www.infoglobe.sk » Slovensko: Bezpečne na hory V. – Západné a Nízke Tatry

Slovensko: Bezpečne na hory V. – Západné a Nízke Tatry

Publikované: 6.2.2012
V piatej časti seriálu o bezpečnosti na horách si povieme niečo o základných pravidlách pohybu v teréne a správaní sa na území Západných a Nízkych Tatier v letnom období. Letná turistika je na našom území veľmi obľúbenou a vyhľadávanou činnosťou. Práve preto, z pohľadu úrazovosti, patrí medzi najvyťaženejšie obdobie záchranárov.

Ako všade na horách, aj na území Západných a Nízkych Tatier na nás číha mnoho nástrah. Aj obyčajný dážď môže na horách predstavovať značné nebezpečenstvo. Obzvlášť na štrkovito-hlinitom povrchu, ktorý je typický pre toto územie, sa znižuje priľnavosť obuvi a to významne zvyšuje riziko pošmyknutia.  Pokiaľ nás zastihne prívalový dážď, ktorý významne zmení priechodnosť chodníkov, treba urýchlene prerušiť túru, vyhľadať nejaký vhodný prístrešok a prečkať , kým sa poveternostné podmienky nezlepšia.  Po daždi  musíme pri prechode šmykľavým, štrkovito- blatistým povrchom zvýšiť  svoju pozornosť .

 

Dažďová voda na území Západných a Nízkych Tatier spravidla odteká podstatne pomalšie,  než napr. vo Vysokých Tatrách. Ak dážď neutícha, ba naopak prejde do búrky, treba čím skôr ukončiť túru a zostupovať do nižších zalesnených častí, nakoľko v hrebeňovitých partiách na nás okrem bleskov číha aj tzv. zemný prúd, čiže zelektrizovanie povrchu zasiahnutého bleskom.  To sa šíri aj po skalných rebrách a žľaboch od hrebeňa.  Pri zásahu hrebeňa bleskom sa môže uvoľniť skalné podložie, a to  by mohlo mať pre nás, turistov, fatálne následky.  Ideálnym úkrytom  pre danú situáciu sú turistické prístrešky alebo opustené salaše. 

 

Hmla v týchto pohoriach vzhľadom na charakter chodníkov  a ich jednoznačné smerovanie nepredstavuje zvýšené nebezpečenstvo straty orientácie. Napriek tomu treba zvýšiť opatrnosť pohybu a v prípade skupinovej turistiky dbať na akustický kontakt. Ak sa schyľuje k večeru  a my vieme, že zostup by bol veľkým rizikom, v dostatočnom predstihu sa pripravíme na núdzové prenocovanie. Vyhliadneme si miesto, pokiaľ možno chránené pred vetrom a dažďom. Za dobrého počasia možno prespať v týchto pohoriach prakticky kdekoľvek.

 

Horúčavy spôsobujúce prehriatie, dehydratáciu či úpal organizmu sa vyskytujú len sporadicky.  Zväčša k nim dochádza len pri dlhom stúpaní  od hranice lesa po hrebeň.  Preto netreba zabúdať na pitný režim , na častejšie prestávky, pokiaľ sa dá v chládku pod skalným blokom alebo kosodrevinou. Všetka voda vyskytujúca sa vo vysokohorskom prostredí Západných a veľkej časti Nízkych Tatier je veľmi nízko mineralizovaná. Môže spôsobiť ďalšiu dehydratáciu, preto jej treba dodať minerálne látky a to napríklad rozrobením  iónového koncentrátu či šumienky. Primerane mineralizované zdroje vody sa vyskytujú len vo vápencových oblastiach Nízkych Tatier.

 

Kráľovstvo hôľ, skál, lesov netreba nikdy podceňovať. Svedomitá príprava je základom pre úspešne zdolanie akejkoľvek túry bez nepríjemných zážitkov.

 

Text: Oskár Mažgút

Zdroj a foto: hory.sk



Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Turisti spôsobili dopravnú zápchu v Šumiaci
Publikované: 13.9.2020
Zamestnanci bývalého Vojenského kartografického ústavu Harmanec v spolupráci s Klubom slovenských turistov prilákali stovky turistov na 3. ročník VKÚ výstupu na Kráľovu hoľu. Rekordná účasť nadšencov turistiky sa v sobotu, 12. septembra, stretla na námestí v malebnej obci Šumiac.

Príďte si zaspievať "Na Kráľovej holi" s kartografmi a pilotmi
Publikované: 1.9.2020
Na najvýchodnejšom vrchole Nízkych Tatier sa o svoje doterajšie zážitky podelia nielen nadšenci turistiky z Klubu slovenských turistov, kartografi, ktorí sami pracujú na legendárnych VKÚ turistických mapách, ale aj piloti vytvárajúci úchvatné, dychberúce letecké zábery priamo z lietadla.

SR: Nová mobilná aplikácia Horskej záchrannej služby
Publikované: 7.8.2020
V týchto dňoch bola verejnosti predstavená nová bezplatná mobilná aplikácia Horskej záchrannej služby (ďalej len HZS), ktorá okrem privolania pomoci prostredníctvom jedného tlačidla prináša hneď niekoľko ďalších noviniek.

SR, Nízke Tatry: Chata Magurka – neuchopiteľná krása
Publikované: 22.9.2019
Dnes vás zavedieme na miesto obklopené nedotknutou prírodou, kde si dosýtosti oddýchnete od uponáhľanej každodennej reality. Vydáme sa do malebných Nízkych Tatier, presnejšie do osady Magurka, ktorá je súčasťou obce Partizánska Ľupča.

SR: Nízke Tatry – zimná túra z Čertovice na Ďumbier
Publikované: 7.12.2023
V zimnom období ponúkajú Nízke Tatry viacero možností aktívneho outdoorového vyžitia. Či už je to lyžovanie v lyžiarskych strediskách, skialpinistické túry alebo pešia turistika. V tomto článku si predstavíme zimnú túru krásnou prírodou Ďumbierskej časti Nízkych Tatier so začiatkom na Čertovici a prechodom hlavným hrebeňom pohoria až na Ďumbier – najvyšší vrch Nízkych Tatier.

SR, Čierny Balog - Čiernohorská železnica I.: výlet do minulosti - VIDEO
Publikované: 3.11.2020
Malí i veľkí milovníci vláčikov, vlakov a všetkého spojeného so železnicou nemôžu obísť chýrnu Čiernohorskú železničku. Tá už roky láka parou syčiacou z lokomotívy mnoho turistov do údolia Čierneho Hrona, zažiť časy minulé pri jazde otvoreným vlakom pomedzi krásnu prírodu. Neodolali sme ani my a zamierili sme priamo na staničku do Čierneho Balogu.

SR, Čierny Balog - Čiernohorská železnica III.: Vydrovo - VIDEO
Publikované: 17.11.2020
Po koľajniciach malebnej železničky vás dnes zavedieme do tajomnej Vydrovskej doliny. Kedysi sa tu vláčikom zvážalo drevo, no v súčasnosti sa tu presúvajú už len vysmiati turisti. Nastúpte s nami na „palubu“ a prevezte sa skrz lesnícky skanzen za čarovným dobrodružstvom.

SR, Nízke Tatry – Chata Milana Rastislava Štefánika
Publikované: 13.12.2020
Štefánička – tak sa familiárne nazýva vysokohorská chata, ktorá sa v priebehu desiatok rokov stala neoddeliteľnou súčasťou nízkotatranskej krajiny i turistického života. Oficiálne Chata Milana Rastislava Štefánika nachádzajúca sa v sedle pod vrchom Ďumbier sa dočkala nového knižného spracovania, ktoré vám v nasledujúcich riadkoch radi predstavíme.

Liptov: Menej áut, viac Jasnej
Publikované: 21.12.2021
V najväčšom lyžiarskom stredisku na Slovensku chcú menej áut. V Jasnej pripravujú nový režim pre individuálnu automobilovú dopravu, ktorého cieľom je znížiť záťaž životného prostredia a motivovať ľudí k bezplatnému parkovaniu v podhorí, väčšiemu využívaniu hromadnej dopravy a zdieľaniu áut.

Magurka si pripomenula svoju banskú históriu, oficiálne otvorili náučný chodník
Publikované: 3.10.2021
Prvý októbrový víkend ožila Osada Magurka banskou tématikou. Počas troch dní si návštevníci mohli vypočuť prednášky o banskej histórii, aktuálnych ložiskách, aj samotnej prírode. V neposlednom rade si vyskúšali poctivé ryžovanie zlata.

Po 16 rokoch sa pokrstí druhé vydanie Turistického atlasu Slovenska priamo na Kráľovej holi
Publikované: 6.9.2021
Najvyšší vrchol východnej časti Nízkych Tatier bude miestom, kde sa uvedie do života Turistický atlas Slovenska. Legendárny vydavateľ máp ako pokračovateľ vo výrobe a aktualizácii turistických máp bývalého Vojenského kartografického ústavu Harmanec, vydal po 16 rokoch druhé vydanie turistického veľdiela.

Letná dovolenka v Jasnej: Tip na rodinný výlet v čarokrásnom prostredí
Publikované: 17.5.2021
Dovolenková sezóna sa nezadržateľne blíži a všetci pevne dúfajú, že tento rok to bude s jej plánovaním a realizáciou zas o niečo lepšie. Predsa len, niektoré zahraničné regióny sa pomaly na to pripravujú. Aby ste si ale užili dokonalý relax, nemusíte vôbec vycestovať za naše hranice. Aj Slovensko vám má čo ponúknuť!

Lyžiarske strediská Štrbské Pleso a Jasná v prevádzke aj  na budúci týždeň, otvára sa aj Tatranský ľadový dóm
Publikované: 19.4.2021
Jarná lyžovačka v Jasnej a na Štrbskom Plese štartuje už 22.apríla. V strediskách spustia pri znovuotvorení okrem plánovaných aj ďalšie lanovky, aby vytvorili čo najviac nástupných bodov na zjazdovky a ponúkli lyžiarom príjemnú a bezpečnú lyžovačku.

SR: Nízke Tatry – jesenný výstup na Kráľovu hoľu
Publikované: 2.12.2018
Nízke Tatry sú krásnym a majestátnym pohorím Slovenska, ktoré si už získalo srdce nejedného outdoorového nadšenca. Turisticky atraktívne sú predovšetkým nádherné celodenné hrebeňové túry, či výstupy na významné vrchy tohto pohoria. Obľúbeným cieľom turistov je výrazná hôľnatá hora, ktorá dominuje na východnom okraji Nízkych Tatier. Tým vrchom je nízkotatranská kráľovná, legendami opradená a v ľudových piesňach ospevovaná – Kráľova hoľa.

SR: Západné Tatry – túra do sedla Predúvratie
Publikované: 28.3.2018
Západné Tatry sú turisticky atraktívnym pohorím známym najmä náročnými, no krásnymi hrebeňovými túrami, prechodmi cez sedlá či zážitkovými výstupmi na exponovaný hrebeň Roháčov. Ak si však v tomto pohorí chcete dopriať skôr nenáročnú, no zároveň peknú hrebeňovú túru – jednou z možností je aj výstup do sedla Predúvratie ležiaceho na západnom okraji Západných Tatier.

Nízke Tatry: Pavčina Lehota – turistická rozhľadňa v lokalite Žiarce
Publikované: 28.11.2013
Niekoľko dní strávených v Nízkych Tatrách sme si vychutnali plnými dúškami napriek tomu, že nám počasie príliš neprialo. Odhodlaného turistu a milovníka hôr predsa neodradí zopár dažďových kvapiek, ktoré navyše so sebou prinášajú krásne voňavý horský vzduch. Našim ďalším cieľom sa stala turistická vyhliadka nad obcou Pavčina Lehota.

Nízke Tatry, Chopok: Nová lanovka spájajúca obe strany Chopku
Publikované: 1.10.2012
Po dlhých rokoch čakania sa známe slovenské stredisko pod Nízkymi Tatrami dočkalo lanovky spájajúcej severnú aj južnú stranu Chopku. Špeciálne lanovky Funitel sú nainštalované a čakajú na záťažové testy, aby mohli od zimnej sezóny voziť lyžiarov.

SR, Región Orava: Víkend plný zážitkov
Publikované: 4.3.2013
Lyžiarska sezóna je v plnom prúde. Tohtoročná zima je štedrá nielen čo sa týka snehovej nádielky, ale aj pekných slnečných dní. A tak, len čo sme mali voľný víkend, vybehli sme aspoň na pár dní do prírody. Tentoraz naše kroky viedli na Oravu, ktorá patrí k najkrajším regiónom Slovenska.

SR: Nízke Tatry – kvalitné ubytovanie a skvelý relax v Demänovskej doline
Publikované: 20.6.2013
Slovensko má mnoho krásnych zákutí. K tým najmalebnejším rozhodne patrí naše najrozsiahlejšie a zároveň druhé najvyššie pohorie Nízke Tatry. Pokiaľ však okrem prekrásnej prírody hľadáte aj kvalitné služby a ubytovanie na úrovni, máme pre vás hneď niekoľko tipov.

Vysoké Tatry: Výstup na Veľkú Svišťovku
Publikované: 17.2.2014
Aj keď je zima v plnom prúdu a prívaly snehu lákajú skôr k obutiu lyžiarok než turistických topánok, je pomaly na čase naplánovať výlety na letnú sezónu. Kto sa chystá do Vysokých Tatier, môže vystúpiť napríklad na jeden z najvýchodnejších štítov pohoria, na Veľkú Svišťovku (2037 m n. m.).

SR, región Liptov – leto plné zážitkov
Publikované: 3.7.2014
Stredoslovenský región Liptov je veľmi rôznorodý a každoročne priláka obrovské množstvo návštevníkov. Vďačí za to prekrásnej prírode, ktorá je v tomto regióne naozaj veľmi rozmanitá. Okrem turistických a cyklistických chodníkov v sebe ukrýva aj mnohé krásy v podzemí, termálne a minerálne pramene, či obrovský kus histórie. Na svoje si tu prídu i milovníci nezvyčajných adrenalínových zážitkov.

SR, región Liptov: Liptovský Ján – Podzemie pod vežami
Publikované: 10.7.2014
Po týždni sa opäť vraciame na Liptov. Tentoraz vás nebudem nahovárať na žiadne bláznivé adrenalínové zábavky, skôr naopak, pozývam vás do múzea. Nie však do hoc akého! Podzemie pod vežami, ako sa toto maličké múzeum v Liptovskom Jáne volá, v sebe ukrýva pútavú expozíciu, ktorá vám priblíži život mince od jej úplného počatia v zemských hlbinách až po jej narodenie v mincovni.

SR, región Liptov: Stanišovská jaskyňa – jedinečný zážitok pre celú rodinu  
Publikované: 17.7.2014
Po návšteve maličkého, no veľmi zaujímavého múzea s názvom Podzemie pod vežami v Liptovskom Jáne, ktoré dokumentuje život mince od jej úplného počatia v zemských hlbinách až po jej narodenie v mincovni, sme sa rýchlo autami presunuli do Jánskej doliny, kde na nás mal čakať sprievodca zo Stanišovskej jaskyne.

SR: Západné Tatry – zimný výstup na vrch Plačlivé
Publikované: 14.3.2024
Zimná turistika má bezpochyby svoje neobyčajné čaro. Drsná mrazivá krása zimnej prírody láka čoraz viac návštevníkov. Náročnejšie túry môžeme absolvovať aj v našich veľhorách – v Nízkych, Západných, ako i Vysokých Tatrách. Vrch Plačlivé v Západných Tatrách patrí k turisticky dostupným lokalitám aj počas sezónnej zimnej uzávery. Túru na jeho vrchol si bližšie predstavíme v tomto článku.

Jasná: Speed Bag Race 2018
Publikované: 5.1.2018
Zažite majstrovstvá sveta v spúšťaní sa na igelitových vreciach, ktoré bude v poradí už po 4-krát hostiť lyžiarskej stredisko Jasná Nízke Tatry (pri nástupnej stanici Lúčky).

Slovensko: Bezpečne na hory I. – Základná výbava
Publikované: 9.1.2012
Mnohokrát sme z televíznych novín počúvali nie práve šťastné správy o turistoch, ktorí sa vybrali do hôr a precenili svoje sily alebo podcenili silu hôr a nevyspytateľnosť počasia. Touto sériou článkov chceme prispieť k tomu, aby ste sa v správach neocitli aj vy. V prvej časti si povieme o bezpečnom nocovaní a o nevyhnutnej výbave pri výlete do hôr.

Slovensko: Bezpečne na hory IV. – Západné a Nízke Tatry
Publikované: 30.1.2012
V štvrtej časti nášho seriálu o bezpečnosti na horách sa zameriame na morfologicky príbuzné pohoria, a preto sa budeme venovať Západným aj Nízkym Tatrám súbežne. Ich podložie tvorí prevažne hlinitý povrch, výnimkou sú len časti tzv. Roháčov a úsek Ďumbier – Chopok. A tak tu na nás striehnu trochu odlišné nebezpečenstvá, ako tie, o ktorých sme si písali v súvislosti s Vysokými Tatrami.

Slovensko: Bezpečne na hory VI. – Malá a Veľká Fatra
Publikované: 20.2.2012
V doterajších častiach nášho seriálu sme sa venovali prevažne vysokohorským pohoriam. Dnes sa zameriame na pohoria takmer o 1000 m nižšie. Budeme sa venovať Malej a Veľkej Fatre. Tento výškový rozdiel sa prejavuje na klimatickom charaktere daných pohorí a tým aj na jemne odlišných rizikách pohybu v tomto území.

Slovensko: Bezpečne na hory VII. – Malá a Veľká Fatra
Publikované: 27.2.2012
Viac ako šesť týždňov sme vám, našim čitateľom, prinášali seriál o bezpečnosti na horách. Dnes sa táto séria článkov chýli ku koncu. V záverečnej časti sa budeme venovať pohoriam Malá a Veľká Fatra, kde si povieme, aké riziká na nás číhajú v letnom období.

Slovensko: Bezpečne na hory III. – Vysoké Tatry
Publikované: 23.1.2012
Tretia časť našej série článkov o bezpečnosti na horách sa bude opäť venovať malým veľhorám Vysoké Tatry , no tento krát zimné obdobie vystrieda letné. Zdanlivo sa môžeme domnievať, že úrazovosť v letnom období je nižšia, nakoľko na nás nečíha toľko prírodných nebezpečenstiev ako v zime, no opak je pravdou.

Slovensko: Bezpečne na hory II. – Vysoké Tatry
Publikované: 16.1.2012
V druhej časti našej série článkov o bezpečnosti na horách sa budeme venovať malým veľhorám Vysoké Tatry , ktoré sú svojou alpínskou charakteristikou jedinečným pohorím Slovenska. Ich členitosť a strmosť patria medzi najnebezpečnejšie nástrahy, ktoré musia bežní návštevníci prekonávať v nielen zimnom období.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Čierny Balog: Za krásami Čiernohorskej železničky
Zažite prostredníctvom nasledujúcich fotografií krátky návrat do minulosti. Vychutnajte si pohľad...

SR: Nízke Tatry – výstup na Ďumbier v zimných podmienkach
Ďumbier – vrch v Nízkych Tatrách, ktorý navštívil snáď každý vysokohorský turista. Táto mohutná h...

SR: Západné Tatry – hrebeňová túra na Tri kopy a Baníkov
Hrebeňové túry v oblasť Roháčov v Západných Tatrách patria medzi turistami k vyhľadávaným a vychý...

SR: Turistika v Západných Tatrách
Svojou jedinečnou krásou a rozmanitosťou lákajú Západné Tatry turistov zo Slovenska, ale aj z oko...

SR: Demänovská dolina v Nízkych Tatrách
Jadrové pohorie Nízke Tatry sú najrozsiahlejším pohorím Slovenskej republiky a zároveň druhým naj...

SR: Pohorie Západné Tatry
Rozkladajú sa v severnej časti Slovenskej republiky a sú po Vysokých Tatrách druhým najvyšším poh...


Súvisiace video

SR, Čierny Balog – železničkou do minulosti
Zažite krátky návrat do minulosti, a to prostredníctvom chýrnej Čiernohorskej železničky. Tá už r...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Hravá zima

12. 12. – 15. 2. 2024
1. cena:
Zimný balíček od eshopu ViaTrek.sk
2. cena:
Zimný balíček od vydavateľstva Dajama
3. cena:
Zimný balíček od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Zimný balíček od eshopu Tatrica.sk
2. cena redakcie:
Vstupenky na vybrané predstavenie v STARS auditorium (súťaž prebieha na FB)

Aktuality:

1.3.2024
Nádherný klenot cisárskeho dedičstva, zámok Schloss Hof otvára svoju veľkolepú hlavnú sezónu 9. marca 2024. Jedinečný komplex budov s luxusne zariadenými zámockými komnatami, barokovými záhradami a rozsiahlym statkom na ploche takmer 70 hektárov, tvorí umelecký celok a pozýva na nezabudnuteľnú cestu časom.
1.3.2024
Klub slovenských turistov, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás pozývajú na 38. ročník medzinárodného stretnutia expedičných turistov a netradičných cestovateľov EXPEDÍCIE 2024.
13.2.2024
Pozývame vás na 3 dni plné inšpirácie so 48 cestovateľskými prezentáciami a diskusiami, ktoré sa uskutočnia od 1. do 3. marca 2024 v bratislavskom Dome kultúry Ružinov.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 19. 3. 2024
sviatok:Jozef
dnes:
utorok 19.3.
0 °C
zajtra:
streda 20.3.
0 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X