www.infoglobe.sk » V Slovenskom múzeu máp môžete obdivovať tajné vojenské mapy

V Slovenskom múzeu máp môžete obdivovať tajné vojenské mapy

Publikované: 9.11.2021
Po vzniku samostatného Československa vznikol Vojenský zeměpisný ústav so sídlom v Prahe. Vo vojenskej topografii a kartografii sa mapové podklady utajovali.

Vzácne tajné mapové diela z čias Československa, ale i vojenského mapovania môžete nájsť v Slovenskom múzeu máp neďaleko Banskej Bystrice. Jedná sa o mapové diela spojené do zväzkov alebo samotné mapové listy lepené na látku, pre dlhšiu životnosť.  

logo VKÚ

Vojenský zeměpisný ústav v Prahe sa presunul do stredu Slovenska

V roku 1933 sa v Nemecku dostali k moci nacisti a v Európe sa schyľovalo k ozbrojenému konfliktu. Vedenie krajiny tak situácia prinútila konať aj vo vojenskej topografii a kartografii. Vojenský zeměpisný ústav musel začať svoje práce v podobe mapových podkladov utajovať. Keďže Prahe hrozilo reálne nebezpečenstvo bombardovania, predstavitelia vedenia armády rozhodli o postavení záložného objektu ústavu. Vďaka dostatku energie, vody a továrni na výrobu papiera zvolili miesto v strede Slovenska, neďaleko Banskej Bystrice. Harmanec bol strategickým miestom aj z hľadiska geografie, nakoľko sa nachádza v hlbokom údolí. To predstavovalo terén, v ktorom bolo letecké napadnutie náročné.

Atlas NSR

Vzácne mapové diela, v minulom storočí tajné

V múzeu sa nachádzajú mapové diela z vojenského mapovania, ale i zaujímavé zbierkové predmety 20. storočia. Atlas Nemeckej spolkovej republiky obsahuje 85 tajných mapových listov, ktoré slúžili pre armádu. Je dosť podrobný, keďže mierka jednotlivých máp je 1:100 000. Použitý bol súradnicový systém z roku 1942 a pri tvorbe atlasu sa vychádzalo z rôznych topografických podkladov spracovaných vojenskou topografickou službou.

plastická mapa Slovenska

Vojenský zemepisný ústav v Banskej Bystrici sa stal nosnou kartografickou a polygrafickou kapacitou topografickej služby Československej armády, kde sa tvorili topografické aj reliéfne mapy. „Neskôr sa tento ústav premenoval na Vojenský kartografický ústav, Harmanec. Vyrábali sa tu mapové podklady pre československú a neskôr slovenskú armádu, ktoré boli v tých časoch tajné. Zaujímavými mapami, z ktorých sú nadšení návštevníci ešte dnes, sú reliéfne plastické mapy. Takýchto máme u nás v múzeu osem. Jedna z reliéfnych máp skoro celého územia Slovenska z roku 1980 bola taktiež tajná,“ dopĺňa Andrea Farkašová, kurátorka Slovenského múzea máp.

plastická mapa východnej pologule

Čo je ešte možné v múzeu obdivovať?

Mapové diela z čias Československa sú len úlomok z toho, čo môže návštevník vidieť 
v Slovenskom múzeu máp. Ako povedala Farkašová, múzeum sa nemôže porovnávať s veľkými štátnymi múzeami v Banskej Bystrici. No na to, že je múzeum menších kapacitných rozmerov, nájdu sa v ňom úchvatné a veľmi vzácne zbierkové predmety v podobe historických máp.

mapový list Atlasu NSR
V poslednom čase nám do zoznamu zbierkových predmetov pribudli skutočne vzácne originálne mapové diela. To, o aké mapy sa jedná, v ktorom roku boli vydané a kedy ich bude možné uvidieť v expozícii, poskytneme v ďalšom pripravovanom článku. Ak sú ale nadšenci máp zvedaví, srdečne ich pozývame k nám na prehliadku. Fungujeme síce v obmedzenom režime, preto je potrebné vopred sa objednať telefonicky,“ uzatvára Andrea Farkašová.

Dokonca si môžete vyskúšať prácu s posuvnou automapou Československa z roku 1970. Pomocou posúvateľnej vložky si nastavíte do šikmého výrezu mesto, z ktorého chcete zistiť vzdialenosť do 158 miest v bývalom Československu i v zahraničí.

 

Zdroj a foto: archív vydavateľstva CBS



Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Unikátna mapa porovná Hlohovec a jeho okolie z roku 1806 so súčasnosťou
Publikované: 20.3.2024
Mesto Hlohovec je známe predovšetkým vďaka svojmu bohatému kultúrnemu dedičstvu a prírodným krásam, ktoré ponúkajú obyvateľom aj návštevníkom. Novinka, porovnávacia mapa súčasného a historického Hlohovca a jeho okolia, vytvára jedinečnú príležitosť vidieť, ako sa územie zmenilo v priebehu času.

Jediné múzeum máp na Slovensku oslavuje 5 rokov
Publikované: 18.5.2023
Symbolickým prestrihnutím zelenej stuhy sa 26. mája roku 2018 sprístupnila pre verejnosť expozícia Slovenského múzea máp. Ako jediné múzeum máp na Slovensku navštívili už desiatky školských zájazdov a tisícky turistov.

SR: Dlhoočakávaná turistická mapa bude dostupná aj v novej mobilnej aplikácii
Publikované: 2.5.2023
Najobľúbenejšia turistická oblasť na strednom Slovensku bude mať svoju špeciálnu aktualizovanú turistickú mapu. Papierová mapa bude prepojená s digitálnym svetom, čo umožní užívateľom objavovať nové miesta a zaujímavosti za veľmi krátky čas.

SR: Mapa pozoruhodných osobností i Slovenska
Publikované: 1.4.2023
Dnes vám predstavíme dve pozoruhodné mapy, z ktorých sa dozviete rodiská významných osobností z celého sveta i nazriete do minulosti Slovenska po ukončení druhej svetovej vojny, teda do obdobia pred industrializáciou či kolektivizáciou poľnohospodárstva.

17. november si Slovenské múzeum máp pripomína svojou mimoriadnou výstavou
Publikované: 9.11.2022
V múzeu máp sprístupnili prvú špecializovanú výstavu na tému Vojenská história. Unikátne mapy z medzivojnového obdobia, či kartografická súprava, ktorú v bojoch potreboval každý dôstojník. Vojenské zbierkové predmety si môžu návštevníci vyskúšať v Slovenskom múzeu máp do 15. decembra 2022.

Záhadná skrinka pred budovou múzea máp
Publikované: 25.3.2022
V malej obci neďaleko Banskej Bystrice sa nachádza jedinečná expozícia Slovenského múzea máp. Pri jeho návšteve dostanete knihu či mapu zadarmo. A nielen jednu.

SR, Banská Bystrica - Slovenské múzeum máp
Publikované: 6.9.2020
Vstúpte do tajov tvorby a vzniku máp v Slovenskom múzeu máp, ktoré môžete navštíviť nielen osobne, ale aj prostredníctvom virtuálnej prehliadky.

SR, Banská Bystrica – pamätník SNP
Publikované: 31.3.2016
V srdci krajiny pod Tatrami, za ktoré je považované mesto Banská Bystrica, sa nachádza jeden z najvýznamnejších pamätníkov Slovenska, ktorého úlohou je pripomínať obdobie druhej svetovej vojny a vzdoru Slovákov proti fašizmu.

SR, Banská Bystrica – stredoslovenský klenot
Publikované: 18.5.2016
Mesto preslávené banskou minulosťou, ale aj Slovenským národným povstaním, tak by sme mohli v krátkosti charakterizovať Banskú Bystricu. Jej história je už od nepamäti spätá s ťažbou nerastov, predovšetkým striebra a medi.

SR, Banská Bystrica: atraktívne centrum stredného Slovenska – VIDEO
Publikované: 16.10.2018
Každý Slovák vám pri návšteve stredného Slovenska logicky odporučí výlet do Banskej Štiavnice. Pozornosť si ale určite zaslúži aj jej väčšia „sestra” a prirodzená metropola kraja – Banská Bystrica. Poďme sa do nej spoločne vypraviť.

SR, Banská Bystrica: skanzen bojovej techniky a Múzeum SNP - VIDEO
Publikované: 9.6.2020
Tento rok si pripomíname 75. výročie od ukončenia 2. svetovej vojny. Na pamiatku tejto temnej udalosti našich dejín vznikli za uplynulé desaťročia mnohé pamätníky, múzeá i skanzeny bojovej techniky. Chcú nám pripomenúť nielen ničenie a obete, ktoré vojna spôsobila, ale i víťazstvo nad ňou.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Banská Bystrica – srdce Slovenska
Dnes sa vydáme prostredníctvom fotografií do mesta presláveného banskou minulosťou, ale aj Sloven...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

27.3.2024
Portál Infoglobe vám s láskou a prianím všetkého najlepšieho želá tie najkrajšie veľkonočné dni.
Nech vám Veľká noc prinesie veľa radosti, šťastia, zdravia, pokoja i splnených cestovateľských túžob.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
1.3.2024
Nádherný klenot cisárskeho dedičstva, zámok Schloss Hof otvára svoju veľkolepú hlavnú sezónu 9. marca 2024. Jedinečný komplex budov s luxusne zariadenými zámockými komnatami, barokovými záhradami a rozsiahlym statkom na ploche takmer 70 hektárov, tvorí umelecký celok a pozýva na nezabudnuteľnú cestu časom.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 29. 3. 2024
sviatok:Miroslav
dnes:
piatok 29.3.
8 °C
zajtra:
sobota 30.3.
14 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X