www.infoglobe.sk » SR, Nižná a Vyšná Boca – krásky Bocianskej doliny

SR, Nižná a Vyšná Boca – krásky Bocianskej doliny

Publikované: 3.2.2021
Dnes vás pozveme na prechádzku horným Liptovom, kde sa na styku Ďumbierskej a Kráľovohoľskej časti Nízkych Tatier rozprestierajú dve rázovité obce – Nižná a Vyšná Boca.

Náš výlet započneme v horskej dedinke Nižná Boca, ktorej dejiny siahajú do čias Keltov. Okolité nerastné bohatstvo (železo, zlato, striebro, meď) tu prilákalo aj Slovanov a neskôr sa tu usídlili nemeckí baníci. Čo sa týka písomnej zmienky, tak vôbec prvá sa zachovala z roku 1342. Zatiaľ čo v minulosti sa jednalo o banícku obec, dnes je dedinka zameraná na turistický ruch, avšak tu treba zdôrazniť, že na svoju minulosť nezabúda.

Nižná Boca

Turistom ponúka vskutku úžasnú prechádzku po jedinečných pamiatkach. Obdivovať môžete staré drevenice, banícke domčeky učupené v tichej doline, banské diela v podobe štôlní či dokonca maštale roztrúsené po okolitých lúkach. Posledné spomenuté lúčne maštale sú charakteristickým unikátom Bocianskej doliny a dokumentujú jedinečné obhospodarovanie krajiny.

cesta z Nižnej do Vyšnej Boce

Určite pri svojich potulkách narazíte aj na Náučný chodník Zlatá bocká cesta, ktorý vás na 11 zastávkach (8 km) prevedie baníckou históriou a kultúrou okolia. Možné ho je prejsť na peši i bicykli. Nemenej pútavý je Náučný chodník Zlatnica prechádzajúci popri minerálnom prameni Kyselka so zvýšeným obsahom CO2 (pitný), salaši a evanjelických kostoloch.

Náučný chodník Zlatá bocká cesta

Náučný chodník Zlatá bocká cestaprameni Kyselka

Evanjelický kostol v Nižnej Boci je jednoloďová neskoroklasicistická stavba s neorománskou vežou s dreveným stropom zdobeným baníckym odznakom a postavami baníkov, zatiaľ čo vo Vyšnej Boci sa nachádza jednoloďový klasicistický kostol z roku 1785 s neskôr pristavanou vežou a krásnymi maľovanými patronátnymi lavicami zo 17. a 18. storočia.

Evanjelický kostol - Nižná BocaEvanjelický kostol - Vyšná Boca

Určite nevynechajte ani pietnu spomienku na mieste Pamätného domu, kde došlo k umučeniu povstalcov nemeckými okupantmi počas Slovenského národného povstania či turistickú vychádzku k rozhľadni na Krajčovom vrchu. Jedná sa o 14 a pol metra vysokú stavbu, ktorá slúži na pozorovanie lesných požiarov, ale aj ako turistická vyhliadka poskytujúca pohľad na celú obec Nižná Boca a Bociansku kotlinu ohraničenú vencom Liptovských vrchov. Súčasťou rozhľadne je aj turistická chata s možnosťou prenocovania. Samotný výstup k rozhľadni trvá cca 20 minút. Upozorňujeme, že otváracia doba vyhliadky je sezónna a symbolicky spoplatnená.

rozhľadňa na Krajčovom vrchu

Teraz sa presuňme o čosi vyššie do horskej dedinky Vyšná Boca. Tú sme už síce v minulosti navštívili (viac si prečítate TU), ale to nevadí, nakoľko ponúka hneď niekoľko zaujímavostí. Tou prvou je Banícky dom, kde sa nachádza muzeálna inštalácia o historickom baníctve zahrňujúca banícke pomôcky, ale aj typické minerály a rudy ťažené v okolí Vyšnej Boce. Samotná budova je typickou ukážkou architektúry baníckych domov z 18. až 19. storočia.

Evanjelický kostol - Vyšná Bocapamätník SNP

Banícky dom - Vyšná Boca

Na už vyššie spomínanom Evanjelickom kostole sa nachádza pamätná tabuľa Jána Lajčiaka, ktorá pripomína významného a tu dlho pôsobiaceho evanjelického farára, slovenského buditeľa a teoretika kultúry. Pre úplnosť dodávame, že v kostole pôsobil aj významný kňaz a spisovateľ Pavol Doležal. Za videnie určite stojí aj štôlňa Salvátor pochádzajúca zo 16. až 18. storočia. Banská chodba je sprístupnená verejnosti a nájdete tu historické banícke náradie či ťažobné nástroje.

štôlňa Salvátor

štôlňa Salvátorštôlňa Salvátor

Zimným turistickým lákadlom je určite tunajšie lyžiarske stredisko (Bačova Roveň) ponúkajúce upravené zasnežené trate, nočné lyžovanie a kompletný ski servis. K dispozícii sú tu dva lyžiarske vleky a jeden detský. Pre náročnejších lyžiarov odporúčame návštevu len o 3 km vzdialenejšieho lyžiarskeho strediska Čertovica. Taktiež pre priaznivcov skialpinizmu sú obe obce ideálnym východiskovým bodom.

prameň Kyselka

Pokiaľ vás láka horská turistika, tak sa môžete vydať na menej náročnú poldennú túru z Nižnej Boce cez Rovnú hoľu do Vyšnej Boce s prevýšením cca 870 metrov alebo absolvovať náročnejšie hrebeňovky napríklad z Čertovice na Ďumbier.

Nižná Boca - Nízke Tatry

Každopádne obe liptovské obce ponúkajú zaujímavé pamiatky, banícku atmosféru, úchvatnú prírodu a zážitky, na ktoré budete dlho pamätať.

 

GPS: 48°56'52.0"N 19°45'57.5"E (Nižná Boca)

GPS: 48°55'30.6"N 19°45'06.0"E (Vyšná Boca)

Text: Oskár Mažgút

Foto: HIK, o.z.Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Horný Liptov – turistické inšpirácie
Publikované: 10.2.2021
Horný Liptov oplýva množstvom zaujímavých lokalít, ktoré lákajú nielen domácich, ale aj zahraničných turistov. My vás dnes pozývame na nenáročnú turistiku, poznávanie podzemných krás, ako aj za históriou.

SR, Liptovský Ján – výnimočná liptovská obec
Publikované: 5.11.2015
Dnes navštívime jednu z najzaujímavejších obcí Liptova, či už z historického, umeleckého, architektonického alebo prírodného hľadiska. Tou obcou je Liptovský Ján, ktorý sa rozprestiera v ústí Jánskej doliny pod výbežkom Nízkych Tatier.

SR, Vyšná Boca: rozprávková dedina na úpätí Nízkych Tatier – VIDEO
Publikované: 9.10.2018
V regióne Horného Liptova sa po ceste skrz Nízke Tatry cez sedlo Čertovica zastavte v malebnej dedinke Vyšná Boca. Čaká vás v nej expozícia Liptovského múzea Banícky dom, zachovalé tradičné vidiecke domčeky a nádherná okolitá príroda, možnosti výletov do hôr aj lyžovanie.

SR: Nízke Tatry – zimná túra z Čertovice na Ďumbier
Publikované: 10.2.2019
V zimnom období ponúkajú Nízke Tatry viacero možností aktívneho outdoorového vyžitia. Či už je to lyžovanie v lyžiarskych strediskách, skialpinistické túry alebo pešia turistika. V tomto článku si predstavíme zimnú túru krásnou prírodou Ďumbierskej časti Nízkych Tatier so začiatkom na Čertovici a prechodom hlavným hrebeňom pohoria až na Ďumbier – najvyšší vrch Nízkych Tatier.

SR, Nízke Tatry – Chata Milana Rastislava Štefánika
Publikované: 13.12.2020
Štefánička – tak sa familiárne nazýva vysokohorská chata, ktorá sa v priebehu desiatok rokov stala neoddeliteľnou súčasťou nízkotatranskej krajiny i turistického života. Oficiálne Chata Milana Rastislava Štefánika nachádzajúca sa v sedle pod vrchom Ďumbier sa dočkala nového knižného spracovania, ktoré vám v nasledujúcich riadkoch radi predstavíme.

SR, Malužiná – horská obec s baníckymi dejinami
Publikované: 20.12.2017
V okrese Liptovský Mikuláš zostávame aj naďalej. Dnes totiž navštívime horskú obec Malužiná situovanú v oblasti horného Liptova, presnejšie v Bocianskej a Malužinskej doline.

Nízke Tatry: Pavčina Lehota – turistická rozhľadňa v lokalite Žiarce
Publikované: 28.11.2013
Niekoľko dní strávených v Nízkych Tatrách sme si vychutnali plnými dúškami napriek tomu, že nám počasie príliš neprialo. Odhodlaného turistu a milovníka hôr predsa neodradí zopár dažďových kvapiek, ktoré navyše so sebou prinášajú krásne voňavý horský vzduch. Našim ďalším cieľom sa stala turistická vyhliadka nad obcou Pavčina Lehota.

SR, Kráľova Lehota – obec pri sútoku riek
Publikované: 10.1.2018
Vo východnej časti Liptovskej kotliny na úpätí Nízkych Tatier sa rozprestiera malebná horská dedinka nesúca meno Kráľova Lehota. Obec je významnou križovatkou ciest vedúcich z východu, juhu i západu krajiny a ponúka zaujímavé pamiatky a prírodné krásy, ktoré dnes spoločne navštívime.

SR, Hybe – obec nielen slávneho zbojníka
Publikované: 16.2.2020
V sérií článkov o liptovských obciach budeme pokračovať aj dnes. Tentoraz navštívime obec Hybe, ktorú preslávil film Martina Ťapáka z roku 1975 Pacho, hybský zbojník. V nasledujúcich riadkoch vám obec predstavíme z historického i turistického hľadiska.

SR, Východná – folklórne srdce Slovenska
Publikované: 9.2.2020
Po minulotýždňovej návšteve Važca sa dnes posunieme o kúsok ďalej, do susednej obce Východná. Táto liptovská dedinka je desaťročia spájaná s najväčším slovenským folklórnym festivalom, ktorý sa tu každoročne koná už od roku 1953. My sa však zameriame skôr na jej históriu a predstavíme aj niekoľko miestnych pamätihodnosti.

SR, Važec – rázovitá obec v lone prírody
Publikované: 2.2.2020
Jeden z najnavštevovanejších regiónov Slovenska – Liptov ponúka mnoho krásnych miest. Nasledujúce týždne sa vydáme po stopách rázovitých liptovských obcí, ktoré dodnes žijú tradíciami a ponúkajú k videniu viacero pozoruhodností. Naše putovanie začíname vo Važci.

SR, Liptovský Ján – cyklotúra k sedlu Javorie
Publikované: 10.11.2019
Pomaly, ale isto končí cyklistická sezóna, preto sme posledné dni Babieho leta využili na krásnu cyklotúru v obklopení hôr. Naším východiskovým bodom bola jedna z najkrajších, historicky, turistiky i architektonicky najvýznamnejších obcí Liptova – Liptovský Ján.

SR, Liptovský Hrádok – menej známe turistické miesta
Publikované: 1.3.2020
Po dlhšom čase sa vraciame do malého, ale zato nádherného mestečka Liptovský Hrádok. Okrem prírodných krás v podobe sútoku riek Váh a Belá, vyhliadkového prírodného brala Skalka či výnimočného arboréta, ponúka aj viacero technických, stredovekých či historických pamiatok a zaujímavostí.

SR, Liptovský Hrádok – malé, ale krásne mestečko
Publikované: 8.10.2015
Po návšteve obce Kalameny ešte v regióne Liptov zostaneme. Presunieme sa o pár kilometrov nižšie do najmenšieho mestečka Liptova, ktoré je bohaté na prírodné, kultúrne aj historické zaujímavosti. Tým mestečkom je Liptovský Hrádok.

SR, Liptovská Anna – turistická vychádzka na Čerenovú skalu
Publikované: 31.7.2019
Keďže máme radi turistiku, tak aj dnes vás zavedieme na jedno krásne miesto. Naším východiskovým bodom bude malebná obec Liptovská Anna (okres Liptovský Mikuláš), ktorej počiatky siahajú až do roku 1396.

SR, Liptovský Mikuláš – fascinujúci svet optických ilúzií
Publikované: 25.10.2020
V posledných rokoch na Slovensku pribúdajú novodobé turistické atrakcie, v podobe galérií optických klamov, ako po daždi. Našli by ste ich už v každom väčšom meste. Medzi tie najznámejšie dozaista patria tie v Bratislave (Tripland), Starom Smokovci (Tricklandia) či v Bojniciach (Dom ilúzií).

SR, Liptovský Mikuláš – mesto nielen olympijských víťazov I.
Publikované: 15.10.2015
Pár kilometrov od Liptovského Hrádku, ktorý sme navštívili minulý týždeň, sa nachádza okresné mesto Liptovský Mikuláš, ktoré je historickým, spoločenským aj kultúrnym centrom Liptova. Dnes sa na jeho návštevu vydáme.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Liptovský Mikuláš: Lesopark Háj - Nicovô
Prostredníctvom našej fotogalérie vás tentoraz zavedieme na jedno z najkrajších vyhliadkových mie...

SR: Liptov  - prechádzka po rázovitých obciach
Jeden z najnavštevovanejších regiónov Slovenska – Liptov ponúka k videniu mnoho pekných miest a z...

SR, Liptov: vodné mlyny Oblazy
Poďte s nami na nenáročnú turistickú prechádzku vhodnú aj pre rodiny s deťmi, ktorú začíname kúso...

SR: Liptov – obľúbený turistický región
Svojrázny región Liptova ponúka nádherné planiny, vodné plochy i majestátne vrchy. Na jeho území ...

SR, Liptovský Ján – spojenie histórie a relaxu
V ústí Jánskej doliny pod výbežkom Nízkych Tatier sa rozprestiera malebná liptovská obec – L...

SR, Liptovský Mikuláš – centrum Liptova
Okresné mesto Liptovský Mikuláš sa nachádza pri vodnom diele Liptovská Mara v obklopení Západných...

SR: Pribylina – Múzeum liptovskej dediny
Múzeum liptovskej dediny v Pribyline je najnavštevovanejšou expozíciou patriacou pod Liptovské mú...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Dotyk jari

1. 3. – 30. 4. 2021
1. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
2. cena:
Exkluzívne miniatúry: remeselný gin TOISON a bylinný likér Dr.Kramer
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Ročné predplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka
3. cena redakcie:
Liptov – turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama

Aktuality:

8.3.2021
Cestovateľský portál Tripadvisor zverejnil rebríček tých najlepších pláží a zábavných atrakcií sveta pre rok 2021, ktorý vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
5.3.2021
Na svete vznikajú rôzne spoločenstvá a organizácie a jedným z nich je aj zoskupenie miest, ktoré spája rovnaký názov – Newcastles. V súčasnosti je v aliancii 19 miest zo 17 štátov sveta. Medzi inými aj slovenské Nové Zámky či české Nové Hrady.
3.3.2021
Očarujúci región akým je Biela Orava v súčasnosti nemá možnosť navštíviť každý. Pokiaľ nie ste z okresu Námestovo, dostanete sa tam len ťažko. No vďaka novej 360° technológii virtuálnej reality ho budete môcť navštíviť kedykoľvek.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - HONGKONG, JUŽNÁ KÓREA, SEVERNÁ KÓREA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 9. 3. 2021
sviatok:Františka
dnes:
utorok 9.3.
4 °C
zajtra:
streda 10.3.
1 °C