www.infoglobe.sk » ČR, Ještěd – pozdrav z budúcnosti

ČR, Ještěd – pozdrav z budúcnosti

Publikované: 19.12.2019
Nezameniteľná a neprehliadnuteľná dominanta severočeskej krajiny je jedným z najnavštevovanejších miest v kraji, a to v každom ročnom období. Vrchol je dobre dostupný lanovkou, sieťou turistických ciest aj hojnými zákrutami asfaltovej cestičky. Hore vás ohromí výhľad na celú severnú polovicu Čiech a tiež unikátna multifunkčná budova v tvare rotačného hyperboloidu. To je Ještěd.

Hotel ako pozdrav z budúcnosti

Ještěd sa zdvíha do nadmorskej výšky 1012 metrov a stavba na jeho vrchole je vysoká ešte ďalších 100 metrov. Architekt Karel Hubáček dostal za tento projekt mnoho prestížnych ocenení, vrátate ceny, ktorú udeľuje Medzinárodná únia architektov. Ještěd sa pravidelne umiestňuje na popredných miestach aj vo verejných anketách ako najvýznamnejšia česká stavba. Slúži ako hotel, reštaurácia, rozhľadňa a televízny vysielač. Nekonvenčná stavba pôsobí ako sci-fi ešte aj dnes, nieto ešte v 70. rokoch minulého storočia, kedy bola postavená! Interiéry navrhol architekt Otakar Binar. Hotelové izby pripomínajú kajuty vesmírneho korábu a reštaurácia po obvode základne je prístupná aj pre turistov, ktorí sa chcú občerstviť a rozhliadnuť po krajine pekne z tepla a sucha. Stavba je národnou kultúrnou pamiatkou, a pokiaľ sa nájdu peniaze na jej rekonštrukciu, tak má šancu na zápis do zoznamu UNESCO. Keby sa to podarilo, bol by Ještěd jediným televíznym vysielačom zapísaným na tejto listine!

letecký pohľad na Ještěd

Kde vlastne leží?

Na túto banálnu otázku dlho neexistovala jednoznačná odpoveď. Ještěd leží presne na rozhraní Lužických a Jizerských hôr, a tak sa stále viedli odborné spory. Rozhodlo sa až potom, keď bol podľa oficiálneho geomorfologického členenia ČR priradený k samostatnému horopisnému celku zvanému Ještědsko-kozákovský chrbát.

výhľad z Ještědu k Ralsku

Než napadne sneh

Prírodný park Ještěd je pretkaný turistickými trasami, ktoré návštevníkov prevedú okolo rozličných skalných útvarov príhodných mien a územím s chránenými rastlinami a lesnými spoločenstvami. Od jari do jesene je na trasách stále čo obdivovať, na mnohých miestach vás na zaujímavosti upozorní informačná tabuľa. Vrcholové partie tvorí kremenec, ktorý sa v dôsledku mrazového zvetrávania rozpadá do tvaru terasovitých stupňov. Podľa nich je pomenovaná aj prírodná pamiatka Terasy Ještědu. Pri hornej zastávke lanovky neprehliadnite skalku zvanú Krejčík, ktorá dostala svoje meno podľa škodoradostného krajčíra, ktorého tu kameňom zavalili podvedení čerti.

Terasy Ještědu a hotel na vrchole

Okrem výrazných kameňov a skaliek sú okolo vrcholu rozosiate aj pomníky a ďalšie umelecké diela. Isto neminiete hraničný tzv. Rohanský kameň alebo neďaleko stojacu sochu Dieťa z Marsu (jej autorom je Jaroslav Róna).

Východiskovými miestami pre turistické výstupy sú:

  • Liberec – Horný Hanychov, dolná stanica lanovky,
  • vrchol Ještědu – horná stanica lanovky,
  • Výpřež, parkovisko,
  • Ještědka, parkovisko.

lanovkou na Ještěd

Lyžiari na Ještěde

Hneď ako nasneží, a snehu tu v zime býva naozaj dosť, stanú sa turistické cesty neschodné, niektoré dokonca až nebezpečné. Na svahoch Ještědu sú ale udržované zjazdové trate obsluhované lanovkami. Dolná hrana ski areálu je v Hornom Hanychove a zjazdy si tu môžete užiť za optimálných podmienok až na deviatich modrých a červených trasách. K vyťaženosti areálu prispieva predovšetkým to, že je dobre dostupný z diaľnice a z Prahy sa sem dá ísť aj tzv. na otočku. Ale žiadna strach, parkovisko v Hornom Hanychove je naozaj obrovské.

inverzia z Ještědu

Rád by som dal do vašej pozornosti ešte aj blízku obec zvanú Kryštofovo Údolí (Krištofove Údolie) s pamiatkovou zónou, múzeom betlehemov a unikátnym súkromným orlojom.

GPS: 50°43'57.8"N 14°59'04.6"E

 

Text: Radka Snížková

Foto: Pixabay, Wikimedia Commons: Zdeněk Fiedler

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Nové Město pod Smrkem – na bicykli aj pešo
Publikované: 28.5.2020
S blížiacim sa letom sa stále viac z nás vydáva počas voľných dní za novými zážitkami. Karanténa sa postupne uvoľňuje a ponúka sa tak čím ďalej tým viac možností, ako stráviť čas. My sa tento víkend pozrieme do Nového Města pod Smrkem, ktoré sa nachádza v Libereckom kraji. Mesto leží v Jizerských horách, takmer na hraniciach s Poľskom. Nachádzajú sa tu historické kostoly, múzeum i mauzóleum. Turisti sem však spravidla zavítajú radšej za športovejšími aktivitami. A rovnako tak je tomu aj u nás.

ČR, Ploučnice – na vodu v dobe karantény
Publikované: 23.4.2020
Nešťastná doba klasickému a často veľmi spoločenskému vodáctvu veľmi nepraje, s partiou sa dnes na raft bohužiaľ vydať nemôžeme, režim sa ale postupne uvoľňuje, a tým pádom máme možnosť využiť viac zaujímavých vonkajších aktivít.

ČR: súťaž STAVBA ROKA 2020
Publikované: 15.2.2020
Nadácia pre rozvoj architektúry a staviteľstva otvorila prihlášky 28. ročníka celorepublikovej súťažnej prehliadky toho najlepšieho, čo sa udialo v stavebníctve a architektúre. Prihlášky do STAVBY ROKU 2020 budú otvorené do 10. júna 2020.

ČR – z Liberca na zasnežený Ještěd
Publikované: 31.1.2019
Štatutárne mesto Liberec so zhruba 104 000 obyvateľov leží na severe Čiech. Počas zimnej sezóny je toto mesto hojne navštevované. Po zvyšok roka sem ľudia jazdia hlavne do aquaparku či do science centra s planetáriom IQLANDIA Liberec.

ČR, Spoznajte Liberecký kraj – miesto aktívnej dovolenky
Publikované: 19.5.2019
Liberecký kraj leží na severe Českej republiky, na hranici so Spolkovou republikou Nemecko a Poľskou republikou. Krajským mestom a súčasne prirodzeným centrom kraja je mesto Liberec. Rozlohou je síce druhým najmenším krajom Českej republiky, avšak v českej histórii zohral veľkú úlohu, najmä pri vytváraní obchodných ciest.

ČR, Jizerské hory – na bežky aj zjazdovky na Semerink
Publikované: 22.2.2018
Semerink odporúčame najmä pre rodinnú dovolenku. Hlavne rodiny s malými deťmi alebo začínajúci lyžiari ocenia pomerne rozľahlý zjazdársky areál Severák s miernymi zjazdovkami a mnohými lyžiarskymi vlekmi. Zjazdovky sú dostatočne široké, prehľadné a dobre upravované. Dá sa skombinovať veľké množstvo trás. Hodia sa však skutočne najmä pre malé deti alebo pre nenáročných lyžiarov, mierny sklon a pomerne krátke svahy skúsenejších lyžiarov až tak veľmi asi nenadchnú.

ČR, Jizerské hory – zimný prechod
Publikované: 26.1.2017
Pokiaľ patríte medzi tú časť populácie, ktorá sa raduje z mrazivého počasia a snehovej pokrývky, tak si konečne môžete po dlhšej dobe užiť zimu so všetkým všade aj u nás v Česku. Ak navyše radi vyrážate na bežky, môžem vrelo odporučiť prejazd Jizerských hôr smerom od Horného Polubného do Bedřichova. Je to stredne náročný výlet – cca 24–30 km (podľa zvolenej trasy). Ako na to?

ČR, Kúpele Libverda – dovolenka v Jizerských horách – VIDEO
Publikované: 24.7.2018
Len asi kilometer od slávnych Hejnic v Jizerských horách nájdete nemenej známu kúpeľnú obec Lázně Libverda (Kúpele Libverda) . Skladateľ Carl Maria von Weber tu dokonca načerpal inšpiráciu pre svoju operu Čarostrelec.

Poľsko – na bežkách v Jizerských horách
Publikované: 12.1.2017
Osada Jakuszyce sa nachádza na poľskej strane Jizerských hôr, necelých šesť kilometrov po ceste E65 z Harrachova smerom na Szklarsku Porebu. Milovníci historických pamiatok by tu síce boli sklamaní, spokojní však budú rekreační turisti aj aktívni športovci. Počas letnej sezóny využívajú širokú sieť ciest prevažne cyklisti a chodci, v zimnom období vďaka vyššej nadmorskej výške a dobrým klimatickým podmienkam predstavuje oblasť okolo Jakuszyc raj hlavne pre bežkárov, ktorí môžu využiť cca 100 km tratí rôznej obtiažnosti. Bežecké trasy sú samozrejme aj v zimnom období prepojené s traťami na českej strane.

ČR: Bedřichov – bežkovanie po okolí
Publikované: 25.1.2018
Komu nevadí mrazivé počasie a prepadol tomuto bielemu športu, pre toho je okolie Bedřichova tým pravým miestom. Dopravná dostupnosť je skvelá, či už verejnou hromadnou dopravou (najlepšie z Jablonca nad Nisou alebo z Liberca), alebo po vlastnej osi.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Jizerské hory – Jablonecko: Bedřichov, Smržovka, Janov n/N
Od Jablonca nad Nisou pomaly stúpate cez Loučnou a Janov nad Nisou okolo nenáročných zjazdových t...

Jizerské hory v lete I.
Známe miesta týchto romantických hôr plných zákutí a zrubových stavieb prinášame vo fotografii – ...

ČR: Smržovka v Jizerských horách
Foto: Klára Svobodová


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

8.7.2020
Fond na podporu umenia rozhodol o víťazovi v poradí 3. ročníka projektu slovenského Mesta kultúry. Budúci rok sa popýši týmto titulom mesto Stará Ľubovňa, ktoré je kultúrnym uzlom v danom regióne.
5.7.2020
Rekonštrukcia štátneho zámku Slatiňany prináša takmer po troch rokoch svojim návštevníkom bezbariérové návštevnícke centrum, unikátne detské hospodárstvo a revitalizovaný zámocký park. Obnovou prešli aj interiéry, z ktorých niektoré budú slúžiť na nové účely.
3.7.2020
Nenechajte si ujsť úžasné výstavy a podujatia počas tohto leta v Slovenskom národnom múzeu. Azda najväčším lákadlom pre návštevníkov bude svetová výstava Poklad Inkov, ktorá sa koná v priestoroch Bratislavského hradu.

Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAURÍCIUS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 9. 7. 2020
sviatok:Lujza
dnes:
štvrtok 9.7.
28 °C
zajtra:
piatok 10.7.
30 °C