www.infoglobe.sk » SR, Čierny Balog - Čiernohorská železnica II.: za zážitkami na koľajniciach

SR, Čierny Balog - Čiernohorská železnica II.: za zážitkami na koľajniciach

Publikované: 10.11.2020
Autentická lesná železnička, ktorú zachránili a pri živote dodnes stále udržuje skupina nadšencov je vyhľadávanou atrakciou v údolí Čierneho Hrona. Keď sa sem pôjdete pozrieť, určite neodoláte ani vy a vyskúšate si niektorú z jázd, ktorú táto nevšedná pozoruhodnosť ponúka.

Ako sme minulý týždeň už naznačili, neostali sme len na stanici v Čiernom Balogu, kochajúc sa prichádzajúcimi a odchádzajúcimi vlakmi či históriou v múzeu. Prišli sme tu zažiť jazdu, akú ponúka železnica v súčasnosti. V pokladni vám predajú lístky podľa toho, akú trať si vyberiete. Možností ako sa previesť vláčikom je totiž viac.

Čiernohorská železnica - stanica; Čierny Balog

Najnavštevovanejšia je práve prvá zrekonštruovaná trať do Vydrovskej doliny, kam aj vláčiky premávajú najčastejšie počas dňa, a to v hodinových intervaloch od 9:30 do 16:00. Okrem jazdy vlakom tu môžete stráviť celodenný výlet v lesníckom skanzene. Ďalšie dve trate sú menej frekventované. Jedna vedie do Dobroče a druhá smer Šánske. Ak chcete zažiť jazdu vlakom poháňaným parnou lokomotívou, vyberajte z týchto dvoch trás. Lístky na vláčik sú celodenné a spiatočné, no dajú sa vytvoriť aj ich kombinácie na dve či všetky tri trate, prípadne na dva dni. Výber závisí podľa toho, koľko sa chcete v cieľovej lokalite zdržať a načerpať energiu z okolitej prírody alebo ste sa prišli len povoziť.

parná lokomotíva, Čiernohorská železnica - stanica; Čierny Balog

Čiernohorská železnica ponúka svoje služby i pohybovo hendikepovaným či mamičkám s kočíkmi. A tak sme i my vzali na výlet kočík spolu s drobcom a nasadli do vozňa označeného príslušným piktogramom. Nával kočíkov či invalidných vozíčkov určite nečakajte, no môžete si byť istý, že personál dbá na to, aby bol poriadok dodržaný a miesta v tomto vozni nezaberali iní cestujúci.

Čiernohorská železnica - Vydrovo

Čakanie na vlak si môžete skrátiť nielen obdivovaním vnútornej expozície múzea, ale aj kúskami železničnej histórie priamo na koľajniciach. Vozový park železnice tvoria štyri parné lokomotívy, päť motorových lokomotív a zrekonštruovaný motorový vozeň M21 004. Lokomotívy sú v prevádzke spolu so súpravou historických osobných vozňov. Väčšina z nich vrátane reštauračného vagóna je v prevedení letných vyhliadkových vagónov, ktoré vznikli prestavbou z pôvodných nákladných vagónov. Jeden z vagónov je originál vyhliadkový vagón zachránený zo zrušenej trate Ružomberok – kúpele  Korytnica. Pred cestou sa môžete tiež občerstviť v reštaurácii, niečo zaujímavé zistiť v miestnom  infocentre a deti si skrátia čas čakania na malom ihrisku s hojdačkami a šmýkačkou.

Čiernohorská železnica - stanica; Čierny Balog

Ak by ste ale chceli zažiť na niektorej z trati niečo výnimočné, môžete si vyhliadkový vagón aj prenajať na rôzne príležitosti a oslavy, výnimkou nie je ani svadba, keďže v lesníckom skanzene vo Vydrove je krásna kaplnka z jedľovej kôry. Sezóna prevádzky Čiernohorskej železničky trvá od mája do septembra, ale tieto mimoriadne služby si môžete objednať aj mimo sezónu. 

parná lokomotíva, Čiernohorská železnica - stanica; Čierny Balog

Medzi sezónne zaujímavosti patrí i podujatie astrovláčik, kedy si môžete vychutnať nočnú jazdu spojenú s prechádzkou lesom za pozorovaním hviezd pri starej horárni, obohatenú o prednášku a odborný výklad pod vedením astronómov z Hvezdárne Maximiliána Hella v Banskej Bystrici.

Čiernohorská železnica - stanica; Čierny Balog

Veľmi zaujímavou atrakciou bolo v roku 2019 spustenie cyklodrezín na časti trati, ktorá nie je vhodná pre vlak, avšak napriek veľkému záujmu verejnosti dostali prevádzkovatelia od úradov v roku 2020 stopku. Či si v ďalších sezónach návštevníci železničky budú môcť vyskúšať aj takýto jedinečný zážitok, kde vás po koľajniciach poháňa vlastná sila šliapaním do pedálov, je len a len v rukách úradníkov.  

Čiernohorská železnicaparná lokomotíva, Čiernohorská železnica - stanica; Čierny Balog

Keďže sme Čierny Balog navštívili počas našej dovolenky, chceli sme zažiť nielen jazdu po najnavštevovanejšej trase do Vydrova, ale aj cestu parnou lokomotívou. Ako to dopadlo, si povieme už o týždeň...

 

GPS: 48°44'46.9"N 19°39'26.4"E

Text a foto: Mgr. Anna Nociarová

Textová úprava: redakcia Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Čierny Balog - Čiernohorská železnica IV.: Dobroč - VIDEO
Publikované: 24.11.2020
Syčiaca para sprevádzaná hvizdotom parnej lokomotívy už roky dotvára kolorit krajiny v povodí Čierneho Hrona. Nostalgia starých čias, nadskakujúce vagóniky a jedinečná krása prírody navôkol. Aj to je Čiernohorská železnica! Nenechajte si ujsť dnešnú záverečnú jazdu vlakom poháňaným parou.

SR, Čierny Balog - Čiernohorská železnica III.: Vydrovo - VIDEO
Publikované: 17.11.2020
Po koľajniciach malebnej železničky vás dnes zavedieme do tajomnej Vydrovskej doliny. Kedysi sa tu vláčikom zvážalo drevo, no v súčasnosti sa tu presúvajú už len vysmiati turisti. Nastúpte s nami na „palubu“ a prevezte sa skrz lesnícky skanzen za čarovným dobrodružstvom.

SR, Čierny Balog - Čiernohorská železnica I.: výlet do minulosti - VIDEO
Publikované: 3.11.2020
Malí i veľkí milovníci vláčikov, vlakov a všetkého spojeného so železnicou nemôžu obísť chýrnu Čiernohorskú železničku. Tá už roky láka parou syčiacou z lokomotívy mnoho turistov do údolia Čierneho Hrona, zažiť časy minulé pri jazde otvoreným vlakom pomedzi krásnu prírodu. Neodolali sme ani my a zamierili sme priamo na staničku do Čierneho Balogu.

Slovensko: Bezpečne na hory IV. – Západné a Nízke Tatry
Publikované: 30.1.2012
V štvrtej časti nášho seriálu o bezpečnosti na horách sa zameriame na morfologicky príbuzné pohoria, a preto sa budeme venovať Západným aj Nízkym Tatrám súbežne. Ich podložie tvorí prevažne hlinitý povrch, výnimkou sú len časti tzv. Roháčov a úsek Ďumbier – Chopok. A tak tu na nás striehnu trochu odlišné nebezpečenstvá, ako tie, o ktorých sme si písali v súvislosti s Vysokými Tatrami.

SR, Nízke Tatry – turistická rozhľadňa na Ostredku
Publikované: 23.1.2014
V Nízkych Tatrách sa človek nikdy nenudí. Od jari do jesene sem prichádzajú predovšetkým turisti, ktorí si vychutnávajú kratšie či dlhšie túry v lone krásnej tatranskej prírody, v zime zas húfy lyžiarov a snowboardistov, ktorí nedajú na nízkotatranské zjazdovky dopustiť. My vás dnes však zavedieme na miesto, ktoré stojí za to navštíviť v každom ročnom období.

SR, Nízke Tatry – Z Chopka cez Dereše a Poľanu až k Vrbickému plesu
Publikované: 14.11.2013
Milovníci prírody mi isto dajú za pravdu, že koniec leta a začiatok jesene patria k tým najkrajším obdobiam na turistiku. Všetko je akési pokojnejšie a tichšie, keďže letná turistická sezóna je už nenávratne preč a tá zimná ešte nezačala. Príroda sa prezliekla do pestrofarebného jesenného kabáta a zver môžete stretnúť aj tam, kde by ste ju isto nečakali – priamo na turistickom chodníku.

SR, Nízke Tatry: Chata Magurka – neuchopiteľná krása
Publikované: 22.9.2019
Dnes vás zavedieme na miesto obklopené nedotknutou prírodou, kde si dosýtosti oddýchnete od uponáhľanej každodennej reality. Vydáme sa do malebných Nízkych Tatier, presnejšie do osady Magurka, ktorá je súčasťou obce Partizánska Ľupča.

SR, Vyšná Boca: rozprávková dedina na úpätí Nízkych Tatier – VIDEO
Publikované: 9.10.2018
V regióne Horného Liptova sa po ceste skrz Nízke Tatry cez sedlo Čertovica zastavte v malebnej dedinke Vyšná Boca. Čaká vás v nej expozícia Liptovského múzea Banícky dom, zachovalé tradičné vidiecke domčeky a nádherná okolitá príroda, možnosti výletov do hôr aj lyžovanie.

SR: Nízke Tatry – jesenný výstup na Kráľovu hoľu
Publikované: 2.12.2018
Nízke Tatry sú krásnym a majestátnym pohorím Slovenska, ktoré si už získalo srdce nejedného outdoorového nadšenca. Turisticky atraktívne sú predovšetkým nádherné celodenné hrebeňové túry, či výstupy na významné vrchy tohto pohoria. Obľúbeným cieľom turistov je výrazná hôľnatá hora, ktorá dominuje na východnom okraji Nízkych Tatier. Tým vrchom je nízkotatranská kráľovná, legendami opradená a v ľudových piesňach ospevovaná – Kráľova hoľa.

SR: Nízke Tatry – zimná túra z Čertovice na Ďumbier
Publikované: 10.2.2019
V zimnom období ponúkajú Nízke Tatry viacero možností aktívneho outdoorového vyžitia. Či už je to lyžovanie v lyžiarskych strediskách, skialpinistické túry alebo pešia turistika. V tomto článku si predstavíme zimnú túru krásnou prírodou Ďumbierskej časti Nízkych Tatier so začiatkom na Čertovici a prechodom hlavným hrebeňom pohoria až na Ďumbier – najvyšší vrch Nízkych Tatier.

SR, Banská Bystrica: skanzen bojovej techniky a Múzeum SNP - VIDEO
Publikované: 9.6.2020
Tento rok si pripomíname 75. výročie od ukončenia 2. svetovej vojny. Na pamiatku tejto temnej udalosti našich dejín vznikli za uplynulé desaťročia mnohé pamätníky, múzeá i skanzeny bojovej techniky. Chcú nám pripomenúť nielen ničenie a obete, ktoré vojna spôsobila, ale i víťazstvo nad ňou.

SR, Banská Bystrica: atraktívne centrum stredného Slovenska – VIDEO
Publikované: 16.10.2018
Každý Slovák vám pri návšteve stredného Slovenska logicky odporučí výlet do Banskej Štiavnice. Pozornosť si ale určite zaslúži aj jej väčšia „sestra” a prirodzená metropola kraja – Banská Bystrica. Poďme sa do nej spoločne vypraviť.

SR, Banská Bystrica - Slovenské múzeum máp
Publikované: 6.9.2020
Vstúpte do tajov tvorby a vzniku máp v Slovenskom múzeu máp, ktoré môžete navštíviť nielen osobne, ale aj prostredníctvom virtuálnej prehliadky.

SR, Banská Bystrica – pamätník SNP
Publikované: 31.3.2016
V srdci krajiny pod Tatrami, za ktoré je považované mesto Banská Bystrica, sa nachádza jeden z najvýznamnejších pamätníkov Slovenska, ktorého úlohou je pripomínať obdobie druhej svetovej vojny a vzdoru Slovákov proti fašizmu.

SR, Banská Bystrica – stredoslovenský klenot
Publikované: 18.5.2016
Mesto preslávené banskou minulosťou, ale aj Slovenským národným povstaním, tak by sme mohli v krátkosti charakterizovať Banskú Bystricu. Jej história je už od nepamäti spätá s ťažbou nerastov, predovšetkým striebra a medi.


Súvisiaca fotogaléria

SR: Turistika v okolí Španej doliny
Vydajte sa spolu s nami za zimnými krásami Starohorských vrchov. Naším východiskovým bodom bude m...

SR: Nízke Tatry – výstup na Ďumbier v zimných podmienkach
Ďumbier – vrch v Nízkych Tatrách, ktorý navštívil snáď každý vysokohorský turista. Táto mohutná h...

SR: Demänovská dolina v Nízkych Tatrách
Jadrové pohorie Nízke Tatry sú najrozsiahlejším pohorím Slovenskej republiky a zároveň druhým naj...


Súvisiace video

SR, Čierny Balog – železničkou do Dobroče
Vydajte sa spolu s nami Čiernohorskou železnicou do osady Dobroč. Parnou lokomotívou vyrazíme z Č...

SR, Čierny Balog – železničkou do Vydrova
Po koľajniciach malebnej železničky vás dnes zavedieme do tajomnej Vydrovskej doliny. Kedysi sa t...

SR, Čierny Balog – železničkou do minulosti
Zažite krátky návrat do minulosti, a to prostredníctvom chýrnej Čiernohorskej železničky. Tá už r...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Rodný môj kraj

31. 10. – 31. 12. 2020
1. cena:
Kniha z vydavateľstva Dajama
2. cena:
Kniha z vydavateľstva CBS
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 3 dni s raňajkami a wellness službami v Hoteli Jánošík**** Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka
3. cena redakcie:
Darčekový balíček od vydavateľstva Tatrica

Aktuality:

27.11.2020
Jedným z najvýznamnejších hradov na severovýchode Slovenska je zrúcanina hradu Zborov, nazývaného aj Makovica. V tohtoročnej turistickej sezóne, poznačenej dvoma vlnami koronavírusu, sa stal obľúbeným náhradným cieľom výletov v čase, keď boli vnútorné atrakcie regiónu uzavreté.
25.11.2020
Klub slovenských turistov združujúci viac než 16 000 nadšencov výletov do prírody zostavil hlavné turistické podujatia pre rok 2021, avšak ich aktuálnosť bude závisieť od epidemiologickej situácie. V nasledujúcich riadkoch vám prinášame ich plánovaný prehľad.
23.11.2020
Slovenský vysokohorský turistický spolok zverejnil predbežný kalendár podujatí na nadchádzajúci rok 2021. Samozrejme jeho aktuálnosť bude podmienená aktuálnou epidemiologickou situáciou.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - IRÁN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 27. 11. 2020
sviatok:Milan
dnes:
piatok 27.11.
-1 °C
zajtra:
sobota 28.11.
0 °C