www.infoglobe.sk » SR, Banská Bystrica - Slovenské múzeum máp

SR, Banská Bystrica - Slovenské múzeum máp

Publikované: 6.9.2020
Vstúpte do tajov tvorby a vzniku máp v Slovenskom múzeu máp, ktoré môžete navštíviť nielen osobne, ale aj prostredníctvom virtuálnej prehliadky.

Naším dnešným tipom na rodinný výlet bude Slovenské múzeum máp situované v obci Kynceľová pri Banskej Bystrici. Múzeum vás oboznámi nielen s bohatou minulosťou a výnimočnou súčasnosťou kartografie na slovenskom území, ale aj tradičnými i modernými postupmi a technológiami, ktorými sa mapy vytvárajú.

budova Slovenského múzea máp

Jedinečnosť tohto múzea nespočíva iba v obsahu jeho expozície, ale aj v jej forme. Bolo totiž založené na princípoch svetového trendu obohacovania zážitkov pre návštevníkov cez interaktivitu, výdobytky špičkových technológií a moderné princípy vzdelávania. Takže pri návšteve múzea si budete môcť vyskúšať napríklad pieskový model reliéfu s rozšírenou realitou. 

Slovenské múzeum máp - pieskový model reliéfu s rozšírenou realitou

Nie je piesok ako piesok...

Každý návštevník múzea sa môže stať na chvíľu tvorcom krajiny, vyskúšať si vytvoriť horu či naopak more. V podstate ide o jednoduchú „debnu“ s veľmi jemným pieskom, ktorá na základe snímania povrchu umožňuje počítačovému programu vykresliť nielen vrstevnice, ale aj nadmorskú výšku pomocou hyposmetrie (sfarbenia povrchu). Posunkom ruky viete urobiť nad krajinou aj dažďové mračno a následne sledovať správanie vody v krajine. 

Slovenské múzeum máp - pieskový model reliéfu s rozšírenou realitou

Nevšedné atrakcie

Medzi ďalšie pozoruhodnosti múzea patrí tzv. „zábavná kartografia“, kde si sami zábavnou formou budete vytvárať mapu modelovej krajiny, a to ručnou formou, ako sa to robilo v minulosti, aj v počítači, ako sa to robí dnes. Taktiež sa dozviete, ako maliar postupuje a aké sú jednotlivé fázy výroby maľovanej mapy, čo je to geodézia, čo robí geodet, či je Zemeguľa skutočne guľa a v neposlednom rade „zmapujete“ históriu vývoja máp vo svete i na Slovensku. 

Slovenské múzeum máp
Nové zbierkové predmety, rodinný lístok i kultúrne poukazy

Medzi relatívne nové expozičné prírastky patria: Škorpilova automapa  z roku 1930, v ktorej sa nachádzajú cenné rady ako bezpečne docestovať do cieľa a ušetriť pritom aj na oleji a benzíne, vojenské mapy, ktoré využívali slovenskí vojaci pôsobiaci v mierovej misii UNPROFOR počas ozbrojeného konfliktu v Bosne a Hercegovine, mapa mesta Banská Bystrica  z roku 1960 bez zakresleného letiska Sliač (vtedajšia ochrana štátu) a dokonca aj mapa Európy z roku 1942, ktorá poukazuje na obdobie, keď Československá republika prestala de facto existovať, a keď Čechy či Poľsko zmizli z mapy Európy.

Slovenské múzeum máp

Keďže zriaďovateľovi múzea záleží na rodine, pripravil pre viacpočetné rodiny či rodiny s väčším vekovým rozdielom detí zvýhodnené vstupné. Naskytá sa tu možnosť  platby aj prostredníctvom kultúrnych poukazov. 

Slovenské múzeum máp - mapy

Slovenské múzeum máp - mapySlovenské múzeum máp - mapy

Slovenské múzeum máp je napriek svojim neveľkým fyzickým rozmerom inštitúciou nadregionálneho významu, popularizačno-vzdelávacou aj kultúrno-technickou atrakciou, ojedinelou nielen v slovenskom meradle, ale aj v celej oblasti strednej Európy. Preto ho rozhodne odporúčame navštíviť!

 

VIRTUÁLNA PREHLIADKA MÚZEA TU

 

GPS: 48°45'07.8"N 19°11'13.6"E

Zdroj a foto: PR, archív vydavateľstva CBS

Textová úprava: redakciaDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Banská Bystrica – pamätník SNP
Publikované: 31.3.2016
V srdci krajiny pod Tatrami, za ktoré je považované mesto Banská Bystrica, sa nachádza jeden z najvýznamnejších pamätníkov Slovenska, ktorého úlohou je pripomínať obdobie druhej svetovej vojny a vzdoru Slovákov proti fašizmu.

SR, Banská Bystrica – stredoslovenský klenot
Publikované: 18.5.2016
Mesto preslávené banskou minulosťou, ale aj Slovenským národným povstaním, tak by sme mohli v krátkosti charakterizovať Banskú Bystricu. Jej história je už od nepamäti spätá s ťažbou nerastov, predovšetkým striebra a medi.

SR, Banská Bystrica: atraktívne centrum stredného Slovenska – VIDEO
Publikované: 16.10.2018
Každý Slovák vám pri návšteve stredného Slovenska logicky odporučí výlet do Banskej Štiavnice. Pozornosť si ale určite zaslúži aj jej väčšia „sestra” a prirodzená metropola kraja – Banská Bystrica. Poďme sa do nej spoločne vypraviť.

SR, Banská Bystrica: skanzen bojovej techniky a Múzeum SNP - VIDEO
Publikované: 9.6.2020
Tento rok si pripomíname 75. výročie od ukončenia 2. svetovej vojny. Na pamiatku tejto temnej udalosti našich dejín vznikli za uplynulé desaťročia mnohé pamätníky, múzeá i skanzeny bojovej techniky. Chcú nám pripomenúť nielen ničenie a obete, ktoré vojna spôsobila, ale i víťazstvo nad ňou.

SR, Špania dolina – zimná prechádzka po okolí
Publikované: 15.3.2020
Už dlhší čas sme vás nezaviedli do hôr, preto to dnes napravíme. Navštívime totiž jeden z banských klenotov Slovenska, ktorým Špania Dolina dozaista je! Nachádza sa necelých 11 kilometrov od Banskej Bystrice v náruči Starohorských vrchov.

SR, Pohronie: Zvolen – mesto na sútoku Hrona a Slatiny
Publikované: 27.6.2013
Dnes budú naše kroky smerovať na stredné Slovensko. Navštívime zaujímavé mesto Zvolen, ktoré je dôležitým administratívnym a spoločenským centrom celého regiónu. Toto mesto ležiace na juhu Zvolenskej kotliny ukrýva viacero významných kultúrnych a historických pamiatok, ktoré rozhodne stojí za to vidieť.

SR, Kováčová: miesto ideálne na oddych i aktivity v prírode - VIDEO
Publikované: 11.8.2020
Chvíle oddychu môžeme tráviť leňošením alebo aj aktívne. Niekto obľubuje relax a starostlivosť, ktorú ponúkajú slovenské kúpele, iní chcú byť pohybovo aktívni či už pri vode, na bicykli alebo turistike. Zavítali sme do stredoslovenskej obce Kováčová, kde si môžu prísť na svoje oba typy dovolenkárov.

Donovaly – ideálne miesto na trávenie aktívnej dovolenky II.
Publikované: 7.7.2011
V posledných rokoch sa aj na Slovensku konečne začína myslieť aj na nás lenivejších, ktorí síce milujeme pohyb na čerstvom horskom vzduchu, aj si radi zabicyklujeme, avšak po dvoch-troch dňoch aktívneho pohybu priam bažíme po relaxe. Najlepšie v podobe bláznivo dobrej zábavy. Ideálne je, ak to všetko nájdeme priamo v mieste nášho dovolenkového pobytu. Aj v tomto prípade sú Donovaly správna voľba.

SR: Donovaly – ideálne miesto na trávenie aktívnej dovolenky I.
Publikované: 30.6.2011
Stredoslovenskú horskú obec Donovaly pozná asi každý. Mnohým sa však Donovaly spájajú iba so spomienkami na perfektnú lyžovačku či každoročné preteky psích záprahov. Tento krásny kút Slovenska sa však rozhodne oplatí navštíviť v každom ročnom období, nielen počas hlavnej zimnej sezóny.


Súvisiaca fotogaléria

SR: Malý Zvolen – turistami zabudnutý raj
Malý Zvolen, mohutný vrch medzi malebnou dedinkou Liptovské Revúce a lyžiarskym rajom Donovaly, p...


Súvisiace video

SR, Banská Bystrica – návšteva skanzenu bojovej techniky
Tento rok si pripomíname 75. výročie od ukončenia 2. svetovej vojny. Na pamiatku tejto temnej uda...

Slovensko, Banská Bystrica: atraktívne centrum stredného Slovenska
Pri návšteve stredného Slovenska nemôžete Banskú Bystricu vynechať. Jej história sa tiahne až do ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jeseň na bicykli

27. 8. – 31. 10. 2020
1. cena:
Dve vstupenky do expozície Nestville Distillery
2. cena:
Kniha Okolo Slovenska na bicykli od rodinného vydavateľstva Dajama
3. cena:
Kniha Čarovný Liptov od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Štartovací balíček do súťaže Všetci na bajk 2021
2. cena redakcie:
Nové vydanie ORAVA – Panoráma ľudovej piesňovej a hudobnej kultúry (október 2020)
3. cena redakcie:
Kniha Moje najkrajšie cesty za spoznaním sveta od Marcela Králika

Aktuality:

25.9.2020
Pri príležitosti Svetového dňa cestovného ruchu (27. september 2020), ponúka Gemersko-malohontské múzeum bezplatný vstup do výstavných a expozičných priestorov v čase od 13-tej do 18-tej hodiny.
24.9.2020
• 2 500 kilometrov českou a slovenskou prírodou.
• Peši, na bicykli, na lodi, na lyžiach aj na koni.
• Jednodenné výlety rôznej náročnosti.
• Príroda národných parkov a chránených oblastí.
• Profesionálne a panoramatické fotografie.
23.9.2020
Svetový deň cestovného ruchu sa každoročne slávi 27. septembra a jeho cieľom je zvyšovať povedomie v rámci medzinárodného spoločenstva o význame cestovného ruchu, jeho sociálnych, kultúrnych, environmentálnych aj ekonomických hodnotách a prínose k dosiahnutiu cieľov udržateľného rozvoja.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NEPÁL:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 27. 9. 2020
sviatok:Cyprián
dnes:
nedeľa 27.9.
15 °C
zajtra:
pondelok 28.9.
14 °C