www.infoglobe.sk » ČR, Jizerské hory – na bežky aj zjazdovky na Semerink

ČR, Jizerské hory – na bežky aj zjazdovky na Semerink

Publikované: 22.2.2018
Semerink odporúčame najmä pre rodinnú dovolenku. Hlavne rodiny s malými deťmi alebo začínajúci lyžiari ocenia pomerne rozľahlý zjazdársky areál Severák s miernymi zjazdovkami a mnohými lyžiarskymi vlekmi. Zjazdovky sú dostatočne široké, prehľadné a dobre upravované. Dá sa skombinovať veľké množstvo trás. Hodia sa však skutočne najmä pre malé deti alebo pre nenáročných lyžiarov, mierny sklon a pomerne krátke svahy skúsenejších lyžiarov až tak veľmi asi nenadchnú.

Zo Semerinku sa však dajú podniknúť aj zaujímavé túry na bežkách. Keď budete ubytovaní v Janove nad Nisou, môžete sa nechať vyviesť vlekom na vrchol hory Severák (804 m n. m.). Pokladňa je síce na druhej strane kopca, avšak vlekári vás za milý úsmev a vľúdne slovo nechajú vyviesť sa hore. My sme sa zo Severáku vydali po miernom severnom svahu dole, opatrne sme podišli malé vleky Kampa I a Kampa II (svahy pri týchto vlekoch sú skutočne nenáročné, takže si s nimi poradia aj rekreační bežkári), prešli sme cestičku vedúcu od rozhľadne Slovanka a vydali sme sa približne severozápadným smerom k blízkemu lesíku. Tu sme sa už napojili na pešiu a bežkársku cestu.

osada Kristiánov

cesta z Hrabětic k Josefodolské nádrži   cesta od Josefodolské nádrže k Hlubokému potoku

Dopredu sme nemali vytýčený plán cesty. Keby sme sa dali na východ, dostali by sme sa k rozhľadni Slovanka. S ohľadom na lepšie snehové podmienky sme však pokračovali severozápadným smerom nad vleky Proti Arnice I a II.  Za chvíľu sme boli v Hraběticiach pri veľkom parkovisku a autobusovej zastávke U Kapličky. Odtiaľ sme mohli po zasneženej ceste (tu je až na výnimky vylúčená prevádzka motorových vozidiel) krásne zísť na hrádzu vodnej nádrže Josefův Důl. Potom sme pokračovali priamo po hrádzi nádrže a na jej konci sme sa už napojili na Jizerskú magistrálu. Po magistrále sme sa vydali doľava smerom na Kristiánov, minuli sme rozcestie u Hlbokého potoka a opäť pokračovali vľavo k Pitelkovmu pomníčku. Tu sme odbočili doprava a pozdĺž zamrznutého potôčika sme stúpali až na Kristiánov. Potom sme sa dali doľava a pozdĺž Tetřevího kameňa sme zišli k Blatnému rybníčku.

výhľad od Šámalky na Novú lúku   Šámalka – Nová Lúka

Občerstviť sa môžete napríklad na Šámalke na Novej lúke. Hostinec však často praská vo švíkoch a na miesto na sedenie si asi počkáte. Na druhej strane chaty je ešte stánok s vonkajším posedením. Zo Šámalky potom zídete k Blatnému rybníčku. Tu sa môžete vydať späť po druhej strane vodnej nádrže a urobiť si ešte výlet na Královku a Prezidentskú chatu. To bola aj naša voľba, a preto sme sa vydali doprava smerom k Červenému potoku. Po cca 350 m jazdy od rázcestia u Blatného rybníčku sme zišli z Jizerskej magistrály a po vyjazdenej stope sme juhozápadným smerom pokračovali nádhernou rovinatou cestou. Cesta sa mierne kľukatila, no hmla nebola, nehrozila ani fujavica, smer sa nám zdal viacmenej správny, a tak sme pokračovali ďalej romantickou krajinou Jizerských hôr. Po nejakom čase sme dorazili k rázcestiu Valešovka a tu sme sa už opäť napojili na Jizerskou magistrálu a pokračovali sme vľavo k rázcestiu Pod Prezidentskou chatou. Odtiaľ nás čakal pomerne dlhý a v samotnom závere aj značne prudký výstup k Prezidentskej chate pod vrcholom hory Nekras (859 m n. m.). Pretože počasie sa zhoršilo, veľmi radi sme zavítali do útulnej reštaurácie s milou a ochotnou obsluhou na Prezidenstskej chate. Tu sme hodnú chvíľu príjemne posedeli.

Prezidentská chata

S ohľadom na nevľúdne počasie sme vzdali návštevu rozhľadne Královka a vydali sa na spiatočnú cestu. Vystúpali sme ešte zvyšných cca 300 m na vrchol, potom nás už ale čakal dlhý tiahly zjazd do Hrabětic. Pretože nebolo dostatočne veľa snehu, aby sme mohli ísť na Semerink po peších turistických cestách, odvážnejší jedinci si zvolili návrat do nášho penziónu opäť cez vrchol Severáku a na záver zjazd po červenej zjazdovke. Slabší buď vyzuli bežky a zjazdovku zišli po je okraji, alebo išli z Hrabětic autobusom.

GPS: 50°46'38.9"N 15°11'21.0"E

 

Text a foto: Veronika Schubertová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Desná v Jizerských horách
Publikované: 2.3.2010
Desná v Jizerských horách - rovnako ako sa Praha nazýva srdcom Európy, obyvatelia Desnej považujú svoje mesto, opradené slávnou i smutnou históriou, za srdce Jizerských hôr.

Jablonec nad Nisou: prístavba múzea v podobe krištáľu
Publikované: 1.9.2018
Múzeum skla a bižutérie v Jablonci už roky nemá toľko výstavných priestorov, ako by si predstavovalo. Tento rok na jar však bola zahájená prístavba hlavnej budovy múzea, ktorá bude mať po dokončení tvar obrieho brúseného krištáľu.

ČR, Kúpele Libverda – dovolenka v Jizerských horách – VIDEO
Publikované: 24.7.2018
Len asi kilometer od slávnych Hejnic v Jizerských horách nájdete nemenej známu kúpeľnú obec Lázně Libverda (Kúpele Libverda) . Skladateľ Carl Maria von Weber tu dokonca načerpal inšpiráciu pre svoju operu Čarostrelec.

ČR, Prírodné krásy krajiny príbehov – Česka II.
Publikované: 29.5.2019
Minulý týždeň sme vás zaviedli do Veľkej Ameriky pri Prahe, ku krasovej priepasti Macocha či k skalnému mestečku Toulovcovy maštale. Dnes budeme v spoznávaní krásnych prírodných miest Českej republiky pokračovať. Našou ďalšou zastávkou bude prírodná sopečná rarita Soos.

ČR, Jizerské hory – zimný prechod
Publikované: 26.1.2017
Pokiaľ patríte medzi tú časť populácie, ktorá sa raduje z mrazivého počasia a snehovej pokrývky, tak si konečne môžete po dlhšej dobe užiť zimu so všetkým všade aj u nás v Česku. Ak navyše radi vyrážate na bežky, môžem vrelo odporučiť prejazd Jizerských hôr smerom od Horného Polubného do Bedřichova. Je to stredne náročný výlet – cca 24–30 km (podľa zvolenej trasy). Ako na to?

ČR: Rokytnice nad Jizerou - z dluhov k prosperite - VIDEO
Publikované: 11.10.2011
O Rokytnici nad Jizerou sa ešte pred pár rokmi hovorilo ako o najzadĺženejšom meste Českej republiky. Dnes je toto mestečko, zatienené Lysou Horou, jedno z najnavštevovanejších miest v Krkonošiach.

Josefův Důl – brána Jizerských hôr
Publikované: 9.3.2010
Josefův Důl – kedysi brusičská a sklárska obec, ktorej priľahlé stráne s chuťou spásal miestny dobytok.

Poľsko – na bežkách v Jizerských horách
Publikované: 12.1.2017
Osada Jakuszyce sa nachádza na poľskej strane Jizerských hôr, necelých šesť kilometrov po ceste E65 z Harrachova smerom na Szklarsku Porebu. Milovníci historických pamiatok by tu síce boli sklamaní, spokojní však budú rekreační turisti aj aktívni športovci. Počas letnej sezóny využívajú širokú sieť ciest prevažne cyklisti a chodci, v zimnom období vďaka vyššej nadmorskej výške a dobrým klimatickým podmienkam predstavuje oblasť okolo Jakuszyc raj hlavne pre bežkárov, ktorí môžu využiť cca 100 km tratí rôznej obtiažnosti. Bežecké trasy sú samozrejme aj v zimnom období prepojené s traťami na českej strane.

ČR: Bedřichov – bežkovanie po okolí
Publikované: 25.1.2018
Komu nevadí mrazivé počasie a prepadol tomuto bielemu športu, pre toho je okolie Bedřichova tým pravým miestom. Dopravná dostupnosť je skvelá, či už verejnou hromadnou dopravou (najlepšie z Jablonca nad Nisou alebo z Liberca), alebo po vlastnej osi.

ČR, Šumava – raj nielen pre bežkárov
Publikované: 16.2.2017
Pokiaľ radi bežkujete, verte mi, že práve Šumava je tým pravým miestom, kde si môžete vychutnať aktívny pohyb. Tamojšia krajina je nielen krásna, ale svojim reliéfom s pozvoľnými stúpaniami a dlhými miernymi zjazdami je v zime vhodná práve pre bežecké lyžovanie. Pokiaľ nehodláte brázdiť šumavské trasy závodným tempom, môžete sa počas svojich výletov kochať nádhernou prírodou a pochutnať si na miestnych špecialitách. Pre ilustráciu uvádzam niekoľko tipov na zaujímavé výlety, ktoré som s priateľmi podnikla v oblasti okolo Prášil, Srní, Modravy a Kvildy.


Súvisiaca fotogaléria

Chotyně: hrad Grabštejn
Na severe Českej republiky, pár kilometrov od nemeckých aj poľských hraníc, sa nachádza národná k...

ČR, Jizerské hory – Jablonecko: Bedřichov, Smržovka, Janov n/N
Od Jablonca nad Nisou pomaly stúpate cez Loučnou a Janov nad Nisou okolo nenáročných zjazdových t...

Jizerské hory v lete I.
Známe miesta týchto romantických hôr plných zákutí a zrubových stavieb prinášame vo fotografii – ...

ČR: Smržovka v Jizerských horách
Foto: Klára SvobodováSúvisiace video

ČR, Lázně Libverda – dovolenka v Jizerských horách
Ak chcete navštíviť príjemnú kúpeľnú obec, odporúčame Lázně Libverda v Jizerských horách. Už v 15...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

8.12.2019
V roku 2026 bude Slovensko spolu s Fínskom hostiť titul Európske hlavné mesto kultúry, ktorý má upriamiť pozornosť na bohatstvo a rozmanitosť danej krajiny v Európe. Zároveň má vyzdvihnúť spoločné črty oboch krajín.
7.12.2019
Vianočnú atmosféru na vsetínskom zámku odo dnes navodí výstava s názvom Sklenené Vianoce, ktorá predstaví súčasné aj historické sklenené vianočné ozdoby a dekoratívne aj umelecké sklo. Výstava potrvá do 19. januára 2020.
6.12.2019
SNM – Prírodovedné múzeum vás pozýva na výstavu TRITRI - Tatry očami geológov, ktorá prostredníctvom fotografií prináša pohľad na prácu geológov snažiacich sa rôznymi výskumnými metódami dešifrovať a pochopiť zložitú geologickú históriu vytvárajúcu unikátny prírodný klenot.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ANDORRA a VATIKÁN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 8. 12. 2019
sviatok:Marína
dnes:
nedeľa 8.12.
3 °C
zajtra:
pondelok 9.12.
3 °C