www.infoglobe.sk » SR, Nízke Tatry – Z Chopka cez Dereše a Poľanu až k Vrbickému plesu

SR, Nízke Tatry – Z Chopka cez Dereše a Poľanu až k Vrbickému plesu

Publikované: 14.11.2013
Milovníci prírody mi isto dajú za pravdu, že koniec leta a začiatok jesene patria k tým najkrajším obdobiam na turistiku. Všetko je akési pokojnejšie a tichšie, keďže letná turistická sezóna je už nenávratne preč a tá zimná ešte nezačala. Príroda sa prezliekla do pestrofarebného jesenného kabáta a zver môžete stretnúť aj tam, kde by ste ju isto nečakali – priamo na turistickom chodníku.

Vysokohorská chata Kamienka (2000 m n. m.), ktorá leží len pár výškových metrov pod vrcholom Chopka (2024 m n. m.), bola pre nás východiskovým bodom  veľmi príjemnej  turistickej vychádzky, ktorá začínala na Chopku a končila pri Vrbickom plese.

Kamenná chata pod Chopkomhmla sa plazila cez hrebeň Nízkych Tatier

Takmer až ku Kamennej chate pod Chopkom sme sa z rekreačného strediska Jasná v Demänovskej doline vyviezli postupne troma lanovkami. Následne sme vybehli na samotný vrchol Chopka, veď by to bol hriech, byť tak blízko a aspoň na chvíľku sa tam nezastaviť. Potom sme sa v chate Kamienka občerstvili pred cestou. Keďže na poobedie hlásili zhoršenie počasia, napriek tomu, že sme sa tam cítili naozaj veľmi príjemne, dlho sme sa nezdržali a vydali sa na zostup.  

Kamenná chata

Nečakané stretnutie so svišťami a kamzíkom

Od Kamennej chaty sme sa po červenej turistickej značke vydali smerom na Dereše. Nemalo nám to trvať dlhšie ako pol hodinu, ale keďže nám príroda dopriala nádherné divadlo, na tomto nenáročnom hrebeňovom úseku sme strávili skoro dve hodiny. Slnečné lúče, ktoré sa čo chvíľa predierali spoza hustých mračien a krásne osvetľovali okolitú prírodu, sa striedali s hustou hmlou, ktorá sa akoby plazila cez hrebeň Nízkych Tatier. Bolo to očarujúce, ale to najlepšie nás ešte len čakalo. Len pár metrov od kamenného turistického chodníka sme onedlho zbadali svišťa, ktorý nás už asi hodnú chvíľu pozoroval. Sedel na hŕbe skál a uprene sa na nás díval. A tak sme zostali stáť a s otvorenými ústami hľadeli aj my na neho. Najprv sme sa báli čo i len trošku pohnúť, aby sme ho nevyplašili, no keď sa nám zdalo, že si na nás už celkom zvykol, vytiahli sme fotoaparát a začali si ho fotiť. To ale nášho svišťa očividne veľmi nebavilo, pretože len čo sme sa priblížili bližšie, zapískal, a potom sme ho už len videli upaľovať dole dolinou. Tým však naše oči upriamil na skupinku ďalších svišťov, ktorí sa šantili na horskej lúke, a tak sme hodnú chvíľu pozorovali aj ich. Ďalšia vlna hmly a drobné kvapky dažďa nás však vytrhli z tohto prírodného predstavenia. Cestou na Dereše sme ešte stretli kamzíka, ktorého sa nám však nepodarilo odfotiť, nakoľko aj jeho zahalila hustá hmla.

stretnutie so svišťom

Cez Dereše na Poľanu 

Príjemná hrebeňová prechádzka nás po červenej značke previedla cez najskalnatejšiu časť hlavného nízkotatranského hrebeňa - Dereše (2004 m n. m.), ktorých masív sa tiahne na západ od Chopka až po sedlo Poľany.  Aj keď sme mali pôvodne v pláne, že na sedle Poľany zídeme z červenej značky a dole budeme pokračovať po žltej, nedalo nám to a na vrchol Poľany (1890 m n. m.) sme predsa len vybehli – aspoň na chvíľku. Tu sme si dali menšiu prestávku, zjedli jablká, keksíky, trošku si oddýchli a vrátili sa späť do sedla.

Dereše 2004 m n. m.cez Dereše smerom na Poľanucez Dereše smerom na Poľanu

sedlo Poľanyvýhľad z Poľany

Zo sedla Poľany cez Tri vody k Vrbickému plesu

Zo sedla Poľany sme sa vydali po žltej turistickej značke pomerne prudko smerom dole. Obloha sa opäť zatiahla a začalo mrholiť. Našľapovať sme museli naozaj opatrne, keďže kamene na turistickom chodníku boli nielen klzké, ale mnohé z nich aj uvoľnené. Kým sme sa dostali k smerovníku na rázcestí Tri vody (1370 m n. m.), počasie sa opäť umúdrilo. Čakal nás už iba posledný úsek cesty, opäť po žltej turistickej značke, ktorá nás do hodinky mala doviesť k Vrbickému plesu. No aj táto časť trasy nám dala poriadne zabrať. Pomerne dlhý úsek cesty tiekla voda aj priamo po turistickom chodníku a keďže sme nechceli, aby sa nám zvrchu do topánok dostala voda, kráčali sme veľmi opatrne a aj dosť pomaly. Najväčšie problémy nám ale spôsobil prechod cez rozvodnený potok. Prvý mostík bol dosť zničený, ale ešte stále použiteľný. No ten druhý je dnes už natoľko poškodený, že sa cezeň nedá vôbec prejsť. Bezpečnejšie preto bolo prejsť priamo cez potok, a tak sme museli nájsť nejaký úsek, kde voda netečie príliš prudko a kde z nej vytŕčajú väčšie kamene, aby sme si čo najmenej zamočili topánky. Chvíľku sme hľadali, no napokon sme taký úsek našli. Aj keď musím priznať, že som mala dosť strach. Potom nás už čakala iba príjemná lesná cestička. Žltá turistická značka nás bezpečne priviedla až k Vrbickému plesu, najväčšiemu prirodzenému jazeru v Nízkych Tatrách.

zostup zo sedla Poľanyobčas bolo bezpečnejšie prechádzať mimo mostíka občas sme museli prejsť aj cez vodu

Vrbické pleso

Podľa mapy nám mala táto túra zabrať niečo vyše tri a pol hodiny. Vzhľadom na počasie, a to teraz nemyslím len dážď, ale aj krásne divadlo v podobe plaziacej sa hmly, ktoré sme na hrebeni pozorovali a tiež kvôli úchvatnému stretnutiu so svišťami a kamzíkom sme však na výlete strávili skoro šesť hodín. Musím priznať, že pre mňa to bol jeden z najkrajších tohtoročných výletov.

Text a foto: O. MaňákováDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Jasná: Speed Bag Race 2018
Publikované: 5.1.2018
Zažite majstrovstvá sveta v spúšťaní sa na igelitových vreciach, ktoré bude v poradí už po 4-krát hostiť lyžiarskej stredisko Jasná Nízke Tatry (pri nástupnej stanici Lúčky).

SR, Bacúch – dedinka v lone prírody ponúka i športové vyžitie
Publikované: 7.10.2018
Pokiaľ pôjdete hore po toku rieky Hron, objavíte množstvo dediniek s tradičnou kultúrou Horehronia. Jednou z týchto malebných zákutí je i dedinka Bacúch. Hoci neleží priamo na toku Hrona či pri hlavnej ceste vedúcej touto krajinou, dozaista sa vám tam oplatí zájsť. Učupená pod kopcami Nízkych Tatier totiž ponúka unikátne tradície aj krásy prírody.

SR, Bacúch - prameň Boženy Němcovej a zaniknutý tajch
Publikované: 14.10.2018
Ku krásam prírody, ktorú ponúka Horehronie patria i pramene sviežej vody. Ich návšteva môže byť príjemným spestrením vašich potuliek po tomto čarokrásnom regióne. Dnes sa teda vydáme ku prameňu vody, ktorý navštevovala i známa česká spisovateľka a budeme pokračovať v spoznávaní aj ďalších úchvatných miest v okolí dedinky Bacúch.

SR: Nízke Tatry – jesenný výstup na Kráľovu hoľu
Publikované: 2.12.2018
Nízke Tatry sú krásnym a majestátnym pohorím Slovenska, ktoré si už získalo srdce nejedného outdoorového nadšenca. Turisticky atraktívne sú predovšetkým nádherné celodenné hrebeňové túry, či výstupy na významné vrchy tohto pohoria. Obľúbeným cieľom turistov je výrazná hôľnatá hora, ktorá dominuje na východnom okraji Nízkych Tatier. Tým vrchom je nízkotatranská kráľovná, legendami opradená a v ľudových piesňach ospevovaná – Kráľova hoľa.

SR: Nízke Tatry – zimná túra z Čertovice na Ďumbier
Publikované: 10.2.2019
V zimnom období ponúkajú Nízke Tatry viacero možností aktívneho outdoorového vyžitia. Či už je to lyžovanie v lyžiarskych strediskách, skialpinistické túry alebo pešia turistika. V tomto článku si predstavíme zimnú túru krásnou prírodou Ďumbierskej časti Nízkych Tatier so začiatkom na Čertovici a prechodom hlavným hrebeňom pohoria až na Ďumbier – najvyšší vrch Nízkych Tatier.

SR, Nízke Tatry: Chata Magurka – neuchopiteľná krása
Publikované: 22.9.2019
Dnes vás zavedieme na miesto obklopené nedotknutou prírodou, kde si dosýtosti oddýchnete od uponáhľanej každodennej reality. Vydáme sa do malebných Nízkych Tatier, presnejšie do osady Magurka, ktorá je súčasťou obce Partizánska Ľupča.

Detva: 52. stretnutie Krásistov
Publikované: 24.5.2015
Organizátori 52. stretnutia Krásistov vás všetkých, čitateľov časopisu a turistov pozývajú na stretnutie v krásnej prírode. Prijmite pohostinnosť Detvancov a všetkých obyvateľov Podpoľania z okolitých obcí od Hriňovej až po Očovú a odneste si nezabudnuteľné zážitky.

SR, Nízke Tatry – Vrbické pleso
Publikované: 26.9.2013
Vydajte sa spolu s nami na nenáročnú prechádzku okolo prekrásneho Vrbického plesa, od ktorého sa vám naskytnú zaujímavé výhľady na okolité hrebne Nízkych Tatier.

Nízke Tatry: Pavčina Lehota – turistická rozhľadňa v lokalite Žiarce
Publikované: 28.11.2013
Niekoľko dní strávených v Nízkych Tatrách sme si vychutnali plnými dúškami napriek tomu, že nám počasie príliš neprialo. Odhodlaného turistu a milovníka hôr predsa neodradí zopár dažďových kvapiek, ktoré navyše so sebou prinášajú krásne voňavý horský vzduch. Našim ďalším cieľom sa stala turistická vyhliadka nad obcou Pavčina Lehota.

SR, Nízke Tatry – turistická rozhľadňa na Ostredku
Publikované: 23.1.2014
V Nízkych Tatrách sa človek nikdy nenudí. Od jari do jesene sem prichádzajú predovšetkým turisti, ktorí si vychutnávajú kratšie či dlhšie túry v lone krásnej tatranskej prírody, v zime zas húfy lyžiarov a snowboardistov, ktorí nedajú na nízkotatranské zjazdovky dopustiť. My vás dnes však zavedieme na miesto, ktoré stojí za to navštíviť v každom ročnom období.

Slovensko: knižná publikácia z edície Po Slovensku – Najkrajšie pešie prechody
Publikované: 15.6.2014
Zaujímavá knižná edícia s názvom Po Slovensku od vydavateľstva Dajama systematicky mapuje tie najkrajšie a najzaujímavejšie trasy a lokality, ktoré rozhodne stojí za to navštíviť. Minulý týždeň sme si predstavili cyklosprievodcu Najkrajšie cyklovrcholy a dnes si priblížime ďalšiu tohtoročnú novinku, a to knižku Najkrajšie pešie prechody, ktorú vyhrá jeden z vás.

SR, región Liptov – leto plné zážitkov
Publikované: 3.7.2014
Stredoslovenský región Liptov je veľmi rôznorodý a každoročne priláka obrovské množstvo návštevníkov. Vďačí za to prekrásnej prírode, ktorá je v tomto regióne naozaj veľmi rozmanitá. Okrem turistických a cyklistických chodníkov v sebe ukrýva aj mnohé krásy v podzemí, termálne a minerálne pramene, či obrovský kus histórie. Na svoje si tu prídu i milovníci nezvyčajných adrenalínových zážitkov.

SR, región Liptov: Liptovský Ján – Podzemie pod vežami
Publikované: 10.7.2014
Po týždni sa opäť vraciame na Liptov. Tentoraz vás nebudem nahovárať na žiadne bláznivé adrenalínové zábavky, skôr naopak, pozývam vás do múzea. Nie však do hoc akého! Podzemie pod vežami, ako sa toto maličké múzeum v Liptovskom Jáne volá, v sebe ukrýva pútavú expozíciu, ktorá vám priblíži život mince od jej úplného počatia v zemských hlbinách až po jej narodenie v mincovni.

SR, región Liptov: Stanišovská jaskyňa – jedinečný zážitok pre celú rodinu  
Publikované: 17.7.2014
Po návšteve maličkého, no veľmi zaujímavého múzea s názvom Podzemie pod vežami v Liptovskom Jáne, ktoré dokumentuje život mince od jej úplného počatia v zemských hlbinách až po jej narodenie v mincovni, sme sa rýchlo autami presunuli do Jánskej doliny, kde na nás mal čakať sprievodca zo Stanišovskej jaskyne.

SR, vodná nádrž Liptovská Mara - raj pre milovníkov vodných športov a kúpania
Publikované: 24.7.2014
Pokiaľ aj vy patríte k tým, ktorí si leto bez kúpania a šantenia pri vode nevedia predstaviť, a namiesto preplnených kúpalísk či aquaparkov uprednostňujete radšej kúpanie v jazerách, rybníkoch či vodných nádržiach, tak vám Liptovskú Maru dozaista netreba vôbec predstavovať.

SR: Svit - Baťove mestečko II.
Publikované: 6.11.2014
Minulý týždeň sme začali jesennú prechádzku po mestečku Svit a budeme v nej pokračovať aj dnes. Povedali sme si o vzniku tohto jedného z najmladších miest Slovenska, poprechádzali sme sa medzi jeho typickými tehlovými domčekmi, kde sme natrafili na značku náučného chodníka.

SR: Zimná lyžovačka na horách
Publikované: 15.12.2014
Kto chce mať istotu, že si v zime dobre zalyžuje, mal by sa orientovať na svahy vo vysokohorských polohách. Zasnežované top lyžiarske zjazdovky vo Vysokých a Nízkych Tatrách, či Demänovskej doline a iných lokalitách, sú zárukou kvalitnej vianočnej a novoročnej lyžovačky, aj keď je väčšina Slovenska bez snehu.

Ski Tále: lyžovačka pre jednotkárov zadarmo
Publikované: 30.1.2015
Mať samé jednotky na polročnom vysvedčení sa aj tento rok v Táloch vyplatí! Všetci študenti a školáci so samými jednotkami na polročnom vysvedčení budú aj tento rok lyžovať v stredisku Ski Tále zadarmo.

Vígľaš: kultúrny víkend na zámku
Publikované: 17.4.2015
Pre tých, ktorí radi navštevujú kultúrno-historické podujatia, pripravil Zámok Vígľaš aprílový kultúrny víkend. V dňoch 18. až 19. apríla 2015 zažijete prehliadku so sokoliarmi, ako aj historickú prednášku manželov Dvořákovcov, v prostredí stredovekého zámku.

SR, Nízke Tatry – Kamenná chata pod Chopkom
Publikované: 10.10.2013
Dnes spoločne navštívime tretiu najvyššie položenú vysokohorskú chatu na Slovensku – Kamennú chatu pod Chopkom, ktorej mnohí milovníci našich hôr nepovedia inak ako Kamienka.

SR: Nízke Tatry – kvalitné ubytovanie a skvelý relax v Demänovskej doline
Publikované: 20.6.2013
Slovensko má mnoho krásnych zákutí. K tým najmalebnejším rozhodne patrí naše najrozsiahlejšie a zároveň druhé najvyššie pohorie Nízke Tatry. Pokiaľ však okrem prekrásnej prírody hľadáte aj kvalitné služby a ubytovanie na úrovni, máme pre vás hneď niekoľko tipov.

SR: Donovaly – ideálne miesto na trávenie aktívnej dovolenky I.
Publikované: 30.6.2011
Stredoslovenskú horskú obec Donovaly pozná asi každý. Mnohým sa však Donovaly spájajú iba so spomienkami na perfektnú lyžovačku či každoročné preteky psích záprahov. Tento krásny kút Slovenska sa však rozhodne oplatí navštíviť v každom ročnom období, nielen počas hlavnej zimnej sezóny.


Súvisiaca fotogaléria

SR: Nízke Tatry – výstup na Ďumbier v zimných podmienkach
Ďumbier – vrch v Nízkych Tatrách, ktorý navštívil snáď každý vysokohorský turista. Táto mohutná h...

SR: Demänovská dolina v Nízkych Tatrách
Jadrové pohorie Nízke Tatry sú najrozsiahlejším pohorím Slovenskej republiky a zároveň druhým naj...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

19.10.2019
Jednou z hlavných kultúrnych udalostí tohto roku na Pražskom hrade je výstava venovaná českému a rímskemu kráľovi Václavovi IV. a umeniu jeho doby, ktorú môžete navštíviť až do 3. novembra, a to denne od 10. do 18. hodiny.
18.10.2019
V sobotu 19. októbra prebieha v Národnom dome na Vinohradoch už VII.ročník veľtrhu a festivalu súčasnej fotografie – FOTOEXPO 2019, ktorý predstaví to najlepšie zo súčasnej fotografickej tvorby, fotografickej techniky a príslušenstva, ale hlavne množstvo inšpirácie a zábavy.
17.10.2019
Pri príležitosti Medzinárodného dňa archeológie vás Sázavský kláštor pozýva v sobotu 19. októbra na špeciálne tematické prehliadky s archeológmi, ktoré budú náhľadom nielen do výskumov kláštora a okolia, ale aj do prostredia českej počítačovej hry z obdobia neskorého stredoveku.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ÍRSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 19. 10. 2019
sviatok:Kristián
dnes:
sobota 19.10.
18 °C
zajtra:
nedeľa 20.10.
19 °C