www.infoglobe.sk » Nízke Tatry: Pavčina Lehota – turistická rozhľadňa v lokalite Žiarce

Nízke Tatry: Pavčina Lehota – turistická rozhľadňa v lokalite Žiarce

Publikované: 28.11.2013
Niekoľko dní strávených v Nízkych Tatrách sme si vychutnali plnými dúškami napriek tomu, že nám počasie príliš neprialo. Odhodlaného turistu a milovníka hôr predsa neodradí zopár dažďových kvapiek, ktoré navyše so sebou prinášajú krásne voňavý horský vzduch. Našim ďalším cieľom sa stala turistická vyhliadka nad obcou Pavčina Lehota.

Napriek tomu, že slniečko nevyliezlo ani po raňajkách a my sme nevedeli, či z vyhliadky vôbec niečo uvidíme, keďže husté mračná napovedali, že ani dnes sa dažďu nevyhneme, rozhodli sme sa predsa len vyraziť aspoň na krátky výlet. Nasadli sme do auta a presunuli sa na začiatok Demänovskej doliny, pre turistov a lyžiarov dobre známej obce Pavčina Lehota.

Pavčina Lehota

Pavčina Lehota – ideálne miesto rekreácie

Obec Pavčinu Lehotu isto netreba veľmi predstavovať. Leží na začiatku Demänovskej doliny, po pravej strane hlavnej cesty v smere od Liptovského Mikuláša do známej lyžiarsko-turistickej lokality Jasná. Najmä v posledných desaťročiach sa obec stala obľúbeným útočiskom pre ľudí, ktorí hľadajú pokoj v lone krásnej nízkotatranskej prírody. V lete isto oceníte jej ideálnu východiskovú polohu na prechádzky do Demänovskej doliny či náročnejšie túry v Národnom parku Nízke Tatry. V zime to zas máte čo by kameňom dohodil do najväčšieho lyžiarskeho areálu u nás – do strediska Jasná Nízke Tatry. Pokiaľ však obľubujete skôr menšie lyžiarske strediská s rodinnou atmosférou a nižšími cenami, na svoje si isto prídete aj na lyžiarskych svahoch za dedinou v stredisku Ski Žiarce.

Ski Žiarce koncom leta 2013

Ak si neviete predstaviť dovolenku bez dákeho adrenalínového zážitku, ani v tomto smere vás návšteva Pavčinej Lehoty nesklame. Od jari do jesene si tu môžete vyskúšať jazdu na horskej bobovej dráhe s dĺžkou jeden kilometer, na ktorej môžete dosiahnuť rýchlosť až 45 km/hod. Bobová dráha však počas dažďa bohužiaľ nie je v prevádzke, a tak sme si túto jedinečnú zábavku nemohli vyskúšať. Auto sme zaparkovali v strede dediny, na hlavu natiahli kapucňu a vydali sa na malú prechádzku po chotári obce. Musím povedať, že je vidieť, že miestni majú svoju dedinku naozaj radi. Všetko bolo pekne upravené, staré drevenice pekne zrekonštruované a aj novšie domy sa v rámci možností snažili zapadnúť do tohto príjemného dedinského prostredia. Navštívili sme miestny obchod so zmiešaným tovarom, kde nás obslúžila veľmi milá a zhovorčivá predavačka, zastavili sme sa pri pamätníku padlým hrdinom SNP, spoza plota cintorína sme obdivovali krásnu drevenú zvonicu, ktorá je od roku 1963 vyhlásená za kultúrnu pamiatku a pristavili sa aj pri melioračnom pluhu, ktorý sa v minulosti používal na zúrodňovanie katastra, no od roku 2006, kedy bol vytiahnutý z porastu a ošetrený, slúži už iba ako výstavný exponát.

námestie v Pavčinej Lehote a pamätník padlým hrdinom SNPmelioračný pluh

drevená zvonica

Dážď sa postupne menil na príjemné mrholenie a aj viditeľnosť začala byť lepšia, preto sme neváhali ani chvíľu a naše kroky nasmerovali k turistickej rozhľadni v lokalite Žiarce hneď za dedinou.

Turistická rozhľadňa Žiarce

Drevená turistická rozhľadňa stojaca na okraji lesa neďaleko zjazdoviek v lokalite Žiarce bola postavená a sprístupnená pre verejnosť len pomerne nedávno, na jar v roku 2007. Keď sa dostanete na parkovisko pod zjazdovkami v stredisku Ski Žiarce, napravo uvidíte odbočku na poľnú cestu, ktorá vás za pár minút dovedie až k rozhľadni. Keďže drevenú rozhľadňu postavili na úpätí severného svahu hneď pod výbežkom lesa, výhľad z nej je značne obmedzený, no napriek tomu veľmi zaujímavý. Ako na dlani máte Liptovskú kotlinu aj hory za ňou. Za dobrého počasia môžete obdivovať aj Malú a Veľkú Fatru, Chočské vrchy, Západné Tatry a každý milovník hôr hravo identifikuje aj vysokotatranský vrch Kriváň. Keby ste však mali nejaké pochybnosti v tom, čo presne vidíte, môžete sa zorientovať aj podľa farebných a presne popísaných panoramatických fotografií, ktoré sú umiestnené pod strieškou rozhľadne.

Rozhľadňa Žiarcecestička k rozhľadni

výhľad z rozhľadne Žiarce

Nám sa bohužiaľ opäť silno rozpršalo, a tak sme sa rýchlo presunuli do neďalekej koliby, kde sme si na obed objednali bryndzové halušky a tanier skvelej kapustnice. Takto posilnení sme sa ešte chvíľku pomotali po okolí, a potom celí zmoknutí, ale zato príjemne oddýchnutí sme sa autom presunuli späť do Jasnej, kde už na nás čakala vyhriata kaďa s teplou vodou umiestnená pod strechou na terase hotela, v ktorej sme si lebedili až do večere. Napriek nie práve najlepšiemu počasiu, opäť sa nám potvrdilo, že príroda a zdravý horský vzduch dokážu urobiť s človekom divy. Zabudne na všetky starosti a aspoň na chvíľku má pocit, že ho nič netrápi. Príjemne unavení a dobre najedení sme sa zakuklili do perín a s pohárikom vínka v ruke sme si vychutnali skvelý film. Opäť sme mali za sebou krásny deň na čerstvom vzduchu, z ktorého budeme čerpať sily ešte dlho po návrate do reality bežných dní.      

Text a foto: O. Maňáková

   



Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Nízke Tatry: Chata Magurka – neuchopiteľná krása
Publikované: 22.9.2019
Dnes vás zavedieme na miesto obklopené nedotknutou prírodou, kde si dosýtosti oddýchnete od uponáhľanej každodennej reality. Vydáme sa do malebných Nízkych Tatier, presnejšie do osady Magurka, ktorá je súčasťou obce Partizánska Ľupča.

SR, Liptovský Ján – cyklotúra k sedlu Javorie
Publikované: 10.11.2019
Pomaly, ale isto končí cyklistická sezóna, preto sme posledné dni Babieho leta využili na krásnu cyklotúru v obklopení hôr. Naším východiskovým bodom bola jedna z najkrajších, historicky, turistiky i architektonicky najvýznamnejších obcí Liptova – Liptovský Ján.

SR, Liptovský Hrádok – menej známe turistické miesta
Publikované: 1.3.2020
Po dlhšom čase sa vraciame do malého, ale zato nádherného mestečka Liptovský Hrádok. Okrem prírodných krás v podobe sútoku riek Váh a Belá, vyhliadkového prírodného brala Skalka či výnimočného arboréta, ponúka aj viacero technických, stredovekých či historických pamiatok a zaujímavostí.

SR: Využite svoje dni voľna a naplánujte si letnú dovolenku v Tatrách
Publikované: 22.3.2020
Vysoké Tatry sú často spájané výlučne so zimnými dovolenkami. S lyžami, vareným vínom a výhľadom na krásne zasnežené hory. V skutočnosti je však tento región v lete ešte krajší a útulnejší. Určite osloví najmä milovníkov pešej turistiky a prírody. Návšteva tohto regiónu vám na to poskytne tie najlepšie podmienky. My vás na cestu týmto územím pripravíme a ešte viac k jeho návšteve inšpirujeme.

SR, Nižná a Vyšná Boca – krásky Bocianskej doliny
Publikované: 3.2.2021
Dnes vás pozveme na prechádzku horným Liptovom, kde sa na styku Ďumbierskej a Kráľovohoľskej časti Nízkych Tatier rozprestierajú dve rázovité obce – Nižná a Vyšná Boca.

V Jasnej predstavili dlhoočakávanú novú lanovku, ďalšou novinkou je zjazdovka venovaná Petre Vlhovej
Publikované: 18.8.2021
V Jasnej začali s výstavbou dlhodobo pripravovanej lanovky, ktorá by mala odstrániť najkritickejší bod v doprave v severnej časti tohto najväčšieho lyžiarskeho strediska na Slovensku. Zároveň odštartovali novú tradíciu známu zo zahraničných stredísk – legendárna zjazdovka č.1 známa doteraz ako Pretekárska bude po novom niesť meno našej najúspešnejšej lyžiarky – Petry Vlhovej.

SR: Začína leto v horách aj vo vodných parkoch I.
Publikované: 29.6.2023
Horské strediská vo Vysokých Tatrách a v Jasnej vstúpili do dennej prevádzky so všetkými lanovkami určenými pre letný režim. Tatralandia oslavuje 20.rokov a spolu s Vodným parkom Bešeňová pripravili množstvo podujatí i zábavy.

SR, Banská Bystrica: atraktívne centrum stredného Slovenska – VIDEO
Publikované: 16.10.2018
Každý Slovák vám pri návšteve stredného Slovenska logicky odporučí výlet do Banskej Štiavnice. Pozornosť si ale určite zaslúži aj jej väčšia „sestra” a prirodzená metropola kraja – Banská Bystrica. Poďme sa do nej spoločne vypraviť.

SR: Nízke Tatry – kvalitné ubytovanie a skvelý relax v Demänovskej doline
Publikované: 20.6.2013
Slovensko má mnoho krásnych zákutí. K tým najmalebnejším rozhodne patrí naše najrozsiahlejšie a zároveň druhé najvyššie pohorie Nízke Tatry. Pokiaľ však okrem prekrásnej prírody hľadáte aj kvalitné služby a ubytovanie na úrovni, máme pre vás hneď niekoľko tipov.

SR, Nízke Tatry – Z Chopka cez Dereše a Poľanu až k Vrbickému plesu
Publikované: 14.11.2013
Milovníci prírody mi isto dajú za pravdu, že koniec leta a začiatok jesene patria k tým najkrajším obdobiam na turistiku. Všetko je akési pokojnejšie a tichšie, keďže letná turistická sezóna je už nenávratne preč a tá zimná ešte nezačala. Príroda sa prezliekla do pestrofarebného jesenného kabáta a zver môžete stretnúť aj tam, kde by ste ju isto nečakali – priamo na turistickom chodníku.

SR, Nízke Tatry – turistická rozhľadňa na Ostredku
Publikované: 23.1.2014
V Nízkych Tatrách sa človek nikdy nenudí. Od jari do jesene sem prichádzajú predovšetkým turisti, ktorí si vychutnávajú kratšie či dlhšie túry v lone krásnej tatranskej prírody, v zime zas húfy lyžiarov a snowboardistov, ktorí nedajú na nízkotatranské zjazdovky dopustiť. My vás dnes však zavedieme na miesto, ktoré stojí za to navštíviť v každom ročnom období.

SR, región Liptov – leto plné zážitkov
Publikované: 3.7.2014
Stredoslovenský región Liptov je veľmi rôznorodý a každoročne priláka obrovské množstvo návštevníkov. Vďačí za to prekrásnej prírode, ktorá je v tomto regióne naozaj veľmi rozmanitá. Okrem turistických a cyklistických chodníkov v sebe ukrýva aj mnohé krásy v podzemí, termálne a minerálne pramene, či obrovský kus histórie. Na svoje si tu prídu i milovníci nezvyčajných adrenalínových zážitkov.

SR, región Liptov: Liptovský Ján – Podzemie pod vežami
Publikované: 10.7.2014
Po týždni sa opäť vraciame na Liptov. Tentoraz vás nebudem nahovárať na žiadne bláznivé adrenalínové zábavky, skôr naopak, pozývam vás do múzea. Nie však do hoc akého! Podzemie pod vežami, ako sa toto maličké múzeum v Liptovskom Jáne volá, v sebe ukrýva pútavú expozíciu, ktorá vám priblíži život mince od jej úplného počatia v zemských hlbinách až po jej narodenie v mincovni.

SR, región Liptov: Stanišovská jaskyňa – jedinečný zážitok pre celú rodinu  
Publikované: 17.7.2014
Po návšteve maličkého, no veľmi zaujímavého múzea s názvom Podzemie pod vežami v Liptovskom Jáne, ktoré dokumentuje život mince od jej úplného počatia v zemských hlbinách až po jej narodenie v mincovni, sme sa rýchlo autami presunuli do Jánskej doliny, kde na nás mal čakať sprievodca zo Stanišovskej jaskyne.

SR, vodná nádrž Liptovská Mara - raj pre milovníkov vodných športov a kúpania
Publikované: 24.7.2014
Pokiaľ aj vy patríte k tým, ktorí si leto bez kúpania a šantenia pri vode nevedia predstaviť, a namiesto preplnených kúpalísk či aquaparkov uprednostňujete radšej kúpanie v jazerách, rybníkoch či vodných nádržiach, tak vám Liptovskú Maru dozaista netreba vôbec predstavovať.

SR, Nízke Tatry – Kamenná chata pod Chopkom
Publikované: 10.10.2013
Dnes spoločne navštívime tretiu najvyššie položenú vysokohorskú chatu na Slovensku – Kamennú chatu pod Chopkom, ktorej mnohí milovníci našich hôr nepovedia inak ako Kamienka.

SR, Nízke Tatry – Vrbické pleso
Publikované: 26.9.2013
Vydajte sa spolu s nami na nenáročnú prechádzku okolo prekrásneho Vrbického plesa, od ktorého sa vám naskytnú zaujímavé výhľady na okolité hrebne Nízkych Tatier.

Slovensko: Bezpečne na hory IV. – Západné a Nízke Tatry
Publikované: 30.1.2012
V štvrtej časti nášho seriálu o bezpečnosti na horách sa zameriame na morfologicky príbuzné pohoria, a preto sa budeme venovať Západným aj Nízkym Tatrám súbežne. Ich podložie tvorí prevažne hlinitý povrch, výnimkou sú len časti tzv. Roháčov a úsek Ďumbier – Chopok. A tak tu na nás striehnu trochu odlišné nebezpečenstvá, ako tie, o ktorých sme si písali v súvislosti s Vysokými Tatrami.

Slovensko: Bezpečne na hory V. – Západné a Nízke Tatry
Publikované: 6.2.2012
V piatej časti seriálu o bezpečnosti na horách si povieme niečo o základných pravidlách pohybu v teréne a správaní sa na území Západných a Nízkych Tatier v letnom období. Letná turistika je na našom území veľmi obľúbenou a vyhľadávanou činnosťou. Práve preto, z pohľadu úrazovosti, patrí medzi najvyťaženejšie obdobie záchranárov.


Súvisiaca fotogaléria

SR: Demänovská dolina v Nízkych Tatrách
Jadrové pohorie Nízke Tatry sú najrozsiahlejším pohorím Slovenskej republiky a zároveň druhým naj...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Hravá zima

12. 12. – 15. 2. 2024
1. cena:
Zimný balíček od eshopu ViaTrek.sk
2. cena:
Zimný balíček od vydavateľstva Dajama
3. cena:
Zimný balíček od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Zimný balíček od eshopu Tatrica.sk
2. cena redakcie:
Vstupenky na vybrané predstavenie v STARS auditorium (súťaž prebieha na FB)

Aktuality:

1.3.2024
Nádherný klenot cisárskeho dedičstva, zámok Schloss Hof otvára svoju veľkolepú hlavnú sezónu 9. marca 2024. Jedinečný komplex budov s luxusne zariadenými zámockými komnatami, barokovými záhradami a rozsiahlym statkom na ploche takmer 70 hektárov, tvorí umelecký celok a pozýva na nezabudnuteľnú cestu časom.
1.3.2024
Klub slovenských turistov, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás pozývajú na 38. ročník medzinárodného stretnutia expedičných turistov a netradičných cestovateľov EXPEDÍCIE 2024.
13.2.2024
Pozývame vás na 3 dni plné inšpirácie so 48 cestovateľskými prezentáciami a diskusiami, ktoré sa uskutočnia od 1. do 3. marca 2024 v bratislavskom Dome kultúry Ružinov.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 19. 3. 2024
sviatok:Jozef
dnes:
utorok 19.3.
0 °C
zajtra:
streda 20.3.
0 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X