www.infoglobe.sk » SR, Banská Bystrica – stredoslovenský klenot

SR, Banská Bystrica – stredoslovenský klenot

Publikované: 18.5.2016
Mesto preslávené banskou minulosťou, ale aj Slovenským národným povstaním, tak by sme mohli v krátkosti charakterizovať Banskú Bystricu. Jej história je už od nepamäti spätá s ťažbou nerastov, predovšetkým striebra a medi.

Vďaka výskytu týchto prírodných pokladov jej význam v minulosti prudko narastal a z malej osady sa rázom stalo mesto, ktorému privilégiá udelil samotný uhorský kráľ Belo IV. Doslova zlatá éra mesta prebiehala v 15. a 16. storočí, kedy vďaka produktívnej ťažbe medi bolo vybudovaných mnoho dodnes zachovaných pamiatok. Nie nadarmo sa od tých čias Banskej Bystrici hovorí prívlastkom „medená“.

Pamätník SNP

Ale my dnes nepôjdeme po stopách histórie, aj keď jedna z dominánt mesta – Pamätník SNP, ktorého súčasťou je aj múzeum, určite stojí za návštevu aj za zamyslenie nad hlúposťou ľudstva. Skôr by sme vás radi previedli lákadlami Banskej Bystrice, aby ste ani na chvíľu nepochybovali o význame jej návštevy.

Banská Bystrica - Mestský hradBanská Bystrica je moderné mesto, ktoré má turistovi, dovolenkárovi aj cestovateľovi čo ponúknuť. Pokiaľ začneme v centre, tak jeho historická časť je od roku 1955 vyhlásená za mestskú pamiatkovú rezerváciu, ktorej pýcha je tzv. areál Mestského hradu. Pri pohľade na hlavné fortifikačné opevnenie s Petermannovou zvonicou, nazývané Barbakan, sa vás zmocní pocit veľkoleposti. Ten tak rýchlo nepominie, nakoľko o kúsok ďalej sa k nebesám vypína nádherný Kostol Nanebovzatia Panny Márie. Zo severnej strany tejto baziliky je vybudovaná Kaplnka sv. Barbory, kde je umiestnený neskorogotický oltár od Majstra Pavla z Levoče. A hneď za touto sakrálnou stavbou sa so svojimi piatimi poschodiami hrdí aj najstaršia sekulárna pamiatka mestského hradu Matejov dom.

Banská Bystrica - Hodinová veža a Katedrála svätého Františka Xaverského

Pokiaľ nevstúpite do areálu Mestského hradu, ale ostanete na námestí SNP, tak vás určite upúta Hodinová veža postavená v 16. storočí. Zaujímavá je tým, že koncom 19. storočia bola narušená jej statika a došlo k jej nakloneniu o 68 cm, preto niet divu, že ju miestni ľudovo nazývajú šikmou. Vo výške približne 20 metrov sa nachádza vyhliadková ochodza, z ktorej sa vám naskytne neopísateľný panoramatický pohľad na mesto. Súčasťou námestia je aj Radnica, Katedrála svätého Františka Xaverského, veľký čierny obelisk, ako pamätník na počesť vojakov Červenej a Rumunskej armády, tiež Mariánsky stĺp či neodmysliteľná kamenná fontána a mnoho ďalších pamiatok.

Banská Bystrica - kamenná fontána

Mimo centra za návštevu určite stoja kaštiele či novodobá dominanta v podobe najvyššej budovy v meste Europa Business Center, ktorej súčasťou je aj veľké nákupné centrum. Pokiaľ by sa vám žiadala kultúra a umenie, tak mesto vám ponúka rad divadiel, medzi inými aj Štátnu operu, Divadlo z Pasáže, Štúdio tanca či Bábkové divadlo na rázcestí a taktiež múzeí a galérií.

Banská Bystrica je administratívnym, kultúrnym, vzdelanostným aj spoločenským centrom regiónu, aj keď o túto pozíciu často „súperí“ s neďalekým Zvolenom. Mesto ponúka aj bohaté športové vyžitie či už pri návšteve vami obľúbeného športu alebo v podobe vychádzky do okolia. Je ideálnym východiskovým bodom do malebnej baníckej obce Špania Dolina, či k UNESCO pamiatke – drevenému artikulárnemu kostolu v Hronseku. Keďže sa nachádza v obklopení hôr o turistike písať ani nemusíme. Nedá nám nespomenúť aj rieku Hron, ktorej splav je nezabudnuteľným zážitkom.

V Banskej Bystrici sa koná aj celoročne množstvo podujatí, kde sa schádzajú ľudia z blízkeho aj širokého okolia. Preto pokiaľ sa chcete zoznámiť s okúzľujúcimi stredovekými kráľovskými uličkami mesta a atmosférou plnou nezabudnuteľných zážitkov, vydajte sa do tohto stredoslovenského klenotu. Uvidíte, že vás toto mesto nesklame.

 

GPS: 48°44'08.6"N 19°08'44.5"E

Text a foto: Oskár Mažgút     Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Rybári a milovníci slovenskej prírody sa môžu tešiť z unikátnej knihy Narodený v znamení rybára
Publikované: 10.6.2022
Na knižných pultoch nájdete jedinečnú knihu Narodený v znamení rybára. Vypĺňa tak medzeru pre všetkých nadšencov podobného životného štýlu. Je určená pre všetky generácie, ktoré milujú slovenskú prírodu a záleží im na jej ochrane.

SR, Čierny Balog - Čiernohorská železnica III.: Vydrovo - VIDEO
Publikované: 17.11.2020
Po koľajniciach malebnej železničky vás dnes zavedieme do tajomnej Vydrovskej doliny. Kedysi sa tu vláčikom zvážalo drevo, no v súčasnosti sa tu presúvajú už len vysmiati turisti. Nastúpte s nami na „palubu“ a prevezte sa skrz lesnícky skanzen za čarovným dobrodružstvom.

SR, Čierny Balog - Čiernohorská železnica IV.: Dobroč - VIDEO
Publikované: 24.11.2020
Syčiaca para sprevádzaná hvizdotom parnej lokomotívy už roky dotvára kolorit krajiny v povodí Čierneho Hrona. Nostalgia starých čias, nadskakujúce vagóniky a jedinečná krása prírody navôkol. Aj to je Čiernohorská železnica! Nenechajte si ujsť dnešnú záverečnú jazdu vlakom poháňaným parou.

SR, Bacúch – dedinka v lone prírody ponúka i športové vyžitie
Publikované: 7.10.2018
Pokiaľ pôjdete hore po toku rieky Hron, objavíte množstvo dediniek s tradičnou kultúrou Horehronia. Jednou z týchto malebných zákutí je i dedinka Bacúch. Hoci neleží priamo na toku Hrona či pri hlavnej ceste vedúcej touto krajinou, dozaista sa vám tam oplatí zájsť. Učupená pod kopcami Nízkych Tatier totiž ponúka unikátne tradície aj krásy prírody.

SR, Tisovec – malohontské banícke mestečko
Publikované: 5.9.2021
Tentoraz sa vydáme k úpätiu Slovenského rudohoria a k rieke Rimava, kde sa rozprestiera mestečko pomenované podľa názvu stromu tis - Tisovec. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1334 a jeho dejiny sú úzko späté s baníctvom, presnejšie s ťažbou striebra, železnej rudy a neskôr vápenca.

Kynceľová: Jediný mapomat na Slovensku sa presťahoval
Publikované: 12.10.2021
Prvý a jediný mapomat na Slovensku slúžil turistom vo Vysokých Tatrách už pár rokov, avšak len nedávno sa presťahoval na stredné Slovensko, presnejšie do obce Kynceľová, v ktorej vydavatelia legendárnych turistických máp VKÚ sídlia.

SR, Brusno: mestečko s vodným bohatstvom – VIDEO
Publikované: 21.3.2022
V severnej časti Banskobystrického kraja, približne 20 kilometrov severovýchodne od Banskej Bystrice, sa rozprestiera obec Brusno. Z katastrálneho hľadiska bolo pôvodne územie členené medzi dedinky Svätý Ondrej a Brusno, avšak v roku 1960 došlo k zlúčeniu do jednej veľkej obce. Mestečko je známe hlavne kúpeľmi, no v nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aj iné turistické lákadlá.

SR: Cez objektív plánujú zvečniť fotografie celého Slovenska
Publikované: 23.2.2022
Letecká skupina Slovensko z neba sídliaca v Kynceľovej pri Banskej Bystrici už čoskoro vyrazí snímkovať celé Slovensko z vtáčieho pohľadu, pričom im bude pomáhať aj bývalý vojenský pilot stíhačky MiG-29.

V Slovenskom múzeu máp môžete obdivovať tajné vojenské mapy
Publikované: 9.11.2021
Po vzniku samostatného Československa vznikol Vojenský zeměpisný ústav so sídlom v Prahe. Vo vojenskej topografii a kartografii sa mapové podklady utajovali.

SR, Banská Bystrica – pamätník SNP
Publikované: 31.3.2016
V srdci krajiny pod Tatrami, za ktoré je považované mesto Banská Bystrica, sa nachádza jeden z najvýznamnejších pamätníkov Slovenska, ktorého úlohou je pripomínať obdobie druhej svetovej vojny a vzdoru Slovákov proti fašizmu.

Kniha Narodený v znamení rybára má pomôcť k obnove života v rieke Hron
Publikované: 13.10.2021
Pripravovaná kniha Narodený v znamení rybára od banskobystrického vydavateľstva je určená pre všetky generácie, ktoré milujú slovenskú prírodu a záleží im na jej ochrane. Výťažok z predaných výtlačkov poputuje na zarybnenie rieky Hron, ktorú v júli tohto roku postihla azda najväčšia ekologická katastrofa v dejinách.

SR, Bacúch - prameň Boženy Němcovej a zaniknutý tajch
Publikované: 14.10.2018
Ku krásam prírody, ktorú ponúka Horehronie patria i pramene sviežej vody. Ich návšteva môže byť príjemným spestrením vašich potuliek po tomto čarokrásnom regióne. Dnes sa teda vydáme ku prameňu vody, ktorý navštevovala i známa česká spisovateľka a budeme pokračovať v spoznávaní aj ďalších úchvatných miest v okolí dedinky Bacúch.

SR, Banská Bystrica: atraktívne centrum stredného Slovenska – VIDEO
Publikované: 16.10.2018
Každý Slovák vám pri návšteve stredného Slovenska logicky odporučí výlet do Banskej Štiavnice. Pozornosť si ale určite zaslúži aj jej väčšia „sestra” a prirodzená metropola kraja – Banská Bystrica. Poďme sa do nej spoločne vypraviť.

Banská Bystrica: Prvý cestovateľský festival Neobsedím doma
Publikované: 1.11.2018
Pozývame vás na prvý cestovateľský festival Neobsedím doma v Banskej Bystrici, ktorý sa uskutoční v nedeľu 2. decembra 2018 od 17:00 v Aule SZU, Bernolákova 8 s nasledovným programom:

SR, Čierny Balog - Čiernohorská železnica II.: za zážitkami na koľajniciach
Publikované: 10.11.2020
Autentická lesná železnička, ktorú zachránili a pri živote dodnes stále udržuje skupina nadšencov je vyhľadávanou atrakciou v údolí Čierneho Hrona. Keď sa sem pôjdete pozrieť, určite neodoláte ani vy a vyskúšate si niektorú z jázd, ktorú táto nevšedná pozoruhodnosť ponúka.

SR, Banskobystrický kraj – významný banícky región I.
Publikované: 28.3.2021
Tentoraz vás zavedieme na juh stredného Slovenska, kde sa rozprestiera rozlohou najväčší spomedzi všetkých krajov. Dozaista už viete, že reč bude o Banskobystrickom kraji, ktorého história, ale aj pamiatky sú úzko späté s baníckou minulosťou.

Kancelárske stoličky vymenili za rýle a motyky. Vysadili viac než 60 drevín
Publikované: 30.4.2021
V rámci Dňa Zeme si spravili firemný teambuilding a vysadili viac než 60 drevín. Živý plot bude o pár rokov skrášľovať významné miesto v časti Majer, Banská Bystrica.

SR: Stredné Slovensko si môžete pozrieť vo virtuálnej realite
Publikované: 2.6.2021
Turistický región akým je stredné Slovensko má možnosť navštíviť každý. Vďaka novej 360° technológii virtuálnej reality ho môžete vidieť z neba kedykoľvek aj z pohodlia domova.

SR, Poľana – sopečná kráska
Publikované: 8.8.2021
Po dlhšej dobe si opäť obujeme turistické topánky a vydáme sa do hôr. Tentoraz navštívime pohorie Poľana charakteristické mohutným kruhovitým masívom, ktorý je pozostatkom jednej z najväčších vyhasnutých sopiek v Európe.

SR, Čierny Balog - Čiernohorská železnica I.: výlet do minulosti - VIDEO
Publikované: 3.11.2020
Malí i veľkí milovníci vláčikov, vlakov a všetkého spojeného so železnicou nemôžu obísť chýrnu Čiernohorskú železničku. Tá už roky láka parou syčiacou z lokomotívy mnoho turistov do údolia Čierneho Hrona, zažiť časy minulé pri jazde otvoreným vlakom pomedzi krásnu prírodu. Neodolali sme ani my a zamierili sme priamo na staničku do Čierneho Balogu.

SR, Banská Bystrica - Slovenské múzeum máp
Publikované: 6.9.2020
Vstúpte do tajov tvorby a vzniku máp v Slovenskom múzeu máp, ktoré môžete navštíviť nielen osobne, ale aj prostredníctvom virtuálnej prehliadky.

SR, Špania dolina – zimná prechádzka po okolí
Publikované: 15.3.2020
Už dlhší čas sme vás nezaviedli do hôr, preto to dnes napravíme. Navštívime totiž jeden z banských klenotov Slovenska, ktorým Špania Dolina dozaista je! Nachádza sa necelých 11 kilometrov od Banskej Bystrice v náruči Starohorských vrchov.

SR: Cestovanie prostredníctvom televízie a rozhlasu
Publikované: 22.3.2020
V súčasnosti, keď sme museli obmedziť cestovanie do zahraničia, ale aj po domácich turistických atrakciách, si môžeme nájsť čas na pozretie cestovateľských bedekrov v televízií alebo ich vypočutie v rozhlase.

SR, Banská Bystrica: skanzen bojovej techniky a Múzeum SNP - VIDEO
Publikované: 9.6.2020
Tento rok si pripomíname 75. výročie od ukončenia 2. svetovej vojny. Na pamiatku tejto temnej udalosti našich dejín vznikli za uplynulé desaťročia mnohé pamätníky, múzeá i skanzeny bojovej techniky. Chcú nám pripomenúť nielen ničenie a obete, ktoré vojna spôsobila, ale i víťazstvo nad ňou.

SR: Morové stĺpy - kamenní svedkovia víťazstva nad epidémiami III. (2)
Publikované: 12.7.2020
Po týždni sa opäť vraciame do Kremnice, konkrétne k neskorobarokovému stĺpu Najsvätejšej Trojice, ktorý pripomína epidémiu, zobrazuje Najsvätejšiu Trojicu, tiež Immaculatu, ako aj svätcov. No okrem týchto štyroch ideových zobrazení má aj iný význam, resp. pripomína aj inú významnú udalosť.

SR: Morové stĺpy - kamenní svedkovia víťazstva nad epidémiami IV. (1)
Publikované: 2.8.2020
V srdci Banskej Bystrice, priamo na námestí pred šikmou hodinovou vežou sa týči mariánsky stĺp. „Stretneme sa pri Márii alebo pri morovom stĺpe“ - počuť z úst mnohých obyvateľov mesta, ktorí si práve toto miesto s výhľadom na celé námestie vybrali za bod stretnutia. Tušia pritom, aká bola jeho história, prečo bol postavený a následne v 60. rokoch 20. storočia musel opustiť svoje miesto?

SR: Morové stĺpy - kamenní svedkovia víťazstva nad epidémiami IV. (2)
Publikované: 9.8.2020
Po týždni dokončíme naše putovanie po morových stĺpoch. Kým si rozpovieme osud toho v Banskej Bystrici, spomenieme si ešte raz na výnimočnú osobnosť v podobe lekára Karla Ota Mollera.

SR, Kováčová: miesto ideálne na oddych i aktivity v prírode - VIDEO
Publikované: 11.8.2020
Chvíle oddychu môžeme tráviť leňošením alebo aj aktívne. Niekto obľubuje relax a starostlivosť, ktorú ponúkajú slovenské kúpele, iní chcú byť pohybovo aktívni či už pri vode, na bicykli alebo turistike. Zavítali sme do stredoslovenskej obce Kováčová, kde si môžu prísť na svoje oba typy dovolenkárov.

SR, Svätý Anton – nielen poľovnícka obec
Publikované: 11.12.2016
V malebnej oblasti Štiavnických vrchov len pár kilometrov od v UNESCO zapísanej Banskej Štiavnice sa nachádza obec Svätý Anton, spájaná už od nepamäti s poľovníctvom. My ju dnes navštívime a poodhalíme čo-to z jej histórie a zaujímavých miest.

SR, Prechádzky po slovenských mestách
Publikované: 7.6.2017
Potom, ako sme si minulý týždeň predstavili publikáciu zachytávajúcu tie najkrajšie cyklistické okruhy krajiny pod Tatrami, budeme v spoznávaní Slovenska pokračovať i dnes. Tento raz sa zameriame na mestskú turistiku.

SR, Banská Štiavnica: starobylá kráska v lone prírody – VIDEO
Publikované: 27.6.2017
Vydajte sa prostredníctvom nášho dnešného videočlánku na spoznávanie Štiavnického regiónu, ktorého pomyselným kultúrnym, historickým a spoločenským centrom je Banská Štiavnica.

SR, Kremnica – turistika, ako sa patrí
Publikované: 5.10.2016
Po tom ako sme si minulý týždeň predstavili mesto Kremnica, sa vydáme aj na spoznávanie jeho okolia. Možností na turistiku je hneď niekoľko. Môžete sa vybrať na Kremnický štít, Ihráč, Žiar či do neďalekých Kremnických baní. Ale my sme si za svoj cieľ vybrali Tri kríže, Skalku, Krahule a v neposlednom rade aj návštevu pomerne novej rozhľadne.

SR: Kremnické Bane - Geografický stred Európy
Publikované: 26.1.2012
Symbolický stred Európy nájdeme nielen na Slovensku, ale aj v mnohých okolitých štátoch Starého kontinentu. Záleží len od uhla pohľadu a definície, podľa ktorej ho hľadáme.

SR, Pohronie: Zvolen – mesto na sútoku Hrona a Slatiny
Publikované: 27.6.2013
Dnes budú naše kroky smerovať na stredné Slovensko. Navštívime zaujímavé mesto Zvolen, ktoré je dôležitým administratívnym a spoločenským centrom celého regiónu. Toto mesto ležiace na juhu Zvolenskej kotliny ukrýva viacero významných kultúrnych a historických pamiatok, ktoré rozhodne stojí za to vidieť.

SR, Banská Štiavnica: najimpozantnejšia kalvária v strednej Európe
Publikované: 30.4.2015
V samotnom srdci Slovenska sa rozprestiera jedno krásne historické a v UNESCO zapísané mestečko, do ktorého dnes nasmerujeme naše kroky. Je ním jedinečná Banská Štiavnica, ktorá sa preslávila nielen bohatou banskou minulosťou, ale aj významnými pamiatkami.

SR: Bojnice – kúpeľné mesto so slávnym zámkom – VIDEO
Publikované: 15.8.2017
Jedným z najslávnejších miest na západe Slovenska sú rozhodne Bojnice – či už vďaka liečebným kúpeľom, zámku, ktorý vyzerá, akoby patril skôr do kreslených rozprávok, alebo najstaršej zoologickej záhrade v rámci štátu.

SR, Malachov – ideálne miesto na turistiku II.
Publikované: 18.4.2018
Minulý týždeň sme vám sľúbili, že vás zavedieme na turistické chodníčky nad obcou Malachov, ktoré nás prevedú nielen baníckou históriou okolia, ale aj mikroklimatickými anomáliami v podobe „prírodnej chladničky“.

SR, Malachov – ideálne miesto na turistiku I.
Publikované: 11.4.2018
Okolie Banskej Bystrice ponúka návštevníkom zaujímavé zákutia, ktoré stoja za spoznanie. Jedným z nich je obec Malachov, kam sa dnes vyberieme.

Banská Štiavnica – strieborné mesto
Publikované: 23.7.2009
Banská Štiavnica (48°26´04,44´´ N , 18°51´01,83´´E ), – mesto zapísané do zoznamu UNESCO, ležiace v centre Štiavnických vrchov. Rozloha 46,7 km2, obyvateľov (2007) 10 640. Jedno z najkrasjších a zároveň aj najstaršie slovenské mesto. Plným právom patrí od roku 1993 do svetového dedičstva UNESCO.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Banská Bystrica – srdce Slovenska
Dnes sa vydáme prostredníctvom fotografií do mesta presláveného banskou minulosťou, ale aj Sloven...

SR, Poľana – potulky sopečným pohorím
Dnes vás pozveme na turistickú vychádzku po najzachovalejšom a zároveň najvyššom sopečnom pohorí ...

SR: Turistika v okolí Španej doliny
Vydajte sa spolu s nami za zimnými krásami Starohorských vrchov. Naším východiskovým bodom bude m...

SR, Turecká - tradičné preteky takzvaných Krňačiek
Prostredníctvom nasledujúcich fotografií vás zavedieme na tradičné preteky takzvaných Krňačiek, k...

SR, Banská Štiavnica – mestečko uprostred vulkánu
Starobylá Banská Štiavnica sa rozprestiera vo vnútri prepadnutého jadra Štiavnického stratovulkán...

SR: Malý Zvolen – turistami zabudnutý raj
Malý Zvolen, mohutný vrch medzi malebnou dedinkou Liptovské Revúce a lyžiarskym rajom Donovaly, p...

SR: Symbolický stred Európy
Symbolický stred Európy nájdete nielen na Slovensku, ale aj v mnohých okolitých štátoch. Záleží l...

SR: Banská Štiavnica – Mesto svetového dedičstva
Nádherné historické banské mesto Banská Štiavnica je situované v kaldere vyhasnutého štiavnického...


Súvisiace video

SR, Brusno – nielen kúpeľné mestečko
Približne 20 kilometrov severovýchodne od Banskej Bystrice sa rozprestiera obec Brusno, ktorá je ...

SR, Kováčová – kúpanie i turistika
Podhorská obec Kováčová sa nachádza vo Zvolenskej kotline, medzi Zvolenom a Banskou Bystricou. Zo...

SR, Banská Bystrica – návšteva skanzenu bojovej techniky
Tento rok si pripomíname 75. výročie od ukončenia 2. svetovej vojny. Na pamiatku tejto temnej uda...

SR: Bojnice – kúpeľné mesto so slávnym zámkom
Zámok ako z rozprávky, kúpele, najstaršia zoo na Slovensku, aj preto sú Bojnice skutočne hojne na...

SR, Banská Štiavnica – starobylá kráska
Poďte spolu s nami nazrieť do tajomných uličiek starobylého mestečka v obklopení hôr – Banskej Št...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Ahoj leto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Ročné elektronické predplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Darčeková kazeta s produktami Vincentka
3. cena:
Letný balíček od redakcie portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Kolekcia kníh z edície Výlety s deťmi od vydavateľstva Dajama
2. cena redakcie:
Fotokniha a turistická mapa od vydavateľstva CBS
3. cena redakcie:
Letný balíček od redakcie portálu Infoglobe

Aktuality:

16.8.2022
Nenechajte si ujsť dve zaujímavé podujatia, ktoré vám prinesú to najnovšie i najzaujímavejšie z oblastí poľnohospodárstva, potravinárstva a zo sveta minerálov, hornín či skamenelín. Navyše chýbať nebude aj množstvo sprievodných podujatí.
13.8.2022
Európske letiská sú túto dovolenkovú sezónu nevídane vyťažené! Nápor, ktorý zažívajú je spôsobený rekordným dopytom cestujúcich, nedostatkom personálu a rušením letov zo strany aerolínií.
10.8.2022
Počas 11., 18. a 25. augusta 2022 sa môžete zúčastniť nočnej prehliadky Kutnej Hory a spoznávať tak jej romantické či až mystické uličky a zákutia. Dozviete sa nielen to, ako to vlastne bolo s kutnohorským striebrom, ale aj to či tu bola alebo nebola pekelná pobočka a koľko práce vie urobiť jeden kostlivec z Neškaredic.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 16. 8. 2022
sviatok:Leonard

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X