www.infoglobe.sk » Poľsko, soľná baňa vo Wieliczke III. – druhá polovica turistickej trasy podzemím

Poľsko, soľná baňa vo Wieliczke III. – druhá polovica turistickej trasy podzemím

Publikované: 6.3.2019
Prvá polovica cesty podzemím nás očarila svojimi priestormi či legendou vytesanou v skale, avšak to nie je ani zďaleka všetko, čo baňa svojim návštevníkom ponúka. Preto poďte s nami zostúpiť ešte hlbšie, do jej chodieb a komôr, na miesta kde sa ligocú krištáľové lustre a slané banské jazierka.

Cez očarujúcu a monumentálnu kaplnku sv. Kingy sme sa dostali na druhé nižšie poschodie Adama Mickiewicza nachádzajúce sa v hĺbke 110 m. Komora Erazma Baracza nás privádza do ďalšieho podzemného sveta, kde dominuje voda. Pomenovaná je po riaditeľovi baní z rokov 1917 – 1918, ktorý patril medzi známych zberateľov umenia. Soľný pilier, ktorý tu stojí, zanechali baníci po ťažbe v priestore spolu s vrstvou soli, aby nedošlo k zavaleniu priestoru. Soľ v tejto časti, ktorej dominuje nádherné 9 m hlboké jazierko naplnené soľankou, sa ťažila v rokoch 1846 – 1866.

komora Erazma Baraca (Wieliczka)

Až 35 m vysoký priestor tvorí komoru s pôsobivými bielymi drevenými výstužami, ktoré zabezpečujú komoru Michalowice. Medzi bielymi piliermi sa nachádza schodisko a dokonca i pódium pre banícky orchester, ktorý je súčasťou tejto bane. V podobnom duchu je tvorená i ďalšia komora Drozdowice, kde do súčasnosti možno vidieť stopy po ručnom osekávaní vrstiev soli. Nedá mi nespomenúť jednu z mnohých pamätných tabúľ v bani. Táto pripomína 500. výročie obnovenia Jagellonskej univerzity v Krakove, s ktorou je baňa prepojená. Práve príjmy z výnosov ťažby soli, pri ktorej ťažko dreli baníci strachujúc sa denne o svoj život, poslúžili panovníkom na odmeny pre profesorov menovanej školy.

komora Micahlowice (Wieliczka)

Komora Drozdowice je aj miestom, kde sa usporadúvajú príležitostné výstavy, koncerty či rauty. Vedľajšia komora Drozdowice I. slúži na účely konferencií a školení.              
Ďalšou z významných osobností, ktorá má v soľnom podzemní pomník, je nemecký básnik Johann Wolfgang Goethe. Ten v roku 1790 odprevádzal sasko-weimarské knieža Karola Augusta počas návštevy bane. Od pomníka prechádzame do útrob komory z 20. storočia, nesúcej meno Weimar. Tvorí ju zelené jazierko soľanky a my postupujeme ďalej po drevenej vyhliadkovej galérii umiestenej po bokoch komory.   
 J. W. Goethe, komora Weimar (Wieliczka) 

Soľnú baňu v roku 1919 navštívil aj  poľský revolucionár, politik a maršal, zakladateľ poľskej armády a obnoviteľ slobodného Poľska, hlava poľského štátu Jozef Pilsudski. Nielenže tu má pomník, ale je po ňom pomenovaná aj nasledujúca komora. Tou zostupujeme na medziposchodie zvané Kazanow do hĺbky až 130 m. Aj tu sa vyníma zelená farba soľanky v jazierku, pri ktorom je socha sv. Jána Nepomuckého, ochrancu pred utopením. Umiestnenie tejto sochy má nepochybne súvis s tunelom, ktorého otvor tu máme možnosť vidieť. Má dĺžku 10 m a spája sa s druhou komorou. V 19. storočí priestor začlenili do turistickej trasy, avšak návštevy prepravovali tunelom na loďkách za zvukov banského orchestra a svetelných efektov ohňostroja. Práve týchto turistov mal svätec ochraňovať.   

komora Jozefa Pilsudskeho (Wieliczka) 
Hudba znie v bani aj dnes a nemôže to byť iná hudba, než skladby významného poľského skladateľa, ktorý v sprievode priateľov baňu navštívil. Bol ním Fryderyk Chopin, ktorého podpis uchovávajú v knihe návštev s dátumom 24. júl 1829. 

Koľajnice a lokomotíva na elektrický pohon, ktoré okrem soli prepravovali i osoby nás privádzajú do modrenejšieho obdobia dejín ťažby soli vo Wieliczke. Modernizácia soľnej bane začala v 70 rokoch 19. storočia, keď sa pristúpilo k mechanickej ťažbe s použitím pušného prachu, a to súviselo aj so zmenou v doprave soli na povrch. Tieto exponáty boli do bane premiestnené z piateho poschodia, ktoré nie je verejnosti prístupné.

komora Stanislava Staszica (Wieliczka)

Podľa významného poľského geológa Stanislava Staszica, ktorý baňu navštívil v roku 1790 je pomenovaná najvyššia komora na turistickej trase baňou. Pôvodne merala 50 m, no v dôsledku zasypania dolnej časti dnes dosahuje výšku 36 m. Soľ sa tu ťažila od roku 1871 do prvej svetovej vojny. Táto časť súvisí aj s inou históriou, ako je ťažba soli či turizmus. Počas druhej svetovej vojny tu nacisti vytvorili podzemnú zbrojovku, v ktorej pracovali Poliaci židovského pôvodu.

Panoramatický výťah umožňuje výstup z hĺbky 125 m na terasu v hĺbke 100 m. Tu sa naša prehliadka so sprievodcom skončila a nás už čakala len cesta cez chodby smerom na povrch. Počas nej sa nám zjavil ešte vládca wieliczkeho podzemia v podobe pokladníka vytesaného zo soli v jednom z bočných výklenkov. Baníci túto postavu považovali za dobrého ducha varujúceho pred nebezpečenstvom, ktoré práca pod zemou so sebou prináša.

pokladník (Wieliczka)

Na našej ceste som nespomenula ešte nádherné kaplnky, ktoré sú neopomenuteľnou súčasťou turistickej trasy. Avšak väčšia pozornosť sa im venuje počas tematicky zameranej pútnickej cesty podzemím, takže sa k nim vrátim v ďalšom príspevku. Ten bude dýchať duchovnom wieliczkeho podzemia.

 

GPS: 49°58'59.0"N 20°03'19.4"E

Text a foto: Mgr. Anna Nociarová

Textová úprava: redakcia



Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Poľsko, soľná baňa vo Wieliczke V. – baňa ako centrum kultúry, športu i zdravia  
Publikované: 20.3.2019
Soľné podzemie vo Wieliczke chce priťahovať turistov v každom období, preto ani tu nezabúdajú na trendy, ktoré so sebou prináša moderná doba. Po ukončení prehliadky sa nemusíte ponáhľať na povrch, ale napríklad si môžete vychutnať nejakú tú dobrotu z typickej poľskej kuchyne.

Poľsko, soľná baňa vo Wieliczke IV. – kaplnky pod zemou
Publikované: 13.3.2019
V predošlých článkoch sme nahliadli do chodieb a komôr soľnej bane vo Wieliczke, pripomínajúc si tak jej bohatú banskú históriu. No baňa ukrýva aj svoju dušu v podobe kaplniek, ktoré baníci pravidelne navštevovali k modlitbe. Preto sa v nasledujúcich riadkoch vydáme na tieto miesta a absolvujeme špeciálny pútnický okruh baňou.

Poľsko, soľná baňa vo Wieliczke II. – prvá polovica cesty cez komory
Publikované: 27.2.2019
Zostúpte s nami do podzemných chodieb a komôr soľnej bane, kde môžete na vlastné oči vidieť priestory, v ktorých sa po stáročia ťažila soľ. Jedinečný priestor prekvapí najmä množstvom originálnych umeleckých diel. V nasledujúcich riadkoch sa vydáme obdivovať zaujímavosti pozdĺž prvej polovice prehliadkovej trasy.

Poľsko – na bežkách v Jizerských horách
Publikované: 12.1.2023
Osada Jakuszyce sa nachádza na poľskej strane Jizerských hôr, necelých šesť kilometrov po ceste E65 z Harrachova smerom na Szklarsku Porebu. Milovníci historických pamiatok by tu síce boli sklamaní, spokojní však budú rekreační turisti aj aktívni športovci. Počas letnej sezóny využívajú širokú sieť ciest prevažne cyklisti a chodci, v zimnom období vďaka vyššej nadmorskej výške a dobrým klimatickým podmienkam predstavuje oblasť okolo Jakuszyc raj hlavne pre bežkárov, ktorí môžu využiť cca 100 km tratí rôznej obtiažnosti. Bežecké trasy sú samozrejme aj v zimnom období prepojené s traťami na českej strane.

Poľsko, Varšava – zabudnuté mesto
Publikované: 16.2.2023
Najväčšie a zároveň hlavné mesto Poľska – Varšavu, si asi len málokto predstaví ako zaujímavé miesto, do ktorého by si chcel urobiť výlet. Najskôr sme sa aj my skepticky rozhodovali, predsa len cesta vlakom trvá z Prahy približne 8 hodín (za pomerne značný príplatok sa dá kúpiť lôžko a cestovať v noci) a letenka zas tiež nestojí málo. Nakoniec sme si zvolili najlacnejší variant – cestu vlakom.

Poľsko, Poznaň: mesto na rieke Varte II.
Publikované: 2.2.2023
Bol by to hriech venovať takému mestu akým je Poznaň iba jeden článok. Dnes sa sem preto vraciame, bližšie spoznať toto hlavné mesto Veľkopoľského vojvodstva.

Poľsko: Unikátna soľná baňa Velička (Wieliczka)
Publikované: 19.12.2010
Svetoznáma stará soľná baňa vo Veličke (Wieliczka) patrí k najnavštevovanejším turistickým atrakciám v Poľsku. Leží len pár kilometrov južne od mesta Krakov, ktoré je hlavným mestom Malopoľského vojvodstva.

Poľsko, Lodž: bývalá textilná veľmoc I.
Publikované: 23.2.2023
V dnešnom putovaní po svetových mestách sa vydáme relatívne neďaleko, len niekoľko stoviek kilometrov na severovýchod od Prahy, do poľského mesta Lodž.

Poľsko, soľná baňa vo Wieliczke I. – história a súčasnosť
Publikované: 20.2.2019
Svetový unikát na juhu Poľska láka nahliadnuť do útrob zeme ročne vyše milióna turistov. Soľný svet, ktorý tu za stáročia vznikal vďaka ťažbe soli, nenechal ľahostajných ani nás. Preto sa vydajme odkrývať históriu i súčasnosť tohto výnimočného miesta v nasledujúcich riadkoch.

Poľsko, Wieliczka – história nad zemou
Publikované: 13.2.2019
Keď sa povie Wieliczka, azda každého z nás napadne slávna soľná baňa na juhu Poľska. Toto rovnomenné mestečko ponúka turistom nielen krásu v svojom podzemí, ale oplatí sa preskúmať i to, čo ponúka nad zemou. Skôr ako nahliadneme do starodávnych hlbín, prejdeme sa pomedzi pamiatky v jej uliciach, ktoré pripomínajú bohatú históriu tohto baníckeho mesta.

Poľsko: Krakov – mesto kráľov a jedného draka
Publikované: 12.9.2011
Krakov – kedysi hlavné mesto Poľska, dnes jeden z najkrajších architektonických skvostov v Európe. Celé mesto dýcha stredovekom a tento dojem podčiarkuje aj nezvyčajné množstvo zelene, ktorá vo veľkých mestách zvykne chýbať. Krakov predstavuje dielo zručných remeselníkov, ktorí nenechávajú nikoho na pochybách, že boli majstrami vo svojom odbore.

Poľsko: Krakov, židovské mesto Kazimierz
Publikované: 15.12.2016
Krakov, to úžasné, charizmatické a historické mesto má pre návštevníkov toľko lákadiel, že vyraziť tam iba na víkend je jedným slovom škoda. Pokiaľ ste to ešte nepočuli – Krakov sa stáva hlavným mestom barovej zábavy. Reštaurácie, kluby, cukrárne, pijalnie wódky… jeden podnik vedľa druhého a všetky skvelé. A keď sa dostatočne občerstvíte, rozhliadnite sa po meste. Židovské mesto Kazimierz, stredoveké Stare Miasto, Rynek Główny, hrad Wawel a katedrála, najposvätnejšie poľské miesto. To všetko sa tu nachádza na pár kilometroch štvorcových, práve tak akurát poznateľných počas víkendu.

Poľsko – sviatky, kuchyňa a tradície
Publikované: 17.1.2019
Chystáte sa do Krakova, Varšavy alebo na poľskú stranu Krkonôš? Pozrite sa najskôr, aké tradície sa tu dodržiavajú a čo dobrého musíte isto ochutnať. Naši susedia majú mnohé tradície a sviatky podobné ako my, aj kuchyňa je dosť podobná, ale určité rozdiely sa tam nájdu.

Poľsko, Osvienčim: miesto, kde tuhne v žilách krv
Publikované: 8.11.2010
Ide o najväčší koncentračný tábor v Európe, kde bolo konečné riešenie židovskej otázky dovedené k tragickej dokonalosti. Medzi rokmi 1940 až 1945 tam Nemci povraždili milión sto tisíc ľudí.

Poľsko, Osvienčim II: riešenie židovskej otázky
Publikované: 22.11.2010
„Židia sú rasa, ktorá musí byť úplne vyhladená.“ To je citát Hansa Franka, generálneho guvernéra v Poľsku okupovanom nacistami, ktorý hovorí za všetko. Úplné vyhladenie, to bol hlavný cieľ koncentračných táborov. Iba v Osvienčime nacisti zavraždili milión Židov. Preto Židia patria k častým návštevníkom.


Súvisiaca fotogaléria

Poľsko, Krakov a Wieliczka očami fotografa
Dnes sa pozrieme do hlavného mesta Malopoľského vojvodstva, ktoré sa považuje za jedno z najkrajš...

Poľsko, Wieliczka – kráľovstvo soli
Na juhu Poľska sa rozprestiera malebné mestečko Wieliczka, ktoré ponúka turistom mnoho krásnych p...

Poľsko: Velička (Wieliczka) – soľná baňa
Svetoznáma stará soľná baňa vo Veličke (Wieliczka) patrí k najnavštevovanejším turistickým atrakc...

Krakov - jedno z najkrajších miest Európy
Krakov (Kraków), hlavné mesto Malopoľského vojvodstva, je rozhodne mestom, ktoré stojí za návštev...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Hravá zima

12. 12. – 15. 2. 2024
1. cena:
Zimný balíček od eshopu ViaTrek.sk
2. cena:
Zimný balíček od vydavateľstva Dajama
3. cena:
Zimný balíček od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Zimný balíček od eshopu Tatrica.sk
2. cena redakcie:
Vstupenky na vybrané predstavenie v STARS auditorium (súťaž prebieha na FB)

Aktuality:

1.3.2024
Nádherný klenot cisárskeho dedičstva, zámok Schloss Hof otvára svoju veľkolepú hlavnú sezónu 9. marca 2024. Jedinečný komplex budov s luxusne zariadenými zámockými komnatami, barokovými záhradami a rozsiahlym statkom na ploche takmer 70 hektárov, tvorí umelecký celok a pozýva na nezabudnuteľnú cestu časom.
1.3.2024
Klub slovenských turistov, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás pozývajú na 38. ročník medzinárodného stretnutia expedičných turistov a netradičných cestovateľov EXPEDÍCIE 2024.
13.2.2024
Pozývame vás na 3 dni plné inšpirácie so 48 cestovateľskými prezentáciami a diskusiami, ktoré sa uskutočnia od 1. do 3. marca 2024 v bratislavskom Dome kultúry Ružinov.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 19. 3. 2024
sviatok:Jozef
dnes:
utorok 19.3.
0 °C
zajtra:
streda 20.3.
0 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X