www.infoglobe.sk » ČR, Šumava – raj nielen pre bežkárov

ČR, Šumava – raj nielen pre bežkárov

Publikované: 16.2.2017
Pokiaľ radi bežkujete, verte mi, že práve Šumava je tým pravým miestom, kde si môžete vychutnať aktívny pohyb. Tamojšia krajina je nielen krásna, ale svojim reliéfom s pozvoľnými stúpaniami a dlhými miernymi zjazdami je v zime vhodná práve pre bežecké lyžovanie. Pokiaľ nehodláte brázdiť šumavské trasy závodným tempom, môžete sa počas svojich výletov kochať nádhernou prírodou a pochutnať si na miestnych špecialitách. Pre ilustráciu uvádzam niekoľko tipov na zaujímavé výlety, ktoré som s priateľmi podnikla v oblasti okolo Prášil, Srní, Modravy a Kvildy.

Prvý výlet sme začali na parkovisku Pláne a naším vytýčeným cieľom bola Horská Kvilda. Počasie nám celkom prialo, tak sme nasadili lyže a z Plání sa vydali smerom na Churáňov po značenej a upravenej ceste pre klasiku aj korčuliarsky štýl. Za chvíľu sme už míňali okraj lyžiarskeho areálu Kobyla, kde sa nachádza prvé občerstvenie v bistre na vrchole zjazdovky. Po krátkej zachádzke k rozhľadni Churáňov sme pokračovali pôvodným smerom. Na rázcestí V Polci sme odbočili západným smerom na Churáňovský vrch a onedlho sme sa pripojili na Šumavskú magistrálu.

Horská Kvilda   bežkársky areál na Churáňove

Keďže v tento deň neboli žiadne preteky, zišli sme sa pozrieť aj na lyžiarsky areál Zadov a vyskúšali sme si aj pretekárske trate. Stúpania aj zjazdy boli trochu náročnejšie, až sa nám podarilo doraziť na Zlatú Ptilbu, kde sme sa opäť pripojili na bežkársku magistrálu. Na Ranklovskej rovine bola možnosť skrátiť si cestu priamo po magistrále na Horskú Kvildu, ale my sme pokračovali ešte smerom k Trom jedliam, kde sa okrem iného nachádza aj odbočka na zaniknutú osadu Ranklov a pamätné miesto na miestneho rodáka Seppu Rankla, (vlastným menom Josef Klostermann z Ranklova). Josef bol údajne vysoký až 210 cm a pravdepodobne bol predkom spisovateľa Karla Klostermanna – stal sa predlohou pre jednu z jeho románových postáv v knihe „V šumavskom raji“. Od Troch jedlí sme po rovinke pokračovali k bývalej sklárskej osade Zhůří a odtiaľ už na Horskú Kvildu. Svoj výlet sme zakončili občerstvením v hoteli Rankl.

Horská Kvilda   Horská Kvilda

Druhý deň sme vyrazili z Filipovej Huty s cieľom doraziť väčšou či menšou okľukou cez Modravu do Srní. Pretože nám počasie prialo, vydali sme sa smerom na Vtáčiu nádrž. Stúpanie nebolo náročné, a navyše sa striedalo s rovinkami a miernym zjazdami. Pri Vtáčej nádrži sme sa napojili na Šumavskú magistrálu a po nej sme pokračovali smerom k rázcestiu Na Stratenom. Kto mal záujem, urobil si ešte zachádzku na vyhliadkové miesto Březník.

informačná tabuľa pri Březníku   cesta z Filipovej Huty

Od rázcestia Na Stratenom nás už čakal len pozvoľný zjazd pozdĺž Modravského potoka až na Modravu. Po príjazde na Modravu sme nemohli len tak obísť Múzeum Dřevák a nedávno otvorený pivovar Modrava – Lyer so štýlovým pohostinstvom. Po malom občerstvení sme sa vydali ďalej príjemnou cestou pozdĺž Roklanského potoka a Rybárenskej slatiny smerom na Javoří pílu (v týchto miestach vedie súbežne so Šumavskou magistrálou aj široká cesta pre peších). Na rázcestí pri Javoří píle sme zabočili smerom k Trojjazernej slatine. Po kratšom stúpaní nás od rázcestia Pod Oblíkem opäť čakal zjazd (skraja trochu prudší) až na Hakešickú cestu, vystriedaný dlhou rovinou s miernym klesaním pozdĺž prúdu Vchynicko-Tetovského kanálu. Na rázcestí Pod Kostelným vrchom sme už potom odbočili severne a za chvíľu sme dorazili do Srní. Na odpočineok sme si vybrali malý miestny pivovar s penziónom U Zlatého Srnca, kde sme nabrali stratené sily.

príjazd od Modravského mostu do Modravy   Filipova Huť – okolie

Ďalší deň sme sa rozhodli vyraziť na okruh okolo Prášil s cieľom navštíviť jazero Laka. Najprv nás čakala pomerne príjemná cesta proti prúdu Prášilského potoka k Frantovmu mostu, stúpanie bolo potom trošku náročnejšie. Na rázcestí Gsenget, ktoré je príznačne opatrené aj tabuľkou s unikátnym kódom pre ľahké určenie polohy v teréne počas prípadnej záchrannej akcie turistov, sme sa občerstvili z vlastných zásob a ďalej pokračovali vo výstupe. Minuli sme zvyšky osady Horné Ždánidla a konečne sme u Zlatého stolčeku dosiahli vrchol. Potom nás už čakal len príjemný zjazd, počas ktorého sme museli byť pozorní, aby sme neminuli odbočku k jazeru. Bohužiaľ sa zhoršilo počasie, takže sme odbočku síce neprehliadli, ale jazero Laka sa nám v hmle nemohlo predviesť v celej svojej kráse. Od jazera pokračovala väčšina z nás v pozvoľnom zjazde smerom k Hôrke, kde sme sa napojili na Šumavskú magistrálu a po nej zišli do Prášil. Dobrodružnejší lyžiari pokračovali od jazera Laka vyšliapanou lyžiarskou stopou po červenej a žltej turistickej značke na tzv. Ruskú križovatku, odkiaľ následne zišli k Hôrke po upravenej širokej lyžiarskej ceste. V Prášilách sme sa zastavili v hostinci U Michala a v cukrárni Pampeliška.

príjazdová cesta k Srn

Na ceste z Filipovej Huty   Šumavská magistrála – pozdĺž Roklanského potoka

Posledný deň nášho pobytu sme kvôli zhoršeniu kvality snehovej pokrývky v nižšie položených lokalitách opäť vyrazili na Modravu s cieľom dostať sa na Kvildu. Unavenejší z nás sa vydali najkratšou cestou cez Filipovu Huť a odtiaľ skratkou pod Březovou horou rovno na Kvildu alebo po Šumavskej magistrále cez Horskú Kvildu. Ostatní zvolili trasu síce taktiež po Šumavskej magistrále, ale proti prúdu Modravského potoka – smerom k Vtáčej nádrži a odtiaľ dlhým stúpaním až na Čiernu horu.

Modravské slatiny

Modrava   Modravský potok – pozdĺž cesty k rázcestiu Na Stratenom

Na záver môžem len povedať, že návštevu Šumavy aj v zime vrelo odporúčam. Je tu rovnaká kvalita služieb ako v Jizerských horách alebo v Krkonošiach, k tomu nádherná príroda s odlišným rázom. A je tu výrazne menej turistov.

GPS: 49°03'23.2"N 13°33'22.8"E

 

Text a foto: Veronika Schubertová

Preklad: redakciaDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Přední Výtoň – najlepšia dovolenka
Najvyššie položený hrad v Čechách, najväčšia vodná plocha v Čechách, najväčší národný park v Čechách, najväčšia sieť cyklociest a cyklotrás v Čechách a možno aj najlepšia aktívna dovolenka v Čechách.

ČR: Churáňov: za Karlom Klostermannom
Publikované: 14.6.2018
Jedno z najobľúbenejších lyžiarskych stredísk Šumavy je zaujímavé aj v lete. Je ideálnym východiskovým miestom pre poznávanie okolia.

Šumava: zahájenie projektu Život pre rašelinisko
Publikované: 10.11.2018
Projekt LIFE for MIRES, voľne preložené ako Život pre rašelinisko, je názov projektu, ktorý má na Šumave za úlohu vrátiť vodu do mokradí a pôvodných horských potokov.

ČR, Javorná na Šumave: Unikátny kostol a základňa pre výlety – VIDEO
Publikované: 21.5.2019
Na rozhraní CHKO Šumava a prírodného parku Kochánov nájdete hneď pri hlavnej ceste z Klatov na Železnú Rudu dedinku Javorná. Zastavte sa na chvíľu pri tunajšom kostole sv. Anny s unikátnymi vežami krytými šindľom, alebo rovno využite Javornú ako skvelú základňu pre pešie aj cyklistické výlety po okolí.

Šumava: znovu sa objavil pralesný druh živočícha
Publikované: 15.10.2019
Šumavská príroda zaznamenala po viac ako sto rokoch výskyt pralesného bezstavovca – ploskáňa veľkého (Peltis grossa), 1,5 centimetra veľkého čierneho chrobáka, ktorý sa znovu objavil v národnom parku Šumava.

ČR, kaplnka svätých Anjelov Strážnych – pútnické miesto hľadiace na Sušice
Publikované: 31.10.2019
Nech už do Sušic prichádzate z akéhokoľvek smeru, vrch Stráž s kaplnkou svätých Anjelov Strážnych nemôžete prehliadnuť. Spolu so Svatoborom patria k nezameniteľným dominantám tohoto pošumavského mesta.

ČR, Jizerské hory – na bežky aj zjazdovky na Semerink
Publikované: 22.2.2018
Semerink odporúčame najmä pre rodinnú dovolenku. Hlavne rodiny s malými deťmi alebo začínajúci lyžiari ocenia pomerne rozľahlý zjazdársky areál Severák s miernymi zjazdovkami a mnohými lyžiarskymi vlekmi. Zjazdovky sú dostatočne široké, prehľadné a dobre upravované. Dá sa skombinovať veľké množstvo trás. Hodia sa však skutočne najmä pre malé deti alebo pre nenáročných lyžiarov, mierny sklon a pomerne krátke svahy skúsenejších lyžiarov až tak veľmi asi nenadchnú.

ČR, Brdy: Kam na bežky?
Publikované: 1.2.2018
Nebojte sa do Bŕd vyraziť aj v zime, tunajšia krajina je totiž krásna v každom ročnom období.

ČR: Bedřichov – bežkovanie po okolí
Publikované: 25.1.2018
Komu nevadí mrazivé počasie a prepadol tomuto bielemu športu, pre toho je okolie Bedřichova tým pravým miestom. Dopravná dostupnosť je skvelá, či už verejnou hromadnou dopravou (najlepšie z Jablonca nad Nisou alebo z Liberca), alebo po vlastnej osi.

ČR, Šumava - Kvilda
Publikované: 30.3.2013
Malá horská obec s dávnou históriou ryžovania zlata, ktorou prechádzala obchodná Zlatá cesta, je dnes celoročne navštevované rušné turistické centrum. Územie slatín, zmiešaných lesov a okolitých obcí vytvára oblasť zvanú Kvildsko, kde v krajine chladného podnebia, s polohou viac ako 1000 metrov nad morom, napriek tomu nájdete mnoho vzácnych druhov vegetácie.

ČR, Šumava: Antýgl – Turnerova chata - Čeňkova Pila
Publikované: 29.12.2013
Medzi oblasti, ktoré nás priťahujú svojou krásou, patrí aj šumavské Povydří, ktorým kedysi prechádzala Zlatá cesta – významná obchodní cesta spájajúca Podunajsko s českým územím. Jedným z miest, kde po celodennom pochode nocovala karavána a zvieratá i ľudia naberali nové sily, bola Turnerova chata (Turnerhütte).

ČR, Šumava: Stožec – len kúsok od „západného" Nemecka
Publikované: 6.4.2013
Od Plzenského kraje začína Národný park Šumava opráve touto prihraničnou obcou s drevárskou minulosťou. Jej okolie tvoria kopce a vrchy, s najvyšším vrchom Stožec (1065 m n. m.). Tam kedysi stával aj obranný hrad, z ktorého sa mnoho nedochovalo. Obec križuje železnica (od roku 1910) a Studená Vltava.

ČR, Jizerské hory – zimný prechod
Publikované: 26.1.2017
Pokiaľ patríte medzi tú časť populácie, ktorá sa raduje z mrazivého počasia a snehovej pokrývky, tak si konečne môžete po dlhšej dobe užiť zimu so všetkým všade aj u nás v Česku. Ak navyše radi vyrážate na bežky, môžem vrelo odporučiť prejazd Jizerských hôr smerom od Horného Polubného do Bedřichova. Je to stredne náročný výlet – cca 24–30 km (podľa zvolenej trasy). Ako na to?

Poľsko – na bežkách v Jizerských horách
Publikované: 12.1.2017
Osada Jakuszyce sa nachádza na poľskej strane Jizerských hôr, necelých šesť kilometrov po ceste E65 z Harrachova smerom na Szklarsku Porebu. Milovníci historických pamiatok by tu síce boli sklamaní, spokojní však budú rekreační turisti aj aktívni športovci. Počas letnej sezóny využívajú širokú sieť ciest prevažne cyklisti a chodci, v zimnom období vďaka vyššej nadmorskej výške a dobrým klimatickým podmienkam predstavuje oblasť okolo Jakuszyc raj hlavne pre bežkárov, ktorí môžu využiť cca 100 km tratí rôznej obtiažnosti. Bežecké trasy sú samozrejme aj v zimnom období prepojené s traťami na českej strane.


Súvisiaca fotogaléria

ČR: Jesenná Šumava ll.
Zo šumavskej Kvildy k prameňom Vltavy, z Čeňkovej píly k sútoku Vydry a Křemelnej, alebo cesta Je...

ČR: Jesenná Šumava l.
Súčasťou Kvildy je bývalá osada Bučina, dnes miesto spájané so "železnou oponou", kde býval hrani...

ČR: Zimná Šumava II.
Šumava drží krok s dobou. Svoj región predstavuje v podobe nových sprievodcov, publikácií a máp s...

ČR: Zimná Šumava I.
Zasnežená lesná príroda, mrazivý vzduch, odtlačená stopa, padajúce vločky a všade okolo ticho…&nb...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

29.5.2020
Dnes vám prinášame druhú časť tých (podľa nás) najzaujímavejších medzinárodných či svetových dní podľa kalendára (mesiace júl až december), bez ktorého sa ani v súčasnej dobe nezaobídeme.
27.5.2020
Najstarší kalendár síce vznikol v Egypte už v 4. tisícročí pred Kristom, no jeho dennodenné využívanie sa zachovalo dodnes. Okrem mien a rôznych sviatkov si prostredníctvom kalendára pripomíname všakovaké medzinárodné dni. A práve prehľad tých (podľa nás) najzaujímavejších vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
25.5.2020
Do 9. ročníka udeľovania cien o najobľúbenejší hotel roka Czech Hotel Awards 2020 sa zapojilo viac než 1200 hotelov. Poslaním organizátorov je vytvorenie zodpovednej platformy, ktorá prepojuje, oceňuje a podporuje všetkých hotelierov pristupujúcich k svojmu podnikaniu s otvorenou mysľou a láskyplným srdcom. Táto vízia nadobúda na význame najmä v súčasnom dianí.

Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - VENEZUELA a PARAGUAJ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 30. 5. 2020
sviatok:Ferdinand
dnes:
sobota 30.5.
16 °C
zajtra:
nedeľa 31.5.
12 °C