www.infoglobe.sk » SR, Špania dolina – zimná prechádzka po okolí

SR, Špania dolina – zimná prechádzka po okolí

Publikované: 15.3.2020
Už dlhší čas sme vás nezaviedli do hôr, preto to dnes napravíme. Navštívime totiž jeden z banských klenotov Slovenska, ktorým Špania Dolina dozaista je! Nachádza sa necelých 11 kilometrov od Banskej Bystrice v náruči Starohorských vrchov.

Špania Dolina bola od nepamäti známa pomerne bohatými náleziskami medenej rudy, ale i striebra. Prvé začiatky ťažby sa datujú už do 11. resp. 12. storočia. Avšak tzv. zlatý vek zažívala v rokoch 1493 až 1546. Banskú minulosť tu pripomínajú mnohé stavby či technické diela v podobe šácht, háld (odporúčame návštevu haldy Maximilián, ktorá je jedna z najväčších umelých, človekom vytvorených vrchov v Európe) s primárnymi (napr. aragonit, celestín, pyrit, zlato) i sekundárnymi minerálmi (napr. azurit, chalkopyrit, malachit atď.), ako aj fragmenty unikátneho banského vodovodu. Pre spoznanie banskej minulosti Španej Doliny odporúčame návštevu Múzea medi založené miestnym baníckym bratstvom Herrengrund.

Starohorské vrchyNepochybne najväčším turistickým lákadlom je súbor baníckych domov, administratívnych budov či baníckej klopačky, z ktorých je 85 pamiatkovo chránených. Unikátny je aj pôvodne románsky Rímskokatolícky kostol Premenenia Pána (1254) s predstavanou vežou, krytým vstupným schodiskom so 162 schodmi, renesančným portálom, organom od Majstra Podkonického a s výmaľbou od slovenského maliara a pedagóga Jozefa Hanulu. Vďaka týmto architektonickým unikátnostiam bola Špania dolina v roku 1979 vyhlásená za Pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry.

Špania dolina

Špania dolina (kostol)Špania dolina (kostol)Ďalšou pozoruhodnosťou je miestna tradícia čipkárstva formou paličkovania, ktorá je zdokumentovaná v Čipkárskom múzeu v centre obce, ako aj Banícky orloj priamo na námestí, ktorý poukazuje na úmornú prácu baníkov v podzemných útrobách okolitých hôr.     

Špania dolina - turistika v okolíPo krátkej prechádzke po samotnej obci sme sa vydali červeno značeným turistickým chodníkom k sedlu Dolný Šturec (920 m n. m.). V tomto bode sme mali na výber viacero zaujímavých túr napríklad k partizánskemu bunkru Mor ho!, k banským dielam (šachtám) v okolí Richtárovej či vzdialenejším prechodom do obcí Staré Hory, Baláže, Kalište alebo Donovaly.

Špania dolina - turistika v okolíKeďže sme vyrážali na túru dosť neskoro, zvolili sme si nie tak vzdialený rozcestník Žiare (995 m n. m.). Išli sme najskôr po žltej, neskôr zelenej turistickej značke. Po dosiahnutí cieľa sme si vyšliapali na bezmenný vrchol, odkiaľ sme sa pokochali výhľadom na majestátne Starohorské vrchy i vzdialenejšiu Veľkú Fatru s tretím najvyšším vrcholom Krížna, ktorý je charakteristický vojenským objektom s vysielačom. Taktiež sme pozorovali vrchy Nízkych Tatier i svahy lyžiarskeho strediska Šachtičky (Pansky diel).   

Špania dolina - turistika v okolí (Šachtičky)Po vychutnaní si panoramatických pohľadov sme sa vrátili tou istou cestou späť. Celá turistická vychádzka bola nenáročná s pomerne malým stúpaním a zabrala nám necelé dve hodinky. Trochu unavení, ale zato šťastní, sme ukončili výlet v miestom pohostinstve.

Špania dolina - turistika v okolí (Veľká Fatra, Krížna)Deň strávený v horách, v obklopení nádhernej architektúry a v spoločnosti dobrých ľudí, vám môžeme len vrelo odporúčať.

 

GPS: 48°48'26.4"N 19°08'02.1"E

Text: Oskár Mažgút

Foto: Karol KobellaDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Banská Bystrica – pamätník SNP
Publikované: 31.3.2016
V srdci krajiny pod Tatrami, za ktoré je považované mesto Banská Bystrica, sa nachádza jeden z najvýznamnejších pamätníkov Slovenska, ktorého úlohou je pripomínať obdobie druhej svetovej vojny a vzdoru Slovákov proti fašizmu.

SR, Banská Bystrica – stredoslovenský klenot
Publikované: 18.5.2016
Mesto preslávené banskou minulosťou, ale aj Slovenským národným povstaním, tak by sme mohli v krátkosti charakterizovať Banskú Bystricu. Jej história je už od nepamäti spätá s ťažbou nerastov, predovšetkým striebra a medi.

SR, Banská Bystrica: atraktívne centrum stredného Slovenska – VIDEO
Publikované: 16.10.2018
Každý Slovák vám pri návšteve stredného Slovenska logicky odporučí výlet do Banskej Štiavnice. Pozornosť si ale určite zaslúži aj jej väčšia „sestra” a prirodzená metropola kraja – Banská Bystrica. Poďme sa do nej spoločne vypraviť.

Donovaly – ideálne miesto na trávenie aktívnej dovolenky II.
Publikované: 7.7.2011
V posledných rokoch sa aj na Slovensku konečne začína myslieť aj na nás lenivejších, ktorí síce milujeme pohyb na čerstvom horskom vzduchu, aj si radi zabicyklujeme, avšak po dvoch-troch dňoch aktívneho pohybu priam bažíme po relaxe. Najlepšie v podobe bláznivo dobrej zábavy. Ideálne je, ak to všetko nájdeme priamo v mieste nášho dovolenkového pobytu. Aj v tomto prípade sú Donovaly správna voľba.

SR: Donovaly – ideálne miesto na trávenie aktívnej dovolenky I.
Publikované: 30.6.2011
Stredoslovenskú horskú obec Donovaly pozná asi každý. Mnohým sa však Donovaly spájajú iba so spomienkami na perfektnú lyžovačku či každoročné preteky psích záprahov. Tento krásny kút Slovenska sa však rozhodne oplatí navštíviť v každom ročnom období, nielen počas hlavnej zimnej sezóny.

SR, Malachov – ideálne miesto na turistiku I.
Publikované: 11.4.2018
Okolie Banskej Bystrice ponúka návštevníkom zaujímavé zákutia, ktoré stoja za spoznanie. Jedným z nich je obec Malachov, kam sa dnes vyberieme.

SR, Malachov – ideálne miesto na turistiku II.
Publikované: 18.4.2018
Minulý týždeň sme vám sľúbili, že vás zavedieme na turistické chodníčky nad obcou Malachov, ktoré nás prevedú nielen baníckou históriou okolia, ale aj mikroklimatickými anomáliami v podobe „prírodnej chladničky“.

SR: Malachov - ideálne miesto na relax v lone prírody
Publikované: 24.11.2011
Na prvý pohľad by ste mohli stredoslovenskú obec Malachov považovať za jednu z miestnych častí Banskej Bystrice. Zdanie však v tomto prípade klame.

SR, Kremnica – mesto humoru a mincí
Publikované: 28.9.2016
Vydajte sa spolu s nami na stredné Slovensko, presnejšie do okresu Žiar nad Hronom, kde navštívime kráľovské banské mesto – Kremnicu. Mesto, kde sa kedysi ťažilo zlato i striebro a kde dodnes existuje mincovňa, ktorá sa zaraďuje medzi najstaršie neustále fungujúce podniky na svete.

SR, Kremnica – turistika, ako sa patrí
Publikované: 5.10.2016
Po tom ako sme si minulý týždeň predstavili mesto Kremnica, sa vydáme aj na spoznávanie jeho okolia. Možností na turistiku je hneď niekoľko. Môžete sa vybrať na Kremnický štít, Ihráč, Žiar či do neďalekých Kremnických baní. Ale my sme si za svoj cieľ vybrali Tri kríže, Skalku, Krahule a v neposlednom rade aj návštevu pomerne novej rozhľadne.

SR: Kremnické Bane - Geografický stred Európy
Publikované: 26.1.2012
Symbolický stred Európy nájdeme nielen na Slovensku, ale aj v mnohých okolitých štátoch Starého kontinentu. Záleží len od uhla pohľadu a definície, podľa ktorej ho hľadáme.


Súvisiaca fotogaléria

SR: Turistika v okolí Španej doliny
Vydajte sa spolu s nami za zimnými krásami Starohorských vrchov. Naším východiskovým bodom bude m...

SR: Veľká Fatra – veľkolepá hora Lysec
Prijmite pozvanie na dominantný veľkofatranský vrchol Lysec, ktorý rozpoznáte podľa typických lúč...

SR: Veľká Fatra – úchvatné pohorie
Jedno z najrozsiahlejších jadrových pohorí na Slovensku – Veľká Fatra ponúka priehrštie turistick...

SR, Banská Štiavnica – mestečko uprostred vulkánu
Starobylá Banská Štiavnica sa rozprestiera vo vnútri prepadnutého jadra Štiavnického stratovulkán...

SR: Symbolický stred Európy
Symbolický stred Európy nájdete nielen na Slovensku, ale aj v mnohých okolitých štátoch. Záleží l...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné vábenie

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Dve voľné vstupenky na inšpiratívnu prednášku od Lab.cafe
3. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Krásny šperk od kamenej predajne ZLATNÍCTVO MILI
3. cena redakcie:
Kniha Trnava – retro od rodinného vydavateľstva DAJAMA

Aktuality:

29.3.2020
Napriek šíriacemu sa koronavírusu vás chceme informovať o novej turisticko-kultúrnej ceste vedúcej naprieč Španielskom, ktorá vás zavedie po stopách Rodriga Díaza de Vivar - stredovekého rytiera známeho ako Cid Campeador.
28.3.2020
Prinášame vám pár tipov, kam sa vydať do prírody, keď zostávajú pamiatky, múzeá a galérie zatvorené. Každý vo svojom okolí nájde nejakú voľne prístupnú rozhľadňu, vyhliadku alebo náučný chodník.
27.3.2020
Organizácia spojených národov si každoročne necháva spracovávať trošku netradičný rebríček o najšťastnejších národoch sveta (World Happiness Report) resp. najlepších miestach pre život. Ako dopadli tohtoročné merania sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.  
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - GUATEMALA, BELIZE a DOMINIKÁNSKA REPUBLIKA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 29. 3. 2020
sviatok:Miroslav
dnes:
nedeľa 29.3.
12 °C
zajtra:
pondelok 30.3.
5 °C