www.infoglobe.sk » SR: Nízke Tatry – zimná túra z Čertovice na Ďumbier

SR: Nízke Tatry – zimná túra z Čertovice na Ďumbier

Publikované: 10.2.2019
V zimnom období ponúkajú Nízke Tatry viacero možností aktívneho outdoorového vyžitia. Či už je to lyžovanie v lyžiarskych strediskách, skialpinistické túry alebo pešia turistika. V tomto článku si predstavíme zimnú túru krásnou prírodou Ďumbierskej časti Nízkych Tatier so začiatkom na Čertovici a prechodom hlavným hrebeňom pohoria až na Ďumbier – najvyšší vrch Nízkych Tatier.

pohľad z hlavného hrebeňa Nízkych Tatier

Príprava na túru

Najmä v zimnom období sa pri plánovaní túry odporúča jej dobré časové rozvrhnutie, ako i sledovanie predpovedí počasia. Treba počítať s tým, že dni sú kratšie ako v letných mesiacoch. Dobré a stabilné počasie je dôležité pre bezpečné absolvovanie túry bez nečakaných komplikácií v náročných zimných podmienkach. Dôležitou nevyhnutnosťou je taktiež sledovanie vyhláseného stupňa lavínového nebezpečenstva, ktorý je možné overiť si na stránke Horskej záchrannej služby. V neposlednom rade, v závislosti od aktuálnych snehových podmienok, je samozrejmosťou mať k dispozícii zimnú turistickú výstroj  (mačky, snežnice, cepín) a vedieť ju aj v prípade potreby správne použiť.

stúpanie na vrch Rovienky

Začíname na Čertovici

Trasa našej celodennej túry začína v známom nízkotatranskom sedle Čertovica (1 232 m n. m.), cez ktoré vedie cesta I. triedy číslo 72. Je významnou a frekventovanou spojnicou vedúcou cez Nízke Tatry, cez sedlo prechádza hranica medzi Ďumbierskou a Kráľovohoľskou časťou pohoria. Môžeme sa sem dostať autom alebo autobusom z južnej strany od Horehronia, ako i z Liptovskej strany zo severu. Priamo v sedle neďaleko motorestu hneď pri ceste sa napojíme na červený turistický chodník, ktorý je zároveň magistrálou Cesty hrdinov SNP. Najskôr stúpame chvíľu nahor po strmom svahu popri lyžiarskom vleku, až sa napokon dostávame na hlavný hrebeň Nízkych Tatier, cez ktorý budeme pokračovať ďalej smerom na severozápad.

na vrchole  Králičky

Na hlavnom hrebeni Nízkych Tatier

Nachádzame sa na hlavnom hrebeni pohoria, ktorý je riedko porastený nevysokými ihličnanmi. Miernym stúpaním sa dostávame na vrch Rovienky (1 602 m n. m.), ktorý nám ponúkne krásne panoramatické výhľady na Vysoké Tatry, ako i hrebeň Nízkych Tatier. Pokračujeme ďalej v túre, kráčame členitým zasneženým hrebeňom. Orientáciu v teréne nám uľahčuje zimné tyčové značenie. Pri pohľade smerom na východ v diaľke rozpoznávame mohutnú dominantnú horu s charakteristickým vysielačom na vrchole - Kráľovu hoľu (1 946 m n. m.). Prechádzame cez Kumštové sedlo (1 549 m n. m.), postupne začíname opäť stúpať a chodník nás smeruje nahor - na masívny vrch týčiaci sa pred nami. Je to Králička (1 807 m n. m.), výrazná rozložitá hora rozprestierajúca sa na nízkotatranskom hrebeni. Z jej vrcholu sa nám ponúkajú prekrásne výhľady na hlavný hrebeň Ďumbierskych Nízkych Tatier, do doliny Štiavnica, ako i na priľahlé vrchy.

výhľad z vrcholu na panorámu Západných Tatier

Chata M. R. Štefánika

Pokračujeme ďalej a po hrebeni schádzame z Králičky smerom ku chate M. R. Štefánika. Chatu už môžeme ľahko identifikovať v diaľke, ako malú stavbu učupenú pod masívom majestátneho Ďumbiera. Ako kráčame krásnou zasneženou vysokohorskou krajinou, pred nami sa otvárajú ďalšie nové výhľady na Nízke Tatry, no hlavne do Bystrej doliny, na Veľký Gápeľ (1 777 m n. m.), v diaľavách upútajú našu pozornosť kontúry výrazných vrchov Skalka (1980 m n. m.) a Kotliská (1 937 m n. m.). Po relatívne zdĺhavom klesaní napokon prichádzame do významného medzibodu našej zimnej túry – na chatu M. R. Štefánika.

vrch Skalka

Cieľ – vrchol Ďumbiera

Z chaty M. R. Štefánika môžeme pokračovať zimnou trasou a vydávame sa na finálne stúpanie strmým svahom až na vrchol Ďumbiera. Posledný úsek trasy je náročný, až sa nám môže zdať, že stúpanie nemá konca a cieľ je stále niekde v nedohľadne. Po vynaloženom úsilí napokon zdolávame najvyšší vrch Nízkych Tatier a v nadmorskej výške 2 046 metrov sa dotýkame vrcholového kríža umiestneného na Ďumbieri. Z toho miesta sa nám naskytajú okúzľujúce panoramatické výhľady na Nízke Tatry, dobre vidieť a rozpoznať aj členité hrebene a hlboké doliny tvoriace panorámu Západných a Vysokých Tatier. Na dlani nám leží hornatý región Horehronia, rozľahlý Liptov, pri dobrej viditeľnosti vidieť v diaľke aj obrysy Chočských vrchov a Malej Fatry. 

na vrchole Ďumbiera

GPS: 48°54'19.4"N 19°44'08.8"E (sedlo Čertovica)

Text a foto: Radoslav BiskupičDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Slovensko: Bezpečne na hory IV. – Západné a Nízke Tatry
Publikované: 30.1.2012
V štvrtej časti nášho seriálu o bezpečnosti na horách sa zameriame na morfologicky príbuzné pohoria, a preto sa budeme venovať Západným aj Nízkym Tatrám súbežne. Ich podložie tvorí prevažne hlinitý povrch, výnimkou sú len časti tzv. Roháčov a úsek Ďumbier – Chopok. A tak tu na nás striehnu trochu odlišné nebezpečenstvá, ako tie, o ktorých sme si písali v súvislosti s Vysokými Tatrami.

Brezno: Snehový labyrint a skibus
Publikované: 20.12.2019
Mesto Brezno má pre všetkých návštevníkov i domácich obyvateľov novú dočasnú atrakciu. Je ňou snehový labyrint, ktorý stojí na námestí v centre mesta. Jeho rozloha je úchvatných 600 metrov štvorcových.

SR, Nízke Tatry: Chata Magurka – neuchopiteľná krása
Publikované: 22.9.2019
Dnes vás zavedieme na miesto obklopené nedotknutou prírodou, kde si dosýtosti oddýchnete od uponáhľanej každodennej reality. Vydáme sa do malebných Nízkych Tatier, presnejšie do osady Magurka, ktorá je súčasťou obce Partizánska Ľupča.

SR: Krňačky Chopok a zimný Astrovlak
Publikované: 12.1.2020
Nenechajte si ujsť v poradí už tretí ročník medzinárodných pretekov v krňačkách, ktoré sa uskutočnia 28. a 29. februára 2020.

Slovensko: Bezpečne na hory V. – Západné a Nízke Tatry
Publikované: 6.2.2012
V piatej časti seriálu o bezpečnosti na horách si povieme niečo o základných pravidlách pohybu v teréne a správaní sa na území Západných a Nízkych Tatier v letnom období. Letná turistika je na našom území veľmi obľúbenou a vyhľadávanou činnosťou. Práve preto, z pohľadu úrazovosti, patrí medzi najvyťaženejšie obdobie záchranárov.

SR, Nízke Tatry – Kamenná chata pod Chopkom
Publikované: 10.10.2013
Dnes spoločne navštívime tretiu najvyššie položenú vysokohorskú chatu na Slovensku – Kamennú chatu pod Chopkom, ktorej mnohí milovníci našich hôr nepovedia inak ako Kamienka.

SR, Nízke Tatry – turistická rozhľadňa na Ostredku
Publikované: 23.1.2014
V Nízkych Tatrách sa človek nikdy nenudí. Od jari do jesene sem prichádzajú predovšetkým turisti, ktorí si vychutnávajú kratšie či dlhšie túry v lone krásnej tatranskej prírody, v zime zas húfy lyžiarov a snowboardistov, ktorí nedajú na nízkotatranské zjazdovky dopustiť. My vás dnes však zavedieme na miesto, ktoré stojí za to navštíviť v každom ročnom období.

SR, Nízke Tatry – Vrbické pleso
Publikované: 26.9.2013
Vydajte sa spolu s nami na nenáročnú prechádzku okolo prekrásneho Vrbického plesa, od ktorého sa vám naskytnú zaujímavé výhľady na okolité hrebne Nízkych Tatier.

SR, Nízke Tatry – Z Chopka cez Dereše a Poľanu až k Vrbickému plesu
Publikované: 14.11.2013
Milovníci prírody mi isto dajú za pravdu, že koniec leta a začiatok jesene patria k tým najkrajším obdobiam na turistiku. Všetko je akési pokojnejšie a tichšie, keďže letná turistická sezóna je už nenávratne preč a tá zimná ešte nezačala. Príroda sa prezliekla do pestrofarebného jesenného kabáta a zver môžete stretnúť aj tam, kde by ste ju isto nečakali – priamo na turistickom chodníku.

SR: Nízke Tatry – jesenný výstup na Kráľovu hoľu
Publikované: 2.12.2018
Nízke Tatry sú krásnym a majestátnym pohorím Slovenska, ktoré si už získalo srdce nejedného outdoorového nadšenca. Turisticky atraktívne sú predovšetkým nádherné celodenné hrebeňové túry, či výstupy na významné vrchy tohto pohoria. Obľúbeným cieľom turistov je výrazná hôľnatá hora, ktorá dominuje na východnom okraji Nízkych Tatier. Tým vrchom je nízkotatranská kráľovná, legendami opradená a v ľudových piesňach ospevovaná – Kráľova hoľa.

SR: Nízke Tatry – kvalitné ubytovanie a skvelý relax v Demänovskej doline
Publikované: 20.6.2013
Slovensko má mnoho krásnych zákutí. K tým najmalebnejším rozhodne patrí naše najrozsiahlejšie a zároveň druhé najvyššie pohorie Nízke Tatry. Pokiaľ však okrem prekrásnej prírody hľadáte aj kvalitné služby a ubytovanie na úrovni, máme pre vás hneď niekoľko tipov.


Súvisiaca fotogaléria

SR: majestátny Baranec, Kľak a Ďumbier počas zimy
Preneste sa spolu s nami do rozprávkovej ľadovej krajiny čarokrásnych hôr. Obdivujte snehovú peri...

SR: Nízke Tatry – výstup na Ďumbier v zimných podmienkach
Ďumbier – vrch v Nízkych Tatrách, ktorý navštívil snáď každý vysokohorský turista. Táto mohutná h...

SR: Liptov – obľúbený turistický región
Svojrázny región Liptova ponúka nádherné planiny, vodné plochy i majestátne vrchy. Na jeho území ...

SR, Liptovský Mikuláš – centrum Liptova
Okresné mesto Liptovský Mikuláš sa nachádza pri vodnom diele Liptovská Mara v obklopení Západných...

SR: Pribylina – Múzeum liptovskej dediny
Múzeum liptovskej dediny v Pribyline je najnavštevovanejšou expozíciou patriacou pod Liptovské mú...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

23.1.2020
V poradí už 5. ročník pretekov dvojčlenných tímov na rohatých saniach známych ako krňačky doplnený o špeciálne disciplíny spojené s históriou Malej Úpy a jej prvými osadníkmi sa koná v sobotu 25. januára od 10. hodiny na zjazdovke U Kostola.
22.1.2020
Bratislavské letisko si tento rok pre cestujúcich pripravilo viacero noviniek. Azda tou najlepšou sú pravidelné letecké linky na grécke ostrovy Korfu a Rodos.

21.1.2020
Národné poľnohospodárske múzeum v Prahe spojilo dve tradičné zimné akcie. V sobotu 25. januára sa uskutoční 13. ročník akcie Letenské prasa alebo zabíjačka v múzeu spolu so 7. ročníkom akcie Letenské fašiangy.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - RUSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 23. 1. 2020
sviatok:Miloš
dnes:
štvrtok 23.1.
-2 °C
zajtra:
piatok 24.1.
0 °C