www.infoglobe.sk » SR, Banská Bystrica – stredoslovenský klenot

SR, Banská Bystrica – stredoslovenský klenot

Publikované: 18.5.2016
Mesto preslávené banskou minulosťou, ale aj Slovenským národným povstaním, tak by sme mohli v krátkosti charakterizovať Banskú Bystricu. Jej história je už od nepamäti spätá s ťažbou nerastov, predovšetkým striebra a medi.

Vďaka výskytu týchto prírodných pokladov jej význam v minulosti prudko narastal a z malej osady sa rázom stalo mesto, ktorému privilégiá udelil samotný uhorský kráľ Belo IV. Doslova zlatá éra mesta prebiehala v 15. a 16. storočí, kedy vďaka produktívnej ťažbe medi bolo vybudovaných mnoho dodnes zachovaných pamiatok. Nie nadarmo sa od tých čias Banskej Bystrici hovorí prívlastkom „medená“.

Pamätník SNP

Ale my dnes nepôjdeme po stopách histórie, aj keď jedna z dominánt mesta – Pamätník SNP, ktorého súčasťou je aj múzeum, určite stojí za návštevu aj za zamyslenie nad hlúposťou ľudstva. Skôr by sme vás radi previedli lákadlami Banskej Bystrice, aby ste ani na chvíľu nepochybovali o význame jej návštevy.

Banská Bystrica - Mestský hradBanská Bystrica je moderné mesto, ktoré má turistovi, dovolenkárovi aj cestovateľovi čo ponúknuť. Pokiaľ začneme v centre, tak jeho historická časť je od roku 1955 vyhlásená za mestskú pamiatkovú rezerváciu, ktorej pýcha je tzv. areál Mestského hradu. Pri pohľade na hlavné fortifikačné opevnenie s Petermannovou zvonicou, nazývané Barbakan, sa vás zmocní pocit veľkoleposti. Ten tak rýchlo nepominie, nakoľko o kúsok ďalej sa k nebesám vypína nádherný Kostol Nanebovzatia Panny Márie. Zo severnej strany tejto baziliky je vybudovaná Kaplnka sv. Barbory, kde je umiestnený neskorogotický oltár od Majstra Pavla z Levoče. A hneď za touto sakrálnou stavbou sa so svojimi piatimi poschodiami hrdí aj najstaršia sekulárna pamiatka mestského hradu Matejov dom.

Banská Bystrica - Hodinová veža a Katedrála svätého Františka Xaverského

Pokiaľ nevstúpite do areálu Mestského hradu, ale ostanete na námestí SNP, tak vás určite upúta Hodinová veža postavená v 16. storočí. Zaujímavá je tým, že koncom 19. storočia bola narušená jej statika a došlo k jej nakloneniu o 68 cm, preto niet divu, že ju miestni ľudovo nazývajú šikmou. Vo výške približne 20 metrov sa nachádza vyhliadková ochodza, z ktorej sa vám naskytne neopísateľný panoramatický pohľad na mesto. Súčasťou námestia je aj Radnica, Katedrála svätého Františka Xaverského, veľký čierny obelisk, ako pamätník na počesť vojakov Červenej a Rumunskej armády, tiež Mariánsky stĺp či neodmysliteľná kamenná fontána a mnoho ďalších pamiatok.

Banská Bystrica - kamenná fontána

Mimo centra za návštevu určite stoja kaštiele či novodobá dominanta v podobe najvyššej budovy v meste Europa Business Center, ktorej súčasťou je aj veľké nákupné centrum. Pokiaľ by sa vám žiadala kultúra a umenie, tak mesto vám ponúka rad divadiel, medzi inými aj Štátnu operu, Divadlo z Pasáže, Štúdio tanca či Bábkové divadlo na rázcestí a taktiež múzeí a galérií.

Banská Bystrica je administratívnym, kultúrnym, vzdelanostným aj spoločenským centrom regiónu, aj keď o túto pozíciu často „súperí“ s neďalekým Zvolenom. Mesto ponúka aj bohaté športové vyžitie či už pri návšteve vami obľúbeného športu alebo v podobe vychádzky do okolia. Je ideálnym východiskovým bodom do malebnej baníckej obce Špania Dolina, či k UNESCO pamiatke – drevenému artikulárnemu kostolu v Hronseku. Keďže sa nachádza v obklopení hôr o turistike písať ani nemusíme. Nedá nám nespomenúť aj rieku Hron, ktorej splav je nezabudnuteľným zážitkom.

V Banskej Bystrici sa koná aj celoročne množstvo podujatí, kde sa schádzajú ľudia z blízkeho aj širokého okolia. Preto pokiaľ sa chcete zoznámiť s okúzľujúcimi stredovekými kráľovskými uličkami mesta a atmosférou plnou nezabudnuteľných zážitkov, vydajte sa do tohto stredoslovenského klenotu. Uvidíte, že vás toto mesto nesklame.

 

GPS: 48°44'08.6"N 19°08'44.5"E

Text a foto: Oskár Mažgút     Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR: Vianočné trhy v slovenských mestách 2019
Publikované: 1.12.2019
Máte radi tradičné špeciality v podobe pečenej klobásky, pečienky v žemli, plnených lokší, vareného vínka či punču? Tak navštívte slovenské mestá, presnejšie ich Vianočné trhy, ktoré vás nielen zasýtia, ale aj obohatia o pestrý sprievodný program či príjemnú atmosféru.

SR, Banská Bystrica: atraktívne centrum stredného Slovenska – VIDEO
Publikované: 16.10.2018
Každý Slovák vám pri návšteve stredného Slovenska logicky odporučí výlet do Banskej Štiavnice. Pozornosť si ale určite zaslúži aj jej väčšia „sestra” a prirodzená metropola kraja – Banská Bystrica. Poďme sa do nej spoločne vypraviť.

SR, Bacúch - prameň Boženy Němcovej a zaniknutý tajch
Publikované: 14.10.2018
Ku krásam prírody, ktorú ponúka Horehronie patria i pramene sviežej vody. Ich návšteva môže byť príjemným spestrením vašich potuliek po tomto čarokrásnom regióne. Dnes sa teda vydáme ku prameňu vody, ktorý navštevovala i známa česká spisovateľka a budeme pokračovať v spoznávaní aj ďalších úchvatných miest v okolí dedinky Bacúch.

SR, Bacúch – dedinka v lone prírody ponúka i športové vyžitie
Publikované: 7.10.2018
Pokiaľ pôjdete hore po toku rieky Hron, objavíte množstvo dediniek s tradičnou kultúrou Horehronia. Jednou z týchto malebných zákutí je i dedinka Bacúch. Hoci neleží priamo na toku Hrona či pri hlavnej ceste vedúcej touto krajinou, dozaista sa vám tam oplatí zájsť. Učupená pod kopcami Nízkych Tatier totiž ponúka unikátne tradície aj krásy prírody.

Banská Bystrica: Prvý cestovateľský festival Neobsedím doma
Publikované: 1.11.2018
Pozývame vás na prvý cestovateľský festival Neobsedím doma v Banskej Bystrici, ktorý sa uskutoční v nedeľu 2. decembra 2018 od 17:00 v Aule SZU, Bernolákova 8 s nasledovným programom:

SR, Malachov – ideálne miesto na turistiku II.
Publikované: 18.4.2018
Minulý týždeň sme vám sľúbili, že vás zavedieme na turistické chodníčky nad obcou Malachov, ktoré nás prevedú nielen baníckou históriou okolia, ale aj mikroklimatickými anomáliami v podobe „prírodnej chladničky“.

SR, Svätý Anton – nielen poľovnícka obec
Publikované: 11.12.2016
V malebnej oblasti Štiavnických vrchov len pár kilometrov od v UNESCO zapísanej Banskej Štiavnice sa nachádza obec Svätý Anton, spájaná už od nepamäti s poľovníctvom. My ju dnes navštívime a poodhalíme čo-to z jej histórie a zaujímavých miest.

SR, Kremnica – turistika, ako sa patrí
Publikované: 5.10.2016
Po tom ako sme si minulý týždeň predstavili mesto Kremnica, sa vydáme aj na spoznávanie jeho okolia. Možností na turistiku je hneď niekoľko. Môžete sa vybrať na Kremnický štít, Ihráč, Žiar či do neďalekých Kremnických baní. Ale my sme si za svoj cieľ vybrali Tri kríže, Skalku, Krahule a v neposlednom rade aj návštevu pomerne novej rozhľadne.

SR, Banská Bystrica – pamätník SNP
Publikované: 31.3.2016
V srdci krajiny pod Tatrami, za ktoré je považované mesto Banská Bystrica, sa nachádza jeden z najvýznamnejších pamätníkov Slovenska, ktorého úlohou je pripomínať obdobie druhej svetovej vojny a vzdoru Slovákov proti fašizmu.

SR, Banská Štiavnica: najimpozantnejšia kalvária v strednej Európe
Publikované: 30.4.2015
V samotnom srdci Slovenska sa rozprestiera jedno krásne historické a v UNESCO zapísané mestečko, do ktorého dnes nasmerujeme naše kroky. Je ním jedinečná Banská Štiavnica, ktorá sa preslávila nielen bohatou banskou minulosťou, ale aj významnými pamiatkami.

SR, Prechádzky po slovenských mestách
Publikované: 7.6.2017
Potom, ako sme si minulý týždeň predstavili publikáciu zachytávajúcu tie najkrajšie cyklistické okruhy krajiny pod Tatrami, budeme v spoznávaní Slovenska pokračovať i dnes. Tento raz sa zameriame na mestskú turistiku.

SR, Banská Štiavnica: starobylá kráska v lone prírody – VIDEO
Publikované: 27.6.2017
Vydajte sa prostredníctvom nášho dnešného videočlánku na spoznávanie Štiavnického regiónu, ktorého pomyselným kultúrnym, historickým a spoločenským centrom je Banská Štiavnica.

SR, Malachov – ideálne miesto na turistiku I.
Publikované: 11.4.2018
Okolie Banskej Bystrice ponúka návštevníkom zaujímavé zákutia, ktoré stoja za spoznanie. Jedným z nich je obec Malachov, kam sa dnes vyberieme.

SR: Bojnice – kúpeľné mesto so slávnym zámkom – VIDEO
Publikované: 15.8.2017
Jedným z najslávnejších miest na západe Slovenska sú rozhodne Bojnice – či už vďaka liečebným kúpeľom, zámku, ktorý vyzerá, akoby patril skôr do kreslených rozprávok, alebo najstaršej zoologickej záhrade v rámci štátu.

SR, Pohronie: Zvolen – mesto na sútoku Hrona a Slatiny
Publikované: 27.6.2013
Dnes budú naše kroky smerovať na stredné Slovensko. Navštívime zaujímavé mesto Zvolen, ktoré je dôležitým administratívnym a spoločenským centrom celého regiónu. Toto mesto ležiace na juhu Zvolenskej kotliny ukrýva viacero významných kultúrnych a historických pamiatok, ktoré rozhodne stojí za to vidieť.

SR: Kremnické Bane - Geografický stred Európy
Publikované: 26.1.2012
Symbolický stred Európy nájdeme nielen na Slovensku, ale aj v mnohých okolitých štátoch Starého kontinentu. Záleží len od uhla pohľadu a definície, podľa ktorej ho hľadáme.

Banská Štiavnica – strieborné mesto
Publikované: 23.7.2009
Banská Štiavnica (48°26´04,44´´ N , 18°51´01,83´´E ), – mesto zapísané do zoznamu UNESCO, ležiace v centre Štiavnických vrchov. Rozloha 46,7 km2, obyvateľov (2007) 10 640. Jedno z najkrasjších a zároveň aj najstaršie slovenské mesto. Plným právom patrí od roku 1993 do svetového dedičstva UNESCO.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Turecká - tradičné preteky takzvaných Krňačiek
Prostredníctvom nasledujúcich fotografií vás zavedieme na tradičné preteky takzvaných Krňačiek, k...

SR, Banská Štiavnica – mestečko uprostred vulkánu
Starobylá Banská Štiavnica sa rozprestiera vo vnútri prepadnutého jadra Štiavnického stratovulkán...

SR: Malý Zvolen – turistami zabudnutý raj
Malý Zvolen, mohutný vrch medzi malebnou dedinkou Liptovské Revúce a lyžiarskym rajom Donovaly, p...

SR: Symbolický stred Európy
Symbolický stred Európy nájdete nielen na Slovensku, ale aj v mnohých okolitých štátoch. Záleží l...

SR: Banská Štiavnica – Mesto svetového dedičstva
Nádherné historické banské mesto Banská Štiavnica je situované v kaldere vyhasnutého štiavnického...


Súvisiace video

SR: Bojnice – kúpeľné mesto so slávnym zámkom
Zámok ako z rozprávky, kúpele, najstaršia zoo na Slovensku, aj preto sú Bojnice skutočne hojne na...

SR, Banská Štiavnica – starobylá kráska
Poďte spolu s nami nazrieť do tajomných uličiek starobylého mestečka v obklopení hôr – Banskej Št...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

16.12.2019
Pred pár dňami sa podarilo Slovenskej republike na 14. zasadnutí Medzivládneho výboru na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO konajúceho sa v kolumbijskej metropole – Bogote zapísať Drotárstvo do zoznamu svetového dedičstva.
15.12.2019
Tento rok už po jubilejný tridsiaty raz zavíta na Slovensko Betlehemské svetlo. Plamienok zo samotného Betlehema bol včera prevzatý z rakúskeho mesta Linz a dnes bude slovenskými skautmi odovzdaný poľským kolegom.
14.12.2019
Moravskosliezsky kraj zahájil zimnú sezónu. Rovnako ako v predchádzajúcich rokoch, opäť podporí úpravu lyžiarskych a bežeckých tratí v Beskydoch a Jeseníkoch. Tento rok navyše zadovážil na Pustevny ratrak a na Gruň snehovú frézu.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ANDORRA a VATIKÁN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 16. 12. 2019
sviatok:Albína
dnes:
pondelok 16.12.
8 °C
zajtra:
utorok 17.12.
9 °C