www.infoglobe.sk » 17. november si Slovenské múzeum máp pripomína svojou mimoriadnou výstavou

17. november si Slovenské múzeum máp pripomína svojou mimoriadnou výstavou

V múzeu máp sprístupnili prvú špecializovanú výstavu na tému Vojenská história. Unikátne mapy z medzivojnového obdobia, či kartografická súprava, ktorú v bojoch potreboval každý dôstojník. Vojenské zbierkové predmety si môžu návštevníci vyskúšať v Slovenskom múzeu máp do 15. decembra 2022.

Nadšenci kartografie pre svojich návštevníkov sprístupnili prvotnú špeciálnu výstavu zameranú na vojenskú históriu. Výstava je pre verejnosť sprístupnená od 03. novembra do 15. decembra 2022.

súprava dôstojníka štábu pri práci s mapou (foto: archív múzea)

Kartografia prepojená s vojenskou históriou

V druhej polovici novembra máme štátny sviatok, ktorý je pamätným dňom boja za slobodu a demokraciu. Bol to nielen začiatok nežnej revolúcie, ktorá zvestovala pád totalitného režimu, ale spojený je aj s rokom 1939. V tomto roku nacisti zatvorili vysoké školy v protektoráte Čechy a Morava ako reakciu na protesty študentov. Slovenské múzeum máp v obci Kynceľová pri Banskej Bystrici si tento sviatok pripomína vystavenými exponátmi z vojnového obdobia. Vojenskú históriu prepojenú s kartografiou môžu návštevníci spoznávať do 15. decembra. 

unikátna mapa z medzivojnového obdobia - rok 1938 (foto: archív múzea)

Vojenskú uniformu si môžete aj obliecť

Slovenské múzeum máp je známe svojou interaktivitou a zážitkovou expozíciou. Nachádzajú sa v ňom zbierkové predmety, ktoré je možné chytiť či vyskúšať si. Počas trvania výstavy v múzeu máp je možné exponáty chytiť do ruky, či si ich dokonca aj obliecť. Reálne uniformy štyroch vojakov či repliky zbraní si návštevník môže vyskúšať aj sám. „Interaktivitu a možnosť vystavené exponáty obdivovať nielen zrakom, ale aj hmatom sme chceli ponechať aj v prípade novej výstavy. Za sprístupnenie vystavených historických exponátov a komplexnosť výstavy patrí veľké poďakovanie Klubu vojenskej histórie Dolina,“ hovorí kurátorka múzea, Andrea Farkašová. 

uniforma povstaleckého vojaka (foto: archív múzea)

Nadšenci kartografie predstavujú expozíciu múzea jedinečnými novinkami

Slovenské múzeum máp je síce priestorovo menšie múzejné zariadenie, avšak s nadregionálnym významom. Návštevníkov upúta nielen svojím zbierkovým fondom, ale aj novodobými výdobytkami najnovších technológií. K virtuálnemu pieskovému modelu krajiny, modernému leteckému simulátoru pribudla aj nová interaktívna výstava.

výbava vojaka (foto: archív múzea)
Pre školské exkurzie sme už v tomto roku upravili prehliadky v múzeu a obohatili sme výklad o ďalšie vysvetlenie učiva z geografie, aby z neho mali žiaci intenzívnejší zážitok. Keďže chceme, aby sa k nám návštevníci vracali, podarilo sa nám vytvoriť prvú tematickú výstavu v našom múzeu, ktorá je zameraná na vojenskú históriu. Stála expozícia sa pred pár dňami zmenila na výstavu uniforiem, zbraní či unikátnych vojenských máp. Môže tak prilákať aj tých návštevníkov, ktorí by za všeobecnou kartografiou či geografiou k nám neprišli. Preto veríme, že táto výstava nadchne aj tých, ktorí si kartografiu s vojenskou praxou nespájajú,“ dopĺňa kurátorka múzea.

uniformy a príslušenstvo vojaka - sovietsky, nemecký (foto: archív múzea)

Všetky aktuálne informácie a novinky múzea nájdete na webovej stránke www.muzeummap.sk

 

Zdroj a foto: archív vydavateľstva CBSDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Kynceľová: Jediný mapomat na Slovensku sa presťahoval
Publikované: 12.10.2021
Prvý a jediný mapomat na Slovensku slúžil turistom vo Vysokých Tatrách už pár rokov, avšak len nedávno sa presťahoval na stredné Slovensko, presnejšie do obce Kynceľová, v ktorej vydavatelia legendárnych turistických máp VKÚ sídlia.

Kynceľová: Slovenské múzeum máp predstaví novinky i vzácne exponáty
Publikované: 21.10.2022
Dozvedieť sa niečo viac o geografii či nazrieť do tajov kartografie môžete aj túto sobotu (22. októbra 2022), kedy bude Slovenské múzeum máp v obci Kynceľová pri Banskej Bystrici otvorené. Pre návštevníkov sú pripravené novinky ako aj nové vzácne exponáty.

SR, Banská Bystrica - Slovenské múzeum máp
Publikované: 6.9.2020
Vstúpte do tajov tvorby a vzniku máp v Slovenskom múzeu máp, ktoré môžete navštíviť nielen osobne, ale aj prostredníctvom virtuálnej prehliadky.

360 stupňová videomapa umožní prezentovať staroľubovniansky región pohľadom z neba
Publikované: 22.6.2021
Severovýchodný okres Slovenska bude môcť navštíviť každý. Vďaka novej 360° technológii snímania videa z lietadla ho môže vidieť z neba ktokoľvek a kedykoľvek. Virtuálny vyhliadkový let bude doplnený o sprievodný komentár a kartografický popis krajiny.

Turisti uvidia z neba Komárňanský región vďaka 360-stupňovej videomape
Publikované: 21.6.2021
Juhozápadný okres Podunajska bude môcť navštíviť každý. Vďaka novej 360° technológii snímania videa z lietadla ho môže vidieť z neba ktokoľvek a kedykoľvek. Virtuálny vyhliadkový let bude doplnený o komentár v slovenskom aj maďarskom jazyku.

V Slovenskom múzeu máp môžete obdivovať tajné vojenské mapy
Publikované: 9.11.2021
Po vzniku samostatného Československa vznikol Vojenský zeměpisný ústav so sídlom v Prahe. Vo vojenskej topografii a kartografii sa mapové podklady utajovali.

Čarovné fotografie Zlatých Moraviec a ich okolia vytvorili lokálni fotografi
Publikované: 13.8.2021
Pestrosť prírodnej krajiny a neopakovateľné kultúrne bohatstvo Horného Požitavia budete mať možnosť vidieť na unikátnych záberoch pripravovanej fotopublikácie Čarovné Zlaté Moravce a okolie. Čarovné fotografie vytvorili miestni autori.

Čarovné hrady a zámky Slovenska, tak ako ich nepoznáte
Publikované: 1.6.2020
Na domáci slovenský knižný trh prichádza v týchto dňoch nová výnimočná publikácia z edície Čarovných kníh, obsahom ktorej sú čarovné zábery známych i menej známych hradov a zámkov z celého Slovenska.

SR: Turiec je súčasťou čarovnej knihy
Publikované: 2.12.2020
Novovydaná fotopublikácia predstavuje čaro Turčianskej kotliny a jej nezameniteľného okolia. Úchvatné zábery zachytávajú krásu tohto kúska raja, v ktorom sa v minulosti prelievali vlny prehistorického mora.

SR, Banská Bystrica – pamätník SNP
Publikované: 31.3.2016
V srdci krajiny pod Tatrami, za ktoré je považované mesto Banská Bystrica, sa nachádza jeden z najvýznamnejších pamätníkov Slovenska, ktorého úlohou je pripomínať obdobie druhej svetovej vojny a vzdoru Slovákov proti fašizmu.

SR, Banská Bystrica – stredoslovenský klenot
Publikované: 18.5.2016
Mesto preslávené banskou minulosťou, ale aj Slovenským národným povstaním, tak by sme mohli v krátkosti charakterizovať Banskú Bystricu. Jej história je už od nepamäti spätá s ťažbou nerastov, predovšetkým striebra a medi.

SR, Banská Bystrica: atraktívne centrum stredného Slovenska – VIDEO
Publikované: 16.10.2018
Každý Slovák vám pri návšteve stredného Slovenska logicky odporučí výlet do Banskej Štiavnice. Pozornosť si ale určite zaslúži aj jej väčšia „sestra” a prirodzená metropola kraja – Banská Bystrica. Poďme sa do nej spoločne vypraviť.

SR, Banská Bystrica: skanzen bojovej techniky a Múzeum SNP - VIDEO
Publikované: 9.6.2020
Tento rok si pripomíname 75. výročie od ukončenia 2. svetovej vojny. Na pamiatku tejto temnej udalosti našich dejín vznikli za uplynulé desaťročia mnohé pamätníky, múzeá i skanzeny bojovej techniky. Chcú nám pripomenúť nielen ničenie a obete, ktoré vojna spôsobila, ale i víťazstvo nad ňou.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Banská Bystrica – srdce Slovenska
Dnes sa vydáme prostredníctvom fotografií do mesta presláveného banskou minulosťou, ale aj Sloven...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Veľká Vianočná súťaž

27. 11. – 15. 1. 2023
1. cena:
Vianočný balíček plný prekvapení
2. cena:
Vianočný balíček plný prekvapení
3. cena:
Vianočný balíček plný prekvapení
1. cena redakcie:
Vianočný balíček plný prekvapení
2. cena redakcie:
Vianočný balíček plný prekvapení
3. cena redakcie:
Vianočný balíček plný prekvapení

Aktuality:

30.11.2022
Portál Infoglobe a spoločnosť Viago organizuje v poradí piaty ročník medzinárodného cestovateľského festivalu infofest, ktorý sa aj tento rok uskutoční len vo virtuálnej podobe. Súčasne sa po vyše 6. ročnej prestávke vracia festival umeleckej tvorby o horách Horalfest.
29.11.2022
Pomaly už zimné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s odborníkom  z oblasti obnovy pamiatok a ochrany nehnuteľného kultúrneho dedičstva Ing. arch. Pavlom Ižvoltom, PhD., pozve vás do fascinujúceho sveta machu, predstaví filmový Žitný ostrov i nazriete na pozoruhodný jav v Občasnej vyvieračke.
26.11.2022
Slovenské horské strediská aj v tejto mimoriadnej situácii plánujú ponúknuť služby v čo najväčšom rozsahu. Zimné rezorty sú pripravené privítať zimných návštevníkov, pre ktorých nachystali viaceré novinky, aby si pobyt na horách čo najviac užili.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 30. 11. 2022
sviatok:Ondrej, Andrej
dnes:
streda 30.11.
3 °C
zajtra:
štvrtok 1.12.
2 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X