www.infoglobe.sk » ČR, Ještěd – pozdrav z budúcnosti

ČR, Ještěd – pozdrav z budúcnosti

Publikované: 19.12.2019
Nezameniteľná a neprehliadnuteľná dominanta severočeskej krajiny je jedným z najnavštevovanejších miest v kraji, a to v každom ročnom období. Vrchol je dobre dostupný lanovkou, sieťou turistických ciest aj hojnými zákrutami asfaltovej cestičky. Hore vás ohromí výhľad na celú severnú polovicu Čiech a tiež unikátna multifunkčná budova v tvare rotačného hyperboloidu. To je Ještěd.

Hotel ako pozdrav z budúcnosti

Ještěd sa zdvíha do nadmorskej výšky 1012 metrov a stavba na jeho vrchole je vysoká ešte ďalších 100 metrov. Architekt Karel Hubáček dostal za tento projekt mnoho prestížnych ocenení, vrátate ceny, ktorú udeľuje Medzinárodná únia architektov. Ještěd sa pravidelne umiestňuje na popredných miestach aj vo verejných anketách ako najvýznamnejšia česká stavba. Slúži ako hotel, reštaurácia, rozhľadňa a televízny vysielač. Nekonvenčná stavba pôsobí ako sci-fi ešte aj dnes, nieto ešte v 70. rokoch minulého storočia, kedy bola postavená! Interiéry navrhol architekt Otakar Binar. Hotelové izby pripomínajú kajuty vesmírneho korábu a reštaurácia po obvode základne je prístupná aj pre turistov, ktorí sa chcú občerstviť a rozhliadnuť po krajine pekne z tepla a sucha. Stavba je národnou kultúrnou pamiatkou, a pokiaľ sa nájdu peniaze na jej rekonštrukciu, tak má šancu na zápis do zoznamu UNESCO. Keby sa to podarilo, bol by Ještěd jediným televíznym vysielačom zapísaným na tejto listine!

letecký pohľad na Ještěd

Kde vlastne leží?

Na túto banálnu otázku dlho neexistovala jednoznačná odpoveď. Ještěd leží presne na rozhraní Lužických a Jizerských hôr, a tak sa stále viedli odborné spory. Rozhodlo sa až potom, keď bol podľa oficiálneho geomorfologického členenia ČR priradený k samostatnému horopisnému celku zvanému Ještědsko-kozákovský chrbát.

výhľad z Ještědu k Ralsku

Než napadne sneh

Prírodný park Ještěd je pretkaný turistickými trasami, ktoré návštevníkov prevedú okolo rozličných skalných útvarov príhodných mien a územím s chránenými rastlinami a lesnými spoločenstvami. Od jari do jesene je na trasách stále čo obdivovať, na mnohých miestach vás na zaujímavosti upozorní informačná tabuľa. Vrcholové partie tvorí kremenec, ktorý sa v dôsledku mrazového zvetrávania rozpadá do tvaru terasovitých stupňov. Podľa nich je pomenovaná aj prírodná pamiatka Terasy Ještědu. Pri hornej zastávke lanovky neprehliadnite skalku zvanú Krejčík, ktorá dostala svoje meno podľa škodoradostného krajčíra, ktorého tu kameňom zavalili podvedení čerti.

Terasy Ještědu a hotel na vrchole

Okrem výrazných kameňov a skaliek sú okolo vrcholu rozosiate aj pomníky a ďalšie umelecké diela. Isto neminiete hraničný tzv. Rohanský kameň alebo neďaleko stojacu sochu Dieťa z Marsu (jej autorom je Jaroslav Róna).

Východiskovými miestami pre turistické výstupy sú:

  • Liberec – Horný Hanychov, dolná stanica lanovky,
  • vrchol Ještědu – horná stanica lanovky,
  • Výpřež, parkovisko,
  • Ještědka, parkovisko.

lanovkou na Ještěd

Lyžiari na Ještěde

Hneď ako nasneží, a snehu tu v zime býva naozaj dosť, stanú sa turistické cesty neschodné, niektoré dokonca až nebezpečné. Na svahoch Ještědu sú ale udržované zjazdové trate obsluhované lanovkami. Dolná hrana ski areálu je v Hornom Hanychove a zjazdy si tu môžete užiť za optimálných podmienok až na deviatich modrých a červených trasách. K vyťaženosti areálu prispieva predovšetkým to, že je dobre dostupný z diaľnice a z Prahy sa sem dá ísť aj tzv. na otočku. Ale žiadna strach, parkovisko v Hornom Hanychove je naozaj obrovské.

inverzia z Ještědu

Rád by som dal do vašej pozornosti ešte aj blízku obec zvanú Kryštofovo Údolí (Krištofove Údolie) s pamiatkovou zónou, múzeom betlehemov a unikátnym súkromným orlojom.

GPS: 50°43'57.8"N 14°59'04.6"E

 

Text: Radka Snížková

Foto: Pixabay, Wikimedia Commons: Zdeněk Fiedler

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR – z Liberca na zasnežený Ještěd
Publikované: 31.1.2019
Štatutárne mesto Liberec so zhruba 104 000 obyvateľov leží na severe Čiech. Počas zimnej sezóny je toto mesto hojne navštevované. Po zvyšok roka sem ľudia jazdia hlavne do aquaparku či do science centra s planetáriom IQLANDIA Liberec.

ČR, Spoznajte Liberecký kraj – miesto aktívnej dovolenky
Publikované: 19.5.2019
Liberecký kraj leží na severe Českej republiky, na hranici so Spolkovou republikou Nemecko a Poľskou republikou. Krajským mestom a súčasne prirodzeným centrom kraja je mesto Liberec. Rozlohou je síce druhým najmenším krajom Českej republiky, avšak v českej histórii zohral veľkú úlohu, najmä pri vytváraní obchodných ciest.

ČR, Jizerské hory – na bežky aj zjazdovky na Semerink
Publikované: 22.2.2018
Semerink odporúčame najmä pre rodinnú dovolenku. Hlavne rodiny s malými deťmi alebo začínajúci lyžiari ocenia pomerne rozľahlý zjazdársky areál Severák s miernymi zjazdovkami a mnohými lyžiarskymi vlekmi. Zjazdovky sú dostatočne široké, prehľadné a dobre upravované. Dá sa skombinovať veľké množstvo trás. Hodia sa však skutočne najmä pre malé deti alebo pre nenáročných lyžiarov, mierny sklon a pomerne krátke svahy skúsenejších lyžiarov až tak veľmi asi nenadchnú.

ČR, Jizerské hory – zimný prechod
Publikované: 26.1.2017
Pokiaľ patríte medzi tú časť populácie, ktorá sa raduje z mrazivého počasia a snehovej pokrývky, tak si konečne môžete po dlhšej dobe užiť zimu so všetkým všade aj u nás v Česku. Ak navyše radi vyrážate na bežky, môžem vrelo odporučiť prejazd Jizerských hôr smerom od Horného Polubného do Bedřichova. Je to stredne náročný výlet – cca 24–30 km (podľa zvolenej trasy). Ako na to?

ČR, Kúpele Libverda – dovolenka v Jizerských horách – VIDEO
Publikované: 24.7.2018
Len asi kilometer od slávnych Hejnic v Jizerských horách nájdete nemenej známu kúpeľnú obec Lázně Libverda (Kúpele Libverda) . Skladateľ Carl Maria von Weber tu dokonca načerpal inšpiráciu pre svoju operu Čarostrelec.

Poľsko – na bežkách v Jizerských horách
Publikované: 12.1.2017
Osada Jakuszyce sa nachádza na poľskej strane Jizerských hôr, necelých šesť kilometrov po ceste E65 z Harrachova smerom na Szklarsku Porebu. Milovníci historických pamiatok by tu síce boli sklamaní, spokojní však budú rekreační turisti aj aktívni športovci. Počas letnej sezóny využívajú širokú sieť ciest prevažne cyklisti a chodci, v zimnom období vďaka vyššej nadmorskej výške a dobrým klimatickým podmienkam predstavuje oblasť okolo Jakuszyc raj hlavne pre bežkárov, ktorí môžu využiť cca 100 km tratí rôznej obtiažnosti. Bežecké trasy sú samozrejme aj v zimnom období prepojené s traťami na českej strane.

ČR: Bedřichov – bežkovanie po okolí
Publikované: 25.1.2018
Komu nevadí mrazivé počasie a prepadol tomuto bielemu športu, pre toho je okolie Bedřichova tým pravým miestom. Dopravná dostupnosť je skvelá, či už verejnou hromadnou dopravou (najlepšie z Jablonca nad Nisou alebo z Liberca), alebo po vlastnej osi.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Jizerské hory – Jablonecko: Bedřichov, Smržovka, Janov n/N
Od Jablonca nad Nisou pomaly stúpate cez Loučnou a Janov nad Nisou okolo nenáročných zjazdových t...

Jizerské hory v lete I.
Známe miesta týchto romantických hôr plných zákutí a zrubových stavieb prinášame vo fotografii – ...

ČR: Smržovka v Jizerských horách
Foto: Klára Svobodová


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

23.1.2020
V poradí už 5. ročník pretekov dvojčlenných tímov na rohatých saniach známych ako krňačky doplnený o špeciálne disciplíny spojené s históriou Malej Úpy a jej prvými osadníkmi sa koná v sobotu 25. januára od 10. hodiny na zjazdovke U Kostola.
22.1.2020
Bratislavské letisko si tento rok pre cestujúcich pripravilo viacero noviniek. Azda tou najlepšou sú pravidelné letecké linky na grécke ostrovy Korfu a Rodos.

21.1.2020
Národné poľnohospodárske múzeum v Prahe spojilo dve tradičné zimné akcie. V sobotu 25. januára sa uskutoční 13. ročník akcie Letenské prasa alebo zabíjačka v múzeu spolu so 7. ročníkom akcie Letenské fašiangy.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - RUSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 23. 1. 2020
sviatok:Miloš
dnes:
štvrtok 23.1.
-2 °C
zajtra:
piatok 24.1.
0 °C