www.infoglobe.sk » Poľsko – na bežkách v Jizerských horách

Poľsko – na bežkách v Jizerských horách

Publikované: 12.1.2017
Osada Jakuszyce sa nachádza na poľskej strane Jizerských hôr, necelých šesť kilometrov po ceste E65 z Harrachova smerom na Szklarsku Porebu. Milovníci historických pamiatok by tu síce boli sklamaní, spokojní však budú rekreační turisti aj aktívni športovci. Počas letnej sezóny využívajú širokú sieť ciest prevažne cyklisti a chodci, v zimnom období vďaka vyššej nadmorskej výške a dobrým klimatickým podmienkam predstavuje oblasť okolo Jakuszyc raj hlavne pre bežkárov, ktorí môžu využiť cca 100 km tratí rôznej obtiažnosti. Bežecké trasy sú samozrejme aj v zimnom období prepojené s traťami na českej strane.

na ceste z Jakuszyc do Orle

Do Jakuszyc sa dostanete naozaj jednoducho. Pokiaľ to teda nemáte blízko a nejdete po svojich, môžete dôjsť automobilom cez Harrachov a za poplatok zaparkovať priamo pri biatlonovom štadióne v Jakuszyciach. Taktiež je možné samozrejme využiť aj verejnú dopravu, a to ako bežné autobusové spojenie, tak aj železničnú dopravu. Počas zimnej sezóny sú tu k dispozícii na viac bezplatné skibusy z Harrachova.

biatlonový štadión v Jakuszyciach biatlonový štadión v Jakuszyciach

Pokiaľ sa chcete vydať do Jakuszyc po prvý raz a okolie nepoznáte, nemusíte sa báť. Hlavné trasy sú dobre označené a vhodne prepojené, takže si každý môže naplánovať trasu podľa svojich schopností, prípadne ju môže priebežne zmeniť. Odporúčam si v každom prípade urobiť zastávku na občerstvenie v mieste historickej osady Orle, predtým Karlsthal. V rokoch 1754–1888 tu fungovala sklárňa, dnes sú tu iba pozostatky pôvodnej zástavby a tiež bývalých pohraničných budov. Najzachovalejšia a esteticky najzaujímavejšia je pôvabná stavba bývalej hájovne z tesaného kameňa, ktorá je čiastočne zrekonštruovaná. A práve v nej sa môžete ohriať a dobre najesť. Väčšinou je tu síce plno, bufet však funguje na prízemí aj na prvom poschodí, obsluha je milá, priateľská, výkonná a chápavá, takže sa tu určite dohovoríte a zaplatiť môžete aj českými korunami. Aj keď sa jedná o historickú budovu, záchody sú moderné a hlavne čisté. Kto sa nepotrebuje ohriať, môže využiť vonkajšie občerstvenie a ochutnať výborné klobásy z tunajšej udiarne.

hájovňa s občerstvením v Orle hájovňa s občerstvením v Orle

vonkajší bufet pri hájovni, Orle

Cca 1 km západným smerom od osady Orly sa nachádza hraničný prechod pre peších do Českej republiky. Hranicu v týchto miestach tvorí rieka Jizera. Kto sa nechce brodiť, môže využiť drevený mostík (Karlovský most), ktorý bol pre turistov v r. 2005 novo postavený v mieste pôvodného železobetónového mostu z roku 1901, zrúteného v roku 1979. K hraničnému prechodu vedie z Orly značená turistická cesta, ktorá za mostom pokračuje po českej strane buď k osade Jizerka, na parkovisko pod Bukovcom, alebo pozdĺž pravého brehu Jizery do Martinského údolia a ďalej do Kořenova či Harrachova. Keď je pekné počasie, nie je nič príjemnejšieho než si posedieť chvíľku pri balvanovitom koryte Jizery, ovlažiť si nohy v ľadovej vode a pokochať sa relatívne nedotknutou prírodou. Osvieženie pri vode uvítajú určite hlavne deti.

na ceste z Jakuszyc do Orle

na ceste z Jakuszyc do Orle Orle

Pokiaľ sa budete vracať späť do Jakuszyc a budete si chcieť pred odjazdom dať niečo dobré, odporúčam miesto návštevy bufetu priamo na štadióne navštíviť reštauráciu s hotelom na protiľahlej strane cesty. Za nepatrne vyššiu cenu tu dostanete lepšie služby, na viac si posedíte v omnoho príjemnejšom prostredí. Moja posledná návšteva tejto reštaurácie prispela k zavŕšeniu príjemného zážitku z celého výletu.

turistický rozcestník, Orle na ceste z Jakuszyc do Orle

GPS: 50°49'07.5"N 15°26'15.9"E

Text: Veronika Schubertová, Martina Schubertová

Foto: Veronika Schubertová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Harrachov: kolíska bieleho športu – VIDEO
Publikované: 28.12.2010
Niet v Česku „prefláknutejšie“ miesto, čo sa týka skokov a letov na lyžiach, ako je krkonošský Harrachov. Hoci skokanský areál vyzerá vo všedný deň trochu opustene, športový duch je vo významnom horskom mestečku, neďaleko poľských hraníc, cítiť na každom kroku.

Poľsko, soľná baňa vo Wieliczke III. – druhá polovica turistickej trasy podzemím
Publikované: 6.3.2019
Prvá polovica cesty podzemím nás očarila svojimi priestormi či legendou vytesanou v skale, avšak to nie je ani zďaleka všetko, čo baňa svojim návštevníkom ponúka. Preto poďte s nami zostúpiť ešte hlbšie, do jej chodieb a komôr, na miesta kde sa ligocú krištáľové lustre a slané banské jazierka.

Poľsko, Wieliczka – história nad zemou
Publikované: 13.2.2019
Keď sa povie Wieliczka, azda každého z nás napadne slávna soľná baňa na juhu Poľska. Toto rovnomenné mestečko ponúka turistom nielen krásu v svojom podzemí, ale oplatí sa preskúmať i to, čo ponúka nad zemou. Skôr ako nahliadneme do starodávnych hlbín, prejdeme sa pomedzi pamiatky v jej uliciach, ktoré pripomínajú bohatú históriu tohto baníckeho mesta.

Poľsko – sviatky, kuchyňa a tradície
Publikované: 17.1.2019
Chystáte sa do Krakova, Varšavy alebo na poľskú stranu Krkonôš? Pozrite sa najskôr, aké tradície sa tu dodržiavajú a čo dobrého musíte isto ochutnať. Naši susedia majú mnohé tradície a sviatky podobné ako my, aj kuchyňa je dosť podobná, ale určité rozdiely sa tam nájdu.

Poľsko, Zakopané – hory, ktoré máme prakticky za rohom
Publikované: 10.1.2019
To, že poľské hory sú Čechmi dosť často opomínané, je smutný fakt. Avšak poľské hory sú zrovnateľné s Krkonošami alebo slovenskými Tatrami. Len pre niekoho možno dostupnejšie a lacnejšie. Takže rozhodne stoja za návštevu!

ČR, Jizerské hory – na bežky aj zjazdovky na Semerink
Publikované: 22.2.2018
Semerink odporúčame najmä pre rodinnú dovolenku. Hlavne rodiny s malými deťmi alebo začínajúci lyžiari ocenia pomerne rozľahlý zjazdársky areál Severák s miernymi zjazdovkami a mnohými lyžiarskymi vlekmi. Zjazdovky sú dostatočne široké, prehľadné a dobre upravované. Dá sa skombinovať veľké množstvo trás. Hodia sa však skutočne najmä pre malé deti alebo pre nenáročných lyžiarov, mierny sklon a pomerne krátke svahy skúsenejších lyžiarov až tak veľmi asi nenadchnú.

ČR, Brdy: Kam na bežky?
Publikované: 1.2.2018
Nebojte sa do Bŕd vyraziť aj v zime, tunajšia krajina je totiž krásna v každom ročnom období.

ČR: Bedřichov – bežkovanie po okolí
Publikované: 25.1.2018
Komu nevadí mrazivé počasie a prepadol tomuto bielemu športu, pre toho je okolie Bedřichova tým pravým miestom. Dopravná dostupnosť je skvelá, či už verejnou hromadnou dopravou (najlepšie z Jablonca nad Nisou alebo z Liberca), alebo po vlastnej osi.

ČR, Šumava – raj nielen pre bežkárov
Publikované: 16.2.2017
Pokiaľ radi bežkujete, verte mi, že práve Šumava je tým pravým miestom, kde si môžete vychutnať aktívny pohyb. Tamojšia krajina je nielen krásna, ale svojim reliéfom s pozvoľnými stúpaniami a dlhými miernymi zjazdami je v zime vhodná práve pre bežecké lyžovanie. Pokiaľ nehodláte brázdiť šumavské trasy závodným tempom, môžete sa počas svojich výletov kochať nádhernou prírodou a pochutnať si na miestnych špecialitách. Pre ilustráciu uvádzam niekoľko tipov na zaujímavé výlety, ktoré som s priateľmi podnikla v oblasti okolo Prášil, Srní, Modravy a Kvildy.

ČR, Jizerské hory – zimný prechod
Publikované: 26.1.2017
Pokiaľ patríte medzi tú časť populácie, ktorá sa raduje z mrazivého počasia a snehovej pokrývky, tak si konečne môžete po dlhšej dobe užiť zimu so všetkým všade aj u nás v Česku. Ak navyše radi vyrážate na bežky, môžem vrelo odporučiť prejazd Jizerských hôr smerom od Horného Polubného do Bedřichova. Je to stredne náročný výlet – cca 24–30 km (podľa zvolenej trasy). Ako na to?

ČR, Prírodné krásy krajiny príbehov – Česka II.
Publikované: 29.5.2019
Minulý týždeň sme vás zaviedli do Veľkej Ameriky pri Prahe, ku krasovej priepasti Macocha či k skalnému mestečku Toulovcovy maštale. Dnes budeme v spoznávaní krásnych prírodných miest Českej republiky pokračovať. Našou ďalšou zastávkou bude prírodná sopečná rarita Soos.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Jizerské hory – Jablonecko: Bedřichov, Smržovka, Janov n/N
Od Jablonca nad Nisou pomaly stúpate cez Loučnou a Janov nad Nisou okolo nenáročných zjazdových t...

Jizerské hory v lete I.
Známe miesta týchto romantických hôr plných zákutí a zrubových stavieb prinášame vo fotografii – ...


Súvisiace video

ČR, Lázně Libverda – dovolenka v Jizerských horách
Ak chcete navštíviť príjemnú kúpeľnú obec, odporúčame Lázně Libverda v Jizerských horách. Už v 15...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

17.10.2019
Pri príležitosti Medzinárodného dňa archeológie vás Sázavský kláštor pozýva v sobotu 19. októbra na špeciálne tematické prehliadky s archeológmi, ktoré budú náhľadom nielen do výskumov kláštora a okolia, ale aj do prostredia českej počítačovej hry z obdobia neskorého stredoveku.
16.10.2019
Počas víkendu 26. a 27. októbra 2019 sa zámocký komplex Schloss Hof stane ideálnym miestom pre všetkých milovníkov tajomna, duchov a strašidiel.
15.10.2019
Šumavská príroda zaznamenala po viac ako sto rokoch výskyt pralesného bezstavovca – ploskáňa veľkého (Peltis grossa), 1,5 centimetra veľkého čierneho chrobáka, ktorý sa znovu objavil v národnom parku Šumava.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ÍRSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 17. 10. 2019
sviatok:Hedviga
dnes:
štvrtok 17.10.
16 °C
zajtra:
piatok 18.10.
13 °C