www.infoglobe.sk » ČR, Jizerské hory – zimný prechod

ČR, Jizerské hory – zimný prechod

Publikované: 25.12.2021
Pokiaľ patríte medzi tú časť populácie, ktorá sa raduje z mrazivého počasia a snehovej pokrývky, tak si konečne môžete po dlhšej dobe užiť zimu so všetkým všade aj u nás v Česku. Ak navyše radi vyrážate na bežky, môžem vrelo odporučiť prejazd Jizerských hôr smerom od Horného Polubného do Bedřichova. Je to stredne náročný výlet – cca 24–30 km (podľa zvolenej trasy). Ako na to?

Najpohodlnejším riešením je určite zohnať niekoho, kto vás odvezie do miesta A (Horní Polubný – zimné parkovisko nad kostolom) a odpoludnia vás vyzdvihne z miesta B (parkovisko pri štadióne v Bedřichove). Inak samozrejme môžete využiť aj verejnú hromadnú dopravu alebo miestne taxislužby. Takže v Hornom Polubnom nasadzujeme bežky a vydávame sa po upravenej lyžiarskej stope smerom na Jizerku. My sme sa s ohľadom na premenlivé počasie a svoju kondíciu odpovedajúcu aj keď nadšenému, no aj tak iba priemernému bežkárovi stredného veku, rozhodli návštevu osady Jizerka tentokrát vypustiť. S plánom našej prvej väčšej občerstvovacej zastávky na Smědave sme sa teda odklonili už pri Václavíkovy studánky (Václavíkova studnička) a pustili sme sa západným smerom po taktiež značenej (žltej turistickej značke a cyklistickej trase č. 3018) a upravenej stope Kniežacou cestou.

Knížecí cesta (Kniežacia cesta)  Cesta z Václavíkovej studničky Sedlu pod Zámky  Knížecí cesta (Kniežacia cesta)

Na rázcestí Sedlo pod Zámky sme pri vykúkajúcom slniečku chvíľu váhali, či sa nemáme po vyšliapanej stope po modrej značke predsa len zájsť pozrieť na Jizerku, no vidina občerstvenia na Smědave a obava z kilometrov pred nami zvíťazila, takže sme pokračovali ďalej na Smědavu. Táto cesta je veľmi príjemná a viac menej vedie po vrstevnici, ku koncu s miernym klesaním. Celkovo (od parkoviska v Hornom Polubnom až na Smědavu) sme prešli približne 11 km. Chata Smědava nás opäť nesklamala. Samoobslužná reštaurácia so širokou ponukou jedál a pitia, milý personál a čisté toalety. Čo viac si môžeme priať. Takže po dobrom obede a malej slivovičke na zahriatie sme sa vydali ďalej smerom na Knajpu.

chata Smědava   chata Smědava

Mali sme na výber z dvoch trás – buď strmejšia a kratšia cestu cez Klečové lúky, alebo pozvoľnejšia, ale o to dlhšia cesta po tzv. Kasárenskej ceste. Vybrali sme si cestu s prudším kopcom, ale neľutovali sme. Určite je menej frekventovaná, a keď sme prešli cca 2 km najprudším stúpaním, otvoril sa nám výhľad na vrchol Jizery, Smědavské hory a zasnežené Klečové lúky. Dokonca na chvíľku vyliezlo aj slniečko, takže sme sa mohli v pokoji pokochať nádhernou zimnou krajinou. Potom sa slniečko zase schovalo a my sme pokračovali na Knajpu. Bufet na Knajpe bol v prevádzke, no keďže sa nachádza na významnom rázcestí, bol v popoludňajších hodinách doslova v obkľúčení turistov.

cesta na Knajpu   cesta na Knajpu

cesta na Knajpu

Tak sem teda pokračovali ďalej smerom na Čihadla. Po 0,5 km nás čakalo ďalšie rázcestie, malá rozhľadňa a ďalšie rozhodovanie – buď sa vydať najkratšou cestou smerom na Kristiánov a ďalej cez Novú Lúku do Beřichova, alebo si cestu trochu predĺžiť. Počasie nám celkom prialo a z mapy sme vyčítali, že nás čaká viacmenej cesta po rovine, a tak sme sa rozhodli pokračovať ďalej po Štolpišskej ceste. Vzhľadom na zimné obdobie a nevhodnú obuv sme však tentokrát vynechali návštevu rozhľadne. Putovali sme ďalej okolo „Tetřeví boudy“, Krásnej Márii a Vtáčích kôp až na Točnu. Tu sme opäť mohli odbočiť po Novej ceste smerom na Kristiánov, my sme však s vidinou občerstvenia pokračovali ešte kúsok ďalej k bufetu na Hrebienku (cca 7 km od Knajpy). Tento nápad sme však nedostali len my, takže nás pri vonkajšom kiosku čakal poriadny rad. Preto sme sa radšej občerstvili z vlastných zásob a vydali sme tentokrát už najkratšou cestou (po Hejnickej ceste) na Novú Lúku.

občerstvenie na Hrebienku

Keby si niekto chcel výlet ešte trochu pretiahnuť, tak sa môže z Hrebienka vydať napr. na Bielu Kuchyňu a cestou do Bedřichova obísť Olivetskú zo západnej strany. Na Novej Lúke sme zvažovali možnosť občerstvenia na chate Šámalka, no vzhľadom na klesajúcu teplotu sme sa rozhodli pokračovať do Bedřichova a občerstviť sa až na samom konci našej cesty. Sklamaní sme ale rozhodne neboli, pod vlekom pri kúpalisku v Bedřichove sme skutočne našli príjemnú chatu menom Dolina a vo vnútri prívetivú a rýchlu obsluhu. Pretože sme už boli neďaleko cieľa našej cesty, nemuseli sme sa náhliť, a tak sem tu hodnú chvíľu pobudli.

príjazd k chate Šámalka   príjazd k chate Šámalka

záver cesty – chata Dolina, Bedřichov

Všetci bez rozdielu boli spokojní. Veď ako inak. Všetky cesty boli dobre značené, upravené pre klasiku aj korčuliarsky štýl, počasie obstojné a okrem výstupu od Smědavy na Knajpu sme išli viac menej po vrstevnici, väčšiu časť cesty však určite z mierneho kopca, čo si môže každý overiť na turistickej mape. Ak nie tento rok, tak určite ten budúci si preto prechod Jizerských hôr rovnakou či obmenenou trasou z Horného Polubného do Bedřichova radi zopakujeme.

 

GPS: 50°46'14.6"N 15°20'50.5"E (Horní Polubný)

Text: Veronika Schubertová, Martina Schubertová

Foto: Veronika Schubertová

Preklad: O. Maňáková

Zverejnené: 26.1.2017Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Josefův Důl – brána Jizerských hôr - VIDEO
Publikované: 9.3.2010
Josefův Důl – kedysi brusičská a sklárska obec, ktorej priľahlé stráne s chuťou spásal miestny dobytok.

ČR, Šumava – raj nielen pre bežkárov
Publikované: 21.1.2022
Pokiaľ radi bežkujete, verte mi, že práve Šumava je tým pravým miestom, kde si môžete vychutnať aktívny pohyb. Tamojšia krajina je nielen krásna, ale svojim reliéfom s pozvoľnými stúpaniami a dlhými miernymi zjazdami je v zime vhodná práve pre bežecké lyžovanie. Pokiaľ nehodláte brázdiť šumavské trasy závodným tempom, môžete sa počas svojich výletov kochať nádhernou prírodou a pochutnať si na miestnych špecialitách. Pre ilustráciu uvádzam niekoľko tipov na zaujímavé výlety, ktoré som s priateľmi podnikla v oblasti okolo Prášil, Srní, Modravy a Kvildy.

ČR, Jizerské hory – na bežky aj zjazdovky na Semerink
Publikované: 1.1.2022
Semerink odporúčame najmä pre rodinnú dovolenku. Hlavne rodiny s malými deťmi alebo začínajúci lyžiari ocenia pomerne rozľahlý zjazdársky areál Severák s miernymi zjazdovkami a mnohými lyžiarskymi vlekmi. Zjazdovky sú dostatočne široké, prehľadné a dobre upravované. Dá sa skombinovať veľké množstvo trás. Hodia sa však skutočne najmä pre malé deti alebo pre nenáročných lyžiarov, mierny sklon a pomerne krátke svahy skúsenejších lyžiarov až tak veľmi asi nenadchnú.

ČR, Brdy: Kam na bežky?
Publikované: 8.1.2022
Nebojte sa do Bŕd vyraziť aj v zime, tunajšia krajina je totiž krásna v každom ročnom období.

ČR, Jizerské hory – výlety v okolí Desné
Publikované: 4.2.2021
Na sútoku riečok Čiernej a Bielej Desnej v Libereckom kraji sa nachádza mesto Desná. Samo o sebe nie je nijako zaujímavé, za zmienku stoja historické kostoly Nanebovstúpenie Pána a Panny Márie, Riedlova vila z roku 1895 a pohrebná kaplnka. Svoje si tu však nájdu milovníci predovšetkým zimných športov, ale aj cyklisti a turisti.

ČR, Nové Město pod Smrkem – na bicykli aj pešo
Publikované: 28.5.2020
S blížiacim sa letom sa stále viac z nás vydáva počas voľných dní za novými zážitkami. Karanténa sa postupne uvoľňuje a ponúka sa tak čím ďalej tým viac možností, ako stráviť čas. My sa tento víkend pozrieme do Nového Města pod Smrkem, ktoré sa nachádza v Libereckom kraji. Mesto leží v Jizerských horách, takmer na hraniciach s Poľskom. Nachádzajú sa tu historické kostoly, múzeum i mauzóleum. Turisti sem však spravidla zavítajú radšej za športovejšími aktivitami. A rovnako tak je tomu aj u nás.

ČR, Ještěd – pozdrav z budúcnosti
Publikované: 19.12.2019
Nezameniteľná a neprehliadnuteľná dominanta severočeskej krajiny je jedným z najnavštevovanejších miest v kraji, a to v každom ročnom období. Vrchol je dobre dostupný lanovkou, sieťou turistických ciest aj hojnými zákrutami asfaltovej cestičky. Hore vás ohromí výhľad na celú severnú polovicu Čiech a tiež unikátna multifunkčná budova v tvare rotačného hyperboloidu. To je Ještěd.

ČR, Prírodné krásy krajiny príbehov – Česka II.
Publikované: 29.5.2019
Minulý týždeň sme vás zaviedli do Veľkej Ameriky pri Prahe, ku krasovej priepasti Macocha či k skalnému mestečku Toulovcovy maštale. Dnes budeme v spoznávaní krásnych prírodných miest Českej republiky pokračovať. Našou ďalšou zastávkou bude prírodná sopečná rarita Soos.

ČR, Kúpele Libverda – dovolenka v Jizerských horách – VIDEO
Publikované: 24.7.2018
Len asi kilometer od slávnych Hejnic v Jizerských horách nájdete nemenej známu kúpeľnú obec Lázně Libverda (Kúpele Libverda) . Skladateľ Carl Maria von Weber tu dokonca načerpal inšpiráciu pre svoju operu Čarostrelec.

ČR: Bedřichov – bežkovanie po okolí
Publikované: 25.1.2018
Komu nevadí mrazivé počasie a prepadol tomuto bielemu športu, pre toho je okolie Bedřichova tým pravým miestom. Dopravná dostupnosť je skvelá, či už verejnou hromadnou dopravou (najlepšie z Jablonca nad Nisou alebo z Liberca), alebo po vlastnej osi.

ČR, Příchovice – dedinka pre lyžiarsku dovolenku
Publikované: 11.3.2017
Pokiaľ radi lyžujete, jazdíte na snowboarde alebo na bežkách, určite by ste mali zvážiť pobyt v horskej dedine Příchovice. Táto dedinka je súčasťou obce Kořenov a leží na rozhraní Jizerských hôr a Krkonôš v dobrej dostupnosti do Harrachova či Rokytnice nad Jizerou. Z Prahy sa sem dostanete po ceste E65 a ubytovať sa dá napríklad v jednom z miestnych štýlových zrubov.

Poľsko – na bežkách v Jizerských horách
Publikované: 12.1.2017
Osada Jakuszyce sa nachádza na poľskej strane Jizerských hôr, necelých šesť kilometrov po ceste E65 z Harrachova smerom na Szklarsku Porebu. Milovníci historických pamiatok by tu síce boli sklamaní, spokojní však budú rekreační turisti aj aktívni športovci. Počas letnej sezóny využívajú širokú sieť ciest prevažne cyklisti a chodci, v zimnom období vďaka vyššej nadmorskej výške a dobrým klimatickým podmienkam predstavuje oblasť okolo Jakuszyc raj hlavne pre bežkárov, ktorí môžu využiť cca 100 km tratí rôznej obtiažnosti. Bežecké trasy sú samozrejme aj v zimnom období prepojené s traťami na českej strane.

ČR, Jizerské hory – bežkárska sezóna
Publikované: 11.2.2021
Zjazdové lyžovanie či snowboarding nás tento rok asi nečaká, ale aj bežky ponúkajú v týchto časoch skvelé spestrenie. Dnes vyrazíme do Jizerských hôr. Podmienky na bežkovanie sú skvelé, stopy krásne pripravené.


Súvisiaca fotogaléria

Chotyně: hrad Grabštejn
Na severe Českej republiky, pár kilometrov od nemeckých aj poľských hraníc, sa nachádza národná k...

ČR, Jizerské hory – Jablonecko: Bedřichov, Smržovka, Janov n/N
Od Jablonca nad Nisou pomaly stúpate cez Loučnou a Janov nad Nisou okolo nenáročných zjazdových t...

Jizerské hory v lete I.
Známe miesta týchto romantických hôr plných zákutí a zrubových stavieb prinášame vo fotografii – ...

ČR: Smržovka v Jizerských horách
Foto: Klára Svobodová


Súvisiace video

ČR, Lázně Libverda – dovolenka v Jizerských horách
Ak chcete navštíviť príjemnú kúpeľnú obec, odporúčame Lázně Libverda v Jizerských horách. Už v 15...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Mrazivý deň

1. 1. – 28. 2. 2022
1. cena:
Zimný balíček pre potešenie tela i duše
1. cena redakcie:
Zimný balíček pre potešenie tela i duše
2. cena redakcie:
Zimný balíček pre potešenie tela i duše
3. cena redakcie:
Zimný balíček pre potešenie tela i duše

Aktuality:

25.1.2022
Už túto stredu (26.1.) budete mať možnosť prostredníctvom Cestovateľského kina a Martina Šimka nájsť neobrúsené diamanty uprostred Atlantiku. Reč bude totiž o zabudnutom kúte sveta, ktorý poteší každého milovníka divokej škandinávskej prírody a nenútenej severskej sofistikovanosti.
31.12.2021
Už nás delí len pár hodín od nového roku 2022, no vďaka dátumovej hranici sa vítanie na ostrovoch Kiribati a Samoa odohrá už o 11tej hodine nášho stredoeurópskeho času, zatiaľ čo neosídlený Bakerov a Howlandov ostrov ho uvítajú ako posledné, a to o 13-tej hodine nasledujúceho dňa (1.1. 2022).
23.12.2021
Vyhliadku s útulňou uviedli do prevádzky nad bývalým vlekom v meste Svidník. Stavba v ťažko prístupnom teréne sprístupnila jedinečný výhľad z veže, ponúkajúci panorámu mesta Svidník od Pamätníka sovietskej armády až po lesný komplex Osy.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Taliansku:

Taliansko

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Pisa – Campo Santo a skvosty mesta

Benátky – mesto medzi vodnými kanálmi

Sardínia – Cagliari a jeho široké okolie

Neapol – hlavné mesto Kampánie a pizze

Bari – prístavné mestečko na pobreží Jadranského mora

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 25. 1. 2022
sviatok:Gejza
dnes:
utorok 25.1.
3 °C
zajtra:
streda 26.1.
1 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X