulo prechádza do oblohy.

Turecko: Istanbul - dobrodružná dovolenka V.
Publikované: 24.8.2014
Plávame okolo mešity Ortakoy, ktorú postavil sultán Abdulmecid v roku 1853. Stavbu opäť realizoval jeho architekt Nikogos Balyanovi. Je vystavená v barokovom štýle a leží na európskej časti Bosporu. Práve sa plavíme pod slávnym Bosporským mostom. Ten bol postavený v roku 1973 pri príležitosti päťdesiateho výročia založenia Tureckej republiky.

Hagia Sofia
Publikované: 26.10.2009
Hagia Sofia, chrám svätej múdrosti, kedysi neposvätnejšia stavba hlavného mesta Byzantskej ríše Konštantínopolu (Istanbulu), ohuruje hlavne svojim vysokým a širokým vnútorným priestorom a svetelnými efektmi, ktoré budia dojem, že kopula sa vznáša vo vzduchu.

Turecko: lákavá krajina Orientu
Publikované: 1.12.2012
Ďaleký, lákavý, korenený Orient. Len zavrieť oči a vyrastie znovu pred očami… Prestaňte myslieť na všedný deň a ponorte sa so mnou do kúzelnej atmosféry rozprávok tisíc a jednej noci, krajiny zahnutých šablí, obráteného polmesiaca a výbojných sultánov. Je to už dávno, keď bol Turek postrachom Európy, a aj tak ľudí stále fascinuje krásna krajina Turecka.

Turecko: z parku Köprülü až po Efez
Publikované: 15.12.2012
Opusťme šedivú priemernosť všedných dní a vznesme sa na lietajúcom koberci do Národného parku Köprülü, kde aj jednu noc v pohodovom kempe pri rieke prenocujeme a zamierime hore k prameňom rieky Kopručay. Potom sa vydáme cez Antalyu a Pamukale až do Dresu.

Turecko: autom od Priéné až po Myndos
Publikované: 22.12.2012
Ďalší pekný deň, a tak plánujem cestu za menej vyhľadávanými krásami v Turecku. Navštívte so mnou miesta ako sú Priéné alebo polozatopené mesto Myndos.

Turecko: Bájna Trója
Publikované: 16.2.2013
Mesto Trója leží v Turecku, konkrétne v západnej Malej Ázii. Podľa bájí mali Tróju na brehu rieky Skamandros založiť Achájci. Pred vstupom do mesta, na parkovisku, kde sa rozhodne nemusíte báť, že nebudete mať kam postaviť auto, si v pokladni môžete zakúpiť vstupenku, ktorá je pri vstupu do mesta nutná.

Turecko, Izmir: dedičstvo multikulturalizmu
Publikované: 12.7.2013
Izmir (známy tiež ako Smyrna) je osídlený už päť a pol milénia. Mesto leží v oblasti Malej Ázie, v zátoke, ktorá ústí do Stredozemného mora. Jeho poloha znamenala, že mesto zažilo nadvládu mnohých civilizácii a ríš. Posledná z nich, Osmanská ríša, dobyla Izmir roku 1389, kedy ešte patril upadajúcej Byzantskej ríši.

Turecko: Istanbul - dobrodružná dovolenka I.
Publikované: 27.7.2014
Práve sedím na lavičke na stanici a netrpezlivo čakám, než sa náš autobus rozhýbe smerom na Istanbul. Konečne ho uvidím na vlastné oči! Toto úchvatné mesto láka každého cestovateľa túžiaceho zažiť báječné dobrodružstvo!

Turecko: Istanbul - dobrodružná dovolenka II.
Publikované: 3.8.2014
Sme na konskom trhu. Ak máte fantáziu, môžete ešte počuť dupot konských kopýt. Práve tu stával slávny hipodrom alebo závodisko konských štvorzáprahov, kde každý rok prebiehali preteky za účasti cisára. Fandili tu dve strany, zelení – zástupcovia bežných občanov a modrí – zástupcovia šľachty a významných osôb mesta.

Turecko: Istanbul - dobrodružná dovolenka III.
Publikované: 10.8.2014
To sa nám krásne spalo s toľkými zážitkami z predchádzajúceho dňa. Teraz nás čakajú úžasné turecké raňajky, čiže biely syr, paradajky, uhorky, olivy, chleba… K tomu čierny čaj, poriadne osladený. A môžeme sa vydať ako by sme boli pozvaní osobne sultánom na audienciu v jeho paláci Topkapi.

Turecko: Istanbul - dobrodružná dovolenka IV.
Publikované: 17.8.2014
Práve mierime priamo z kopca dole do prístavu. Nasadneme na loď a vyberieme si lavičku na hornej palube. Za chvíľku vyplávame. Názov Bospor znamená Kravský brod. Podľa legendy tu v starovekom Grécku žila krásna kňažná Io.

Turecko, Efez – antický skvost
Publikované: 18.10.2015
Efez je najzachovalejšie antické mesto v Turecku a právom patrí medzi najnavštevovanejšie pamiatky. Toto miesto bolo známe už v 2. tisícročí pred n. l. a v dobe svojho rozkvetu tu žilo až 250 tisíc obyvateľov. V súčasnosti sem každoročne prichádza obdivovať pozostatky úchvatných stavieb tisíce turistov. A dnes sa spolu s nami prejdete po mramorovej dlažbe celým mestečkom.


Súvisiaca fotogaléria

Turecko – krásy krajiny
Táto turistami obľúbená destinácia leží na dvoch svetadieloch, a to v Európe a Ázii. Turecko...

Turecko: Pamukkale, Hierapolis
Pamukkale je oblasť s termálnymi prameňmi, ktorá je súčasťou Hierapolisu. Pramene vyvierajú sever...

Turecko: Istanbul - výletné miesta
Európska časť Istanbulu je jedno veľké obchodné stredisko. Ázijská časť slúži skôr ako obytná obl...

Turecko: Kapadócia - krajina rozprávkových komínov
Kapadócia (Cappadocia), toto unikátne miesto na Zemi sa nachádza na území Turecka, konkrétne vo v...


Súvisiace video

Turecko: Život v uliciach Istanbulu
Najväčšia turecká metropola tepe každý deň, každú minútu. V centrálnej časti sa dokonca zdá, že n...

Turecko: Istanbul - kozmopolitná brána Orientu
Najväčšie turecké mesto, v ktorom žijú milióny ľudí rôznych národností a kultúr je spojnicou dvoc...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

7.8.2020
V týchto dňoch bola verejnosti predstavená nová bezplatná mobilná aplikácia Horskej záchrannej služby (ďalej len HZS), ktorá okrem privolania pomoci prostredníctvom jedného tlačidla prináša hneď niekoľko ďalších noviniek.
5.8.2020
Spišské múzeum vás pozýva stráviť leto na Spišskom hrade. Pripravený je pre vás bohatý program, ktorý tvoria koncerty, divadelné predstavenia, šerm i nočné prehliadky.

3.8.2020
Karlove Vary budú hostiť 25. ročník karlovarského folklórneho festivalu tento rok v septembri, počas predĺženého víkendu 3.–6. vystúpia folklórne súbory na rôznych scénach v regióne.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - KEŇA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 7. 8. 2020
sviatok:Štefánia
dnes:
piatok 7.8.
30 °C
zajtra:
sobota 8.8.
25 °C