www.infoglobe.sk » Hagia Sofia

Hagia Sofia

Publikované: 26.10.2009
Hagia Sofia, chrám svätej múdrosti, kedysi neposvätnejšia stavba hlavného mesta Byzantskej ríše Konštantínopolu (Istanbulu), ohuruje hlavne svojim vysokým a širokým vnútorným priestorom a svetelnými efektmi, ktoré budia dojem, že kopula sa vznáša vo vzduchu.

„Zdá sa, že nie je zakotvená na zemi, ale že visí v zlatých reťaziach z neba,“ takto popisoval vtedajší kronikár pohľad na nový chrám pri jeho vysvätení v roku 537. Cez okná v postranných múroch a z kopule dopadá dovnútra svetlo a osvetľuje všetky plochy vnútorného priestoru chrámu. Neexistujú žiadne kontrasty svetla a tmy, ale len pološero, čo vyvoláva slávnostnú náladu. Kopula chrámu Hagia Sofia má priemer 31 metrov. Nepatrí síce k najväčším z éry staroveku, je však pravdepodobne najodvážnejšie skonštruovanou kopulou. Byzantský spôsob stavby kopúl vychádzal zo snahy, aby sa zraky veriacich čo najčastejšie obracali hore, čím by sa veriaci priblížili nebu a Bohovi. V chráme Hagia Sofia boli zhrnuté všetky technické a umelecké skúsenosti zo stavieb kostolov v západo -aj východorímskej ríši, čím došlo k spojeniu baziliky (pozdĺžnej stavby) a centrálnych stavieb západného typu. Veľký počet polkopúl a vedľajších kopúl stúpa až k hlavnej kopule.

Hagia Sophia

Vnútorný priestor mal v byzantskej ríši bohatú mozaikovú výzdobu, z ktorej sa dnes dochovali iba zvyšky. Postavy na mozaikách stoja pred jednotným zlatým pozadím, čelne obrátené k divákovi a pôsobia strnulo. Témou týchto mozaík bolo stvárnenie kresťanských legiend. Východorímsky cisár Justinián I. dal v roku 532 príkaz na výstavbu tohto nádherného kostola – „kostola, aký predtým nikdy nebol a aký nikdy nebude“ – potom, čo starý kostol Sofie, ktorý bol vybudovaný za cisára Konštantína Veľkého v rokoch 326 až 360, bol počas povstania Nika v januári 532 zničený. Justinián túžil po tom, aby svoju moc vo východorímskej ríši dokumentoval aj umeleckými dielami. Stavba kostola mala dokazovať jednak moc cisára ale aj Rímskej ríše, tak aj cisárovu výsadnú pozíciu v Kristovom učení.

Hagia SophiaHagia SophiaHagia Sophia

Justinián poveril matematika Anthemia z Trallu a staviteľa Izidora z Milétu, aby nový chrám navrhli a postavili. Stavba bola financovaná z výnosov tristo cisárskych veľkostatkov a štedrých darov panovníka. Vďaka tomu stavba postupovala pomerne rýchlo. Roku 1453 dobyli Konštantínopol Turci a prehlásili ho za hlavné mesto Osmanskej ríše. Pre Hagiu Sofiu znamenal zánik byzantské ríše premenu na mešitu. Práve v 15. a 16. storočí boli k chrámu pristavané štyri minarety. Osmania reštaurovali mnohými zemetraseniami poškodenú stavbu a v jej vnútri vykonali len málo zmien: po stenách vyvesili závesy s menom proroka, ako aj súrami koránu a zakryli mozaiky s kresťanskými námetami sadrou. Až v 19. storočí boli staré byzantské mozaiky opäť objavené.

Hagia Sophia

Pretože islam zakazuje obrazy, museli figurálne mozaiky opäť zabieliť. V tridsiatich rokoch 20. Storočia boli tieto nádherné mozaiky s konečnou platnosťou odkryté. V roku 1934 rozhodol Kemal Atatürk, prezident Turecka, aby sa z Hagie Sofie stalo múzeum. Stavebný sloh Hagie Sofie mal trvalý vplyv na početné iné stavby; umenie justiniánskej epochy vtlačilo stredovekému umeniu východnej aj západnej Európy svoj ráz. Početní osmanskí stavitelia prevzali byzantský štýl stavby kopúl a rozvinuli ho do nových foriem.

Hagia Sophia

Text: J. Štantejský a Monumente der Welt

Foto: Wikimedia Commons, Saperaud, JoJan - č. 2, č. 3, č. 4, č. 5   



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Palác Topkapi
Publikované: 18.10.2008
Palác Topkapi, oficiálne nazývaný Palác s delovou bránou, bol kedysi živým nervom osmanskej ríše ako oficiálna rezidencia osmanských sultánov a centrum vlády nad celou ríšou v rokoch 1465 až 1853. Stojí na mieste gréckeho mesta Byzantion, ktoré neskôr premenovali na Konstantinopol (Carihrad) a nakoniec Istanbul.

Turecko, Istanbul I.: život v meste - VIDEO
Publikované: 30.11.2010
Autá na diaľnici z ázijského letiska Sabiha, ktoré je od Istanbulu vzdialené desiatky kilometrov, pomaly prechádzajú smerom k významnej tureckej metropole. Je teda dostatok času na prvé letmé zoznámenie s najväčším tureckým mestom a životom na jeho periférii.

Istanbul II: islam na turecký spôsob - VIDEO
Publikované: 7.12.2010
Napriek tomu, že Istanbul leží jednou časťou v Európe a jednou v Ázii, zostává pre Európana tak trochu exotickým. Hlavnou príčinou je úplne jednoznačne moslimská viera. Konštantínopol, dnešný Istanbul alebo ak chcete tak Carihrad, ale kedysi býval kresťanským mestom.

Turecko: Istanbul
Publikované: 8.12.2012
Prístavné mesto Istanbul, v ktorom žije viac ako 16,5 milióna ľudí, je v súčasnej dobe hodnotené ako jedno z najvýznamnejších svetových metropol. Toto mesto sa ako jediné rozkladá na dvoch kontinentoch – Európe a Ázii.

Turecko: z parku Köprülü až po Efez
Publikované: 15.12.2012
Opusťme šedivú priemernosť všedných dní a vznesme sa na lietajúcom koberci do Národného parku Köprülü, kde aj jednu noc v pohodovom kempe pri rieke prenocujeme a zamierime hore k prameňom rieky Kopručay. Potom sa vydáme cez Antalyu a Pamukale až do Dresu.

Turecko: karavánou po Hodvábnej ceste
Publikované: 29.12.2012
Počuli ste už o hodvábnej ceste? Viete aká je dlhá? A kade viedla? Pridáme sa k jednej karaváne a uvidíme… Neprejdeme cestu od začiatku z Číny, pretože to by sme mali na koniec do Istanbulu 9 000 km a okrem Marca Pola ju mnoho ľudí celú neprechádzalo. Väčšina obchodníkov putovala na niektorom úseku od bazáru po bazár, kde tovar nakúpili a potom predali.


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 23. 4. 2024
sviatok:Vojtech
dnes:
utorok 23.4.
5 °C
zajtra:
streda 24.4.
7 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X