www.infoglobe.sk » ČR: Bedřichov – bežkovanie po okolí

ČR: Bedřichov – bežkovanie po okolí

Publikované: 25.1.2018
Komu nevadí mrazivé počasie a prepadol tomuto bielemu športu, pre toho je okolie Bedřichova tým pravým miestom. Dopravná dostupnosť je skvelá, či už verejnou hromadnou dopravou (najlepšie z Jablonca nad Nisou alebo z Liberca), alebo po vlastnej osi.

Aj my sme teda v sobotu dopoludnia v Bedřichove nazuli bežky, na chrbát si dali ruksaky s občerstvením a s dobrou náladou sme vyrazili na prvý zimný výlet smerom na Novú Lúku, Hřebínek a ďalej podľa situácie. Ešteže sme sa obrnili trpezlivosťou, pretože tú sme skutočne potrebovali. Napriek hustému nočnému sneženiu boli bežkárske trate perfektne upravené pre klasiku aj korčuliarsky štýl. Avšak nápad vyraziť na bežky dostalo okrem nás aj mnoho ďalších ľudí. A to navzdory nie píliš prívetivému počasiu.

pri bežeckom lyžiarskom areáli v Bedřichove   Blatný rybník

Bežkárske trasy okolo Bedřichova sú samozrejme dostupné pre všetkých. A až na výnimky vhodné nielen pre športovo zdatných, ale tiež pre amatérskych bežkárov, vrátane rodín s malými deťmi. Len by neuškodilo, keby boli ľudia disciplinovanejší a ohľaduplnejší. Takže aj naša skupinka sa zaradila do prúdu návštevníkov a v dave sa posúvala po Jizerskej magistrále. Napriek tomu, že trať je naozaj veľmi široká, miestami dokonca s oddelením protiidúcich smerov, o kolízie nie je núdza. Na rozcestí U Buku, cca po necelých 2 km jazdy, sme sa dali vľavo smerom na Novú Lúku. Na ďalšom rázcestí U Novej Lúky sme sa opäť vydali vľavo po Vládnej ceste k rázcestiu Vládní a odtiaľ sme ďalej pokračovali po Jizerskej magistrále vpravo až k rázcestiu Za Priehradou. Tu sme sa trochu vydýchali a rozhodli sa odpočinúť si na chvíľu od davu ľudí pred aj za nami a vydali sme sa po vyšliapanej stope približne v trase náučného chodníka Čierna Nisa. V duchu sme ďakovali tomu, kto v tento deň tadeto prešiel ako prvý a vytýčil tak cestu. Konečne sme sa mohli v pokoji pokochať krásnou okolitou prírodou a užiť si chvíľky ticha.

po náučnom chodníku Čierna Nisa   výhľad na lyžiarsku stopu v trase náučného chodníka Čierna Nisa

Po necelých 3 km, počas ktorých sme stretli len dve srnky, sme dorazili na Hřebínek. Tu už zas bolo plno ľudí a nekonečný rad na občerstvenie v bufete. Preto sme sa radšej občerstvili z vlastných zásob a vydali sa smerom na Točnu. Na rázcestí Točna sa zdatnejší z nás opäť vydali vyšliapanou stopou približne v trase Holubnickej cesty, my unavenejší sme pokračovali Jizerskou magistrálou, konkrétne po Novej ceste. Tu už bolo ľudí pomenej, tak sme si mohli v pokoji vychutnať upravené trate dlhej rovinky aj tiahle zjazdy. Holubnická cesta sa pripojila k našej a my sme tak mohli opäť spoločne pokračovať smerom na Kristiánov. Na rázcestí Kristiánov sme sa dali doprava, prešli sme okolo Tetřevího kríža a zastavili sme až pri nádhernom Blatnom jazierku, ktoré bolo celé zamrznuté.

po magistrále z Hřebínku na Točnu

S vidinou občerstvenia na chate Šámalke pri Novej Lúke sme vyšli krátky kopec. Vzhľadom na preplnenú reštauráciu, kde sa tiahol rad čakajúcich na miesto pri stole až von, sme si len odskočili a z Novej Lúky sme vyrazili smerom späť na Bedřichov. Cestou sme zas museli neustále dávať pozor a predchádzať kolíziám, obzvlášť v prípade predbiehania skupín, ktorých členovia napriek tomu, že neboli fyzicky zdatní, zaberali okrem pravej stopy aj všetok voľný priestor pre predchádzanie. Aj keď sa v záverečnom úseku nevyskytuje žiadny prudký zjazd (prakticky všetky zjazdy na Jizerskej magistrále sú skôr tiahle s dojazdom do roviny) a sneh nebol zľadovatelý, nebola tu núdza o pády. Vyhýbanie sa popadaným bežkárom tak pripomínalo prekonávanie neregulárnej prekážkovej dráhy.

pod Šámalkou

Nakoniec sme však šťastne dorazili späť na okraj Bedřichova, prešli sme pod lanovým parkom ku kúpalisku a zamierili do našej obľúbenej chaty Dolina. Našťastie nás opäť nesklamala. Jednomyseľne sme sa však zhodli, že nabudúce si buď cez víkend privstaneme, alebo naopak vyrazíme na nočnú jazdu s čelovkou.

GPS: 50°47'48.8"N 15°08'32.6"E

 

Text a foto: Veronika Schubertová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Josefův Důl – brána Jizerských hôr - VIDEO
Publikované: 9.3.2010
Josefův Důl – kedysi brusičská a sklárska obec, ktorej priľahlé stráne s chuťou spásal miestny dobytok.

ČR, Jizerské hory – zimný prechod
Publikované: 26.1.2017
Pokiaľ patríte medzi tú časť populácie, ktorá sa raduje z mrazivého počasia a snehovej pokrývky, tak si konečne môžete po dlhšej dobe užiť zimu so všetkým všade aj u nás v Česku. Ak navyše radi vyrážate na bežky, môžem vrelo odporučiť prejazd Jizerských hôr smerom od Horného Polubného do Bedřichova. Je to stredne náročný výlet – cca 24–30 km (podľa zvolenej trasy). Ako na to?

ČR, Brdy: Kam na bežky?
Publikované: 1.2.2018
Nebojte sa do Bŕd vyraziť aj v zime, tunajšia krajina je totiž krásna v každom ročnom období.

ČR, Jizerské hory – na bežky aj zjazdovky na Semerink
Publikované: 22.2.2018
Semerink odporúčame najmä pre rodinnú dovolenku. Hlavne rodiny s malými deťmi alebo začínajúci lyžiari ocenia pomerne rozľahlý zjazdársky areál Severák s miernymi zjazdovkami a mnohými lyžiarskymi vlekmi. Zjazdovky sú dostatočne široké, prehľadné a dobre upravované. Dá sa skombinovať veľké množstvo trás. Hodia sa však skutočne najmä pre malé deti alebo pre nenáročných lyžiarov, mierny sklon a pomerne krátke svahy skúsenejších lyžiarov až tak veľmi asi nenadchnú.

ČR, Kúpele Libverda – dovolenka v Jizerských horách – VIDEO
Publikované: 24.7.2018
Len asi kilometer od slávnych Hejnic v Jizerských horách nájdete nemenej známu kúpeľnú obec Lázně Libverda (Kúpele Libverda) . Skladateľ Carl Maria von Weber tu dokonca načerpal inšpiráciu pre svoju operu Čarostrelec.

ČR, Ještěd – pozdrav z budúcnosti
Publikované: 19.12.2019
Nezameniteľná a neprehliadnuteľná dominanta severočeskej krajiny je jedným z najnavštevovanejších miest v kraji, a to v každom ročnom období. Vrchol je dobre dostupný lanovkou, sieťou turistických ciest aj hojnými zákrutami asfaltovej cestičky. Hore vás ohromí výhľad na celú severnú polovicu Čiech a tiež unikátna multifunkčná budova v tvare rotačného hyperboloidu. To je Ještěd.

Poľsko – na bežkách v Jizerských horách
Publikované: 12.1.2017
Osada Jakuszyce sa nachádza na poľskej strane Jizerských hôr, necelých šesť kilometrov po ceste E65 z Harrachova smerom na Szklarsku Porebu. Milovníci historických pamiatok by tu síce boli sklamaní, spokojní však budú rekreační turisti aj aktívni športovci. Počas letnej sezóny využívajú širokú sieť ciest prevažne cyklisti a chodci, v zimnom období vďaka vyššej nadmorskej výške a dobrým klimatickým podmienkam predstavuje oblasť okolo Jakuszyc raj hlavne pre bežkárov, ktorí môžu využiť cca 100 km tratí rôznej obtiažnosti. Bežecké trasy sú samozrejme aj v zimnom období prepojené s traťami na českej strane.

ČR, Šumava – raj nielen pre bežkárov
Publikované: 16.2.2017
Pokiaľ radi bežkujete, verte mi, že práve Šumava je tým pravým miestom, kde si môžete vychutnať aktívny pohyb. Tamojšia krajina je nielen krásna, ale svojim reliéfom s pozvoľnými stúpaniami a dlhými miernymi zjazdami je v zime vhodná práve pre bežecké lyžovanie. Pokiaľ nehodláte brázdiť šumavské trasy závodným tempom, môžete sa počas svojich výletov kochať nádhernou prírodou a pochutnať si na miestnych špecialitách. Pre ilustráciu uvádzam niekoľko tipov na zaujímavé výlety, ktoré som s priateľmi podnikla v oblasti okolo Prášil, Srní, Modravy a Kvildy.

ČR, Příchovice – dedinka pre lyžiarsku dovolenku
Publikované: 11.3.2017
Pokiaľ radi lyžujete, jazdíte na snowboarde alebo na bežkách, určite by ste mali zvážiť pobyt v horskej dedine Příchovice. Táto dedinka je súčasťou obce Kořenov a leží na rozhraní Jizerských hôr a Krkonôš v dobrej dostupnosti do Harrachova či Rokytnice nad Jizerou. Z Prahy sa sem dostanete po ceste E65 a ubytovať sa dá napríklad v jednom z miestnych štýlových zrubov.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Jizerské hory – Jablonecko: Bedřichov, Smržovka, Janov n/N
Od Jablonca nad Nisou pomaly stúpate cez Loučnou a Janov nad Nisou okolo nenáročných zjazdových t...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

1.6.2020
Sliezskoostravský hrad ožije živou hudbou od 19. 6. do 18. 7.2020! Takmer dve desiatky kapiel zahrajú v pokoronavírusovej premiére. Tešiť sa môžete na jednodenné koncerty zvučných mien – Monkey Business, Chinaski, David Koller, Pokáč, Wohnout, Bára Poláková, Anna K., Kali a Peter Pann. Z tvrdších žánrov to budú kapely Citron a Lautr, Trautenberk, Horkýže Slíže, Zakázaný ovoce, Vypsaná fixa. Špecialitou bude minifestival Metal!!!, kde zahrajú lokálne kapely Malignant Tumour, Silent Stream of Godless Elegy, Antigod, Primary Resistance, Postcards from Arkham, Dead Carnage a cezpoľní Gutalax.
29.5.2020
Dnes vám prinášame druhú časť tých (podľa nás) najzaujímavejších medzinárodných či svetových dní podľa kalendára (mesiace júl až december), bez ktorého sa ani v súčasnej dobe nezaobídeme.
27.5.2020
Najstarší kalendár síce vznikol v Egypte už v 4. tisícročí pred Kristom, no jeho dennodenné využívanie sa zachovalo dodnes. Okrem mien a rôznych sviatkov si prostredníctvom kalendára pripomíname všakovaké medzinárodné dni. A práve prehľad tých (podľa nás) najzaujímavejších vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 1. 6. 2020
sviatok:Žaneta
dnes:
pondelok 1.6.
21 °C
zajtra:
utorok 2.6.
19 °C